Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Халықаралық бірліктер жүйесі (SI)
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Қысқа мерзімді жоспар
Пәні: Физика Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі: 7.1 Физикалық шамалар мен өлшеулер Халықаралық бірліктер жүйесі (SI) |
Мектеп: «Суындық» жалпы орта мектеп |
||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: |
Мұғалімнің аты жөні: Сатенов Р |
||||||||||||||||||||||||||||||
Сынып: 7 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар: |
|||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы |
Халықаралық бірліктер жүйесі (SI) |
||||||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта жүзеге асатын оқу мақсаты (оқу жоспарына сілтеме) |
7.1.2.1 – физикалық шамаларды олардың SI- жүйесіндегі өлшем бірліктерімен сәйкестендіру |
||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаты |
Барлық оқушылар істей алады: Физикалық шамаларды және оның өлшем бірліктерін біледі. ХБЖ-гі өлшем бірліктерімен сәйкестендіре алады. Көптеген оқушылар істей алады: Физикалық шамаларды қалай және қандай құралмен өлшейтінін біледі, өлшеулер жүргізеді. Кейбір оқушылар істей алады: Физикалық шамалар мен өлшем бірліктерді қолдануға мысалдар келтіріп, өмірмен байланыстырады. |
||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийі |
|
||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар
|
Оқыту барысында тілдің айтылым, тыңдалым, жазылым дағдыларын қалыптастыру. Физикалық шама, өлшем бірлік, халықаралық бірліктер жүйесі, SI- жүйесі терминдері туралы өз ойларын айта алады,жауаптарын диалог құру арқылы талқылайды. Массаның өлшем бірлігі,өлшейтін құрал.... Уақыттың өлшем бірлігі,өлшейтін құрал.... Арнайы пәндік лексика мен терминология:
|
||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту
|
Физикaлық эксперименттерді индустриaлaндыру aрқылы экономикaның өсуiнe жол aшу |
||||||||||||||||||||||||||||||
Пән аралық байланыс |
Математика сабағында оқушылар масса,уақыт,ұзындық деген физикалық шамаларды біледі. |
||||||||||||||||||||||||||||||
Қосымша білім
|
Біледі: Физикалық шамаларды және оның өлшем бірліктерін біледі. Білуі керек: Физикалық шамаларды қалай және қандай құралмен өлшейтінін біледі.Физикалық шамаларды өлшейтін құралдармен тәжірибе жүргізе алады. |
||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||
Жоспарланған сабақ кезеңдері |
уақыты |
Сабақта жоспарланған қызмет (іс-әрекет) |
|
||||||||||||||||||||||||||||
Мұғалім |
оқушы |
Қағазға жазылған сұрақтар
|
|||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы «Қар үйіндісі» Үй тапсырмасы |
4 мин |
Сәлемдесу,түгелдеу7 Тапсырма №1
Дескриптор:
|
Бір-біріне қағазға жазылған сұрақтарға жауап беріп, өткен тақырыптарға шолу жасау арқылы физикалық білімдерін шыңдайды
|
||||||||||||||||||||||||||||
Топқа біріктіру |
2 мин |
Пішіндері бірдей, түсі әр түрлі- стикер бойынша 3 топқа біріктіру
|
1 топ – масса 2 топ – уақыт 3топ – көлем |
стикер |
|||||||||||||||||||||||||||
Жаңа сабақ түсіндіру «Миға шабуыл» |
7 мин |
Сұрақ:
Физикалық шамалар: масса, уақыт, ұзындық,жылдамдық,көлем,аудан т.б.Осы аталған физикалық шамаларды қандай әріппен белгіленуін, өлшем бірліктерін,басқа өлшем бірліктерге қалай айналдыратынын айтамын. Масса-кг,т,г Уақыт-с,сағ,мин,ай,тәулік Ұзындық-м,км,см,дм,мм Көлем-м3,см3,мм3,литр Жылдамдық-м/с,км/сағ Аудан-м2, см2, мм2 Оқушылардың жауаптарын толықтырып,жеке түсіндірме жұмыстарын жүргіземін |
Оқушылар өздерінің ойларын айтады |
||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы (білу, түсіну) Жеке жұмыс |
4 мин |
Тапсырма №2 (сәйкестендіру)
Дескриптор
Тапсырманың жауабын интер белсенді тақтадан көрсетемін. |
Жеке оқушылар тапсырманы мұқият орындайды.
Оқушылар өздерінің жұмыстарын бағалайды
|
Интербелсенді тақта, үлестірме қағаздар, түрлі –түсті стикер |
|||||||||||||||||||||||||||
(Қолдану) Топтық жұмыс «Ойлан- жұптас бөліс» |
10 мин |
Тапсырма №3 (Практикалық тапсырма) 1-топ мензуркамен пішіні әр-түрлі дененің көлемін табады. Дескриптор: Мензурка құралын біледі. Сұйықтың көлемін өлшеп,өлшенетін денені суға салып, айрымын табады. Vд=Vс.д –Vс формуласымен дененің көлемін табады және мәнін ХБЖне айналдырады. 2-топ өздерінің кітаптарының ауданын табады. Дескриптор: Кітаптың ұзындығы а әріпімен енін b әріпімен белгілеп,сызғыштың көмегімен өлшеп, S=a·b формуласымен табады. Мәнін ХБЖне айналдырады. 3-топ таразының көмегімен кітаптың массасын анықтайды. Дескриптор: Таразымен жұмыс жасауды біледі. Гір тастарын пайдаланып,өлшененін дененің массасын анықтайды және ХБЖне айналдырады. 4- топ сызғыштың көмегімен отырған партаның ұзындығын өлшейді. Дескриптор: Сызғышты қолданып, партаның ұзындығын өлшейді. Алынған шаманы және ХБЖне айналдырады. 5- топ қандайда бір денені төбеден түсіріп уақытты анықтайды. Дескриптор: Секундомермен жұмыс істей алады. Бір денені жоғарыдан тастап,жерге тускен кездегі уақытын өлшейді. |
Әр топ өздерінің тапсырмаларын тиянақты орындайды және оны басқа топтарға түсіндіреді.Топтар жұмыстарын бағдаршам әдісі арқылы бағалайды.
|
Мензурка, таразы, сызғыш, секундамер |
|||||||||||||||||||||||||||
(талдау) «Бірге ойлаймыз» (Топпен жұмыс) |
10 мин |
Тапсырма №4 Төмендегі өлшем бірліктерді ХБЖге келтіреді. Қай физикалық шаманың өлшем бірлігі екенін анықта. 1.1тонна=...кг 200г=....кг 2. 1 сағ=….c 60 мин=….с 2 тәу=…с 3. 400 см3=.....м3 20 мм3=....м3 20л=.....м3 4.20 км/саг=....м/с 54 км/саг=.....м/с 36 км/саг=....м/с 5. 3 км=....м 20 см=....м 3 дм=....м 300 мм=....м 6. 20см2=...м2 4 мм2=...м2 Дескриптор: Берілген өлшем бірліктерді ХБЖне келтіреді. Өлшем бірліктерді ажырата алады. Өлшем бірліктерді қай физикалық шаманың өлшем бірлігін анықтайды Әрбір тапсырмадан соң оқушыларға ауызша және жазбаша кері байланыс беріп отырамын. "Бұл - жақсы жауап" "Сен жетістіктерге жетудесің!" Сенің тəжірибені сипаттауың нақты жəне логикалық түрде. Келесі жолы саған өз көзқарасыңа қатысты қателіктерің туралы ойлану қажет.
|
Оқушылар тапсырманы топпен орындайды және өлшем бірліктерді ХБЖне айналдырып, ажыратады.Топтар өздерін бас бармақ әдісімен бағалайды
|
Үлестірме қағаздар |
|||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың аяғы Рефлексия «БББ» |
2 мин |
|
«Білемін»- оқушы бұрыннан осы тақырып жайлы нені білетінін, «Білдім»- бүгінгі сабақтан нені білгенін жазып толтырса, «Білгім келеді» графасына осы тақырыпқа қатысты тағы қандай ақпарат білгісі келетінін жазады |
стикер |
|||||||||||||||||||||||||||
Үй тапсырмасы |
1мин |
Тақырыпты қайталап оқып келу |
Күнделікке жазып алу |
Күнделік |
|||||||||||||||||||||||||||
Дифференциация – Сіз жоспарда қолдауды қалай басымырақ көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілетті балаларға қандай міндеттер қоюды жоспарлайсыз? |
Бағалау – Оқушылардың меңгерген білімдерін қалай тексеруді жоспарға енгізіп отырсыз? |
Денсаулық пен қауіпсіздік техникасын қорғау |
|||||||||||||||||||||||||||||
Әр тапсырмаларды жоспарлағанда оқушылардың ерекшеліктерін ескеремін.«Ойланжұптасбөліс» Бұл тапсырмада кейбір оқушылар тапсырма барысында танымдық дағдысы қалыптасып,оқушылардың құралдармен жұмыс істеу дағдысы,сын тұрғысынан ойлау дағдысы дамып қалыптастырады.Физикалық шамаларды өлшейтін құралдармен тәжірибе жүргізе алады.«Бірге ойланамыз» Бұл тапсырмада көптеген оқушылар тапсырма барысында ойлаудың танымдық деңгейі бойынша түсіну және қолдану деңгейіне жетеді.Физикалық шамаларды қалай және қандай құралмен өлшейтінін біледі. «Сәйкестендіру» тапсырмасы барысында барлық оқушылар физикалық шамаларды және оның өлшем бірліктерін біледі. ХБЖ өлшем бірліктерімен сәйкестендіре алады. Кері байланыс беру арқылы үнемі қолдау көрсетіп алға жетелеп отырамын
|
Әрбір кезең бойынша оқушыларға ауызша және жазбаша кері байланыс беріп отырамын, сол арқылы оқушыларды ынталандыруға бағыттап отырамын, қолдау көрсетемін. Оқушылардың өзін-өзі бағалауы, топтардағы бағалау жүріп отырады
|
Физика кабинетіндегі қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтау Таразымен жұмыс жасағанда ұқыптылықты сақтау, кір тастарды мұқият қолдану Мензуркамен жұмыс жасағанда сындырып алмауын қадағалау
|
|||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Оқу мақсаттары шынайы болды ма? Барлық оқушылар ОМ жетті ме? Егер жетпесе неге? Сабақта дифференциация дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттары сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неге? |
Осы бөлімде сабақ туралы ойланыңыз. Сол жақтағы бағанның негізгі сұрақтарына жауап беріңіз. |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
Жалпы бағалау Сабақтың екі көрінісі жақсы өтті (оқыту мен қатар оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға ненің әсері тиуі мүмкін (оқыту мен қатар оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында мен сыныппен бөлек оқушылар туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу керек?
|