Материалдар / Химиялық элементтердің периодтық кестесі
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Химиялық элементтердің периодтық кестесі

Материал туралы қысқаша түсінік
Химиялық элементтердің периодтық кестесі туралы ашық сабақ
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
28 Наурыз 2023
315
1 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Қысқа мерзімді жоспар

Бөлім:

7.3В Химиялық элементтердің периодтық кестесі

Педагогтің аты-жөні:

Әлібек Гүлдана Әлібекқызы

Күні:

09.02.2023ж

Сыныбы: 7

Қатысушылар саны: 8 Қатыспағандар саны:0

Сабақтың тақырыбы:

Химиялық элементтердің жіктелуі, периодтық жүйе тарихы

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

7.2.1.1 -И. Дёберейнер, Дж. Ньюлендс, Д.И. Менделеевтің еңбектерінің мысалында элементтердің жіктелуін білу және салыстыру

Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар үшін:

Периодтық жүйенің құрылу принципін анықтайды

Көпшілік оқушылар үшін:

Химиялық элементтердің периодтық жүйесінің заманауи кестесі

мен Д.И.Менделеев кестесінің құрылымын біледі

Кейбір оқушылар үшін:

Элементтердің жіктелуін сипаттайды

Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі/Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Қызығушылықты ояту

3 мин.

(Ұ). Ұйымдастыру кезеңі:

1.Оқушылармен амандасу, түгендеу. Сынып реттілігін қадағалау.

2.Топ ережесін еске түсіру.

3.Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастырады


Шеңбер бойынмен тұрған оқушыларға тапсырма: Бір-бірімізге берілген шамадар бойынша өз бойындағы шам сияқты жақсы қасиеттерін айту.

«Жарық» әдісі бойынша топтасу


Мақсаты: Оқушылар өз бойындағы қасиеттерді айтады, тыңдау дағдыларын дамытуға бағытталады, сондай-ақ барлық оқушылардың қатыстырылуы арқылы сабаққа белсенділігі артады.

Тиімділігі: Оқушылар өз қасиетін айту арқылы өзіне сенімділігі артады, көңіл-күйі көтереді.

Саралау: Бұл жерде саралаудың «Жіктеу» тәсілі көрінеді. Оқушылардың оқуға деген қызығушылығын арттыру мақсатында мүмкіндігінше оларға таңдау еркіндігі беріледі.

Рисунок 3

Жаңа сабаққа кіріспе

2 мин.






Сәлемдесу.

Жаңа сабақ тақырыбын ашу: өткен тақырыптар бойынша сұрақтар қоя отырып, LearningApps қосымшасы (пазл) арқылы оқушыларға жаңа сабақтың тақырыбын ашуда көмектеседі.

Оқушылар өткен сабаққа шолу сұрақтарына жауап беріп, тақырыпты ашады.

Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру

https://learningapps.org/display?v=pehyxkofj21

Сабақтың ортасы

Мағынаны ашу.

25 мин.

Мұғалім видеоролик көрсетіп.жаңа тақырыпты түйіндейді.

Екі топқа жаңа сабақтың мәтіні мағынасына қарай бөлінеді:

Периодтық кестені құруда

1 топ: И. Дёберейнер;

ІІ топ: Д.Менделеев еңбектері.

Оқушыларды топ ара талдап болғаннан кейін, постер қорғалады

Оқушылар экраннан периодық жүйенің тарихын көріп және оқулықты оқып танысып шығады. Топ ішінде талдап, постерге қысқаша схема, сөздер жазып безендіреді. Әр топтан екі оқушыдан шығып қорғайды.

1 топ: И. Дёберейнер элементтерді қалай жіктеді және оның кемшілігі;

ІІ топ: Д.Менделеев элементтерді қалай жіктеді және оның кемшілігі.




Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға

«Шапалықтау», «Жарайсың» деген мадақтаулармен ынталандыру

7-сынып оқулығы,

постер, фломастер.




https://onlinemektep.org/backoffice/ktp/306150/94ca532d-c707-48e1-a03a-02989312548e/regular/36893



Тапсырма

10 мин.


Тапсырмалар орындатады, бақылайды.








«Анимациялық ойын»

Жеке жұмыс

Тақтаға оқушылардың ынтасы бойынша шығарып сұрақтарға жауап алу












Жеке жұмыс Ақиқат/жалған

  1. Менделеев элементтердің қасиеттері мен атомдық массаларының арасында байланыс бар деген қорытынды жасады. /ақиқат/

  2. Д.Ньюлендс элементтерді музыкалық ноталарға ұқсатып жеті қатарға орналастырды және оны ноталар заңдылығы деп атады / жалған/

  3. Дёберейнердің қателігі ол үштік топты іздеумен шектелді /ақиқат/

  4. Й.Берцелиус 3 элементтен тұратын топты триада деп атады /жалған/

  5. Атомның құрылыс теориясының дамуы рет нөмірдің физикалық мәнінің ашылуына түрткі болды /ақиқат/

Дескриптор:

Білім алушы

-Триада заңын ашқан ғалымды табады;

-Джон Ньюлендс ашқан заңды анықтайды;

-Мысал келтірілген заңды анықтайды;

- Периодтық заңды ашқан ғалымды атайды;


Жеке жұмыс:

Әр оқушы орындап болғаннан кейін, дәптерін көршісімен алмастырып, бірін – бірі тексереді.

Рисунок 1

+1 БІЛІМ




Дескриптор:

Білім алушы

  • Трада заңдылығын біледі

  • Элементтердің салыстырмалық атомдық массаларын қолданады.


Рисунок 2

+1 БІЛІМ






Слайд

Дәптер

Сабақтың соңы

Ой толғаныс.

Рефлексия

5 мин.



Кері байланыс

«Ұстазға хат» әдісі

Оқушылар бүгінгі күнге алған әсерлері арқылы қорытындылайды.

Маған сабақ ұнамады/ұнамады........

Ең қызықты болғаны.........................

Маған тілек немесе ұсыныс...............


Үйге тапсырма

а) Ғаламшарлар;

ә) белгілі ғалымдар;

б) мемлекет, қалалар құрметіне аталған элементтерді периодтық жүйеден тауып, олардың атауларын және таңбаларын дәптерге жаз.



«+1 білім» арқылы жинаған балдара

1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағаланады.




Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!