Материалдар / глобус және карта ашық сабақ 4 сынып
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

глобус және карта ашық сабақ 4 сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
платформалық ойындар қамтылған ашық сабақ
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
22 Ақпан 2024
115
0 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
900 тг 675 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Білім беру ұйымының атауы


Пәні:


Бөлім:


Педагогтің аты-жөні:


Күні:


Сынып:

Қатысқандардың саны

Қатыспағандардың саны:

Сабақтың тақырыбы:

Глобус және карта

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

4.2.1.2 глобус пен карталардың қолдану аясын түсіндіру, олардан негізгі нысандарды көрсете білу.

4.2.1.3 глобус пен картадан параллельдерді, меридиандарды, экваторды көрсету

Сабақтың мақсаты

глобус пен картаның не үшін қажеттілігін түсінеді;

негізгі нысандарды картадан көрсетуді үйренеді;

Құндылықтар


Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//

уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақ

тың басы

5 минут







Өткен сабақты пысықтау

5 минут










































Сабақтың ортасы

20 минут



















































































Сергіту сәті

2 минут











































Сабақты қорыту

8мин




Кері байланыс

5 минут


Амандасады;

Сабаққа дайындығын тексереді;
«Біз қандаймыз?» әдісі бойынша ынтымақтастық атмосферасын қалыптастырып алу;


Оқушыларды 3 топқа бөліп аламын:

1 – топ «Мұхит»

2 – топ «Карта»

3 – топ «Глобус»



Балалар, біз өткен сабақта қандй тақырыпты өттік? Кім айтады?


Өткен сабақты сұрау:

«Жетістік шыңы» әдісі


  1. Экологиялық проблема деген не? (адамның табиғат байлығын шектен тыс пайдалануы салдарынан табиғи жағдайдың бұзылауы)

  2. Топырақтың құнарсыздануына қандай жағдайлар ықпал етеді?

  3. Орманның оталуын қалай тоқтауға болады?

  4. Ауаның ластануы қандай факторлерге байланысты?

  5. Қоқыстан жер бетіне келер қандай зияны бар?

  6. Судың ластануына не әсер етеді?

  7. Пайдаланған заттарды қоқысқа тастаған дұрыс па, әлде оны екінші қайтара өңдеген дұрыс па?

  8. Бабаларымыздың табиғатқа деген қамқорлығы туралы не айтасың?

  9. Астана қаласында

жылы қандай іс – шара өтілді?

  1. Мал жайылымын ата – бабамыз не үшін ауыстырған?

  2. Табиғат туралы қандай мақал – мәтел айта аласың?

  3. Су көзін шексіз пайдалану болашықта қандай мәселеге әкеуі мүмкін?


Жарайсыңдар, балалар!


Жаңа сабаққа кіріспе:


ЖИ арқылы сабаққа кіріспе жасау;


Жер шары туралы ғылымды географиялық карта мен глобуссыз түсіндіру мүмкін емес.

Қане, бәріміз бірлесе отырып,дүниежүзіне саяхатқы шығайық;

Біздің саяхатымызғам глобус пен карта жол көрсетеді;

Бүгін біз өзіміз тұратын жер шарының кішкентай үлгілері глобус пен картаны қалай пайдаланатынымыз туралы білетін боламыз;


Сабақтың мақсаты:


глобус пен картаның не үшін қажеттілігін түсінеді;

негізгі нысандарды картадан көрсетуді үйренеді;




Балалар, біздің жер шарымызды көз алдарыңа қалай елестетесіңдер?

Үлкен құшақ жетпес жер шарын біз ықшамдап глобус пен карта арқылы көреміз;


Балалар, глобус – жердің дәл үлгісі. Латын тілінде «шар» деген мағынаны білдіреді. Глобуста жер шары бірнеше есе кішірейтіп алынады;


https://youtu.be/WGU3OuWVVao?si=m8GWMq5ndIZ1w3La

(глобус туралы қысқаша түсінік)

Глобуста Жер бетінің барлық нышандары айнытпай бейнелеген. Бірақ жер бетін егжей – тегжейлі түсіру үшін үлкен глобустар керек болды;

Ондай глобустарды пайдалану ыңғайыз;

Сондықтан карта жасалды;

Географиялық карта – Жер бетінің кішірейтіліп,шартты белгілермен жазыққа түсірген бейнесі;


https://youtu.be/tNrL_QNluFI?si=0jvnwiwdYd6Rqx99


Мыңдаған жылдар бұрын адамдар беймәлім жерлерге қайық, кеме, түйе, атпен жүріп өту арқылы жаңа жерлерді ашқан. Оларды жиһангездер дейді. Жиһангездер аралаған соң алғашқы карталар жасалып шығарылды;


1 – тапсырма

1 - топ

Балалар, жер бетінде неше мұхит бар?

Қане, осы мұхиттарды картадан көрсетіп көрейік;




2 – топ

Глобустан өзіміздің елді және шакаралас мемлекеттерді көрсетіңдер;


3 топ

Құрлықтарды көрсетіңдер;


4 – топ

Қазақстаннан АҚШ штаттарына бару үшін қандай елдерді басып өтеді – атаңдар;


2 – тапсырма (жеке жұмыс)

«Планшет» әдісі

«Мен Глобусқа қарап Жер шары туралы не айта аламын» деген тақырыпта шағын әңгіме жазып көрейік;


СЕРГІТУ СӘТІ

https://youtu.be/JRsEAhXq33U?si=tpUR3z9MEmpZjAt2












3 – тапсырма (жұптық жұмыс)

«Венн диаграммасы»

глобус пен картаның ұқсастығы мен айырмашылығын жазады;


4 – тапсырма

«Модельдеу» әдісі қолданылады.


1 – топ

Шарға бояумен жердің суретін сал.


2-топ

Ермексаздан жердің муляжын жаса.

3-топ

: Жердің макетін қағаздан жаса.

















5 – тапсырма (жеке жұмыс)


«Достардан тапсырмалар» әдісі


берілген сұрақтарға жауап береді;



«Ноутбук» әдісі арқылы кері байланыс береді



Үйге: әлемнің ең қызықты жерлері материал жинау;

ынтымақтастық атмосферасын қалыптастырады;




топтарға бөлінеді




675тг - Сатып алу
Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!