|
Сабақтың тақырыбы: Гидросфера және оның құрамдас бөлігі |
Мұғалімнің аты-жөні: Матаева А.Н. Күні: 29.11.18 |
||||||||||||||||||||||||
|
сынып: 7 |
Қатысқан оқушылар саны: |
Қатыспаған оқушылар саны: |
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақ негізделген оқу мақсаттары |
7.3.3.1- гидросфера және оның құрамдас бөліктерін сипаттайды |
||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қолжеткізілетін оқу мақсаттары |
*Гидросфераның құрамдас бөліктерін анықтау *Табиғаттағы су айналымын түсіну *Гидросфера құрамындағы сулардың қалыптасуы мен маңыздылығын ажырату |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ нәтижесі: |
Оқушылардың барлығы мынаны орындай алады: Оқулықта берілген және қосымша тапсырмаларды орындайды. Жазба жұмыс жасайды. Сұраққа жауап береді. Оқушылардың көбісі мынаны орындай алады: Топтық жұмысты брлесе орындайды.Өз бетінше жұмыс жасайды. Сұраққа жауап береді. Қосымша үлестірме ресурстармен жұмыс жасайды. Оқушылардың кейбіреуі мынаны орындай алады: Оқулықтан тыс берілген қосымша тапсырмалады орындайды, тақырып бойынша қосымша мәліметтер мен дәлелдер келтіре алады. |
||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
Гидросфера түсінігі туралы біледі. Гидросфераның құрамдас бөліктерін атай алады. Судың қасиеттерін ажыратады. Гидросфераның құрамдас бөліктерінің ерекшеліктерін сипаттайды. Гидросферадағы су айналымын талдайды. |
||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттары |
Пәндік лексикажәне терминология: гидросфера, мұхит, құрлық суы, өзен, көл, мұздықтар, мұз жамылғысы, жерасты суы, өзен бастауыОқытудың тілдік мақсаты: гидросфераның құрамдас бөліктерін түсіндіру үшін болжам құруға топта жұмыс істейді (айтылым, тыңдалым және жазылым дағдылары) алады. Диалог құруға /жазылымға қажетті сөздер топтамасы: Суретте … Мен … деп болжаймын. Құрлық суларының ....... түрлері. Су айналымының маңызы зор себебі......... Тұщы су қорының...... шоғырланған.Ғаламшардағы өзендердің......... |
||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
“Мәңгілік ел ”ұлттық идеясының қоғамдағы ұлттық бірлік, бейбітшілік пен келісім құндылықтарын бойға дарыту. Өзіне және айналадағыларға құрметпен қарау, қоршаған ортаға, суды үнемдеп, қорғауға тәрбиелеу |
||||||||||||||||||||||||
|
Ресурстар |
Оқулық, суреттер, топқа бөлуге арналған кеспе қағаздар және әртүрлі заттар, топтық тапсырмалар, кері байланыс, стикер. |
||||||||||||||||||||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Интерактивті тақта, презентация |
||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Графиктер құру арқылы математикалық білімдерін пайдаланады. Судың агрегаттық күйін атауда физика пәнімен байланыс |
||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы оқу |
Гидросфера түрлері |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспары |
|||||||||||||||||||||||||
|
Жоспарланған уақыт |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекеттер |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||
|
Басталуы 3 минут 3 минут 2 минут Жаңа білім 1 минут 3 минут 3 минут 4 – 5 минут 5 минут 4-5 минут 3-4 минут Сабақ соңы 2 минут |
-Ұйымдастыру. Сәлемдесу. Ынтымақтастық атмосферасын құру. Сабақ мақсатымен, тапсырмалармен және жетістік критерийлерімен танысу. Сыныпты 2 топқа бөлу. Оқушыларға мотивация беру, жақсы көңіл-күй сыйлау мақсатында «Шаттық шеңбері» әдісі бойынша оқушылар бір-біріне жақсы тілек айтады. Үй тапсырмасына шолу. 1. Атмосфера дегеніміз не? 2. Атмосфераның қабаттарын ата 3. Атмосфералық құбылыстар туралы не білесіңдер? 4. Қазақстан аумағында қандай құбылыстар кездестіруге болады? Миға шабуыл - Атмосфера қабаты қандай қабаттармен байланыс жасайды? - Қандай зат үш күйде кездеседі? Енді оқушылар жаңа сабағымызды бастамас
бұрын, (М) түсініктеме береді. Судың басқа заттардан
айырмашылығы: су суығанда ұлғаяды және судың қатты күйі жеңіл
болады. Сондықтанда мұз суға батпайды. Судың еріткіштік, емдік
қасиеттері бар. Су жарық береді. Энергияның
көзі.
Судың пайыздық мөлшері. 96,5 % мұхиттар 1,7 % жер асты сулары 1,7 % мұздықтар 0,1 % жер үсті сулары (өзен, көл, батпақ) (Д) Тапсырма шеңбер диаграмам құрастыру
Дескриптор Білім алушы - судың мөлшерін шеңбер диаграммаға бөледі
Дескриптор Білім алушы - гидросфераның құрамдас бөліктерін атайды (Д) Тапсырма. Дүниежүзілік мұхит бөліктерінің анықтамаларын кестеге толтырыңыз.
(Жж) Кескін картамен жұмыс. Дүниежүзілік мұхит бөліктерінен өз қалауыңыз бойынша 2 теңіз, 2 шығанақ, 2 бұғаз, 2 түбек, 2 аралды кескін картаға түсіріңіз. Дескриптор Білім алушы − дүниежүзілік мұхит бөліктерінің анықтамасын жазады; − дүниежүзілік мұхит бөліктерін кескін картада белгілейді;
(Т) Тапсырма. Су айналымы моделінің құрылымын жасаңдар. 1-топ кіші су айналымы 2-топ үлкен су айналымы
Дескриптор Білім алушы - кіші су айналымы моделін сызады - үлкен су айналымы модеоін сызады
Қорытындылау. Бекіту сұрақтары
1.
Гидросферадегеніміз
|
Интерактивті тақта |
|||||||||||||||||||||||
|
Оқулық, мәтіндер.
Слайд 3
слайд 4
слайд 5
Слайд 6
Слайд 7
Слайд 8
Слайд 9
Слайд 10
Слайд 11 |
|||||||||||||||||||||||||
|
. |
|||||||||||||||||||||||||
|
|
«Жетістік» баспалдағы.
|
Кері байланыс парағы. «Жетістік» баспалдағы. Слайд 12 |
|||||||||||||||||||||||
|
Қосымша ақпарат |
|||||||||||||||||||||||||
|
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғарыоқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? *Топта ұйымдастыру жұмыстарын алады; *шеңбер диаграмманы пайыздық мөлшермен сыза алады. *Картаны пайдалана отырып, гидросфераның байланысын дәлелдеп, сызбасын сызады |
Бағалау - Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? Мадақтау. Кері байланыс беру. «Жетістік» баспалдағы |
Пəнаралық байланыс Қауіпсіздік жəне еңбекті қорғау ережелері АКТ-мен байланыс Құндылықтардағы Байланыс Картамен, атласпен жұмыс жасағанда ұқыпты болу |
|||||||||||||||||||||||
|
Рефлексия Сабақ / оқу мақсаттары шынайы ма?Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім жəне неліктен? |
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сəйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз. |
||||||||||||||||||||||||
|
Қорытынды бағамдау Қандай екі нəрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Қандай екі нəрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? |
|||||||||||||||||||||||||
Тексердім:
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Гидросфера және оның құрамдас бөлігі
Гидросфера және оның құрамдас бөлігі
|
Сабақтың тақырыбы: Гидросфера және оның құрамдас бөлігі |
Мұғалімнің аты-жөні: Матаева А.Н. Күні: 29.11.18 |
||||||||||||||||||||||||
|
сынып: 7 |
Қатысқан оқушылар саны: |
Қатыспаған оқушылар саны: |
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақ негізделген оқу мақсаттары |
7.3.3.1- гидросфера және оның құрамдас бөліктерін сипаттайды |
||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қолжеткізілетін оқу мақсаттары |
*Гидросфераның құрамдас бөліктерін анықтау *Табиғаттағы су айналымын түсіну *Гидросфера құрамындағы сулардың қалыптасуы мен маңыздылығын ажырату |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ нәтижесі: |
Оқушылардың барлығы мынаны орындай алады: Оқулықта берілген және қосымша тапсырмаларды орындайды. Жазба жұмыс жасайды. Сұраққа жауап береді. Оқушылардың көбісі мынаны орындай алады: Топтық жұмысты брлесе орындайды.Өз бетінше жұмыс жасайды. Сұраққа жауап береді. Қосымша үлестірме ресурстармен жұмыс жасайды. Оқушылардың кейбіреуі мынаны орындай алады: Оқулықтан тыс берілген қосымша тапсырмалады орындайды, тақырып бойынша қосымша мәліметтер мен дәлелдер келтіре алады. |
||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
Гидросфера түсінігі туралы біледі. Гидросфераның құрамдас бөліктерін атай алады. Судың қасиеттерін ажыратады. Гидросфераның құрамдас бөліктерінің ерекшеліктерін сипаттайды. Гидросферадағы су айналымын талдайды. |
||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттары |
Пәндік лексикажәне терминология: гидросфера, мұхит, құрлық суы, өзен, көл, мұздықтар, мұз жамылғысы, жерасты суы, өзен бастауыОқытудың тілдік мақсаты: гидросфераның құрамдас бөліктерін түсіндіру үшін болжам құруға топта жұмыс істейді (айтылым, тыңдалым және жазылым дағдылары) алады. Диалог құруға /жазылымға қажетті сөздер топтамасы: Суретте … Мен … деп болжаймын. Құрлық суларының ....... түрлері. Су айналымының маңызы зор себебі......... Тұщы су қорының...... шоғырланған.Ғаламшардағы өзендердің......... |
||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
“Мәңгілік ел ”ұлттық идеясының қоғамдағы ұлттық бірлік, бейбітшілік пен келісім құндылықтарын бойға дарыту. Өзіне және айналадағыларға құрметпен қарау, қоршаған ортаға, суды үнемдеп, қорғауға тәрбиелеу |
||||||||||||||||||||||||
|
Ресурстар |
Оқулық, суреттер, топқа бөлуге арналған кеспе қағаздар және әртүрлі заттар, топтық тапсырмалар, кері байланыс, стикер. |
||||||||||||||||||||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Интерактивті тақта, презентация |
||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Графиктер құру арқылы математикалық білімдерін пайдаланады. Судың агрегаттық күйін атауда физика пәнімен байланыс |
||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы оқу |
Гидросфера түрлері |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспары |
|||||||||||||||||||||||||
|
Жоспарланған уақыт |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекеттер |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||
|
Басталуы 3 минут 3 минут 2 минут Жаңа білім 1 минут 3 минут 3 минут 4 – 5 минут 5 минут 4-5 минут 3-4 минут Сабақ соңы 2 минут |
-Ұйымдастыру. Сәлемдесу. Ынтымақтастық атмосферасын құру. Сабақ мақсатымен, тапсырмалармен және жетістік критерийлерімен танысу. Сыныпты 2 топқа бөлу. Оқушыларға мотивация беру, жақсы көңіл-күй сыйлау мақсатында «Шаттық шеңбері» әдісі бойынша оқушылар бір-біріне жақсы тілек айтады. Үй тапсырмасына шолу. 1. Атмосфера дегеніміз не? 2. Атмосфераның қабаттарын ата 3. Атмосфералық құбылыстар туралы не білесіңдер? 4. Қазақстан аумағында қандай құбылыстар кездестіруге болады? Миға шабуыл - Атмосфера қабаты қандай қабаттармен байланыс жасайды? - Қандай зат үш күйде кездеседі? Енді оқушылар жаңа сабағымызды бастамас
бұрын, (М) түсініктеме береді. Судың басқа заттардан
айырмашылығы: су суығанда ұлғаяды және судың қатты күйі жеңіл
болады. Сондықтанда мұз суға батпайды. Судың еріткіштік, емдік
қасиеттері бар. Су жарық береді. Энергияның
көзі.
Судың пайыздық мөлшері. 96,5 % мұхиттар 1,7 % жер асты сулары 1,7 % мұздықтар 0,1 % жер үсті сулары (өзен, көл, батпақ) (Д) Тапсырма шеңбер диаграмам құрастыру
Дескриптор Білім алушы - судың мөлшерін шеңбер диаграммаға бөледі
Дескриптор Білім алушы - гидросфераның құрамдас бөліктерін атайды (Д) Тапсырма. Дүниежүзілік мұхит бөліктерінің анықтамаларын кестеге толтырыңыз.
(Жж) Кескін картамен жұмыс. Дүниежүзілік мұхит бөліктерінен өз қалауыңыз бойынша 2 теңіз, 2 шығанақ, 2 бұғаз, 2 түбек, 2 аралды кескін картаға түсіріңіз. Дескриптор Білім алушы − дүниежүзілік мұхит бөліктерінің анықтамасын жазады; − дүниежүзілік мұхит бөліктерін кескін картада белгілейді;
(Т) Тапсырма. Су айналымы моделінің құрылымын жасаңдар. 1-топ кіші су айналымы 2-топ үлкен су айналымы
Дескриптор Білім алушы - кіші су айналымы моделін сызады - үлкен су айналымы модеоін сызады
Қорытындылау. Бекіту сұрақтары
1.
Гидросферадегеніміз
|
Интерактивті тақта |
|||||||||||||||||||||||
|
Оқулық, мәтіндер.
Слайд 3
слайд 4
слайд 5
Слайд 6
Слайд 7
Слайд 8
Слайд 9
Слайд 10
Слайд 11 |
|||||||||||||||||||||||||
|
. |
|||||||||||||||||||||||||
|
|
«Жетістік» баспалдағы.
|
Кері байланыс парағы. «Жетістік» баспалдағы. Слайд 12 |
|||||||||||||||||||||||
|
Қосымша ақпарат |
|||||||||||||||||||||||||
|
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғарыоқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? *Топта ұйымдастыру жұмыстарын алады; *шеңбер диаграмманы пайыздық мөлшермен сыза алады. *Картаны пайдалана отырып, гидросфераның байланысын дәлелдеп, сызбасын сызады |
Бағалау - Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? Мадақтау. Кері байланыс беру. «Жетістік» баспалдағы |
Пəнаралық байланыс Қауіпсіздік жəне еңбекті қорғау ережелері АКТ-мен байланыс Құндылықтардағы Байланыс Картамен, атласпен жұмыс жасағанда ұқыпты болу |
|||||||||||||||||||||||
|
Рефлексия Сабақ / оқу мақсаттары шынайы ма?Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім жəне неліктен? |
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сəйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз. |
||||||||||||||||||||||||
|
Қорытынды бағамдау Қандай екі нəрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Қандай екі нəрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? |
|||||||||||||||||||||||||
Тексердім:
шағым қалдыра аласыз















