Материалдар / Харди - Вайнбергтің генетикалық тепе-теңдік заңы. Сирек кездесетін және жойылып бара жатқан өсімдіктер мен жануарлардың түрлерін қорғау.
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Харди - Вайнбергтің генетикалық тепе-теңдік заңы. Сирек кездесетін және жойылып бара жатқан өсімдіктер мен жануарлардың түрлерін қорғау.

Материал туралы қысқаша түсінік
Харди - Вайнбергтің генетикалық тепе-теңдік заңы. Сирек кездесетін және жойылып бара жатқан өсімдіктер мен жануарлардың түрлерін қорғау. 11 сынып жаратылыстану
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
16 Сәуір 2024
57
0 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
900 тг 675 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Бөлім

11.4 Биосфера, экожүйе,

популяция

Педагогтің аты–жөні:

Каденова З.А

Күні:16.04.2024


Сыныбы: 11

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Харди - Вайнбергтің генетикалық тепе-теңдік заңы. Сирек кездесетін және жойылып бара жатқан өсімдіктер мен жануарлардың түрлерін қорғау.

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

11.3.1.3 - экожүйенің алуан түрлілігі мен тұрақтылығы арасындағы өзара байланысты орнату

Сабақтың мақсаты:

экожүйенің алуан түрлілігі мен тұрақтылығы арасындағы өзара байланысты түсіну


Сабақтың барысы

Сабақ кезеңі/Уақыты

Педагогтің іс–әрекеті


Оқушының іс–әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Қызығушылықты ояту

3 мин



(Ұ). Ұйымдастыру кезеңі:

  • Оқушылармен амандасу.

  • Түгендеу.

  • Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру жүзеге асырылады.



Сабақ барысында оқушы өзін бағалап отыруы үшін, оқушыларға бағалау парақтары беріледі.








Берілген смайликтерді көрсетеді. Көңіл-күйлері туралы ақпарат береді.



Бағалау парақтары таратылады

«Киіз үй» әдісі арқылы өз-өздерін бағалап отырады













Мақсаты: оқушылардың сабаққа деген назарын бұру.


Тиімділігі: оқушылардың жаңа сабақ алдындағы көңіл-күйін анықтау.


Саралау: оқушылардың оқуға деген қызығушылығын арттыру мақсатында өткізіледі.


Презентация, қол смайликтері








Бағалау парақтары

Жаңа сабаққа кіріспе

7 мин












(Ұ). Үй тапсырмасын еске түсіру

Үй тапсырмасын өткен сыныптар бойынша еске түсіру мақсатында суретті талдаңдар?


Оқушылар суретті талдап, ойларын ортаға салады.














Мақсаты: Өз ой-пікірлерімен санаса білу, көзқарастарын бөлісуде белсенді жағдай орнату.


Саралау: Дұрыс мағынада жауап беруге бағыттау мақсатында кейбір оқушыларға ашық сұрақтар қойылады.


Тиімділігі: Алдында өтілген тақырыпқа шолу жүргізіледі. Инновациялық технологияны қолдану.


Суреттер

















Сабақтың ортасы

Мағынаны ашу

12 мин


Ұжымдық жұмыс


5 мин

Тапсырма.

Постер қорғау.

1 топ. Харди – Вайнберг заңы қолданылатын қандай популяциялық белгілер бар екенін айтады.


2 топ. Хайди – Вайнберг заңының мәнін айтып береді.


3 топ. Заңның орындалу шартын және оның қолданылуын түсіндіреді.










1 топ. Оқушылар берілген сұрақтар бойынша постер қорғайды.

Мақсаты: Білім алушы өз ойын талдайды және сараптайды, ойлау логикасын дамытады.


Жалпы– .... балл


Дескрипторы:

- экожүйенің алуан түрлілігін зерттеді;

- тұрақтылықты байланыстыра білді.

- заңның орындалу шартын ұғынды.


«Киіз үй» әдісі арқылы өз-өздерін бағалап отырады


Постер

Жұптық жұмыс

4 мин


Тапсырма 2. Харди Вайнберг формуласы бойынша есептер шығару

  • Есеп.

  • Ірі қараның бір популяциясындағы мүйізділері 25% немесе 0,25, ал мүйізсіздері 75% немесе 0,75. Мүйізсіз белгіні доминантты А гені, мүйізді белгіні рецессивті а гені анықтайды. Гетерозиготаның мөлшері қандай болады?




Шешуі:

  • Генотип аа-ның мөлшері 0,25 болғандықтан, жеке а аллелінің мөлшерін формулаға сәйкес былай табамыз:

а=√ q2 = √0,25= 0,5 АА=0,25

А= √ P2=√0,25= 0,5 Аа=0,25*2

аа=0,25

  • Жауабы: гетерозигота 50%


Оқушылар жұппен жұмыс жасайды. Берілген есепті шығарады.






Дескриптор:


- есеп шығара алды.


Жалпы– 3 балл

«Киіз үй» әдісі арқылы өз-өздерін бағалап отырады


оқулық,

жұмыс дәптерлері


Жеке жұмыс

2мин

Тапсырма 3. Дәптермен жұмыс.

Есептер шығару.

1 есеп. 1.Егер популяциядағы 200 адамның 98-і рецессивті фенотипті болса, онда бұл популяцияның қанша пайызы гетерозиготалар болады?

  1. ЖАУАБЫ: 98/200 = (q2) 0.49 = q2 0.7 = q p + q = 1 p = 1 – 0.7 p = 0.3 2pq = 2(0.3)(0.7) = 0.42 = 42% гетерозиготалы

  2. Есеп. Тышқандарда сұр аң терісіне қарағанда қоңыр түсі басымдылық көрсетеді. Егер сізде 200 тышқанның 168 қоңыр тышқандар болса Гомозиготалы доминанттардың,гетерозиготалары және гомозиготалы рецессивтіліктің болжамды жиілігі қандай?

  1. Жауабы: 200 тышқан 168 = қоңыр= p2 + 2pq 32/200 = grey fur = q2 0.16 = q2 0.4 = q p = 0.6 (p + q = 1) p2 = 0.36 = 36% 2pq = 0.48 = 48% q2 = 0.16 = 16%

Оқушылар дәптермен жұмыс жасайды. Берілген есептерді дәптерге орындайды.





«Киіз үй» әдісі арқылы өз-өздерін бағалап отырады

Жалпы– 2 балл


Оқулық

Жұмыс дәптерлері

Сабақты бекіту

5мин

Викторина: “Сәйкестендіру әдісі арқылы сабақты бекіту.

Онлайн платформа арқылы орындау.

Популяция

Бір түрдің екінші түрге еркін шағылысуы

Популяцияның маңызды белгісі

Еркін шағылысу

Гендік қор ұрпақтан-ұрпаққа өзгермей берілуі

Тепе-теңдік принципі

Рецессивті гомозиготалардың аа жиілігі

Q2

AA жиілік тең

Р2

Аа жиілік тең

2 pq

Гендер мен генотиптердің жиілігін анықтауға мүмкіндік береді

Харди-Вайнберг заңы




Оқушылар сәйкестендіру тестін орындайды. Әр құрылған дұрыс нұсқа 1 баллмен бағаланады.






Бағалау: әр сұрақ баллмен есептеледі


Жалпы «Киіз үй» әдісі арқылы өз-өздерін бағалап отырады

1 балл



Сабақтың соңы

Ой толғаныс

675тг - Сатып алу
Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!