|
Сабақ тақырыбы: |
Глобусты қалай қолданады? |
Мектеп: Қоянды Орта мектебі |
||||
|
Күні : |
|
Мұғалімнің есімі: |
||||
|
СЫНЫП: 1 «З» сынып |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Оқу мақсаты: |
Барлық оқушылар: жасанды моделіне сүйене отырып, Жердің пішінін анықтау; |
|||||
|
|
Оқушылардың басым бөлігі: қоршаған әлемдегі құбылыстарды, үдерістерді және нысандарды зерттеу қажеттілігін түсіндіру. |
|||||
|
Кейбір оқушылар: жаңа сабақта алған білімдерін өмірде қолданады. |
||||||
|
Ресурстар: |
глобус , ермексаз, тақтайша. |
|||||
|
Күтілетін нәтижелер: |
|
|||||
|
Сабақтың мақсаты: |
1.4.1.1 Жердің пішінін оның жасанды моделі негізінде анықтау |
|||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
||||
|
Сабақтың басы 3 мин Өткенді еске түсіру 3мин Сабақтың ортасы 25 мин Топпен жұмыс Сергіту сәті 2 минут Сабақтың соңы 5 мин |
Психологиялық дайындық .Барлық оқушылар тақта алдында тұрады. Оқушылар: Үлкенге де сіз , Кішіге де сіз. Барша жанды құрметтеп бас иеміз біз. Тақтадағы 4 суретті 4 оқушы келіп таңдап топтарына барып топ басшысын сайлайды. 1-топ Гүлдер 3-топ Ағаштар 2-топ Таулар 4-топ Ғарыш Кіріспе тапсырма. Оқушыларға алдыңғы сабақтағы ғарышқа сапар жалғасатынын ескеру. Ыстық орындық әдісі: Әр топтан топбасшылар келіп қойылған сұраққа мүдірмей, күймей жауап беру керек. Олардың назарын Жер ғаламшарының өте үлкен екеніне аударыңыз. Ойын барысында сұрақтар қойыңыз: — Жердің барлық түкпір-түкпірін көру үшін не істеу қажет? — Біздің ғаламшарды оның үстінде тұрып тұтас көруге бола ма? Жер. Оқушыларға ғарыштан түсірілген Жер ғаламшарының фотосуреттерін көрсетіңіз. Оларды талқылаңыз. Мынадай сұрақтар қойыңыз: — Фотосуреттен не көріп тұрсыңдар? — Жерді тұтастай көруге бола ма? (Жоқ.) — Неліктен? (Ол үлкен, бір фото арқылы оны жан-жағынан көрсету мүмкін емес.) — Осыншама үлкен Жерді жан-жағынан қалай көруге болады, себебі біз Жерді кішірейте алмаймыз ғой? Оқушылардың пікірін толық тыңдаңыз. Дұрыс немесе дұрыс емес жауаптарды бірден айтуға асықпаңыз. Оның дұрыс- бұрыстығын келесі тапсырманы орындау барысында өздері түсінеді. Глобус туралы түсінік қалыптастыру. Ең бірінші глобусты неміс географы және саяхатшысы Мартин Бехайм жасаған (1492 ж.) Бірақ оның глобусында Солтүстік пен Оңтүстік Америка жоқ еді. Себебі ол кезде Оңтүстік және Солтүстік Америка әлі ашылмаған болатын. Ең бірінші жерді айналып, жердің шар тәріздес екенін Фернан Магеллан дәлелдеген. 1-топ:Глобусқа ұқсас заттарды тауып жабыстыр. 2-топ Глобуста ұқсас суреттерді сал 3-топ:Глобусқа ұқсас заттарды жаз 4-топ: Глобусқа ұқсас заттың модельін жаса. Оқулық суреттеріндегі заттардың моделін қарастыруды ұсыныңыз. Оқушыларға: “Бұл заттардың өзі емес, олардың моделі, кішірейтілген көшірмесі” — деп ескертіңіз. Барлық оқушылардың дұрыс түсінгеніне көз жеткізіңіз. Ол үшін алдын ала сынып бөлмесіндегі заттардың суреттерін, макеттерін дайындаңыз. Әр затты көрсете отырып, “Бұл не?” — деп сұраңыз. “Тек жекелеген заттардың ғана емес, үйдің, бөлменің де моделін жасауға болады” — деп ескерту Алдыңғы тапсырманы орындау кезіндегі “Біздің үлкен ғалам шарымызды зерттеу үшін оның суретін қалай салуға болады?” деген сұраққа қайта оралыңыз. Оқушылардың пікірін тыңдап, бұл үшін бізге оның кіші рейтілген моделін жасау қажет деген тұжырымға келуге жетелеңіз. Олар “Мұндай модель — глобус. Глобус — Жердің кішірейтілген көшірмесі” деген қорытындыға келуі тиіс. Зерттеу жұмысы. Оқушылардан ермексазбен кез келген заттардың моделін жасайды. Глобуспен танысу. Бұл тапсырманы топпен орындайды. Глобустың басым бөлігі неліктен көк түспен боялғаны туралы оқушылардың өздері қорытындылағаны жөн. Осы тапсырмадан кейін глобус — Жердің кішірейтілген моделі екенін тағы қайталап, алған білімдерін тиянақтау керек. 1-топ Өзіңнің сүйікті ойыншығыңның модельін жаса. 2-топ Өзіңнің сүйікті жануарыңның модельін жаса 3-топ: Өзіңнің сүйікті жеміс-жидектің модельін жаса 4-топ: Глобусқа ұқсас заттың модельін жаса. |
Шаттық шеңбер Топқа бөлу Ыстық орындық Жердің суреті Глобус Мартин Бехайм Фотосуреті Фернан Магеллан фотосуреті ермексаз, тақтайша, Жұмыс дәптер |
||||
|
Бағалау 2 мин |
«Бағалау ағашы»Оқушылар себеттегі алма, гүл және жапырақ түріндегі жапсырма қағаздарды қабырғаға ілінген алма ағашына жапсыру арқылы сабақ бойынша ойларын қорытады, мұндағы:
|
|
||||
|
Саралау Пәнаралық байланыс Түсіну Қолдану Салыстыру |
-Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға шығармашылықтарын арттыратын деңгейлік тапсырмалар беру арқылы. Көркем еңбек, музыка, дене шынықтыру, дүниетану Глобус арқылы жершарын көре алды. Сұрақтар арқылы «Глобусты қалай қолданады»? екендігінің маңызын түсінеді. Қазақстанды басқа мемлекеттермен салыстырып, айырмашылығын көреді, айтады. |
|||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
"Глобусты қалай қолданады?"
"Глобусты қалай қолданады?"
|
Сабақ тақырыбы: |
Глобусты қалай қолданады? |
Мектеп: Қоянды Орта мектебі |
||||
|
Күні : |
|
Мұғалімнің есімі: |
||||
|
СЫНЫП: 1 «З» сынып |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Оқу мақсаты: |
Барлық оқушылар: жасанды моделіне сүйене отырып, Жердің пішінін анықтау; |
|||||
|
|
Оқушылардың басым бөлігі: қоршаған әлемдегі құбылыстарды, үдерістерді және нысандарды зерттеу қажеттілігін түсіндіру. |
|||||
|
Кейбір оқушылар: жаңа сабақта алған білімдерін өмірде қолданады. |
||||||
|
Ресурстар: |
глобус , ермексаз, тақтайша. |
|||||
|
Күтілетін нәтижелер: |
|
|||||
|
Сабақтың мақсаты: |
1.4.1.1 Жердің пішінін оның жасанды моделі негізінде анықтау |
|||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
||||
|
Сабақтың басы 3 мин Өткенді еске түсіру 3мин Сабақтың ортасы 25 мин Топпен жұмыс Сергіту сәті 2 минут Сабақтың соңы 5 мин |
Психологиялық дайындық .Барлық оқушылар тақта алдында тұрады. Оқушылар: Үлкенге де сіз , Кішіге де сіз. Барша жанды құрметтеп бас иеміз біз. Тақтадағы 4 суретті 4 оқушы келіп таңдап топтарына барып топ басшысын сайлайды. 1-топ Гүлдер 3-топ Ағаштар 2-топ Таулар 4-топ Ғарыш Кіріспе тапсырма. Оқушыларға алдыңғы сабақтағы ғарышқа сапар жалғасатынын ескеру. Ыстық орындық әдісі: Әр топтан топбасшылар келіп қойылған сұраққа мүдірмей, күймей жауап беру керек. Олардың назарын Жер ғаламшарының өте үлкен екеніне аударыңыз. Ойын барысында сұрақтар қойыңыз: — Жердің барлық түкпір-түкпірін көру үшін не істеу қажет? — Біздің ғаламшарды оның үстінде тұрып тұтас көруге бола ма? Жер. Оқушыларға ғарыштан түсірілген Жер ғаламшарының фотосуреттерін көрсетіңіз. Оларды талқылаңыз. Мынадай сұрақтар қойыңыз: — Фотосуреттен не көріп тұрсыңдар? — Жерді тұтастай көруге бола ма? (Жоқ.) — Неліктен? (Ол үлкен, бір фото арқылы оны жан-жағынан көрсету мүмкін емес.) — Осыншама үлкен Жерді жан-жағынан қалай көруге болады, себебі біз Жерді кішірейте алмаймыз ғой? Оқушылардың пікірін толық тыңдаңыз. Дұрыс немесе дұрыс емес жауаптарды бірден айтуға асықпаңыз. Оның дұрыс- бұрыстығын келесі тапсырманы орындау барысында өздері түсінеді. Глобус туралы түсінік қалыптастыру. Ең бірінші глобусты неміс географы және саяхатшысы Мартин Бехайм жасаған (1492 ж.) Бірақ оның глобусында Солтүстік пен Оңтүстік Америка жоқ еді. Себебі ол кезде Оңтүстік және Солтүстік Америка әлі ашылмаған болатын. Ең бірінші жерді айналып, жердің шар тәріздес екенін Фернан Магеллан дәлелдеген. 1-топ:Глобусқа ұқсас заттарды тауып жабыстыр. 2-топ Глобуста ұқсас суреттерді сал 3-топ:Глобусқа ұқсас заттарды жаз 4-топ: Глобусқа ұқсас заттың модельін жаса. Оқулық суреттеріндегі заттардың моделін қарастыруды ұсыныңыз. Оқушыларға: “Бұл заттардың өзі емес, олардың моделі, кішірейтілген көшірмесі” — деп ескертіңіз. Барлық оқушылардың дұрыс түсінгеніне көз жеткізіңіз. Ол үшін алдын ала сынып бөлмесіндегі заттардың суреттерін, макеттерін дайындаңыз. Әр затты көрсете отырып, “Бұл не?” — деп сұраңыз. “Тек жекелеген заттардың ғана емес, үйдің, бөлменің де моделін жасауға болады” — деп ескерту Алдыңғы тапсырманы орындау кезіндегі “Біздің үлкен ғалам шарымызды зерттеу үшін оның суретін қалай салуға болады?” деген сұраққа қайта оралыңыз. Оқушылардың пікірін тыңдап, бұл үшін бізге оның кіші рейтілген моделін жасау қажет деген тұжырымға келуге жетелеңіз. Олар “Мұндай модель — глобус. Глобус — Жердің кішірейтілген көшірмесі” деген қорытындыға келуі тиіс. Зерттеу жұмысы. Оқушылардан ермексазбен кез келген заттардың моделін жасайды. Глобуспен танысу. Бұл тапсырманы топпен орындайды. Глобустың басым бөлігі неліктен көк түспен боялғаны туралы оқушылардың өздері қорытындылағаны жөн. Осы тапсырмадан кейін глобус — Жердің кішірейтілген моделі екенін тағы қайталап, алған білімдерін тиянақтау керек. 1-топ Өзіңнің сүйікті ойыншығыңның модельін жаса. 2-топ Өзіңнің сүйікті жануарыңның модельін жаса 3-топ: Өзіңнің сүйікті жеміс-жидектің модельін жаса 4-топ: Глобусқа ұқсас заттың модельін жаса. |
Шаттық шеңбер Топқа бөлу Ыстық орындық Жердің суреті Глобус Мартин Бехайм Фотосуреті Фернан Магеллан фотосуреті ермексаз, тақтайша, Жұмыс дәптер |
||||
|
Бағалау 2 мин |
«Бағалау ағашы»Оқушылар себеттегі алма, гүл және жапырақ түріндегі жапсырма қағаздарды қабырғаға ілінген алма ағашына жапсыру арқылы сабақ бойынша ойларын қорытады, мұндағы:
|
|
||||
|
Саралау Пәнаралық байланыс Түсіну Қолдану Салыстыру |
-Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға шығармашылықтарын арттыратын деңгейлік тапсырмалар беру арқылы. Көркем еңбек, музыка, дене шынықтыру, дүниетану Глобус арқылы жершарын көре алды. Сұрақтар арқылы «Глобусты қалай қолданады»? екендігінің маңызын түсінеді. Қазақстанды басқа мемлекеттермен салыстырып, айырмашылығын көреді, айтады. |
|||||
шағым қалдыра аласыз













