Сабақ: Қаз. тарихы Мектеп: №25 Г.Титов атындағы жом кммКүні: 09.04.18ж Мұғалім аты-жөні: М.Аширова Сынып: 5 «ӘБ» |
Сабақ тақырыбы: | Ғұндардың көрші мемлекеттермен қарым-қатынастарыЗерттеу сұрағы: Ғұндармен Ұлы Қытай қорғанының салынуы арасында қандай байланыс бар? |
Оқу мақсаттары | 5.3.2.2 – Қазақстан территориясындағы алғашқы мемлекеттік бірлестіктердің көрші елдермен қарым-қатынасы |
Сабақ мақсаты | Барлығы: Ғұндар мен Қытай арасындағы қарым-қатынас туралы білуКөпшілігі: Ұлы Қытай қорғанының салыну себебін білу Кейбіреуі: Ғұндар мен Қытай арасындағы келісімді анықтау |
Ойлау дағдыларының деңгейлері | Білу, түсіну |
Бағалау критерийлері | Ғұндар мен Қытай арасындағы қарым-қатынас туралы біледіҰлы Қытай қорғанының салыну себебін біледі Ғұндар мен Қытай арасындағы келісімді анықтайды |
Тілдік мақсат
| Оқушылар орындай алады: Ғұндар мен Қытай арасындағы қарым-қатынас туралы біледі |
| Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: ғұн..., дунху..., Мөде..., шаньюй...Ұлы Қытай қорғаны... |
| Талқылауға арналған сұрақтар: 1. Ғұн мемлекетінің тарихы қай ғасырдан басталады?2. Шаньюй деген кім? 3. Ұлы Қытай қорғаны не үшін салынды? |
Құндылықтарды дарыту | «Мәңгілік Ел» ұлт жоспары бойынша «Ұлттық қауіпсіздік және еліміздің бүкіләлемдік, өңірлік мәселелерді шешуге жаһандық тұрғыдан қатысуы» |
Пәнаралық байланыстар | География |
АКТ қолдану дағдылары, ресурстар | Оқулық, карта, жұмыс дәптер, үлестірме қағаздар оқушылардың ізденуін, мәселелерді шешуін қалыптастырады |
Бұған дейін алынған білім | Қазақстан территориясында өмір сүрген мемлекеттер |
Сабақ барысы |
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Оқыту ресурстары
|
Сабақтың басы12 мин
Сабақтың ортасы 22 мин | Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен сәлемдесу, түгелдеу.Оқушылардың бір-біріне жақсы тілектерін білдіру арқылы ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру. Үйге берілген тапсырманы «Зымыран сұрақтар» қою тәсілі арқылы пысықтау1.Ғұн тайпалары қай жерлерде қалыптасты?2. Олар туралы қай деректерден білеміз? 3. Ғұндар қазіргі қай тайпаларды құраған?4.Қандай шаруашылық түрімен айналысты?5.Қандай ғұн билеушілерінен білеміз?6.Олар неше тайпаға бөлінді?7. Мөде деген кім??Қ.Б. «Жақсы», «Жарайсың» сөздерімен бағалап отыру және оқушылар арасында сұрақтың дұрыстығын талдау
Жаңа сабақтың мақсатымен таныстырамын.1-тапсырма: Жеке жұмыс. «Джигсо» әдісі арқылы мәтінмен жұмыс жасап,ақпараттардың ақиқат немесе жалған екенін анықтаңыз:
-ғұн мемлекетінің бөлінгенін біледі-Солтүстік ғұндардың ордасын біледі-Ғұндарды ең бірінші бастап келген адамды біледі-Чжи-Чжидің Қазақстан жеріне келуін біледі
|
|
| 2-тапсырма: Жұптық жұмыс. «Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі. Кілт сөздерді пайдалана отырып, әңгіме құрастырыңыз.Хань әулеті, Ұлы Қытай қорғаны, У-Ди император, б.з.б.ІІғасыр-сөздерді пайдаланып жауабын табадыҚ. Б: дұрыс жауапты тексеріп талдау | Интерактивті тақта, Карта,оқулық, үлестірме қағаздарОқулықҮлестірмеқағаздар |
Сабақтың соңы6мин | Оқушылар жаңа сабақтың тақырыбына кері байланыс жасау арқылы қорытынды жасап, білім ағашына жабыстырады. Оқушылар өз пікірлерін айтып, сабақ қорытыланды. БББ кестесіҮйге тапсырма: Тақырыпқа байланысты сөзжұмбақ құрастыру |
Стикер
|
Қосымша ақпарат |
Саралау Дифференциация – Сіз оқушыларға көмектесуді қалай жоспарлайсыз? Неғұрлым қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар беруді жоспарлайсыз? | Барлығы: сұрақ-жауапКейбірі: Тарихи диктантҚ.Б.«Жарайсың», «Өте жақсы» сөздерін қолданамын. |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін тексеруді қалай жоспарлайсыз?Мұғалім тарапынан бақылау, қадағалау, дер кезінде түзету |
Өзара бағалау /түстер арқылы/Өзін-өзі бағалау |
Пайымдаулар (Рефлексия)Оқытудың сабақтың мақсаттарына қол жеткізілетіндей болды ма?Бүгін оқушылар не нәрсеге үйренді?Оқыту атмосферасы қандай болды?Дифференциацияны жүзеге асыру қолдан келді ме?Мен уақыттық кестені ұстандым ба? Мен жоспардан қандай ауытқушылықтар жасадым және неліктен? |
|
Қорытынды бағалау1. 2.Сабақты жақсартуға ықпал ететіндей екі жайтты атаңыз(сабақ беруде де, оқытуда да)1. 2. Мен сынып пен жекелеген оқушылар туралы жаңа нені білдім және бұл менің келесі сабағымды өткізуіме қалай әсер етеді?
|