Тілдік
мақсат:
|
Пәндік лексика
және терминология:
Зат массасының сақталу заңы,
Авогадро заңы, реагент, өнім, масса, атом саны, индекс, молекула
саны, коэффициент.
Диалог/жазылым үшін пайдалы
тіркестер:
Молярлық масса
................................................
Кез – келген заттың 1 мольінде
.............................. болады. Оны
.................................... саны деп
атайды.
Заттың
........................................ формуласы эмперикалық
формула деп аталады.
|
Сабақтың
басы
0-5-
минут
6-12
минут.
13-20
минут
21-27
минут
27-30-мину
31-37-минут
38-39-минут
|
Оқушылармен амандасу. Олардың
сабаққа қатысын тексеру.
Оқушыларды топқа бөлу және
8-сыныптағы білімдерін еске түсіру үшін суреттердің қиындылары
беріледі. Осы қиындыларды құрастыру арқылы оқушылар топқа
бөлінеді.
Суреттерді құрастырып
ғалыпдарды және олардың заңдарын атаймыз. Осылай жаңа сабақтың оқу
мақсаты келтіріп шығады
Әр топқа видео материал мен
конспект және бір есептен беріледі. Топ мүшелері сол мәліметтер
арқылы әрбір топ өздерімен берілген материалмен танысып, есепті
шығарып, конспектіні оқи отырып, материалды
меңгереді.
Косымша 2 (Авогадро
саны)
Косымша 3 (Зат массасының
сақталу заңы)
Косымша 4 (Реакция теңдеуі
арқылы газдың көлемін есептеу)
Шабарман
әдісі.
Топ
мүшелері «шабарман
әдісі» бойынша мәліметтермен
алмасады. Яғни, әр топтан бір топ мүшесі шығып екінші топқа барады
және өз тобындағы мәліметпен таныстырады. Өз кезеңінде басқа топ
мүшелері осылай мәліметтермен алмасады. Бірақ топ мүшелері кері
орнына қайта бармай, сол топта қалады.
Барлық топтарға
бірдей зертханалық
жұмыс орындау
тапсырылады.
Химиялық таразының үстіне
берілген бос,таза стаканын салмағын өлшеп алыңыз. Кейінен осы
стаканға 3г ас содасын салып өлшеңіз.
Екінші таза тығыны бар колбаны
алып, таразыда салмағын өлшеп алыңыз. Осы тығыны бар 15 мл сірке
суын құйып массасын өлшеңіз. Таразыға екі ыдысты ішіндегі
реагенттерімен бірге өлшеңіз. Массасын жазып алыңыз. Кейінен
стакандағы ас содасын сірке қышқылының үстіне салып колбаны
тығындап қойыңыз. Газдың бөлінгені аяқталғанша күтіңіз. Кейін
колбаның салмағын қайта өлшеңіз.
Ыдыстың
массасы
|
Реагенттің
массасы
|
Реакциядан кейінгі
масса
|
|
|
|
|
|
|
Берілген мәліметтерді қолдана
отырып 1-топ бөлінген газда қанша молекула
бар екенін, 2-топбөлінген газдың зат
мөлшерін, 3-топ газдың бөлме
температурасындағы (r.t.p) көлемін есептейді. Нәтижелерін
постерге жазып, басқа топ мүшелерімен
таныстырады.
Келесі бағалау критериялары
бойынша топтар бірін-бірі өз - ара
бағалайды.
Дескриптор
|
+/-
|
Жасалған зертханалық
жұмыс бойынша толық мәлімет жазады
|
|
Стехиометриялық
заңдардың формуласын көрсетеді
|
|
Стехиометриялық
заңдарының тұжырымдамасын көрсетеді
|
|
Реакция теңдеуін
дұрыс жазады
|
|
Реакция теңдеуін
теңестіреді
|
|
Есептеуді дұрыс
жүргізеді
|
|
Жауабын
жазады
|
|
Жеке жұмыс. Білім лант
сайтының ұсынған жұмыс парағы.
|
Сурет қималары. (сурет
сыныптағы оқушы санына қарай бөлінеді) (суреттер қосымша 1 де
берілген)
Қосымша
2
Косымша
3
Косымша
4
Қажетті
реактивтер:
Ас содасы, сірке суы,
сынауықтар, өлшеуіш мензурка, таразы, химиялық стақандар, колбалар
және тәжірибеге арналған тұрғы.
|
Саралау – оқушыларға қалай
көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға
қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?
|
Бағалау – оқушылардың
материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді
жоспарлайсыз?
|
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасының сақталуы
|
Саралау іріктелген
тапсырмалар, нақты бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес
қолдау көрсету, оқу материалдары мен ресурстарын оқушылардың жеке
қабілеттерін есепке ала отырып іріктеу (Гарднердің жиындық зият
теориясы) түрінде болуы мүмкін.
Саралау уақытты ұтымды
пайдалануды есепке ала отырып, сабақтың кез-келген кезеңінде
қолданыла алады
|
Бұл бөлімде оқушылардың
сабақ барысында үйренгенін бағалау үшін қолданатын
әдіс-тәсілдеріңізді жазасыз
|
Денсаулық сақтау
технологиялары.
Сергіту сәттері мен
белсенді іс-әрекет түрлері.
Осы сабақта қолданылатын
Қауіпсіздік техникасы ережелерінің
тармақтары
|