Материалдар / Химия Атомның құрамы мен құрылысы. Изотоптар.

Химия Атомның құрамы мен құрылысы. Изотоптар.

Материал туралы қысқаша түсінік
Химия пәні 7 сынып "Атомның құрамы мен құрылысы.Изотоптар" тақырыбына арналған қысқа мерзімді сабақ жоспары. Бұл сабақта білім алушылар атомның құрамы мен құрылысын біледі. p+, n0, e протон, нейтрон, электрон сандарын ажырата алады. Изотоп түсінігін сипаттай алады. Ойын түрлерін қолдану арқылы оқушылар элементтер аттарын, сиволдарвн есте сақтайды.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
07 Қаңтар 2023
214
0 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Қысқа мерзімді жоспар

Сабақтың тақырыбы: Атомның құрамы мен құрылысы. Изотоптар

Бөлім:

7.2A Атомдар. Молекулалар. Заттар


Педагогтің аты-жөні:

Мамыркулова У.К.

Күні:


Сыныбы: 7

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Атомның құрамы мен құрылысы. Изотоптар

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

7.1.2.5 –протон, электрон, нейтронды және олардың атомдағы орналасу тәртібін, массасын зарядын білу

7.1.2.6 –алғашқы 20 элементтің атом құрылысы (p+, n0, e-) мен атом ядросының құрамын білу;

7.1.2.7 –изотоп түсінігін білу

Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар:

Атомның құрамы мен құрылысын біледі.

Білім алушылар p+, n0, e протон, нейтрон, электрон сандарын ажырата алады. Изотоп түсінігін сипаттай алады.

Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі/Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Қызығушылықты ояту

3 мин.

Ұйымдастыру кезеңі:

Оқушылармен амандасу. Оқушылардың қызығушылығын арттыру мақсатында «Атомдар мен молекулалар» тренингі ойнатылады.


«Атомдар мен молекулалар» тренингі Оқушылар сынып ішінде еркін қозғалыста болады. Мұғалім атом дегенде жеке – жеке, 2 атомнан, 3 атомнан молекула құрылсын дегенде бір – бірімен тез топтаса қалулары қажет.

«Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру.

Оқулық,

Жұмыс дәптері


Жаңа сабаққа кіріспе

5 мин



Өткен сабақтағы алған білімдерін қайталап, бекіту мақсатында «Мен кіммін?» ойыны ойнатылады. Оқушыларды шеңберге тұрғызу, мұғалім карточкалар таратады. Карточкада химиялық элементтің таңбасы беріледі.

Өткен сабақтағы алған білімдерін қайталап, бекіту мақсатында «Мен кіммін?» ойыны ойнатылады. Сағат тілі бойынша оқушылар өзіндегі карточканы көрсетіп, «Мен кіммін?» деген сұрақ қою қажет, сол кезде көршісі ол элементтің атауын айтады, осылайша жалғаса береді. Мұғалім сырттарынан бақылап,бағалап жүреді.

Әр дұрыс жауапқа 1 балл

үлестірмелер

Сабақтың ортасы

Мағынаны ашу.

10 мин.

Атомның құрамы мен құрылысы туралы бейнебаян көрсету.

Жетелеуші сұрақтар арқылы сабақты талдау.


Бейнебаян көреді.Тыңдағандарын ортаға салады.

Атом құрамы мен құры-

лысын біледі;

изотоп ұғымын білетін

болады.

бейнеролик

Жеке жұмыс

10 мин

Тапсырма

Оқулықтағы 20-сурет. Атомның

планетарлық моделі сызамыз

Оқушыларға изотоптар туралы алған білімдерін пысықтау мақсатында жұптық жұмыс беріледі.

126С , 136С, 146 С көміртегі изотоптарының атом құрамын моделдеңіздер



электрон


протон нейтрон


Дескриптор:

-Атомның планетарлық моделін сызады-1б


-нейторонды анықтай алады-1б


-электрон мен протон сандарын таба алады-1б

ДК экраны

7-сынып оқулығы.

Жұмыс дәптерлері

Топтық жұмыс

10-12 мин

Оқулықтағы кесте бойынша протон, электрон, нейтронның салыстырмалы массасы және зарядын кестеге толтырыңыз:

Элем.бөлшек

Заряды

Массасы

p

+1

1

n

0

1

e

-1

1/1836


N = Ar – Z,

Àr — химиялық элементтің салыс-

тырмалы атомдық массасы, Z — оның рет тік

нөмірі (протон саны), N — нейтрон саны.

Дескриптор:

-Формулаға салып кестені толтырады-2б

-мәнін жазады-1б


ДК экраны

7-сынып оқулығы.

6 кесте

Сабақтың соңы

Ой толғаныс.

Рефлексия

5-7 мин.

«Аяқталмаған сөйлем» әдісі.

Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды.







Рефлексия

- бүгінгі сабақта мен....түсіндім, ...білдім, ....көзімді жеткіздім.

-маған ерекше ұнағаны..... сабақтан соң маған........келді

- қызықты болғаны.....

- ......қиындық тудырды.



Мұғалім оқушыларды

1-10 баллдық жүйе бойынша бағалайды.






Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Осы аптаның ең үздік материалдары
Педагогтардың біліктілігін арттыру курстары
Аттестацияда (ПББ) 100% келетін
тақырыптармен дайындаймыз
Аттестацияда (ПББ) келетін тақырыптар бойынша жасалған тесттермен дайындалып, бізбен бірге тестілеуден оңай өтесіз
Өткен жылы бізбен дайындалған ұстаздар 50/50 жинап рекорд жасады
Толығырақ