Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Ғұндардың көрші мемлекеттермен қарым-қатынасы
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігі
«№40 орта
мектебі»
(білім беру ұйымының атауы)
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
Ғұндардың көрші мемлекеттермен қарым-қатынастары
Бөлім: |
5.4.Ғұндар |
|||||
Педагогтің аты-жөні: |
Абдуллаева Айжан Абилашимовна |
|||||
Күні: |
|
|||||
Сынып: 5 «Ә» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
Сабақтың тақырыбы: |
Ғұндардың көрші мемлекеттермен қарым-қатынастары (2-сабақ). Зерттеу сұрағы: Ғұндармен Ұлы Қытай қорғанының салынуы арасында қандай байланыс бар? |
|||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
5.3.2.2 Қазақстан аумағындағы алғашқы мемлекеттік бірлестіктердің көрші елдермен қарым-қатынасын анықтау |
|||||
Сабақтың мақсаты |
Ғұндардың көрші мемлекеттермен қарым-қатынасын анықтау |
|||||
Бағалау критерийлері |
Ғұн тайпасының батыстағы көрші елдермен қарым-қатынасын анықтайды; Ғұн тайпасының оңтүстік және оңтүстік-шығыс аймақта орналасқан мемлекетпен қатынасын анықтайды. |
|||||
Тарихи концепт Тарихи ойлау дағдылары |
себеп және салдар Тарихи талдау және түсіндіру |
|||||
Сабақтың барысы |
||||||
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
Сабақтың басы 7 минут |
Амандасу, жағымды ахуал қалыптастыру; Оқушыларды түгендеу; Оқушыларды flippity.net арқылы топқа бөлу 1-топ «Оң қанат» тобы 2-топ «Сол қанат» тобы 3-топ «Орталық қанат» тобы Өткен тақырып бойынша білімдерін тексеру мақсатында https://learningapps.org/watch?v=p6y0pqq5323 платформасында ойынды ұсыну «Brainstorming» әдісі -Суреттен не көріп тұрсыздар? - Нені байқадыңыз? Оқушы жауаптары арқылы тақырып айқындалады. Сабақтың мақсатымен таныстыру; Бағалау критерийлерімен таныстыру; Пәнаралық байланыс пен құндылық туралы айту; |
Мұғаліммен амандасу; Топқа бөлініп отырады. Өткен тақырып бойынша платформада ойын ойнау арқылы білімдерін пысықтайды Оқушының болжамды жауабы: Сабақ тақырыбы мен мақсатқа сәйкес ой қосу; Білім алушылар жеке мүмкіндіктері мен қабілеттерін ескере отырып (ЕБҚ), сабақ мақсатына жету жолдарын анықтау; Бағалау критерийлерімен танысады; Оқушылар сурет арқылы сұрақтарға жауап береді, тақырыпты айқындайды. Сабақ мақсаты нысанаға ілінеді. Оқушылардың болжамды жауабы: Ұлы Қытай қорғаны. Бұл Қорғанды қытайлықтар көрші мемлекеттерден қорғану мақсатында салған. |
Оқушылардың көңіл-күйін және сабаққа дайындығына ынталандыру сөздері: «Жарайсың, керемет», т.б.; ФБ 1-10 балл; Әр дұрыс орындалған тапсырмалар үшін оқушылар дескрипторға сәйкес «Аттила медальонын» жинап отырады, тиынды қалташаға салып өткізеді Мұғалім оқушы жауабына «Дұрыс айтасыз», «өте жақсы» сияқты мадақтаулар айтады. Кері байланыс |
Оқулық, 115-119 беттер
|
||
Сабақтың ортасы
5 минут |
«Видеоконтент» әдісі. Бейнебаян ұсынылады. Оқушыларға алдын-ала сұрақтар қойылады, бейнебаян көру кезінде осы сұрақтарға жауап іздеп отырады. -Ғұндардың басты қару -жарақтары қандай? -Ғұндар қандай елдермен көрші болған? -Ұлы Қытай қорғанының салыну мақсаты не? Қағазға сұрақтар жазылып, тақтада көрсетіліп тұрады. |
Оқушылар сұрақтарға жауап береді -Садақ, жебе, катапульта, семсер т.б. -Қытай, үйсін,қаңлы, динлин,хакас,юечжи тайпаларымен көрші болған. -Көршілес орналасқан басқыншы тайпалардан қорғану үшін Білім алушылар ақпаратты тыңдай отырып, дәптерлеріне түртіп алып отырады. ЕБҚ оқушыға сурет шығарылып қояды. |
Мұғалім оқушының жауабына «Дұрыс айтасыз», «өте жақсы» сияқты мадақтаулар айтылады.
Мұғалім кері байланыс беріп отырады. |
https://www.youtube.com/watch?v=3mMc-CJSp9k |
||
Меңгерген білімді тексеру тапсырмалары
13 минут |
1-тапсырма. Топтық жұмыс «Ойлан, топтас, бөліс» әдісі Мәтін таратылып беріледі. Оқушылар мәтінмен таныса отырып, ғұндардың көрші мемлекеттермен қарым-қатынасын анықтайды Дескриптор: І топ-«Оң қанат» тобы Кестемен жұмыс -Ғұндардың Қытаймен экономикалық қатынасын сипаттайды; - Ғұндардың Қытаймен саяси қатынасын сипаттайды; - Ғұндардың Қытаймен мәдени қатынасын сипаттайды ІІ топ-«Сол қанат» тобы Диаграмма -Ғұндардың юечжилермен экономикалық қатынасын сипаттайды; - Ғұндардың юечжилермен саяси қатынасын сипаттайды; - Ғұндардың юечжилермен мәдени қатынасын сипаттайды ІІІ топ-«Орталық қанат» тобы Кестемен жұмыс -Ғұндардың қаңлылармен экономикалық қатынасын сипаттайды; - Ғұндардың қаңлылармен саяси қатынасын сипаттайды; - Ғұндардың қаңлылармен мәдени қатынасын сипаттайды ЕБҚ оқушы топтағы оқушылардың қолдауымен тапсырма орындайды |
Білім алушылар оқулықта берілген мәтінмен таныса отырып, тапсырмаларды орындайды. Оқушылардың болжамды жауаптары: 1-топ 2-топ 3-топ ЕБҚ оқушы топтағы оқушылардың қолдауымен тапсырма орындайды |
Бағалау балы: І топ -Ғұндардың Қытаймен экономикалық қатынасын сипаттайды-1б; - Ғұндардың Қытаймен саяси қатынасын сипаттайды-1б; - Ғұндардың Қытаймен мәдени қатынасын сипаттайды-1б; ІІ топ -Ғұндардың юечжилермен экономикалық қатынасын сипаттайды-1б; - Ғұндардың юечжилермен саяси қатынасын сипаттайды-1б; - Ғұндардың юечжилермен мәдени қатынасын сипаттайды-1б ІІІ топ - Ғұндардың қаңлылармен экономикалық қатынасын сипаттайды-1б; - Ғұндардың қаңлылармен саяси қатынасын сипаттайды-1б; - Ғұндардың Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде пәніңізді белгілеп, керек материалды алып сабағыңызға қолдана аласыз |