Бөлім:
|
8.1А ХХ ғасырдың басындағы
Қазақстан
|
Педагогтің
аты-жөні
|
|
Күні:
|
|
Сынып:8
|
Қатысушылар
саны:
|
Қатыспағандар
саны:
|
Сабақтың
тақырыбы
|
Қазақстандағы 1916 жылғы
ұлт-азаттық қозғалысы
Зерттеу
сұрағы:1916 жылғы ұлт-азаттық
көтеріліс неліктен бүкілхалықтық сипат
алды?
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту
мақсаттары
|
8.3.1.3 –
1916 жылғы ұлт-азаттық көтерілістің тарихи
маңызын анықтау және тұлғалардың рөліне баға
беру
|
Сабақтың
мақсаты
|
Барлығы: 1916 ж. ұлт-азаттық қозғалыс басшыларының
рӛлінің маңыздылығын анықтайды
Көпшілігі: 1916 ж. ұлт-азаттық кӛтерілістің шығу себебі мен салдарын талдайды
Кейбірі:
1916 ж. ұлт-азаттық кӛтерілістің шығу себебі мен
салдарын өздігінше
түсіндіреді
|
Бағалау
критерийлері
|
1916 жылғы
ұлт-азаттық қозғалыс басшыларының рөлін
талдайды
|
Тілдік мақсаттар
|
Оқушылар деректерден 1916 ж. ұлт-азаттық
көтерілістің әлеуметтік, экономикалық және саяси
сипаттағы салдарын анықтап, талдайды (оқылым және айтылым
дағдылары);
Негізгі ұғымдар:
Бірінші дүниежүзілік соғыс,
революция/тӛңкеріс, партия, зиялылар, көшбасшы
Талқылауға арналған
сұрақтар:
1916 жылғы ұлт-азаттық кӛтерілістің
шығу себептері неде?
Диалогқа арналған
сұрақтар:
Қазақстанда саяси белсенділіктің
артуының себептері...
Жазылымға арналған
тапсырмалар: «5R» кестесі
|
Құндылықтарды
дарыту
|
азаматтық
жауаптылық, ӛзге елдің тарихына құрмет,
шығармашыл
ойлау
|
Пәнаралық
байланыстар
|
Дүние жүзі тарихы,
География
|
Бастапқы
білім
|
Қазақстанның Ресей империясының отарына
айналуы, ұлт-азаттық
қозғалыстардың себептері мен
салдарларын біледі
|
Сабақтың
барысы
|
Сабақтың кезеңі/
уақыт
|
Педагогтің
әрекеті
|
Оқушының
әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Ұйымдастыру
кезеңі
|
(Ұ) БЫМ
«Ассоциация» әдісі
Суреттер топтамасы
мен патша үкіметінің құлауы туралы ұрандарды
пайдалана
отырып, 1917 жылы қалыптасқан
саяси жағдай туралы ассоциация
құрыңыз
(М) «1916 жылғы ұлт-азаттық
кӛтерілістің шығу себептері неде?» мини-дәріс Оқушыларды сабақтың
тақырыбы және мақсатымен
таныстыру
|
Оқушылар өз ойларын
ортаға салады.
Оқушылар жауаптары
арқылы жаңа тақырыпқа көшу
Оқушылар өз
болжамдарын айтып, талқылау
жүргізеді
|
ҚБ «Мадақтау
сэндвичі»
|
Тақырыптық
суреттер
Суреттер топ тамасы,
патша үкіметінің құ- лауы туралы ұрандар
|
Жаңа
сабақ
|
Мәтінмен
жұмыс
«Тарихи кілемше»
әдісі – тарихи
деректермен
жұмыс
Тарихи деректерді
қолдана отырып, ҰАК себептерін
жіктеңіз
-
«1916 ж.
кӛтеріліс» атты Т.Рысқұловтың мақала-
сынан үзінді;
-
«1916 ж.
кӛтерілісінде патша әкімдерінің қолданған әдістері» атты
С.Меңдешевтың мақаласынан үзінді;
-
«Торғай һәм
Ырғыз уезінің халқына» атты алаш кӛсемдерінің «Қазақ» газетінде
жарияланған хатынан үзінді;
-
«Тарихи жыл»
атты М.Дулатовтың «Мадияр» деген лақап атпен жазған мақаласынан
үзінді.
«Еркін микрофон» әдісі
«1916 жылғы
ұлт-азаттық көтеріліс неліктен бүкілхалықтық қозғалыс
болды?»
Қалыптастырушы бағалауға арналған
тапсырма
1916 жылғы
ұлт-азаттық қозғалыс басшыларының рӛлін «5R» кестесі арқылы
талдаңыз
«ЕНАРА» стратегиясы (5R) маңыздылық
кестесі
Есте қалатын (кім
үшін?)
|
|
Нәтижелі (қандай
нәтижелерге әкелді? Нәтижелері
позитивті
әлде негативті
сипатқа ие ме?)
|
|
Айырықша мәнді (Сол
тарихи кезеңде ол қандай көрініс
тапты?
Ол маңызды немесе
айрықша болып есептелді ме?)
|
|
Резонансты
(Оқиға/құбылыс қазіргі өмірге әсер етті ме?
Қазіргі
қоғам дамуына әсер
етті ме? Адамдар одан сабақ алды
ма?)
|
|
Айқындайтын/ басқа
да қырларын түсінуге жол ашатын
(оқиға/
құбылыс сол заманның
адамдарының өмірі мен
көзқарастары
туралы қандай
ақпарат береді?)
|
|
|
Оқушылар ақпараттық
мәтінмен жұмыс
жасайды
Оқушылар өз
жұмыстарының қорытындыларын сынып алдында қорғайды. Оқушылар
бір-біріне қосымша сұрақтар, қойып, бір-бірін
толықтырады.
Дескрипторы
-
А.Имановтың тарихи
рөлінің маңыздылығын бағалайды;
-
өз
бағасын негіздейді;
-
Б.Әшекеевтің тарихи рөлінің
маңыздылығын бағалайды;
-
өз
бағасын негіздейді;
-
Ә.Жанбосыновтың тарихи
рөлінің
маңыздылығын бағалайды;
-
өз
бағасын негіздейді;
-
Т.Бокиннің тарихи рөлінің
маңыздылығын бағалайды;
-
өз
бағасын негіздейді;
-
Кейкі батырдың тарихи
рөлінің
маңыздылығын бағалайды;
өз
бағасын негіздейді
|
ҚБ
Мұғалім оқушылар жауабын
мұқият тыңдап кері байланыс беріп
отырады
ҚБ
«Екі жұлдыз, бір
тілек»
ҚБ «Өзін-өзі
бағалау»
|
Ақпараттық
мәтін
Үлестірмелі
қағаздар
Суреттер
Тірек-сызбалар
Кесте
Карта
ҚБ парағы
|
Қорытынды
|
Кері
байланыс
-
Алдымен біз былай деп
ойладық.....
-
Одан кейін біз мына проблемаға
тап болдық.............
-
Проблеманы шешу
үшін......жасадық.
-
Бұдан
біз..................көрдік.
-
Демек, бұл мынаны
білдіреді.................
|
Тақырып бойынша не білетінін,
не білгісі келетінін, не білгенін
жазады
|
Оқушылар бағалай
критерийлерімен өз деңгейлерін
бағалайды
|
А4,
конспект
|
Үй
тапсырмасы
|
«Кластер» әдісі
-1916
жылғы көтерілістің орталықтары жайлы сызба
(таңдауына қарай)
|
|
|
|