Материалдар / Химия . 9- сынып. Тақырыбы:" Диссоциациялану дәрежесі.Күшті және әлсіз электролиттер.
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Химия . 9- сынып. Тақырыбы:" Диссоциациялану дәрежесі.Күшті және әлсіз электролиттер.

Материал туралы қысқаша түсінік
күшті және әлсіз электролиттерге мысал келтіру және оларды ажырату, диссоциациялану дәрежесін анықтай білу
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
05 Ақпан 2020
3111
22 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Пәні: Химия

Сыныбы: 9

Күні:

Мұғалімніңаты-жөні:Отарбаева Р.Б.

ОӘК тақырыбы

Химия

Бөлімтақырыбы

Электролиттік диссоциация

Сабақтақырыбы

Диссоциациялану дәрежесі.Күшті және әлсіз электролиттер.

Оқумақсаты

9.4.1.7-күштіжәнеәлсізэлектролиттергемысалкелтіружәнеолардыажырату, диссоциацияланудәрежесінанықтайбілу

Сабақмақсаты

Оқушылардың барлығы орындай алады:күшті және әлсіз электролиттерге мысал келтіреді және оларды ажыратады, диссоциациялану дәрежесін анықтай біледі

Оқушылардың көпшілігі орындай алады:күшті және әлсіз электорлиттерді ажыратады, диссоциация дәрежесін анықтауға есептер шығарады

Оқушылардың кейбірі орындай алады:күшті және әлсіз электорлиттерді ажыратады, диссоциация дәрежесін анықтап, дәлелдейді,диссоциациялану дәрежесіне ісер ететін факторларды атайды

Бағалаукритерийлері

-күшті және әлсіз электролиттерге мысал келтіреді;

-күшті және әлсіз электролиттердіажыратады;

-есептер шығарады,диссоциациялану дәрежесін анықтайды;

- диссоциациялану дәрежесіне ісер ететін факторларды атайды.

Тілдікмақсаттар

 

Дағдылардыдамыту:

Негізгі терминдер мен сөз тіркестері:

Диссоциация дәрежесі, күшті және әлсіз электролиттер


Құндылықтардықалыптастыру

 

Жалпыұлттық «Мәңгілік Ел» идеясының, «Рухани жаңғыру»құндылықтары

Өмірбойыоқуға, ашықтыққа, ынтымақтастыққа тәрбиелеу


Ресурстар

 Диссоциация теориясы,қышқыл, негіз, тұздардың электролиттік диссоциациясы


Сабақкезеңдері

Мұғалімніңіс-әрекеті

(мақсатқақалайқолжеткіземін?/ Каким образом я?  

Бағалаутәсілдері


Саралаутәсілдері


Сабақ басы

  3-5 минут

Ұйымдастыру кезеңі:

«Өз орнынды тап!»

Ынтымақтастық ортаны және психологиялық ахуалды қалыптастыру мақсатында үлестірме арқылы иондар зарядтарына сәйкесоқушылар топқа бөлінеді.Иондар: Na+; Cl-; Al3+; SO42- ; K+ ;Ba2+ ;S 2-;CO32- т.б.

Ширату жаттығулары: Оқушыларға жаңа сабақтың тақырыбы мен мақсатын ашу және aлдыңғы aлғaн білімдeрін тeрeңдeту мақсатында «Қар кесегі» әдісін қолданамын.

Өтілген тақырыптар бойынша, топтарға сұрақтар қойылады. Жауап беру барысында оқушмысалдар келтіреді, дәлелдейді. Талқыланатын сұрақтар:

І топ

  • Диссоциация теориясы негізінде қышқылдар дегеніміз қандай заттар?

ІІ топ

  • Диссоциация теориясы негізінде негіздер дегеніміз қандай заттар?

ІІІ топ

  • Диссоциация теориясы негізінде тұздар дегеніміз қандай заттар?






Көңіл күйді білдіретін смайлик















Диалог және қолдау көрсету-топта оқушылар тақырыппен танысубарысында бір-бірімен диалогқатүсіп, колдау көрсетеді


Сабақтың ортасы

25-30 минут

Жаңа тақырыпты меңгерту.

Жаңа тақырыпты«Джигсо» әдісі бойынша әр топқа оқулықтан тақырып бөліп береміз.

Оқушылар оқулықтан оқып, өз ойларын ортаға салып, постерге түсіреді. Әр топтан бір оқушы шығып өз постерлерін қорғайды.

1- топ оқушыларына:Диссоциациялану дәрежесі.

2- топ оқушыларына:Күшті электролиттер

3-топ оқушыларына:әлсіз электролиттер




Тапсырма 1:

«2 баяндаушы, 1 бақылаушы» әдісі арқылы берілген тапсырманы екі топ орындап баяндайды, қалған бір топ бақылайды. Бақылаушы топ өздерінің тапсырмасымен салыстырып, «келісемін» немесе «келіспеймін» деп бағалайды. Дұрысын мұғалім анықтайды.

І топ –Тұздардың диссоциациялану теңдеуін жазып күшіне қарай жіктеңдер:К2SO4;Na2S;AlCl3.Ba(ОН)2;Аl(ОН)3

ІІ топ – К,Мg,АІатомдары мен К+,Мg2+,АІ3+ иондарының электрондық құрылысы мен қасиеттерінің айырмашылығын түсіндіріңдер

ІІІ топ – Негіздердің диссоциациялану теңдеуін жазып күшіне қарай жіктеңдер:LіОН;Ba(ОН)2;Аl(ОН)3

Дескриптор:1.Диссоциация теңдеуін жазады

2.Электролиттерді күшіне қарай

жіктейді.

3. иондарының электрондық құрылысы

мен қасиеттерінің айырмашылығын

түсіндіріңдер

Тапсырма 2:«Ойлан – жұптас -бөліс» әдісі

І топ - Барий гидроксидінің 0,01 моль ерітіндісіндегі иондар концентрациясын анықтаңдар,егер α =85 % .

ІІ топ–алюминий гидроксидінің 0,01 моль ерітіндісіндегі иондар концентрациясын анықтаңдар,егер α = 75 % .

ІІІ топ – натрий сульфатының ерітіндісінің мольдік концентрациясы 0,01 моль/л ,диссоциациялану дәрежесі 90 % болса,ерітіндідегі иондардың концентрациясын есептеңдер.

Дескриптор:

1.Есептің шартын түсінеді, жазады.

2.Есепті толық шешеді,түсіндіреді

«Соңғы сөзді мен айтамын» әдісі бойынша жаңа сабақты пысықтау.

Сөйлемді жалғастыр:

1.Диссоциациялану дәрежесі дегеніміз -------

2.Диссоциациялану дәрежесін ------- формула -------

------ анықтаймыз.

3.Күшті электролиттер дегеніміз-------------

4.Әлсәз электролиттер дегеніміз----------------

5.Орташа күші бар электролиттер олар--------

6.Диссоциация дәрежесіне -------------- факторлар әсер етеді

Дескриптор:

1.Сөйлемде қалып қойған сөздерді қояды

«Бағдаршам» (Оқушыларға қызыл, сары және жасыл түсті карточкалар беріледі. Оқушылар:

толықтай жауап берсе, сенімді болса жасыл түсті;түсінуге жақын болса, аздап білсе сары түсті;түсінбесе, сенімді болмаса қызыл түсті көрсетеді











Әр топта орындаған тапсырманы талдай отырып ауызша мадақтау
























Әр оқушының жауаптарын тындап «Екі жұлдыз,бір тілек»

әдісі арқылы бағаланады




Диалог және қолдау көрсету-топта оқушылар тақырыппен танысубарысында бір-бірімен диалогқатүсіп, колдау көрсетеді

















«Тапсырма»әдісі.

Оқушыларға болжам жасауға, өз ойын қалыптастыруға, оны қорғауға және бірін –бірі тыңдауға мүмкіндік береді.












«Қарқын» әдісі.

Басқаларына қарағанда жылдам жұмыс істейтін және қосымша тапсырмаларды орындауда көп күш жұмсауды талап ететін оқушылар үшін қолданамын









«Қорытынды» әдісі

Барлық оқушыларға бағытталған нұсқау бере отырып, олардың әрқайсысының өздерінен не күтетіндігін түсінгендеріне көз жеткіземін.




Сабақсоңы3-5 минут

Рефлексия:«Бес саусақ» арқылы кері байланыс. Қағаз бетіне қолыңызды қойып, саусақтарыңызды айналдыра сызыңыздар. Әр саусақтың өзінің мәні бар, солар бойынша өз ойыңызды білдіріңіз:

1. Бас бармақ – мен үшін маңызды және қызықты болды ......

2. Сұқ саусақ – мен бүгін .......... түсіндім.

3. Ортаңғы саусақ – мен үшін ....... қиын болды.

4. Төртінші саусақ – менің бағам ....... , өйткені............

5. Шынашақ – Мен .............






Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!