|
Бөлім: |
5.4 .Ғұндар |
|
|
Педагогтіңаты-жөні |
Ерболат Ұлпан |
|
|
Күні: 05.04.2024ж |
|
|
|
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
|
Сабақтың тақырыбы |
Ғұндардың көрші мемлекеттермен қарым-қатынастары. Зерттеу сұрағы: Ғұндармен Ұлы Қытай қорғанының салынуы арасында қандай байланыс бар? |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.3.2.2 Қазақстан аумағындағы алғашқы мемлекеттік бірлестіктердің көрші елдермен қарым-қатынасын анықтау |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Ғұн мемлекетінің көрші елдермен қарым-қатынасы туралы ілу; Картада көрсете алу; |
|
|
Құндылықтар |
Отан сүйгіштік, елге қызымет ету, елін, жерін сүйю |
|
Сабақтыңбарысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтіңәрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 7 минут |
1.Ұйымдастыру: Сәлемдесу. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Шағын қойылым «Мөде Шаньюй» Өткен сабақты қайталау үшін сыныпта отырған оқушылар арасында сұрақтар қойылады. Стикерге жазылған сұрақтар кей-бір оқушының орындығының артына сабақ басталмай тұрып жабыстырылады. Сұрақтар: 1.Ғұндар туралы дерек беретін........ қытай деректері 2.Ғұндар кезеңін қамтитын аралық..... б.з.б. ІY ғ.-б.з. ІІІ ғ. 3.Ғұндар Қытайдың Хан әулетінің негізін қалаушы ...........жеңіп, өздеріне бағынышты етті. Лю-Банды 4."Жер дегеніміз - мемлекеттің негізі, оны қалай береміз" деген ғұн басшысы...... Мөде 5.Олардың әрқайсысына ......... – нан атты әскері болған. 10000 6.Енисей жағалаулары мен Алтайды мекендеген ежелгі тайпа... ғұндар 7.Ғұндар мемлекеті әскери жүйе бойынша............. 3 қанатқа бөлінген |
Дескриптор: -cұрақтaрға оқыған деректері бойынша жауап айтады. |
Мұғaлімнің мадақтау сөздері Тамаша! Жарайсың! Өте жақсы Ғұн елінен келген тәтті тиындар арқылы мадақтау. |
Тақырыптық суреттер Қазақстан тарихы (көне заманнан бүгінгі дейін). Суреттер топтамасы |
|
Сабақтың ортасы 7 минут 10 минут 10 минут 5 минут |
Жеке тапсырма 1 – тапсырма. «Сәйкестендіру кестесі». Тарихи дерекпен жұмыс
2 – тапсырма Жұптық жұмыс «Сөз,сөйлем,мәтін» Мыс; ғұндар, қытай деректері, жиі кездеседі, Цянь Ханьшу, Мөде шанью, дунхулар,24 түменасы, 24 ру,шанью келді, шекаралық аймақ. монғолияның оңтүстігі, Каспий өңірі, Орталық Азияға дейын, Монғолияның оңтүстігі, Солтүстік Қытай, Байкал өңірі, Хунну, т.б. 3 – тапсырма Топтық жұмыс «Картаны сөйлет» айдары бойынша карта ұсынылып оқушыларға төмендегідей сұрақ қойылады: 1 - топ Ғұндар мен Үйсіндердің шекарасын анықтайды; 2 – топ Ғұндар мен Қаңлырдың шекарасын анықайды; 3 – топ Ғұндар мен Қытайлардың шекарасын анықтайды;
|
1 - тапсырма Дескриптор; Оқушылар сәйкестендіру кестесін орындайды; Жалпы 3 балл 2 – тапсырма Дескриптор; Оқушыларға сөздер жазылған қағаздар таратылады. Оқушылар сол сөздерден сөйлем құрайды.Сөйлемнен мәтін құрайды.Сөйлемдердің ортақ мағынасын тауып , мәтінге ат қояды. 3 балл Дескриптор; 3 – тапсырма Дескриптор: Кескін картаны пайдалана отырып көрші мемлекеттерді картаға белгілейді 4 балл |
«Білім шыңы» Өзін – өзі бағалау «Білім шыңы» Өзін – өзі бағалау Оқушылар әр тапсырмада өз өздерін бағалап отырады. |
Тақырыптық суреттер Қазақстан тарихы (көне заманнан бүгінгі дейін). Суреттер топтамасы Презентация Мөде шаньюйдің интелектуалды бейнесі |
|
Сабақтың аяғы 5 минут |
Кері байланыс Оқушылар сабақтан қандай әсер алғанын қолдарына берілген кері байланыс парағына жазып, көңіл күйі қандай екенін көрсетіп сабақты аяқтайды. Үйге тапсырма: «Мен Мөде болсам» тақырыбына шағын ой толғау |
Кері байланыс жасайды. |
Бағалау парағы |
Кері байланыс парағы |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ғұндардың көрші мемлекеттермен қарым-қатынастары.
Ғұндардың көрші мемлекеттермен қарым-қатынастары.
|
Бөлім: |
5.4 .Ғұндар |
|
|
Педагогтіңаты-жөні |
Ерболат Ұлпан |
|
|
Күні: 05.04.2024ж |
|
|
|
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
|
Сабақтың тақырыбы |
Ғұндардың көрші мемлекеттермен қарым-қатынастары. Зерттеу сұрағы: Ғұндармен Ұлы Қытай қорғанының салынуы арасында қандай байланыс бар? |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.3.2.2 Қазақстан аумағындағы алғашқы мемлекеттік бірлестіктердің көрші елдермен қарым-қатынасын анықтау |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Ғұн мемлекетінің көрші елдермен қарым-қатынасы туралы ілу; Картада көрсете алу; |
|
|
Құндылықтар |
Отан сүйгіштік, елге қызымет ету, елін, жерін сүйю |
|
Сабақтыңбарысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтіңәрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 7 минут |
1.Ұйымдастыру: Сәлемдесу. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Шағын қойылым «Мөде Шаньюй» Өткен сабақты қайталау үшін сыныпта отырған оқушылар арасында сұрақтар қойылады. Стикерге жазылған сұрақтар кей-бір оқушының орындығының артына сабақ басталмай тұрып жабыстырылады. Сұрақтар: 1.Ғұндар туралы дерек беретін........ қытай деректері 2.Ғұндар кезеңін қамтитын аралық..... б.з.б. ІY ғ.-б.з. ІІІ ғ. 3.Ғұндар Қытайдың Хан әулетінің негізін қалаушы ...........жеңіп, өздеріне бағынышты етті. Лю-Банды 4."Жер дегеніміз - мемлекеттің негізі, оны қалай береміз" деген ғұн басшысы...... Мөде 5.Олардың әрқайсысына ......... – нан атты әскері болған. 10000 6.Енисей жағалаулары мен Алтайды мекендеген ежелгі тайпа... ғұндар 7.Ғұндар мемлекеті әскери жүйе бойынша............. 3 қанатқа бөлінген |
Дескриптор: -cұрақтaрға оқыған деректері бойынша жауап айтады. |
Мұғaлімнің мадақтау сөздері Тамаша! Жарайсың! Өте жақсы Ғұн елінен келген тәтті тиындар арқылы мадақтау. |
Тақырыптық суреттер Қазақстан тарихы (көне заманнан бүгінгі дейін). Суреттер топтамасы |
|
Сабақтың ортасы 7 минут 10 минут 10 минут 5 минут |
Жеке тапсырма 1 – тапсырма. «Сәйкестендіру кестесі». Тарихи дерекпен жұмыс
2 – тапсырма Жұптық жұмыс «Сөз,сөйлем,мәтін» Мыс; ғұндар, қытай деректері, жиі кездеседі, Цянь Ханьшу, Мөде шанью, дунхулар,24 түменасы, 24 ру,шанью келді, шекаралық аймақ. монғолияның оңтүстігі, Каспий өңірі, Орталық Азияға дейын, Монғолияның оңтүстігі, Солтүстік Қытай, Байкал өңірі, Хунну, т.б. 3 – тапсырма Топтық жұмыс «Картаны сөйлет» айдары бойынша карта ұсынылып оқушыларға төмендегідей сұрақ қойылады: 1 - топ Ғұндар мен Үйсіндердің шекарасын анықтайды; 2 – топ Ғұндар мен Қаңлырдың шекарасын анықайды; 3 – топ Ғұндар мен Қытайлардың шекарасын анықтайды;
|
1 - тапсырма Дескриптор; Оқушылар сәйкестендіру кестесін орындайды; Жалпы 3 балл 2 – тапсырма Дескриптор; Оқушыларға сөздер жазылған қағаздар таратылады. Оқушылар сол сөздерден сөйлем құрайды.Сөйлемнен мәтін құрайды.Сөйлемдердің ортақ мағынасын тауып , мәтінге ат қояды. 3 балл Дескриптор; 3 – тапсырма Дескриптор: Кескін картаны пайдалана отырып көрші мемлекеттерді картаға белгілейді 4 балл |
«Білім шыңы» Өзін – өзі бағалау «Білім шыңы» Өзін – өзі бағалау Оқушылар әр тапсырмада өз өздерін бағалап отырады. |
Тақырыптық суреттер Қазақстан тарихы (көне заманнан бүгінгі дейін). Суреттер топтамасы Презентация Мөде шаньюйдің интелектуалды бейнесі |
|
Сабақтың аяғы 5 минут |
Кері байланыс Оқушылар сабақтан қандай әсер алғанын қолдарына берілген кері байланыс парағына жазып, көңіл күйі қандай екенін көрсетіп сабақты аяқтайды. Үйге тапсырма: «Мен Мөде болсам» тақырыбына шағын ой толғау |
Кері байланыс жасайды. |
Бағалау парағы |
Кері байланыс парағы |
шағым қалдыра аласыз














