Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Геометриялық денелердің комбинациялары
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 11.4А Денелердің көлемдері |
Мектеп: ІТ мектеп-лицей |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Айлекова Эльмира |
|
Күні: |
|
|
Сыныбы: 11 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Геометриялық денелердің комбинациялары |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
11.3.18 – геометриялық денелерінің комбинациясына берілген практикалық мазмұнды есептер шығару; |
|
Сабақтың мақсаты: |
– геометриялық денелерінің комбинациясына берілген практикалық мазмұнды есептер шығарады |
|
Ойлау дағдыларының деңгейлері |
Білу және түсіну; қолдану |
Сабақ кезеңі |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|||||||||||||
Сабақтың басы 5 минут |
I.Ұйымдастыру кезеңі 1.Оқушыларды ұйымдастыру; Сыныпта ынтымақтастық ахуал тудыру.
Үй тапсырмасын тексеру: Цилиндрдің биіктігі 2 см, табанының диаметрі 6 см. Көлемін анықтаңыз. Оқушыларды үш топқа бөлу үшін Piliapp.com сайтындағы жеребе таңдау функциясын пайдаланамын. Оқушыларды топқа бөлу: Топтар атаулары: 1-топ: Пирамида 2-топ: Призма 3-топ: Цилиндр Топтар өзара топ басшысын ерікті түрде таңдайды. « Бір ауыз сөз» әдісі арқылы топ аттарының айырмашылығы жайлы айтады. Ережелерін айтады, мысалдар келтіреді. |
Оқушылармен амандасу; Оқушылар орындарынан тұрып, бір-біріне сәттілік тілейді Үй жұмысын тексертеді. Оқушылар өз топтары туралы ережелерін айтып, мысалдар келтіреді. |
Мұғалім ұйымдастыру кезеңінде белсенділік танытқан оқушыларды «Мадақтау сөз» әдісі арқылы бағалайды: «Жарайсың! Жақсы! Өте жақсы! Талпын!» Дескриптор: -радиусын табады -көлемді есептейді Барлығы:2 ұпай |
https://www.piliapp.com/ |
|
|||||||||||||
Сабақтың ортасы 8 минут 12 минут |
Өткен сабақтарда тақырыптардың барлығы түсіндірілген, осы тапқырыптарға есептер шығартамын. Жеке жұмыс Қыры 1,9 болатын кубтың қырының жартысы кубпен қиылысатын шардың радиусын береді. Шардың боялған бөлігінің ауданын табыңыз.
Жұптық жұмыс «Жұбыңмен ақылдас» Толық бетінің ауданы 18см-ге тең цилиндрге шар іштей сызылған. Шар бетінің ауданын табыңыз.
|
Оқушылар берілгеніне сәйкес шар радиусын және боялған бөлік ауданын табады.
Есепке сай сызбасын салады.
|
Слайдтағы жауабы арқылы өзін-өзі бағалайды. Дескриптор: -шар радиусын табады; -боялған бөлік ауданын табады. Барлығы: 2 ұпай Слайдтағы жауабы арқылы көрші жұпты бағалайды. Дескриптор: -сызбасын салады; -цилиндрдің толық бет ауданын табады; -аудандарының қатынасын қарастырады. -шар бетінің ауд. табады. Барлығы: 4 ұп |
Слайд 1 Слайд 2 |
|
|||||||||||||
Оқушылардың функционалды сауаттылыққа дамыту тапсырмасы. 15 минут |
Функционалдық сауаттылық тапсырмасын топпен бірге шығарады. Жігер дүкеннен екі түрлі балмұздақ сатып алды. Біреуі-рожок балмұздағы, екіншісі-таяқшалы пломбир балмұздағы. Рожок балмұздағының жалпы биіктігі-14 см, дөңес бөлігі-радиусы 6см болатын шардың жартысы. Ал пломбир балмұздағының биіктігі 16см, дөңес бөлігі-радиусы 4 см болатын цилиндрдің жартысы. Жігерге екі балмұздақты салыстыра отырып, қай балмұздақ кілегейлі массаны көп қажет екендігін анықтауға көмектесіңіз.
Математикалық аймағы: сандық Мәнмәтін: экономикалық Әрекет түрі: талдау Сұрақ түрі: жабық |
Берілген функционалды сауаттылық тапсырмасын топпен шешеді Бірінші болған топ постер қорғайды. Келесі топтар толықтырады. Шешуі: ,
3. Демек, рожок балмұздағына кілегейлі масса көп керек.
Дескриптор: -конустың көлемін табады; -шардың көлемін табады; -рожок балмұздағының көлемін табады; -цилиндрдің көлемін табады; -тікбұрышты параллелипипед көлемін табады; -пломбир балмұздағының көлемін табады; -көлемдерді салыстырып, жауабын жазады. Барлығы: 7 ұпай |
||||||||||||||||
Ерекше білімді қажет ететін оқушымен жұмыс |
Сәйкестендіру:«Сәйкесін тап».
|
Кейбір орындалатын әрекеттерге мұғалімнің қолдауы керек болуы мүмкін. Сондықтан ЕБҚ оқушымен бірге орындаймын. Дескриптор: 4 ұпай -цилиндрлердің көлемін табады -конустардың көлемін табады
|
||||||||||||||||
Сабақтың соңы 1 минут
Кері байланыс
2 минут
|
Сабақты бекіту. Үй жұмысы: Цилиндр табанының радиусы 3 см, биіктігі – 4 см. Осьтік қимасының ауданын табыңыз.
«Көңіл-күй нысанасы» Бүгінгі тақырыпты меңгеру деңдейіне қарай стикерлерді орналастырады Бір күн – бір оқ. Ол бүгін қандай көңіл-күй аймағына түсті? Осыған байланысты түс аймақтарының бірінде соққы шеңбері сызылады (тіркеледі). Ішінде күн мен мотивация бар. Аптаның соңында барлық нысана «атылады». Мақсаттың ішкі шеңбері ең жағымды фразаны қамтиды, яғни көңіл-күй тамаша. Бұл фраза жақсы нәтиже идеясын көрсетеді. Үздік ондыққа, яғни ортаға түсу ең жақсы нәтиже болып саналады. Ортаңғы шеңбер - аралық райдың тіркесі, яғни көңіл-күй әдеттегідей қалыпты. Сыртқы шеңбер – мен мүлдем ыңғайлы емес едім немесе көңіл-күйім нашар болды. Нысананың жанында картон жебелері салынған қалта бар (респонденттердің саны бойынша). Әрбір сауалнамаға қатысушының міндеті – жебені алып, оның көңіл-күйіне немесе көзқарасына сәйкес келетін мақсатты сөз тіркесіне жабыстыру.
|
Тапсырманы белгілеп алады
Оқушылар сабақты қалай меңгергенін «Көңіл-күй нысанасына» картон жебелерді жабыстырады |
А-3 парағындағы көңіл-күй нысанасы, картон жебелер
|
|||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлекция 2 мин |
Бағалау: Топ басшыларынан бағалау парағы жинап алынады. Оқушылар бағалау парағына сәйкес 10 баллдық шкаламен бағаланады. Барлығы: 15 ұпай 15 ұпай-10 балл 13-14 ұпай-9 балл 11-12 ұпай-8 балл 9-10 ұпай-7 балл 7-8 ұпай- 6 балл 5-6 ұпай-5 балл |
Бағалау парағы
№ |
Аты-жөні: |
Үй жұмысы |
Жеке жұмыс |
Жұптық жұмыс |
Функционалдық сауаттылық тапсырмасы |
Жалпы ұпай |
1 |
|
|
|
|
|
|
2 |
|
|
|
|
|
|
3 |
|
|
|
|
|
|