Халықаралық экономикалық байланыс, еңбек бөлінісі

Тақырып бойынша 11 материал табылды

Халықаралық экономикалық байланыс, еңбек бөлінісі

Материал туралы қысқаша түсінік
материалдың көмегімен халықаралық экономикалық байланыс, еңбек бөлінісі экономикалық топтар жөнінде түсіндіруге болады
Материалдың қысқаша нұсқасы

Сабақ№_25_______ Сыныбы___10 б______ Күні___06.03.17ж___

Тақырыбы: Халықаралық экономикалық байланыстардың негізгі бағыттары

Мақсаты:

Білімділік: Оқушыларға халықаралық экономикалық байланыс, еңбек бөлінісі экономикалық топтар жөнінде түсіндіру.

Дамыту: Өз бетінше ізденіспен шығармашылық тұрғыда жұмыс істеуге дағдыландыру. Өз ойларын еркін де сауатты, нақты жеткізу қабілеттерін арттыру.

Тәрбиелік: Жан-жақтылыққа, ізденімпаздыққа баулу, тыңдай және сөйлей білу мәдениетін арттыру.


Болжамдап отырған нәтиже: Д.ж. халықаралық экономикалық байланыспен танысқан тұлға.


Сабақтың типі: Жаңа білім беру сабағы

Сабақтың түрі: Аралас сабақ

Сабақтың әдісі: 1. Сұрақ-жауап. 4. Топтастыру.

2. Әңгіме-дәріс. 5. Кестемен жұмыс.

3. Тірек-сызба.

Сабақтың көрнекілігі: Қосымша деректер, оқулық, кескін карта, карта т.б.

Сабақтың жоспары:

І. Ұйымдастыру кезеңі.

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру.

1. Сұрақ-жауап.

Қорытындылау.

ІІІ. Жаңа сабақ.

1. Әңгіме-дәріс.

2. Тірек-сызбамен жұмыс.

3. Топтастыру.

4. Кестемен жұмыс.

Қорытындылау.

IV. Жаңа сабақты бекіту.

1. Сұрақ-жауап.

V. Қорытындылау, бағалау.

VІ. Үйге тапсырма беру.


Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі.

Оқушыларды түгендеу, оқу құралдарын дайындатып, зейіндерін сабаққа аударту.

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру.

1. Сұрақ-жауап.

1. ҒТР түсінігі?

2. ҒТР қалыптасу кезеңдері?

3. ҒТР белгілері?

4. Ғылыми-техникалық өзгерістердің жеделдеуі?

5. Өндіргіш күштерді орналастыру факторлары?

Қорытындылау.


ІІІ. Жаңа сабақ.

1. Әңгіме-дәріс.

Жаңа сабақ әңгіме-дәріс беруден басталады.

2. Тірек-сызбамен жұмыс.

Тірек-сызба арқылы халықаралық экономикалық байланыстарды түсіндіру.




Shape1

Д.ж. шаруашылық


Shape13 Shape12 Shape11 Shape10 Shape9 Shape8 Shape7 Shape6 Shape5 Shape4 Shape3 Shape2

Халықаралық экономикалық байланыстар

Шаруашылық қатынастарын интернационалдау

Халықаралық экономикалық интеграция

Халықаралық мамандану саласы

Халықаралық географиялық еңбек бөлінісі

Д.ж. шаруашылық географиясы















3. Топтастыру.

Топтастыру арқылы ірі аумақтық экономикалық топтарды түсіндіру.

Shape18 Shape22 Shape21 Shape19 Shape20 Shape17 Shape16 Shape15 Shape14

Аумақтық экономикалық топтар.

НАФТА-құрамында 400 млн адам бар АҚШ, Канада кіреді, д.ж. жалпы ішкі өнімнің 1/4–і тиесілі.

ОПЕК-1960 ж құрылды сыртқа мұнай шығаратын елдер ұйымы.

АСЕАН-Құрамында 400 млн адам бар, 21-елді біріктіреді.

ЕО-1957 ж құрылды д.ж. ішкі өнімнің 1/5-ін өндіреді, д.ж. сауданың 2/5 қамтамасыз етеді, 25 ел мүше.


















4. Кестемен жұмыс.

Оқулықтың 98-бетіндегі, 9-кесте арқылы аса ірі халықаралық корпорациялардың сипаттарын түсіндіру.



Қорытындылау.


IV. Жаңа сабақты бекіту.

1. Сұрақ-жауап.

1. Халықаралық географиялық еңбек бөлінісі?

2. Халықаралық мамандану?

3. Халықаралық экономикалық интеграция?

4. Д.ж. шаруашылықтың ғаламдануы?

5. Трансұлттық корпорациялар?


V. Қорытындылау, бағалау.

VІ. Үйге тапсырма беру.

Үйге: Халықаралық экономикалық байланыс, еңбек бөлінісі.

Сабақ№_17_____ Сыныбы___10 а,ә__ Күні 06.03.17ж__


Тақырыбы: Халықаралық туризм.

Мақсаты:

Білімділік: Оқушыларға халықаралық туризм, маңызы, алатын орны, басты туристік аудандар жөнінде түсіндіру.

Дамыту: Өз бетінше ізденіспен шығармашылық тұрғыда жұмыс істеуге дағдыландыру. Өз ойларын еркін де сауатты, нақты жеткізу қабілеттерін арттыру.

Тәрбиелік: Жан-жақтылыққа, ізденімпаздыққа баулу, тыңдай және сөйлей білу мәдениетін арттыру.


Болжамдап отырған нәтиже: Халықаралық туризммен танысқан тұлға.


Сабақтың типі: Жаңа білім беру сабағы

Сабақтың түрі: Аралас сабақ

Сабақтың әдісі: 1. Сұрақ-жауап. 4. Топтастыру.

2. Әңгіме-дәріс.

3. Тірек-сызба.

Сабақтың көрнекілігі: Қосымша деректер, оқулық, кескін карта, карта т.б.

Сабақтың жоспары:

І. Ұйымдастыру кезеңі.

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру.

1. Сұрақ-жауап.

Қорытындылау.

ІІІ. Жаңа сабақ.

1. Әңгіме-дәріс.

2. Тірек-сызбамен жұмыс.

3. Диаграмма.

4. Топтастыру.

Қорытындылау.

IV. Жаңа сабақты бекіту.

1. Сұрақ-жауап.

V. Қорытындылау, бағалау.

VІ. Үйге тапсырма беру.


Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі.

Оқушыларды түгендеу, оқу құралдарын дайындатып, зейіндерін сабаққа аударту.

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру.

1. Сұрақ-жауап.

1. Халықаралық қаржы-қаражат жүйесі?

2. Валютаның негізгі түрлері?

3. Д.ж. резервтік валюта құрылымы?

4. Ірі ұлтаралық бірлестіктер?

5. Қазақстанның қаржы жүйесі?

Қорытындылау.


ІІІ. Жаңа сабақ.

1. Әңгіме-дәріс.

Жаңа сабақ әңгіме-дәріс беруден басталады.

2. Тірек-сызбамен жұмыс.

Тірек-сызба арқылы туризмнің д.ж. шаруашылықта алатын орнын түсіндіру.




Shape23

Халықаралық туризм


Shape29 Shape28 Shape27 Shape24 Shape25 Shape26

Shape30

Shape35 Shape34 Shape33 Shape32 Shape31

Испа

ния табысының 1/5-і туризмге келеді..

Кариб алабындағы елдер табысының 1/3- і туризмге тиесілі.

Халық

тың 1/10-і туризмде еңбек етеді.

Жылы

на 3 трлн

нан астам табыс түседі.

Д.ж. жалпы ішкі өнімнің 1/10-і тиесілі.












3. Диаграмма.

Оқулықтың 102-бетіндегі, 3-диаграмма арқылы халықаралық туризмнің басты аймақтарының үлесін түсіндіру.



4. Топтастыру.

Топтастыру арқылы д.ж. туристік аймақтарды түсіндіру.

Shape36 Shape37 Shape38

Жерорта теңізі жағалауы

Бразилияның оңтүстік жағалауы

Тайланд


Shape45 Shape48 Shape47 Shape46 Shape44 Shape43 Shape42 Shape41 Shape40 Shape39

Д.ж. туристік аймақтар

Қызыл теңіз

жағалауы

Мексиканың теңіз жағалауы

Калифорния, Флорида түбектері















Қорытындылау.




IV. Жаңа сабақты бекіту.

1. Сұрақ-жауап.

1. Халықаралық туризм?

2. Еркін экономикалық аймақтар?

3. Халықаралық сауда?

4. Д.ж. туристік аймақтар?

5. Туристерді ең көп қабылдайтын елдер?


V. Қорытындылау, бағалау.

VІ. Үйге тапсырма беру.

Үйге: Халықаралық туризм.


Сабақ№_17_____ Сыныбы___9__ Күні____________


Сабақ тақырыбы

Қалалары мен ауылдық елді мекендері және экономикалық-экологиялық проблемалары.

Жалпы мақсаты

Шығыс Қазақстанның экономикалық ауданының ірі қалалары жайлы білу. Ауылдық елді мекендері туралы түсіну. Ауданның экономикалық-экологиялық проблемаларына талдау жасау.

Оқу нәтижелері

  • Сабақ соңында оқушылар: Шығыс Қазақстан экономикалық ауданының ірі қалалары, ол қалалардағы өнеркәсіптің маманданған салалары жайлы біледі. Ауылдық елді мекендердің маманданған салалары туралы түсінеді. Талдау барысында құзіреттілігі артады.

Уақыты

Мұғалім әрекеті

Оқушы әрекеті

Бағалау

Ресурстар

1 минут.

2 минут.





4 минут.



2 минут.





6 минут.







5 минут.


5 минут.


5 минут.





10 минут.


2 минут.


1 минут.


2 минут

1.Ұйымдастыру кезеңі.

2.Топқа бөлу:

Алтай тауының өсімдіктері, жануарлары және пайдалы қазба аттары арқылы топтар-ға бөлу.

3. Үй тапсырмасын сұрақ және қайта түрткі сұрақтар арқылы пысықтау.

4. Оқушылардың қызығуын ояту мақсатында Алтай тауы-ның биіктік белдеулері жай-лы ашық және жабық сұрақ-тар қою.

5.Мәнмәтінмен жұмыс:

Оқулықтағы Шығыс Қазақ-станның қалалары, ауылдық елді мекендері және экономи-калық-экологиялық пробле-малары жайлы мәнмәтінді топтарға бөліп беру.

6. Алған білімдерін топта талқылату.

7. Топта талқылаған білімдерін постерге түсірту.

8. Жұптық жұмыс.

Шығыс Қазақстан экономи-калық ауданындағы экономи-калық-экологиялық пробле-маларын талдату.

9. Оқушыларға жеке деңгейлік тапсырмалар беру.

10.Оқушыларды бағалау.


11. Үйге тапсырма беру.


12. Кері байланыс алу.


1.Сәлемдеседі.

2. Алтай тауының өсімдіктері, жануарлары және пайдалы қазба аттары арқылы топтарға бөлінеді.




3. Үй тапсырмасына жауап береді.


4. Алтай тауының биіктік белдеу -леріжайлы ашық және жабық сұр-ақтарға мүмкіндігінше жауап бер-еді.


5. Оқулықтағы мәнмәтінмен оқ-ып танысады.






6. Оқып шыққан білімдерін топта талқылайды.

7. Алған білімдерін постерге түсіріп,қорғайды.

8.Сағат тілімен жұптаса отырып, Шығыс Қазақстан экономикалық ауданындағы экономикалық-эко-логиялық проблемаларды талдай-ды.

9.Деңгейлік тапсырмаларды орындайды.

10. Алған бағаларын күнделікке түсіреді.

11. Үй тапсырмасын күнделікке түсіреді.

12.Жапсырмаға кері байланыс түсіреді.








Ауызша бағалау.



Бармақпен бағалау.













"Екі жұлдыз, бір тілек".

Өзара бағалау.





Ауызша бағалау.


Жиынтық бағалау.

Нысан аттары жазылған парақтар.





Мұғалімдерге арналған стандарт, карта.





Оқулық, карта.









Постер,фломастер.


Оқулық, карта.





Мұғалімдерге ар-налған стандарт.

Журнал, күнделік.




Жапсырма қағаздар.


Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
04.01.2018
915
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі