Материалдар / Химия қмж
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Химия қмж

Материал туралы қысқаша түсінік
Функционалдық сауаттылық бойынша тапсырмалар көрсетілген.
Авторы:
09 Қазан 2023
440
35 рет жүктелген
Материал тегін
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Білім беру ұйымының атауы


«М.Маметова атындағы орта мектебі,мектеке дейінгі шағын орталығымен» КММ

Бөлім: 10.3 А

Период және топ бойынша химиялық элементтер

Педагогтің Т.А.Ә.

Жиенбаева Г.Н

Болатбек А.Б

Күні:

29.09.2023

Сынып: 10

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Период және топ бойынша химиялық элементтердің қасиеттерінің өзгеру заңдылығы

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары


10.2.1.3 - период және топ бойынша химиялық элементтердің оксидтерінің, гидроксидтерінің және сутекті қосылыстарының қышқылдық-негіздік қасиеттерінің өзгеру заңдылығын түсіндіру

Сабақтың мақсаты

Период және топ бойынша химиялық элементтерді біледі, сутекті қосылыстарды қолданады


Бағалау критерийлері

Период және топ бойынша химиялық элементтерді біледі, сутекті қосылыстарды қолданады


Ойлау деңгейінің дағдылары

Білу,түсіну,қолдану

Орта деңгей


Сабақтың барысы


Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Қызығушылықты ояту

5-минут




3-минут


Жаңа сабаққа кіріспе

5-минут


«Ой қозғау»


Ұйымдастыру кезеңі:

Сәлемдесу,түгендеу

Психологиялық ахуал туғызу

Қызыл,жасыл,көк түстерін қима қағаздарға жазып қойып 3-топқа бөлінеді

Осы түстер арқылы ән шырқап шығуға тапсырма беріледі.

«Досыма хат» әдісі

Үй жұмысын сұрау

«Кім жылдам?» әдісін қолдану арқылы интербелсенді тақтадағы сұрақтарды көрсету.

1.Түссіз кристалдық затты ата?

2.Ерітіндісі антисептик ретінде қолданылады?

3.Тас көмір шайырын өңдеу арқылы алады?

4.Бензол сақинасындағы бір немесе бірнеше сутек атомдарынан тұрады?

Мұғалім амандасады


Қызыл өрік,жасыл жайлау,көк тудың желбірегені әнінің бір шумағын орындайды.


3-сұрақтан хат жасап келеді


Сұрақтарға дұрыс жауап береді






Оқушылар сабақтың тақырыбын болжайды.

Жағымды қарым-қатынас дағдысы қалыптасады:








Жарайсың!



ҚБ: «Бірін –бірі бағалау»



Қима қағаздар








Презентация







Сабақтың ортасы

Мағынаны ашу



5-минут







«Екі ассоциация» әдісі

(Жұптық жұмыс) Екі баған сызады да, оған төрт сөзден жазады. Бағанға сабақ тақырыбына қатысты кез келген сөздер жазады. Осы екі жақтағы сөзді байланыстырып, ерекше бір ассоциация ойлап табуы керек. Орындауға 5 минут уақыт беріледі. Жазғандардың ішінен ең қызықты ассоциация таңдалады

Picture 76259











Дескриптор:

-Дәптерлеріне баған сыза отырып,тақырыпты ашып береді;


-Тақырыпқа қатысты сөздерді жазады:



2-балл


Қосымша№ 1

Жаңа сабақты бекіту


5-минут

Есептер шығару әлемі:

Оқулықпен жұмыс

А)Массасы 16,55 г тұнба түзіледі.Фенолдың спирттегі ерітіндісінің массалық құрамы қандай?

Б)Бром суына фенолдың артық мөлшеріне әсер еткенде массасы 24г тұнба түзіледі.Ерітіндідегі бромның массасын есептеңдер.


Тақтамен жұмыс жүргізіледі.




Дескриптор:

-Фенолдың құрамын анықтайды;

-Есептің жауабын жазады.


2-балл

Оқулық 171 беттегі а,б есептері

ЕБҚ

7-минут





«Кестені толтыр!»

(Жеке жұмыс)

Фенолдың физикалық,химиялық қасиеттерін кесте толтыру арқылы біледі.


Үлгерімі төмен оқушыларға мұғалім тарапынан қолдау көрсетіледі;

Физикалық қасиеті

Химиялық қасиеті

Қолданылуы







Оқулықты қолдана отырып кестені толтырады.





Дескриптор:

    • Фенолдың қолданылу

қасиеттерін

біледі

    • Физикалық,

химиялық

қызметін ажырата алады.

3-балл

Үлестірме қима қағаздар


Қосымша 2

Функционалдық сауаттылық тапсырмасы

10-минут








Сабақтың соңы


5-минут


Кері байланыс


Үй жұмыс


«Кластер» әдісі








(Топтық жұмыс)

Идеялар мен ақпараттардың арасындағы байланыстарды жинақтауға,тұжырымдауға арналған әдіс


«БББ» әдісі

Олар нені біледі?

Олар нені білгісі келеді?

Олар нені білді?





Қосымша мәлімет жазып келу.

Picture 1





Берілген 3-бағанды толтырады

Дескриптор:

    • Фенолдың қолданылуын ажыратады;

    • Фенолдың улы зат екенін түсінеді.

3-балл

Мұғалім оқушыларды

«Бас бармақ» арқылы бағалайды.

https://s0.slide-share.ru/s_slide/989a\71e644ae0a67d351c93dfa49700d/8faf5d58-4ca8-40e6-a7f1-54d3ad1850fd.jpeg


Қосымша № 3


https://www.gov.kz/uploads/2021/2/13/ca47cfe7b4a9c22e11f1512c891d8493_original.131938.jpg




Қосымша № 1

«Екі ассоциация» әдісі

Түссіз

Улы

Фенол

Кристалдық зат

Балқиды

Спирт

Температура

Жоғарғы

Мысалы: Фенол түссіз,улы кристалдық зат.

Фенол жоғарғы температуада балқиды.

Физикалық қасиеті

Химиялық қасиеті

Қолданылуы










«Кестені толтыр!» ЕБҚ Қосымша № 2











Қосымша № 3

Функционалдық сауаттылық тапсырмасы

«Кластер» әдісі

Мәнмәтін

ФShape1 енолдың 3—5%-тік ерітіндісін зиянды микробтарды жою үшін антисептик ретінде қолданады. Фенолдан түрлі дәрі-дәрмектік препараттарды, бояуларды, синтездік шайырлар мен пластмассаларды, қопарғыш заттарды синтездеп алады. Фенол—улы зат, көп мөлшері теріні күйдіреді, табиғатқа зиянын тигізеді, сондықтан өндіріс калдықтарындағы фенолды ағын суға жібермеу және зиянсыздандыру кажет.

Shape2 Shape3




Shape4

ФЕНОЛ



Shape5









Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!