Сабақтың
тақырыбы:
Химиялық элементтердің
периодтық кестелерін құру
тарихы
|
Мұғалімнің
аты-жөні:
Күні:
|
СЫНЫП:
6
|
Қатысқан оқушылар
саны:
|
Қатыспаған оқушылар саны:
0
|
Сабақ негізделген оқу
мақсаттары
|
7.2.1.1 -И.
Дёберейнер, Дж. Ньюлендс,
Д.И. Менделеевтің еңбектерінің
мысалында элементтердің жіктелуін білу және
салыстыру
|
Сабақ
нәтижесі:
|
Оқушылардың
барлығы мынаны орындай алады: Оқулықта берілген және қосымша
тапсырмаларды орындайды. Жазба жұмыс жасайды. Сұраққа жауап
береді.
Оқушылардың
көбісі мынаны орындай алады: Топтық жұмысты брлесе
орындайды.Өз бетінше жұмыс жасайды. Сұраққа жауап береді. Қосымша
үлестірме ресурстармен жұмыс
жасайды.
Оқушылардың
кейбіреуі мынаны орындай алады:
Оқулықтан тыс берілген қосымша
тапсырмалады орындайды, тақырып бойынша қосымша мәліметтер мен
дәлелдер келтіре алады.
|
Бағалау
критерийі
|
Жеке, жұптық, топтық
тапсырмаларды орындай алады. Сабақ барысында тыңдаушының назарын
өзіне аудара алады.
|
Тілдік
құзіреттілік
|
Химиялық элементтердің
периодтық кестелерін құру
тарихы
|
Ресурстар
|
Оқулық, суреттер, топқа бөлуге
арналған кеспе қағаздар және әртүрлі заттар,
топтық тапсырмалар, кері байланыс,
стикер.
|
Әдіс-тәсілдер
|
Сұрақ-жауап, әңгімелеу,
түсіндіру, ойын, көрнекілік.
Рефлексия.
|
Пәнаралық
байланыс
|
Музыка, қазақ
тілі.
|
Алдыңғы
оқу
|
«Сұйылтылған қышқылдар мен
карбонаттардың әрекеттесуі. Көмірқышқыл газына сапалық
реакция»
|
Сабақтың
жоспары
|
Жоспарланғануақыт
|
Сабақ барысы
:
|
Бағалау
түрлері
|
Басталуы
5
минут
|
Сәлемдесу.
Топқа бөлемін
: «Билеттер
арқылы» топқа бөлінеді. Оқушыларды
кассадан билеттер алып, 1,2,3 вагондарға бөлініп
отрады.
Психологиялық
ахуал қалыптастыру: «Қызыл гүлім-ай»
би
Сынып реттілігін
қадағалау.
Оқушыларды түгелдеу.
Оқу құралдарын байқау.
Бір-бірімізді
тыңдаймыз десек 1 рет қол
шапалақтаймыз!
Ұйымшыл
боламыз десек 2 рет
Белсенділік танытамыз
десек 3 рет
шапалақтаймыз!
|
1-топ:
«Бақыт»
вагоны
2-топ:
«Сүйіспеншілік»
вагоны
3-топ:
«Жарқын өмір»
вагоны
«Қызыл гүлім-ай» би
билету.
|
Жаңа
білім
10
минут
|
Білу және
түсіну
Берілген мәтіндерді балалар
оқып алады.
Период дегеніміз - атомдық массаларының өсу
реті бойынша орналасқан элементтер қатары. Период сілтілік металдан
басталып салғырт (инертті) элементтен
аяқталады. Химиялық элементтердің периодтық жүйесі
Элементтердің әртүрлі қасиеттерінің атом ядросы зарядына
тәуелділігін белгілейтін химиялық элементтердің жіктелу реті. Жүйе
атақты орыс химигі Д. И. Менделеевтің 1869 жылы ашқан периодтық
заңының графикалық түрде бейнеленуі болып табылады. Оның бастапқы
нұсқасын Д. И. Менделеев 1869 - 1871 жылдары шығарған еді және бұл
нұсқасында элементтердің қасиеттерінің олардың атомдық массасына
тәуелділігін қөрсеткен
еді. Алғашқы кестеде Менделеев әлі ашылмаған
бірнеше элементтер бар екенін болжап, оларға кестеде тиісті орын
қалдырып, кейбір қасиеттерін күні бұрын айтып берді. Сондай
болжанған “экоалюминий” (1875 ж. француз химигі П. Лекок де
Буабордан ашқан қазіргі галлий Ga), “экабор” (швед ғалымы Л.
Нильсон 1879 ж. ашқан скандий Sc) және “экасилиций” (1886 ж. неміс
ғалымы К. Винклир ашқан германий Ge) элементтері кейін ашылды.
Сонымен қатар Менделеев марганецке (қазіргі технеций Тс және рений
Re), теллурге (полоний Ро), йодқа (астат At), цезийге (франций Fr),
барийге (радий Ra), танталға (протактиний Ра) ұқсас элементтердің
бар екенін айтқан. Күні бұрын болжанған қасиеттер мен анықталған
қасиеттердің дәл келуі Менделеевтің периодты заңын дүние жүзі
ғалымдарына танытты. Радиоактивтік ыдыраудың (1806), рентген
сәулелерінің (1895) ашылуы, неміс физигі М. Планктің сәуле
шығарудың кванттық теориясын (1900), ағылшын физигі Э. Резерфордтың
атомның планетарлық моделін (1911) жасауы, Н. Бордың атомның
құрылыс теориясын ұсынуы (1913) атомның күрделі табиғаты мен
периодтық жүйе құрылымының физ. мәнін түсіндірді. Ағылшын физигі Г.
Мозли еңбектерінің нәтижесінде Менделеев ұсынған әр элементтің рет
нөмерінің оның ядро зарядымен тең болуы, сондай - ақ атомдағы
электрондар санының анықталуы, олардың орналасуындағы периодтық
заңның тұтастай ішкі сырын ашты. Бор теориясын әрі қарай неміс
физигі А. Зоммерфельдтің дамытуы, кейін швейцариялық физик В. Паули
принципінің шығуы электрондық әр қабықта орналасу заңдылығын
анықтады. Қазіргі Э. п. ж. 126 хим. элементті қамтиды, олардан
трансуран элементтері (Z – 93 – 110) және кейбір элементтер Z – 43
(Tc), 61 (Pm), 85 (At), 87 (Fr) жасанды жолмен алынған. Менделеев
периодтық жүйені жасағаннан бері оны кеңістікте немесе жазықтықта
орналастырудың графиктік әр түрлі нұсқалары ұсынылғанмен,
Менделеевтің ықшамды қысқа және ұзын периодты кесте түріндегі
нұсқасы көбірек
қолданылады. Д. М. менделеев териодтық
жүйесінде 7 период \ үлкен және
кіші\ 10
қатар 8 топ \негізгі және
қосымша\ Оқулықтағы периодтық жүйенің анықтамасын
жазып алу.
«Жариялау»
әдісі
(Әрбір топ берілген сұрақ
бойынша өз позициясын жариялау керек. Бұл үшін топ ішінен спикер
берілген уақыт ішінде (5 мину) басқа қатысушылар алдында сөйлеп,
топ ұстанымын
жеткізеді.)
|
Оқулық,
мәтіндер.
|
Ортасы
10
минут
|
Қолдану
Оқулықта берілген
тапсырмаларды орындау.
Алғашқы кестеде Менделеев әлі
ашылмаған бірнеше элементтер бар екенін болжап, оларға кестеде
тиісті орын қалдырып, кейбір қасиеттерін күні бұрын айтып берді.
Сондай болжанған “экоалюминий” (1875 ж. француз химигі П.Лекок де
Буабордан ашқан қазіргі галлий Ga), “экабор” (швед ғалымы Л.Нильсон
1879 ж. ашқан скандий Sc) және “экасилиций” (1886 ж. неміс ғалымы
К.Винклир ашқан германий Ge) элементтері кейін ашылды. Сонымен
қатар Менделеев марганецке (қазіргі технеций Тс және рений Re),
теллурге (полоний Ро), йодқа (астат At), цезийге (франций Fr),
барийге (радий Ra), танталға (протактиний Ра) ұқсас элементтердің
бар екенін айтқан. Күні бұрын болжанған қасиеттер мен анықталған
қасиеттердің дәл келуі Менделеевтің периодты заңын дүние жүзі
ғалымдарына танытты. Радиоактивтік ыдыраудың (1806), рентген
сәулелерінің (1895) ашылуы, неміс физигі М.Планктің сәуле шығарудың
кванттық теориясын (1900), ағылшын физигі Э.Резерфордтың атомның
планетарлық моделін (1911) жасауы, Н.Бордың атомның құрылыс
теориясын ұсынуы (1913) атомның күрделі табиғаты мен периодтық жүйе
құрылымының физ. мәнін түсіндірді. Ағылшын физигі Г.Мозли
еңбектерінің нәтижесінде Менделеев ұсынған әр элементтің рет
нөмерінің оның ядро зарядымен тең болуы, сондай-ақ атомдағы
электрондар санының анықталуы, олардың орналасуындағы периодтық
заңның тұтастай ішкі сырын ашты. Бор теориясын әрі қарай неміс
физигі А.Зоммерфельдтің дамытуы, кейін швейцариялық физик В.Паули
принципінің шығуы электрондық әр қабықта орналасу заңдылығын
анықтады. Қазіргі Э. п. ж.126 хим. элементті қамтиды, олардан
трансуран элементтері (Z – 93 – 110) және кейбір элементтер Z – 43
(Tc), 61 (Pm), 85 (At), 87 (Fr) жасанды жолмен алынған. Менделеев
периодтық жүйені жасағаннан бері оны кеңістікте немесе жазықтықта
орналастырудың графиктік әр түрлі нұсқалары ұсынылғанмен,
Менделеевтің ықшамды қысқа және ұзын периодты кесте түріндегі
нұсқасы көбірек қолданылады.
Түсіндіру.
Топтық, жеке жұмыс
жүргізу.
Дәптермен
жұмыс.
|
Оқулық,қабырғаға
ілінген ватмандар, түрлі-түсті
маркерлер
Топтық жұмысқа арналған
ресурстар
|
Сергіту
сәті
2
минут
|
«Қыдырып
қайтайық!»
би
билеу
|
Оқушылар би билеп сергіп
қалады.
|
Аяқталуы
Сабақты
бекіту
10
минут
|
Ой
қорытыу
БББ
кестесі
Білгенім
|
Білдім
|
Білгім
келеді
|
|
|
|
|
Таақырып бойынша
түйген білімдерін жазады.
|
Бағалау
5
минут
Кері
байланыс
3
минут
|
«Білім қоржыны» кері
байланыс
|
Сабақтан алған
әсерлерін стикерге жазып, қоржындарға
жабыстырады.
|
Қосымша
ақпарат
|
Саралау – Сіз
қосымша
көмек
көрсетуді қалай
жоспарлайсыз?
Сіз
қабілеті
жоғары
оқушыларға
тапсырманы
күрделендіруді
қалай
жоспарлайсыз?
|
Бағалау -
Оқушылардың
үйренгенін
тексеруді
қалай
жоспарлайсыз?
|
Пəнаралық
байланыс
Қауіпсіздік жəне
еңбекті
қорғау
ережелері
АКТ-мен
байланыс
Құндылықтардағы
байланыс
|
Рефлексия
Сабақ /
оқу
мақсаттары
шынайы
ма?
Бүгін
оқушылар
не
білді?
Сыныптағы
ахуал
қандай
болды?
Мен
жоспарлаған
саралау
шаралары
тиімді болды
ма?
Мен
берілген
уақыт
ішінде
үлгердім бе?
Мен
өз
жоспарыма
қандай
түзетулер
енгіздім
жəне
неліктен?
|
Төмендегі бос
ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді
жазыңыз.
Сол ұяшықтағы
Сіздің сабағыңыздың тақырыбына
сəйкес
келетін сұрақтарға жауап
беріңіз.
|
Қорытынды
бағамдау
Қандай екі нəрсе табысты болды (оқытуды
да, оқуды да ескеріңіз)?
1:
2:
Қандай екі нəрсе сабақты жақсарта алды
(оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1:
2:
Сабақ барысында мен сынып немесе
жекелеген оқушылар туралы менің келесі
сабағымды
жетілдіруге көмектесетін не
білдім?
|