Материалдар / "Графикалық ақпаратты екілік кодта ұсыну" 5 сынып
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

"Графикалық ақпаратты екілік кодта ұсыну" 5 сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
Информатика пәні мұғалімі
Материал тегін
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады


Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары

Графикалық ақпаратты екілік кодта ұсыну

(сабақтың тақырыбы)

Бөлім:

Ақпаратты ұсыну

Педагог


Күні:


Сынып: 5

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Графикалық ақпаратты екілік кодта ұсыну

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

5.2.1.4-компьютерге арналған барлық ақпарат екілік түрінде ұсынылғанын түсіндіру

Сабақтың мақсаты

- компьютерге арналған барлық ақпарат екілік түрінде ұсынылғанын түсіндіре алады.

- графикалық ақпаратты бейнелеудің екі әдісін біледі.

Құндылыққа баулу

оқуға дайын болу, шығармашылық және сын тұрғысынан ойлау

     

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

5 мин

Ұйымдастыру кезеңі.

  • Амандасу

  • Түгендеу

  • Психологиялық ахуал


Психологиялық ахуал

Додекаэдр” әдісі.









Топқа бөлу

QR-код” әдісі








Үй тапсырмасын тексеру.

Quizizz” платформасында тест орындау.

Оқушылар мұғаліммен амандасып, оқу құралдарын түгендейді.


Оқушылар додекаэдр шарын бір -біріне лақтыру арқылы психологиялық ахуал қалыптастырады.



Оқушылар QR-код әдісі арқылы 2 топқа бөлінеді.

1-топ:сандық ақпарат тобы

2-топ: графикалық ақпарат тобы


Оқушылар “Quizizz” платформасында тест орындау арқылы өткен сабақтың сұрақтарына жауап беріп, сабақты қорытындылайды.





























Дескриптор:

-оқушылар сұрақтарға жауап береді


Оқу-құралдары

















QR-код










Слайд

ДК



Сабақтың ортасы

4 мин







































10 мин





















Практикалық жұмыс

13 мин





Миға шабуыл.

Дәрумендер” әдісі.

-Балалар, сендер мына банканын ішінен дәрумендер алып, дәруменде жазылып тұрған сұраққа жауап беріңдер.

-Бұл сұрақтар бүгінгі біздің өтетін сабақтың тақырыбын ашатын сұрақтар.

-Сонымен, балалар, тақырып қандай деп ойлайсыңдар?

-Иә, балалар, яғни ,

Бүгінгі біздің өтетін жаңа тақырыбымыз:

Графикалық ақпаратты екілік кодта ұсыну

Сабақтың оқу мақсаты:

- компьютерге арналған барлық ақпарат екілік түрінде ұсынылғанын түсіндіре алады.

- графикалық ақпаратты бейнелеудің екі әдісін біледі.



-Жақсы, балалар, жаңа сабақтың тақырып, мақсатымен танысып алдық. Тапсырмалар орындамас бұрын бағалау парағымен танысып алайық.

Домбыра” әдісі.

Енді, тақырыппен толықтай танысып алсақ.

Өткен тақырыпта ақпаратты компьютерде екілік кодпен ұсынудың үш түрімен танысқан болатынбыз. Бұл тақырыпта осы үш

түрінің арасынан графикалық ақпаратты екілік кодпен қалай

ұсынуға болатынын сөз етейік.

Графикалық ақпаратты аналогты және цифрлық нысандарда

ұсынуға болады













-Балалар, бүгінгі сабақты сендер екі топ ішінде талқылап, бір – бірлеріңе түсіндіретін боласыңдар.


Инстаграм” әдісі.

1-топ:бірінші әдіс - векторлық графика туралы айтады.

2-топ: екінші әдіс - растрлық графика туралы айтады.



-Сонымен, балалар, ақпаратты ұсыну нысандары қандай екен?Векторлық графика дегеніміз не? Растрлық ше?



-Өте жақсы , балалар. Ендеше, ары қарай тапсырмаларды орындайық.

Дайынсыңдар ма, балалар?


1-тапсырма. Топтық жұмыс. “Макбук” әдісі.

3-суретте берілген екі суреттің қайсысы векторлық, қайсысы

растрлық графика екенін табыңдар. Сурет кішкене бөліктерге

(нүктелерге) бөлінеді де әр элементіне сәйкесінше код беріледі.






-Жақсы, балалар, растрлық графика мен векторлық графиканың айырмашылығы бар ма?

-Жақсы, ендеше ары қарай келесі тапсырманы орындайық.


2-тапсырма. Жұптық жұмыс. Joyteka платформасында орындау.

Joyteka сілтемесі:

https://joyteka.com/100743498


Торкөз параққа өздерің ұнататын, күзде пісетін бір жемістің

векторлық және растрлық суретін қолмен салыңдар. Екі суреттің

қайсысы оңай салынады?



-Сонымен, балалар, тапсырма бойынша сұрақтарың бар ма? Ақпаратты ұсыну нысандарын түсіне алдыңдар ма?

-Жақсы, енді сергіту сәтін жасап алайық.


Сергіту сәті.

Интуиция” әдісі.


Жақсы, балалар сергіту сәтін жасап болдық. Енді, ары қарай тапсырмасын орындап тастайық.


3-тапсырма. Жеке жұмыс.

Сыйлық” әдісі.

Ақ -қара түсті растрлық суреттің екілік коды берілген. Осы екілік

кестедегі 1 цифры жазылған торкөздерді параққа түсіргенде ненің

кескіні шығады?



-Жарайсыңдар, балалар! Қандай кескін шықты?


4-тапсырма. «ТВ - шоу» әдісі. Жасанды интелект арқылы берілген тапсырманы орында.

Пікірталас! Компьютерде графикалық ақпаратты бейнелеуде растрлық немесе векторлық әдістің қай түрін қолдану керек? Қайсысы

тиімді?







-Өте жақсы, балалар!

Бүгінгі біздің өткен сабағымыз түсінікті болды ма?

Сабағымызды қорытындылау мақсатында сабағымызға шолу жасап шығайық.


Сабақты қорытындылау.

«Асық жинау» әдісі.

1. Графикалық ақпаратты ұсынудың қандай нысандарын айта аласың?

2. Ақпаратты ұсынудың аналогті және цифрлық нысандарының қандай айырмашылығы бар?

3. Графикалық ақпарат векторлық әдіспен қалай бейнеленеді?

4. Графикалық ақпарат растрлық әдіспен қалай бейнеленеді?

5. «Пиксель» және «дискреттеу» ұғымдары графикалық ақпаратты

бейнелеудің қай әдісіне жатады? Бұл ұғымдар нені сипаттайды?

6.Пиксель дегеніміз не?




-Жарайсыңдар, балалар! Тапсырмалар қиын болмады ма? Қай тапсырма қиын болды? Сабақ ұнады ма? Сабағымыздың аяғында кері байланыс жасап алайық.

Оқушылар дәрумендер әдісі арқылы жаңа сабақтың тақырыбын ашады.









Сабақтың тақырыбы мен оқу мақсатымен танысады.














Оқушылар бағалау парағымен танысады.







Оқушылар тақырыппен танысады.








Оқушылар ақпаратты ұсыну нысанымен танысады.











Оқушылар топ бойынша берілген тақырыпқа ақпараттар жинақтап, келесі топқа түсіндіреді.










Оқушылар макбук әдісі арқылы берілген суреттерді салыстырып, талдайды.



















Оқушылар Joyteka ойыны арқылы сұрақтарға жауап беріп, тапсырмасын алады. Векторлық және растрлық графиканың суретін салады.












Оқушылар сергіту сәтін орындайды.







Оқушылар ақ –қара түсті растрлық суреттегі кескінді параққа еңгізіп, кескінді анықтайды.








Оқушылар жасанды интелект арқылы берілген тапсырманы орындайды.




















Оқушылар сұрақтарға жауап беріп, асықтарды жинайды.

Жарайсыңдар!































Домбыра әдісі бағалау парағы


































Домбыра әдісі арқылы бағалау

Дескриптор:

-векторлық графика туралы айтады-1балл

-растрлық графика туралы айтады-1балл









Дескриптор:

-берілген суретті қайсысы растрлық немесе векторлық екенін анықтайды-1балл

-берілген графиканы талдай алады -1балл








Дескриптор:

-күзде пісетін жемістің векторлық суретін салады-1балл

- күзде пісетін жемістің растрлық суретін салады -1балл





















Дескриптор:

-торкездегі кескінді анықтайды-1балл









Дескриптор:

-оқушылар бір- бірімен пікір алмасады -1балл

-компьютерде графикалық ақпаратты бейнелеуде растрлық немесе векторлық әдістің қай түрін қолдану керектігін айтады -1балл

-қай ақпараттық нысан тиімді екенін айтады-1балл






Дескриптор:

-сұрақтарға жауап береді

дәрумендер














Оқулық

Жұмыс дәптер

























оқулық

Слайд









Слайд

Тірек- сызба














Бағалау парағы

инстраграм

МәліметтерМаркерлер













Макбук

Сурет























Д К





















Құралдар









Сыйлық

Кодтау кестесі












ЖИ

Бейнеролик

ДК

Тв- шоу






















А сық


Сабақтың соңы

Рефлексия

5 мин.

Рефлексия

Padlet платформасында орындау. Padlet сілтемесі: https://padlet.com/indi18453/padlet-ua10f03h8c82lb9y




Үйге тапсырма:

26 –бет ,1- тапсырма


Оқушылар онлайн платформа арқылы сабаққа кері байланыс жасайды.

Қорытындылау

ДК



Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!