|
Бөлім: |
10.2A Термодинамикаға кіріспе |
|
|
Педагогтің аты-жөні: |
Аязбаева Аида Куатбековна |
|
|
Күні: |
29.07.2022жыл |
|
|
Сыныбы: 10 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
Гиббстің бос энергиясы |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
10.3.1.6 Гиббстің бос энергия өзгерісін түсіндіру және оны анықтамалық деректер арқылы есептеу. 10.3.1.7 термодинамикалық мәндер бойынша реакцияның өздігінен жүру бағытын болжау |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
|
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту 2 мин |
-Оқушылармен сәлемдеседі -Оқушылардың зейінін шоғырландыру. -Сабақ барысында керекті құрал жабдықтарын тексереді. -Жақсы көңіл-күй мен сәттілік тілейді. |
Мұғаліммен сәлемдеседі. Сабаққа назар аударады. Оқушылар оқу құралдарын дайындайды. Бір-біріне жақсы көңіл-күй тілейді. |
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 3мин |
Алдыңғы білімді жаңғырту. «Бәйге» әдісі. Жеке жұмыс Алдыңғы білімді қорытындылау барысында Kahoot платформасы арқылы тест жұмысы беріледі. Ойын арқылы алдыңғы білімді жаңа тақырыппен байланыстырады. Сонымен қатар оқушылардың білімі онлайн бағаланады. Бұл бағалау түрі сабақ уақытысын үнемдеуге, қатемен тез жұмыс жасауға мүмкіндік береді. Платформада дұрыс жауаппен қатар жылдамдықта бағаланады. Kahoot платформасында тапсырмалар эстафеталық ойын түрінде болады. Сондықтан барлық оқушы сабаққа белсене қатысады. |
Ойлау деңгейінің білімді қолдану дағдыларына арналған тапсырма.
Kahoot платформасы арқылы берілген тест тапсырмасынан Энтропия және энтальпия тақырыптарын еске түсіреді. Өзін-өзі бағалау жүреді. Бүкіл сынып оқушылары ұялы телефонын алып, белсенді тапсырма орындауға қатысады. Дұрыс әрі жылдам жауап беруге тырысады. |
Дескриптор: 1.Энтропиясы артатын реакцияны табады. 2. Энтропия ережесін біледі. 3. Энтропия өзгерісінің формуласын табады 4. Энтальпия өзгерісінің формуласын табады 5. Энтальпия ережесін біледі. 6. Энтропия өзгерісінің өлшем бірлігін біледі Жалпы балл-6 |
https://create.kahoot.it/details/ed9f8975-5c4c-45b6-8a2b-513da8d560dd |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жаңа сабақ 8 мин 5 мин 7мин |
Мұғалім сөзі : Сабақтың тақырыбы мен мақсаттарымен таныстырады. 1.Гиббстің бос энергиясы ұғымын түсіндіру 2. G <0 G =0 G >0 болғанда реакцияның озгерісін түсіндіреді 3. ΔG = ΔH - TΔS теңдеуі бойынша ΔG – реакцияның жүру ықтималдығын түсіндіреді. 4.Анықтамалық деректерді слайдтан көрсетеді. 5.smk.edu.kz сайытынан видео көрсетеді |
Түсіну деңгейінің ақпаратты талдау дағдысы қалыптасады. Оқушылар сабақты тыңдайды, дәптерлеріне сабақ тақырыбын жазады және бағалау критерийлерімен танысады. Оқулықта берілген ереже мен формуланы жазып алады. Оқушылар реакцияның жүру жағдайын, ΔG = ΔH - TΔS теңдеуі бойынша ΔG – реакцияның жүру ықтималдығын және видеодағы мәліметтерді талқылайды. Температураның Гиббстің бос энергиясына әсер етуші фактор екендігін анықтайды. |
Оқушылар арасында талқылау жүреді . Олар өз ойларымен бөліседі |
Слайд Оқулық |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жеке жұмыс «Кім жүйрік» әдісі. Гиббс энергиясының өзгерісінің формуласы және стандартты жағдайдағы мәндері жазылған парақшаларды көру қабілеті зақымдалған ерекше білім беруді қажет ететін оқушыларға ұсынады. Себебі олар интерактивті тақтадағы мәліметтерді дұрыс жазып алуға көп уақыт кетіруі мүмкін. ЕББҚ ететін оқушылар парақшадағы дайын деректерді пайдалана отырып, жылдам тапсырма орындауға дағдыланады. Оқушылардың тапсырма орындағандарын қадағалап, үлгермеуші оқушыларға қолдау көрсетіледі. |
1-тапсырма. Ерекше білім беруді қажет ететін оқушыларға арналған тапсырма. Талдау деңгейінің есептеу және қолдану дағдыларына бағытталған Гиббстің бос энергиясын анықтамалық деректер бойынша есептейді. Берілгені: А)NiO(қ)+Pb(қ)=Ni(қ)+PbO(қ) Б)Pb(қ)+CuO(қ)=PbO(қ)+Cu(қ) Формуласы:G=G(өнім)- G(реаг) Стандартты жағдайда мәндері - G0(NiO(қ))=-211,6 кДж/моль -G0(PbO(қ))=-189,1кДж/моль -G0CuO(қ))=-129.9 кДж/моль Анықтамалық деректерді пайдалана отырып, есептерді шығарады. Дайын жауабымен салыстырады. |
Дескриптор : 1.Анықтамалық деректерді пайдаланады. 2. G=G(өнім)- G(реаг) формуласымен есептейді Жалпы 2 балл ҚБ: Өзін-өзі бағалау
|
Слайд
Анықтамалық деректер- стандартты жағдайдағы мәндері және формула жазылған парақшалар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
«Бірге ойланамыз» әдісі Жұптық жұмыс. Сабақта елеусіз қалатын оқушыны сабаққа тартуға және тапсырманы бірлесе талқылауға мүмкіндік береді. G=G(өнім)- G(реаг) формуласымен анықтамалық деректерді пайдалана отырып есептеу жүргізуді ұсынады. Реакциялардың қайсысы 25°С стандартты жағдайда мүмкін болатынын жұппен талқылатады. |
2-тапсырма . Талдау деңгейінің есептеу және талқылау дағдыларына бағытталған тапсырма Берілгені: 1.N2(г)+1/2O2(г)=N2O(г)
2.4HCl2(қ)+O2(г)= Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Бөлім: 10.2A Термодинамикаға
кіріспе Педагогтің
аты-жөні: Аязбаева Аида
Куатбековна Күні: 29.07.2022жыл Сыныбы:
10 Қатысушылар саны:
Қатыспағандар саны: Сабақтың
тақырыбы: Гиббстің бос
энергиясы Оқу бағдарламасына сәйкес оқу
мақсаты
10.3.1.6 Гиббстің
бос энергия өзгерісін түсіндіру және оны анықтамалық деректер
арқылы есептеу. 10.3.1.7 термодинамикалық
мәндер бойынша реакцияның өздігінен жүру бағытын
болжау Сабақтың
мақсаты:
Гиббстің
бос энергиясы ұғымын біледі
Стандартты жағдайдағы жүретін реакциялар үшін Гиббстің бос
энергиясын анықтамалық деректер бойынша
есептейді.
Гиббстің бос энергиясының
энтропия және энтальпиямен байланысын
түсіндіреді.
ΔG = ΔH -
TΔS теңдеуі бойынша
ΔG – реакцияның жүру ықтималдығын
талқылайды. Гиббстің
бос энергиясына әсер ететін факторларды
түсіндіреді.
Сабақтың
барысы Сабақтың
кезеңі/
уақыт Педагогтің
әрекеті Оқушының
әрекеті Бағалау Ресурстар
Сабақтың
басы Қызығушылықты
ояту
2
мин
-Оқушылармен
сәлемдеседі
-Оқушылардың зейінін
шоғырландыру.
-Сабақ барысында
керекті құрал жабдықтарын
тексереді. -Жақсы көңіл-күй мен сәттілік
тілейді.
Мұғаліммен
сәлемдеседі.
Сабаққа назар
аударады.
Оқушылар оқу құралдарын
дайындайды.
Бір-біріне жақсы көңіл-күй
тілейді.
Сабақтың
ортасы 3мин Алдыңғы білімді
жаңғырту. «Бәйге» әдісі. Жеке
жұмыс Алдыңғы білімді қорытындылау
барысында Kahoot платформасы арқылы тест жұмысы
беріледі. Ойын арқылы алдыңғы білімді жаңа тақырыппен
байланыстырады.
Сонымен қатар
оқушылардың білімі онлайн бағаланады. Бұл бағалау түрі сабақ
уақытысын үнемдеуге, қатемен тез жұмыс жасауға мүмкіндік
береді.
Платформада дұрыс жауаппен қатар жылдамдықта
бағаланады.
Kahoot платформасында тапсырмалар эстафеталық ойын түрінде
болады. Сондықтан барлық оқушы сабаққа белсене
қатысады.
Ойлау
деңгейінің білімді қолдану
дағдыларына арналған
тапсырма.
Kahoot платформасы арқылы
берілген тест тапсырмасынан Энтропия және энтальпия тақырыптарын
еске түсіреді.
Өзін-өзі бағалау жүреді. Бүкіл
сынып оқушылары ұялы телефонын алып, белсенді тапсырма орындауға
қатысады. Дұрыс әрі жылдам жауап беруге
тырысады.
Дескриптор:
1.Энтропиясы артатын реакцияны
табады.
2. Энтропия ережесін
біледі.
3. Энтропия өзгерісінің
формуласын
табады
4. Энтальпия өзгерісінің
формуласын
табады
5. Энтальпия ережесін
біледі.
6. Энтропия өзгерісінің өлшем
бірлігін
біледі Жалпы
балл-6
https://create.kahoot.it/details/ed9f8975-5c4c-45b6-8a2b-513da8d560dd
Жаңа
сабақ
8
мин
5
мин 7мин
Мұғалім сөзі
: Сабақтың тақырыбы мен
мақсаттарымен таныстырады.
1.Гиббстің бос
энергиясы ұғымын түсіндіру
2. G
<0 G
=0 G
>0 болғанда реакцияның озгерісін
түсіндіреді
3. ΔG = ΔH - TΔS теңдеуі бойынша ΔG –
реакцияның жүру ықтималдығын түсіндіреді.
4.Анықтамалық
деректерді слайдтан
көрсетеді. 5.smk.edu.kz сайытынан видео
көрсетеді
Түсіну
деңгейінің ақпаратты талдау дағдысы
қалыптасады.
Оқушылар сабақты
тыңдайды, дәптерлеріне сабақ тақырыбын жазады және бағалау
критерийлерімен танысады. Оқулықта берілген ереже мен формуланы
жазып алады. Оқушылар реакцияның жүру
жағдайын, ΔG
= ΔH -
TΔS теңдеуі
бойынша ΔG – реакцияның жүру
ықтималдығын және видеодағы
мәліметтерді талқылайды. Температураның
Гиббстің бос энергиясына әсер етуші фактор екендігін
анықтайды.
Оқушылар арасында
талқылау жүреді . Олар өз ойларымен
бөліседі
Слайд
Оқулық
Жеке жұмыс «Кім
жүйрік» әдісі.
Гиббс энергиясының
өзгерісінің формуласы және стандартты жағдайдағы мәндері жазылған
парақшаларды көру қабілеті зақымдалған
ерекше білім беруді қажет
ететін оқушыларға ұсынады. Себебі олар
интерактивті тақтадағы мәліметтерді дұрыс жазып алуға көп уақыт
кетіруі мүмкін. ЕББҚ ететін оқушылар парақшадағы дайын деректерді
пайдалана отырып, жылдам тапсырма орындауға
дағдыланады. Оқушылардың тапсырма
орындағандарын қадағалап, үлгермеуші оқушыларға қолдау
көрсетіледі. 1-тапсырма. Ерекше білім беруді қажет
ететін оқушыларға арналған
тапсырма. Талдау деңгейінің есептеу
және қолдану дағдыларына бағытталған
Гиббстің бос энергиясын
анықтамалық деректер бойынша
есептейді.
Берілгені: А)NiO(қ)+Pb(қ)=Ni(қ)+PbO(қ)
Б)Pb(қ)+CuO(қ)=PbO(қ)+Cu(қ)
Формуласы:G=G(өнім)- G(реаг)
Стандартты жағдайда
мәндері
- G0(NiO(қ))=-211,6
кДж/моль
-G0(PbO(қ))=-189,1кДж/моль
-G0CuO(қ))=-129.9
кДж/моль
Анықтамалық деректерді
пайдалана отырып,
есептерді шығарады. Дайын жауабымен
салыстырады.
Дескриптор
:
1.Анықтамалық
деректерді пайдаланады.
2. G=G(өнім)- G(реаг)
формуласымен
есептейді
Жалпы 2
балл
ҚБ: Өзін-өзі
бағалау
Слайд
Анықтамалық
деректер- стандартты жағдайдағы
мәндері
және формула
жазылған парақшалар
«Бірге ойланамыз»
әдісі
Жұптық
жұмыс.
Сабақта елеусіз
қалатын оқушыны сабаққа тартуға және тапсырманы бірлесе талқылауға
мүмкіндік береді.
G=G(өнім)- G(реаг) формуласымен анықтамалық деректерді
пайдалана отырып есептеу жүргізуді
ұсынады.
Реакциялардың
қайсысы 25°С стандартты жағдайда мүмкін болатынын
жұппен талқылатады.
2-тапсырма .
Талдау деңгейінің есептеу
және талқылау дағдыларына бағытталған
тапсырма
Берілгені:
1.N2(г)+1/2O2(г)=N2O(г)
2.4HCl2(қ)+O2(г)= | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||

















