Қысқа мерзімді жоспар-2
|
Бөлім: |
5.4.Ғұндар |
|
|
Педагогтің аты-жөні |
Талғатқызы А |
|
|
Күні: |
05.04.2024ж |
|
|
Сынып: 5 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Ғұндардың көрші мемлекеттермен қарым-қатынастары. Зерттеу сұрағы: Ғұндармен Ұлы Қытай қорғанының салынуы арасында қандай байланыс бар? |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.3.2.2 Қазақстан аумағындағы алғашқы мемлекеттік бірлестіктердің көрші елдермен қарым-қатынасын анықтау |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Ғұн мемлекетінің көрші елдермен қарым-қатынасын анықтайды |
|
|
Құндылықтар |
Сыни және креативті |
|
Сабақтыңбарысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 3 минут 3 минут |
1.Ұйымдастыру: Сәлемдесу. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. «Фильм дидактикасы» әдісі бойынша өткен сабақты қайталау арқылы «Ғұн тайпаларының бірігуі» атты тақырыбында үй тапсырмасы бойынша сұрақтарға жауап ала отырып,тақырыппен жаңа сабақтың тікелей байланысты екенін түсіндіреді. 1.Орта Азияда ғұн мемлекеті құрылған уақыт-б.з.б ІІІ ғасыр 2.Ғұндардың билеушісі-шаньюй 3.Ғұн мемлекетінің негізін қалаған-Мөде шаньюй 4.Мөде шаньюй билік құрған уақыт-б.з.б. 206-174 5.Мөде шаньюйдің «Жер-мемлекетіміздің негізі мен ырысы» деген пікірді түсіндір-Жер халықтыкі деген мағына.
«
Картада не көріп
отырсыздар? Болжамдарын негіздейді Оқушылар жауаптары тыңдалып болған соң, осы сабақта басты зерттелетін мәселеге ойларын шоғырландыруға назар аударылады. Жаңа сабақтың тақырыбы ашылады, сабақ мақсаты мен бағалау критерийлері таныстырылады. |
Дескриптор: -cұрақтaрға оқыған деректері бойынша жауап айтады. ЕББҚ білім алушы көмекші карточкалар арқылы төмен дәрежелі сұрақтарға жауап береді |
Мұғaлімнің мадақтау сөздері Тамаша! Жарайсың! Өте жақсы |
Тақырыптық суреттер Қазақстан тарихы (көне заманнан бүгінгі дейін). Бес томдық. ІІІ т. – Алматы: «Атамұра», 2010 ж. Суреттер топтамасы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 15 минут 10 минут 7 минут |
Зерттеу мен талдау «Кинометафора» әдісі оқушыларға бейне материал ұсынылады. 1-тапсырма «Ортадағы қаламсап» әдісі-мәтінмен жұмыс Оқушыларға мәтін,карта таратады, тапсырма мәнін түсіндіреді Мәтіннің мазмұнына сүйене отырып, ғұндардың көрші елдермен қарым-қатынасын анықтау анықтайды. 1.Ғұндардың әскери құрылымы 2.Ғұндар қалай қаруланған? 3.Ғұндардың көрші елдермен қарым-қатынасы Тақырып мазмұнымен танысып, «Тарихи шынжыр» әдісі арқылы мәтін бойынша мазмұндайды. 2-тапсырма «Біліміңді таныт» әдісі бойынша тақырыптық тест тапсырмасы ұсынылады. 1.Шаньюйдан кейінгі лауазым А)түменбасы Ә) ақсүйек Б) уәзір 2.Әр түменбасында бекітілген әскер саны А)12 мың Ә)5 мың Б)10 мың 3.Ғұндарда жақсы ұйымдастырған әскер кімдер? А)атты әскер Ә) садақшылар Б) қарапайым халық 4.Ғұндардың маңызды қаруы- А) кен өндірісі Ә)садақ пен жебе Б) металлдан жасалған қару-жарақтар 5.Ғұндар мен Қытай арасындағы қақтығыс созылған уақыт- А)1 ғасыр бойы Ә)10 жыл Б)3 ғасыр ЕББҚ білім алушы көмекші карточкалар арқылы төмен дәрежелі сұрақтарға жауап береді.
3-тапсырма «Пікірің қажет» Оқушыларға сурет ұсынылып. «Ғұндар мен Ұлы Қытай қорғанының салынуы арасында қандай байланыс бар?» сұрағын ұсынылады.
4-тапсырма «Таңдау тақтасы» әдісі 1.«Сұрақтар банкасы» әдісі Картаны қолданып, сұрақтарға жауап беріңіз.
2. Кестеде берілген мемлекеттермен ғұндардың қарым-қатынасы туралы мәліметтерді жазыңыз
|
Оқушы лар бейнебаян көреді, бейнебаян бойынша берілген сұрақтарға жауап береді, оқушылар бір-бірінің жауаптарын тыңдап, толықтырады.
Оқушылар тақырыптық тест тапсырады. Оқушылар сурет бойынша «Ғұндар мен Ұлы Қытай қорғанының салынуы арасында қандай байланыс бар?» сұрағына жауап береді,өзара талдайды.
Ұсынылғантапсырмаларды өз таңдаулары бойынша орындайды..
Кестеде берілген мемлекеттермен ғұндардың қарым-қатынасы туралы мәліметтерді
|
Сұрақтарды топ басшылары өзара алмасып, жауап берген топтың жауабын алдын ала дайындалған жауаппен салыстыруын қадағалаңызДескриптор: 1.Ұлы Қытай қорғанының салынуының себептерін анықтап сипаттама береді. 2.Ұлы Қытай қорғанының ерекшеліктерін анықтап, сипаттама береді. Дескриптор: ғұндар орналасқан аймақты сипаттайды; ғұндармен көршілес орналасқантайпалық бірлестіктердіанықтайды Дескриптор: 1.Ғұндардың Қытаймен қарым-қатынасы туралы жазады; 2.Ғұндардың үйсіндермен қарым-қатынасы туралы жазады; 3.Ғұндардың қаңлылармен қарым-қатынасы туралы жазады; |
https://youtu.be/3mMc-CJSp9kЖалпы бiлiм беретiн мектептiң 8(7)-сыныбына арналған оқулық З.Е. Қабылдинов, Ж.Н. Қалиев, А.Т. Бейсембаева Алматы «Атамұра» 2018
Тірек-сызбалар
Тақырып
ЖИ арқылы жасау
ЖИ арқылы жасау
Бөлісу 1 - айлық Материал тарифі-96% жеңілдік 00 05 00 ҚМЖ
Ашық сабақ
Тәрбие сағаты
Презентация
БЖБ, ТЖБ тесттер
Көрнекіліктер
Балабақшаға арнарлған құжаттар
Мақала, Эссе
Дидактикалық ойындар
және тағы басқа 400 000 материал
Барлық 400 000 материалдарды шексіз жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз 1 990 ₸ 49 000₸ 1 айға қосылу Материалға шағымдану Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Жариялаған: Талғатқызы АйгерімШағым жылдам қаралу үшін барынша толық ақпарат жіберіңіз Ғұндардың көрші мемлекеттермен қарым-қатынасы
Тақырып бойынша 11 материал табылды
Ғұндардың көрші мемлекеттермен қарым-қатынасыМатериал туралы қысқаша түсінік
Ғұн мемлекетінің көрші елдерімен қарым-қатынасы ашық сабақ ҚМЖ
Материалдың қысқаша нұсқасы Қысқа мерзімді жоспар-2
Сабақтыңбарысы
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Картаны
сөйлет»













