Материалдар / Гидросфера
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Гидросфера

Материал туралы қысқаша түсінік
Ашық сабақ
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
27 Қазан 2020
531
0 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
770 тг 578 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 3. Физикалық география. 3.3 Гидросфера

Қостанай облысы, Арқалық қаласы.

Ш.Уәлиханов атындағы №1 жалпы орта білім беретін мектебі.

Сынып: 7Б

Жумагулова Толганай Сериковна

Сабақтың тақырыбы

Гидросферa және оның құрамдаc бөлігі.

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сәйкес)

7.3.3.1.Гидросфера және оның құрамдас бөліктерін сипаттайды.



Сабақтың мақсаты

Барлығы: Гидросферa ұғымын түсінеді оның құрамдас бөліктерін сипаттай алады.

Көпшілігі: Су айналым схемасын сыза алады.

Кейбіреуі: Гидросфера құрамындағы cулардың қалыптасуы мен маңыздылығын ажырата алады.

Бағалау критерийі

Гидросфера ұғымын және оның құрамдас бөлімдерін біледі, дүниежүзілік мұхиттың құрамдас бөліктерін жіктей алады. Картаны қолдана отырып, кескін картаға мұхит бөліктерін сыза алады, су айналым схемасын сыза алады.

Тілдік мақсаттар


Пәнгe қaтыcты cөздiк тeрминдeр:

Гидросфера –гидросфера -
hydrosphere

Мұхит – океан- ocean

су ресурстары – воднные ресурсы - water resources

су айналымы - круговорот воды - The water cycle

шығанақ – залив- Salvage.

бұғаз- пролив- Impolite.

Құндылықтарға баулу

Топпен жұмыс жасау арқылы оқушыларды ынтымаққа баулу.

Пәнаралық

байланыс


Физика - айналым бейнеcі.

Алдыңғы білім


Гидросфера туралы жалпы түсінік, судың үш күйі.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері


Ресурстар


Сабақтың басы

7 мин


І. Ұйымдастыру.

а) оқушылармен амандасу, түгендеу. Психологиялық ахуал:

Ұйымдастыру кезеңі «Шаттық шеңбері» тренингі арқылы топтар бір-біріне жылы тілектер айтады.

Балалар бір-біріне тілек айту арқылы жақындастырады, көңіл күйін көтереді, бауырмалдығын оятады.

б) топқа гидросфераның бөліктері арқылы бөлу.

1-топ Бұғаз

2-топ Шығанақ

3-топ Теңіз

4-топ Шұңғыма

ІІ. Үй тапсырмасын сұрау: Өткен сабақты қайталау ретінде «Дана үкі» әдісі арқылы үй тапсырмасын сұрау.

1. Атмосфералық құбылыстар.

2. Қолайсыз атмосфералық құбылыстардың зияны.

3. Адамдардың табиғатқа әсері.



презентация











Гидросфераның бөліктері жазылған

стикерлер


Сабақтың ортасы

7мин










13мин






























10мин









ІІІ. Жаңа сабақ.

Білу және түсіну ойлау дағдысы

Постерге гидросфера туралы не білетіндері жайлы жазады.

Дескриптор: Гидросфера туралы еске түсіреді және талқылайды.

Кері байланыс:

Бес саусақ” әдісі арқылы топтар бір- бірін бағалайды.

Қолдану ойлау дағдысы

«Джигсо 2» әдісі топтық жұмыс.

Оқушылар оқулықты , үлестірмелі қағаздарды пайдалана отырып, гидросфера мәтіні беріледі. Әр топ өздерінің топтарының гидросфераның құрамдас бөліктерін анықтайды, оларды картадан көрсетіп кестені толтырады.

1-топ – Тынық мұхит ; 2-топ – Атлант мұхит , 3-топ - Үнді мұхит ; 4-топ – Солтүстік Мұзды мұхит.


мұхит

ауданы

Ең терең жері

бұғаздары

Шығанақтар

Теңіздер




















Дескриптор

- гидросфераның құрамдас бөліктерін анықтайды

Кері байланыс:

Шапалақ” әдісі арқылы топтар бір- бірін бағалайды.

Талдау ойлау дағдысы

Жеке жұмыс.

Бейнеролик көрсету. Деңгейлік тапсырма орындау

А деңгейі. Кескін картаға дүниежүзілік мұхит бөліктерін түсіреді.

В деңгейі. Су айналым схемасын талдап дәптерге жазу.

С деңгейі. Гидросфераның ластануы» эссе жазу

Дескриптор:

Оқушы кескін картада мұхиттың теңіздерін, шығанақтарын,бұғаздарын, ағыстарын кескін картаға түсіре алады.

Гидросферадағы су айналымын түсініп, сипаттай алады.

Кері байланыс:

«Шапалақ»-әдісі арқылы тoптар бір- бірін бағалайды.


ІҮ. Сергіту сәті.

Оқушыларға төмендегі терминдерді үш тілде айту тапсырмасы беріледі.

Гидросфера –гидросфера - hydrosphere

Мұхит – океан- ocean

су ресурстары – водные ресурсы - water resources

су айналымы - круговорот воды - The water cycle

шығанақ – залив- Salvage.

бұғаз- пролив- Impolite.





Стикер, маркер,постер






презентация,

тапсырма парақтары































Үлестірме қималар, кітап,постер.














Сабақтың соңы



3мин


Бағалау ойлау дағдысы.

Рефлексия. Чемодан, еттартқыш, қоқыс жәшігі» ойыны

Тақырып бойынша алған керекті ақпараттарды чемоданның тұсына жазса, ал әлі де оқуым керек, толықтыруым керек дегендері болса, еттартқыштың тұсына жаза алады. Сонымен қатар керек емес болған, артық дүниені қоқыс жәшігінің тұсына жазса болады. Осылaй оқушылaр сaбaқтa қaндaй білім aлғaндaрын көрсeтeді.

Үйге тапсырма. Тақырыпты оқу.







Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!