|
Бөлім: |
7.3 В Химиялық элементтердің периодтық кестесі |
|
|
Мұғалімнің аты-жөні |
Колхосова С.С. |
|
|
Күні: |
30.01 |
|
|
Сынып: 7 «Б» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Химиялық элементтердің табиғи топтары |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
7.2.1.3 табиғи ұяластар ұғымын білу және сілтілік металдар, галогендер, инертті элементтердің ұяластарына мысалдар келтіру. |
|
|
Сабақ мақсаттары: |
Барлық оқушылар:
Сілтілік металдар, галогендер, инертті газдарға жататын элементтердің физикалық қасиеттерімен танысады. Оқушылардың басым бөлігі:
Сілтілік металдарды және галогендер, инертті газдарды өзара салыстыра біледі. Кейбір оқушылар:
Сілтілік металдар мен галогендердің физикалық қасиеттерін дәлелдейді. |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 5-мин |
Ұйымдастыру сәті: сәлемдесу, түгелдеу, көңіл-күйлерін сұрау. |
Оқушылар бір-біріне 3 тілде жылы лебіздерін білдіреді. |
Смайликтер арқылы бағалайды
|
Презентация |
|
3 мин |
«Blob Tree» ағашы әдісі арқылы оқушылар сабақтан қандай нәтиже көргісі келетінін падлет тақташасы арқылы көрсететін болады. |
Падлет тақташасына кіріп, өз ойларын жазады. |
||
|
4 мин |
(Ұ) «Миға шабуыл» әдісі арқылы өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау сұрақтарын ұжымдық талқылау. |
Берілген сұрақтарға жауап береді.
|
Смайликтер арқылы бағалайды-1балл |
|
|
Сабақтың басы Тақырыпты ашу 10 мин |
Жаңа сабақты түсіндіру. Оқушыларға сабақтың тақырыбы мен мақсатын хабарлау. Мұғалім оқушыларға өздігінен төменде берілген сөздерден анықтамасын шығару тапсырмасын береді: физикалық, біріккен, қарай, химиялық, және, тобы, элементтер, ұқсастығына , қасиеттерінің, топтар, табиғи Ұялас элементтер – бұл элементтер тобы, химиялық және физикалық қасиеттерінің ұқсастықтарымен біріктірілген. Мұғалімнің түсіндірілуі: Ұялас элементтердің жіктелуі:
Оқулықтағы жаңа сабақтың мәтінін оқуға тапсырма береді: Сұрақтар: Берілген топ элементтерінің аты неге осылай аталған? Қандай элементтер жатады? Қандай қасиеттер көретеді? |
Оқулықты оқып танысып шығады. Тірек сөздермен танысып, өз дәптерлеріне жазып алады. Оқулықтағы сызбаны сызып алады.
оқушылар бір-бірімен талқылайды(әр топ өздерінің кестелерінің толтыруын түсіндіреді). Соңында барлық оқушылар жалпы мағлұмат алады. |
Дескриптор: Жалпы - 3 балл |
Презентация |
|
Жеке жұмыс 5 мин |
Оқулықты пайдала отырып, берілген сұрақтарға жауап береді |
Кітаптың 86 бетін ашып, сұрақтарға жауап береді |
Дескриптор: Жалпы - 3 балл |
|
|
Топпен жұмыс 10 минут |
Рандомды түрде 4 топқа бөлінеді: 1-ші тортың аты: «Сілтілік металдар» 2-ші топтың аты: «Галогендер» 3-ші топтың аты: «Инертті газдар» 4-ші топтың аты: «Ауыспалы металдар» Әрбір топқа жұмбақтар беріледі. Сол жұмбақта жасырылған элементтерді табу керек. 1-ші топқа: Ақ түйір айналады тыныш таппай, Жүргендей су бетінде орын жоқтай, бұл не? (Na) Бұл топ алтын жайлы мақал-мәтелдер табу керек. 2-ші топқа: Газбын өткір иісті, Салмағым ауыр ауадан. Өткен талай соғысты, Тұншыққан менен көп адам. Суды микробтан тазартам, Мақтаны қардай ғып ағартам. Жап - жасыл газ боп алынам6 Адамға мен бағынам. (Хлор) Ал бұл топ темір жайлы мақал-мәтелдер айтады. 3-ші топқа: Алғаш болды белгілі Күнде қандай элемент? Одан кейін біз оны Жерден тауып зерттейік (Гелий) Бір элемент бар инертті газдар текті Топтары өзінше бір орын тепті. Басқалары пысық па? Соны ғана неліктен еріншек деп атап кетті. (аргон) 4-ші топ: Аспанда ай - әкім Жерде адам әкімі? (Күміс) Менделеев кемеңгерім Өз орнымды белгілепті. Мені қымбат демеңдер тым, Заттың нарқын ел біледі (Алтын) |
Топ аттарына сәйкес оқулықтағы 32-35 суреттер бойынша элементтерді таңдап, жіктейді, олардың қасиеттерін, қолданылуын сипаттайды
|
Дескриптор: Жалпы - 3 балл |
|
|
Сабақты бекіту 4 мин |
Әріптердің орналасу реті ауысып кеткен, оқушылар сол ретті айтып, қандай топқа жіктелетінін айтады. |
Оқушылар мұғалімнің берілген сілтемеге өтіп, тапсырмаларды орындайды |
Смайликтер арқылы бағалайды
|
https://www.educandy.com/site/html5/bin/main.php?activity=anagrams&quizid=529422 |
|
Сабақтың соңы 2 мин |
Оқу тапсырмасы: Параграф 15, 83-бет. Жәнеде бөлінген топтар шығармашылық жұмыспен айналысады. Топтарының аттарына сәйкес элементтер жайлы қызықты мәліметтерді айтады. |
|
|
Химия. Жалпы білім беретін оқулық мектептің 7 - сыныбына арналған оқулық, Алматы «Мектеп» 2017ж. |
|
Кері байланыс 2 мин |
Падлет тақташасында қойылған мақсаттарға оқушы жетті ма, соны білу және гугл формадан оқушыға сабақ ұнағанын немесе ұнамағанын білуге болады. |
Берілген сілтемеге кіріп, рефлексияны толтырады. |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Химиялық элементтердің табиғи топтары
Химиялық элементтердің табиғи топтары
|
Бөлім: |
7.3 В Химиялық элементтердің периодтық кестесі |
|
|
Мұғалімнің аты-жөні |
Колхосова С.С. |
|
|
Күні: |
30.01 |
|
|
Сынып: 7 «Б» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Химиялық элементтердің табиғи топтары |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
7.2.1.3 табиғи ұяластар ұғымын білу және сілтілік металдар, галогендер, инертті элементтердің ұяластарына мысалдар келтіру. |
|
|
Сабақ мақсаттары: |
Барлық оқушылар:
Сілтілік металдар, галогендер, инертті газдарға жататын элементтердің физикалық қасиеттерімен танысады. Оқушылардың басым бөлігі:
Сілтілік металдарды және галогендер, инертті газдарды өзара салыстыра біледі. Кейбір оқушылар:
Сілтілік металдар мен галогендердің физикалық қасиеттерін дәлелдейді. |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 5-мин |
Ұйымдастыру сәті: сәлемдесу, түгелдеу, көңіл-күйлерін сұрау. |
Оқушылар бір-біріне 3 тілде жылы лебіздерін білдіреді. |
Смайликтер арқылы бағалайды
|
Презентация |
|
3 мин |
«Blob Tree» ағашы әдісі арқылы оқушылар сабақтан қандай нәтиже көргісі келетінін падлет тақташасы арқылы көрсететін болады. |
Падлет тақташасына кіріп, өз ойларын жазады. |
||
|
4 мин |
(Ұ) «Миға шабуыл» әдісі арқылы өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау сұрақтарын ұжымдық талқылау. |
Берілген сұрақтарға жауап береді.
|
Смайликтер арқылы бағалайды-1балл |
|
|
Сабақтың басы Тақырыпты ашу 10 мин |
Жаңа сабақты түсіндіру. Оқушыларға сабақтың тақырыбы мен мақсатын хабарлау. Мұғалім оқушыларға өздігінен төменде берілген сөздерден анықтамасын шығару тапсырмасын береді: физикалық, біріккен, қарай, химиялық, және, тобы, элементтер, ұқсастығына , қасиеттерінің, топтар, табиғи Ұялас элементтер – бұл элементтер тобы, химиялық және физикалық қасиеттерінің ұқсастықтарымен біріктірілген. Мұғалімнің түсіндірілуі: Ұялас элементтердің жіктелуі:
Оқулықтағы жаңа сабақтың мәтінін оқуға тапсырма береді: Сұрақтар: Берілген топ элементтерінің аты неге осылай аталған? Қандай элементтер жатады? Қандай қасиеттер көретеді? |
Оқулықты оқып танысып шығады. Тірек сөздермен танысып, өз дәптерлеріне жазып алады. Оқулықтағы сызбаны сызып алады.
оқушылар бір-бірімен талқылайды(әр топ өздерінің кестелерінің толтыруын түсіндіреді). Соңында барлық оқушылар жалпы мағлұмат алады. |
Дескриптор: Жалпы - 3 балл |
Презентация |
|
Жеке жұмыс 5 мин |
Оқулықты пайдала отырып, берілген сұрақтарға жауап береді |
Кітаптың 86 бетін ашып, сұрақтарға жауап береді |
Дескриптор: Жалпы - 3 балл |
|
|
Топпен жұмыс 10 минут |
Рандомды түрде 4 топқа бөлінеді: 1-ші тортың аты: «Сілтілік металдар» 2-ші топтың аты: «Галогендер» 3-ші топтың аты: «Инертті газдар» 4-ші топтың аты: «Ауыспалы металдар» Әрбір топқа жұмбақтар беріледі. Сол жұмбақта жасырылған элементтерді табу керек. 1-ші топқа: Ақ түйір айналады тыныш таппай, Жүргендей су бетінде орын жоқтай, бұл не? (Na) Бұл топ алтын жайлы мақал-мәтелдер табу керек. 2-ші топқа: Газбын өткір иісті, Салмағым ауыр ауадан. Өткен талай соғысты, Тұншыққан менен көп адам. Суды микробтан тазартам, Мақтаны қардай ғып ағартам. Жап - жасыл газ боп алынам6 Адамға мен бағынам. (Хлор) Ал бұл топ темір жайлы мақал-мәтелдер айтады. 3-ші топқа: Алғаш болды белгілі Күнде қандай элемент? Одан кейін біз оны Жерден тауып зерттейік (Гелий) Бір элемент бар инертті газдар текті Топтары өзінше бір орын тепті. Басқалары пысық па? Соны ғана неліктен еріншек деп атап кетті. (аргон) 4-ші топ: Аспанда ай - әкім Жерде адам әкімі? (Күміс) Менделеев кемеңгерім Өз орнымды белгілепті. Мені қымбат демеңдер тым, Заттың нарқын ел біледі (Алтын) |
Топ аттарына сәйкес оқулықтағы 32-35 суреттер бойынша элементтерді таңдап, жіктейді, олардың қасиеттерін, қолданылуын сипаттайды
|
Дескриптор: Жалпы - 3 балл |
|
|
Сабақты бекіту 4 мин |
Әріптердің орналасу реті ауысып кеткен, оқушылар сол ретті айтып, қандай топқа жіктелетінін айтады. |
Оқушылар мұғалімнің берілген сілтемеге өтіп, тапсырмаларды орындайды |
Смайликтер арқылы бағалайды
|
https://www.educandy.com/site/html5/bin/main.php?activity=anagrams&quizid=529422 |
|
Сабақтың соңы 2 мин |
Оқу тапсырмасы: Параграф 15, 83-бет. Жәнеде бөлінген топтар шығармашылық жұмыспен айналысады. Топтарының аттарына сәйкес элементтер жайлы қызықты мәліметтерді айтады. |
|
|
Химия. Жалпы білім беретін оқулық мектептің 7 - сыныбына арналған оқулық, Алматы «Мектеп» 2017ж. |
|
Кері байланыс 2 мин |
Падлет тақташасында қойылған мақсаттарға оқушы жетті ма, соны білу және гугл формадан оқушыға сабақ ұнағанын немесе ұнамағанын білуге болады. |
Берілген сілтемеге кіріп, рефлексияны толтырады. |
|
шағым қалдыра аласыз



















