Ұзақ мерзімді жоспар
бөлімі:
11.1А Алғашқы функция және
интеграл
|
Мектеп:
|
|
Күні:
|
Мұғалімнің аты-
тегі:
|
Сынып: 11
|
Қатысқандар
саны:
|
Қатыспағандар
саны:
|
Сабақтың
тақырыбы:
|
Геометриялық және физикалық
есептерді шешуде анықталған интегралды
қолдану
|
Сабақтың
түрі
|
Жаңа тақырыпты
беру.
|
Осы сабақта қол
жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына
сілтеме
|
11.4.1.8 – берілген сызықтармен
шектелген жазық фигураның ауданың
есептеу.
|
Сабақ
мақсаттары
|
Берілген сызықтармен шектелген
жазық фигураның ауданың есептеуді білу,
берілген сызықтармен шектелген
жазық фигураның ауданың табуға біліктіктерін
қалыптастыру.
|
Бағалау критерийлері
|
Оқушылар:
|
Тілдік мақсаттар
|
Оқушылар:
- туындыларды табу бойынша
қадамдарды сипаттау үшін дұрыс математикалық терминдерді
қолданады.
Бөлім бойынша лексика мен
терминология:
-
функция;
- көлбеулік бұрыштың тангенсі
(градиент);
- функция
графигі;
-
дифференциал;
-
дифференциалдау;
- екінші ретті
туынды;
-
экстремум;
- кесіндідегі функцияның ең
үлкен және ең кіші мәні;
- алғашқы
функция;
-
интеграл;
-
интегралдау.
Диалогқа/жазылымға қажетті
тіркестер:
- Егер мен осы функцияны
дифференциалдасам, ..... болады.
- Егер мен оны қайтадан
дифференциалдасам, ..... болады.
- Осы функция градиентінің
графигін сызу.
- Экстремалдық нүкте маңындағы
градиентті сипаттау.
- Стационар нүктенің
сипаттамасын табу үшін екінші ретті туындыны
пайдалану.
|
Құндылықтарды дарыту
|
Ашықтыққа, ынтымақтастыққа,
академиялық адалдыққа тәрбиелеу, талдау және салыстыру, бағалауды
қалыптастыру.
|
Пәнаралық байланыстар
|
физика
|
АКТ қолдану дағдылары
|
Презентациямен жұмыс істеу
дағдысын қалыптастыру.
|
Бастапқы
білім
|
Анықталмаған интеграл,
кестелік интеграл, қисықсызықты трапециянық ауданы, Ньютон-Лейбниц
формуласы
|
Сабақ
барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
|
Дереккөздер
|
Сабақтың
басы
1 минут
|
1.
Ұйымдастыру
кезеңі. Оқушылармен
амандасу.
2.Сабақтың тақырыбын,
мақсатын, жетістік критерийлерін анықтау.
|
|
Сабақтың
ортасы
5
минут
12
мин
6
мин
14
мин
|
3.
Ауызша
жұмыс Суреттерде бейнеленгендердің
аудандарын интеграл арқылы өрнектеу тапсырманы
орындайды
4. Жаңа тақырыпты
меңгеру.
Жазық фигураның ауданың
есептеудің алгоритмі
-
Жазық фигураның ауданын
шектейтін функциялардың графигін салыңыз.
-
Интегралдау шектерін
анықтаңыз.
-
Берілген фигураның ауданың
есептеңіз.
Мұғалімнің бағыттауы бойынша
оқушылар тақтада есептер шығарады
-
Жұппен жұмыс (Оқушылар
бір-бірін бағалайды)
Тапсырма1. Анықталған интегралды
қолданып, боялған, фигураның бөліктерінің ауданың есептеу
формуласын жазады
Тапсырма
2:Алты суреттің біреуіне сәйкес
келетін ауданды есептеу үшін формулалардан
таңдаңыз.
-
Топтық
жұмыс. (Мұғалімнің
бағалауы)
Оқушыларға тарсия таратылады,
топта фигура жинайды
-
Қосымша
тапсырма
Тапсырма
3. y
=
0,5x2
+ 2 функциясымен шектелген, х=
-2 абсциссасымен өтетін жанаманың және х=0 түзуімен шектелген
фигураның ауданың есептеңіз
|
А.Н. Шыныбеков Алгебра және
анализ бастамалары,11 сынып. А.: «Атамұра»
2013.
В. Корчевский, З Жұмағұлова,
Алгебра және анализ бастамалары, 11 сынып. А.: «Атамұра»
2015
|
2 мин
|
6.Сабақты
қорытындылау
Әр оқушы жеке өз түсінігі
бойынша бір сөйлем айтады.
Рефлексия.
|
|
Сабақтың
соңы
|
Үй
жұмысы. Білімдерін бекіту мақсатында
үй тапсырмасы беріледі
|
|
Қабілеті жоғары оқушылар
басқа оқушыларға көмектеседі.
|
Өзін-өзі бағалау түрі
қолданылады. Сабақта оқушылардың материалды меңгеру деңгейін
тексеру үшін фронтальды жұмыс жасайды.
|
Сабақ басында оқушылар
қауіпсіздік техникасымен
таныстырылады.
|
Сабақ бойынша
рефлексия
Сабақ мақсаттары/оқу
мақсаттары дұрыс қойылған ба?
Оқушылардың барлығы ОМ қол
жеткізді ме?
Жеткізбесе,
неліктен?
Сабақта саралау дұрыс
жүргізілді ме?
Сабақтың уақыттық кезеңдері
сақталды ма?
Сабақ жоспарынан қандай
ауытқулар болды, неліктен?
|
|
Жалпы
баға
Сабақтың жақсы өткен екі
аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да
ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақтыжақсартуға не
ықпалетеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да
ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақбарысындасыныптуралынемесежекелегеноқушылардыңжетістік/қиындықтарытуралыненібілдім,
келесісабақтарда неге көңілбөлуқажет
|