Материалдар / Химияның негізгі стехиометриялық заңдары
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Химияның негізгі стехиометриялық заңдары

Материал туралы қысқаша түсінік
Химияның негізгі стехиометриялық заңдарының тұжырымдамасын, қолдану аясын атау: зат массасының сақталу заңы, көлем қатынастар заңы, Авогадро заңы
Материал тегін
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

«БЕКІТЕМІН»

Директордың ОІЖ

орынбасары:

__________Е.Билалов


САБАҚ ЖОСПАРЫ №6

Күні:


Тобы:


Сабақ тақырыбы:

Химияның негізгі стехиометриялық заңдары

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

Химияның негізгі стехиометриялық заңдарының тұжырымдамасын, қолдану аясын атау: зат массасының сақталу заңы, көлем қатынастар заңы, Авогадро заңы

Сабақ мақсаттары

Барлығы: Химияның негізгі стехиометриялық заңдарының анықтамасын біледі.

Көпшілігі: Бейорганикалық заттардың кластары арасындағы генетикалық байланысты көрсететін айналымдарды жүзеге асырады.

Кейбірі: Стехиометриялық заңдарды есептер шығаруда қолданады.

Бағалау критерийлері

Химияның негізгі стехиометриялық заңдарының тұжырымдамасын, қолдану аясын атайды (зат массасының сақталу заңы, көлем қатынастар заңы, Авогадро заңы).

Тілдік мақсаттар

Оқушылар орындай алады:

Стехиометриялық заңдардың анықтамасын біледі және есептеулер жүргізуде қолданады.

Пәндік лексика және терминология

Стехиометрия, атом-молекулалық ілім, зат массасының сақталу заңы, энергияның сақталу заңы, көлем қатынастар заңы, Авогадро заңы

Диалог/жазылым үшін пайдалы тіркестер

Менің өлшеу дәлдігім … негізделеді.

Мен алған нәтижелерімді … салыстырдым және олар … расталды / расталмады.

Менің өлшеулерімде ....туындаған қателіктер бар деп ойлаймын.

Құндылықтарды дарыту

Мәңгілік ел идеялары мен мектеп құндылықтарын сабаққа енгізу.

Білім құндылықтары:

Құрмет: Бүкіл сабақ барысында бір-бірінің пікірлерін тыңдау.

Ашықтық: Өздерінің білгендерін достарымен бөлісу.

Өмір бойы білім алу: Бүгінгі алған білім мен дағдыларын алдағы сыныптарда, емтихандарда қолдану.

Пәнаралық байланыс

Математика

Бастапқы білім

7.3С Салыстырмалы атомдық масса және қарапайым формула 8.2А Зат мөлшері

8.2C Стехиометриялық есептеу





Сабақ барысы







Сабақтың жоспарланғанкезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет


Ресурстар

Сабақтың басы












Сабақтың басталуы

Амандасу. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру.

Сыныпты үш топқа біріктіру.

«Зуылдақ» әдісімен алдыңғы білімді пысықтау

Бағалау: Мадақтау

Жаңа сабақ тақырыбын ашу

Сыныпқа сұрақ қою

Химияның қандай стехиометриялық заңдарын білесіңдер?

Оқушылар жауаптарын тыңдау. Топпен талқылау.

Жаңа сабақтың тақырыбымен, оқу мақсатымен таныстыру.

















оқу мақсаты мен күтілетін нәтижелер

Сабақтың ортасы




«Ойлан-бірік-бөліс» әдісімен жаңа сабақты меңгеру

Әр топқа қысқаша мәтін беріледі. Оқушылар мәтінмен танысып, топта жұмыс жасайды. Әр топ сынып алдына шығып түсіндіреді.

1-топ: Зат массасының сақталу заңы

2-топ: Көлем қатынастар заңы

3- топ: Авогадро заңы

Дескриптор:

-Зат массасының сақталу заңын түсіндіреді;

-Көлем қатынастар заңын түсіндіреді;

-Авогадро заңын түсіндіреді.

Әр топ оқушылары өз жұмыстарын түсіндіру барысында басқа топ оқушылары тыңдап, өзара пікір алмасады.

Бағалау: «Басбармақ» әдісі



«Атаулар» әдісі

Қазақша

Орысша

Ағылшынша

Авогадро заңы

Закон Авогадро

Avogadro Law

Көлем қатынастар заңы

Закон постоянства состава веществ

The law of constancy of the composition

Зат массасының сақталу заңы

Закон сохранения массы

Mass conservation law

Cтехиометрия

Cтехиометрия

Stoichiometry

Атом молекулалық ілім

Атомно- молекулярная теория

Atomic molecular theory

Энергияның сақталу заңы

Закон сохранения энергии

Law of energy conservation








10 сынып химия оқулығы



қосымша 1



















Қосымша 2





























Деңгейлік тапсырмалар А деңгей

1. Негізгі үш стехиометриялық заңдарға тұжырымдама беріңіз:

(a) Зат массасының сақталу заңы –

(b) Көлем қатынастар заңы –

(c) Авогадро заңы –

2. Химияның негізгі стехиометриялық заңдар тұжырымдамаларының қолдану аясын атаңыз:

(а) химиялық теңдеулер не себепті теңестірілген болуы тиіс?

(b) Авогадро заңын қандай жағдайларда қолдануға болады?

Дескриптор:

химияның негізгі стехиометриялық заңдарын тұжырымдайды;

химияның негізгі стехиометриялық заңдарының қолдану аясын түсіндіреді.

В деңгей

K→K2О→KOH→K2SO4

Mg→MgO→Mg(OH)2→MgCl2Mg(NO)3

C→CO→CO2→H2CO3→CaCl2

РР2О5Н3РО4→ K3PO4Са3(РО4)2

Дескриптор:

-Металдар арасындағы айналымды жүзеге асырады.

-Бейметалдар арасындағы айналымды жүзеге асырады.

С деңгей

1) Әрбіреуінің массасы 1г О2, Н2 және СО2 заттарының үлесінде молекула саны бірдей бола ма? Жауаптарыңды есептеулермен дәлелдеңдер.

2) 3,01*1024 молекула сутек пен судың (қ.ж.) қандай көлемінде болады? (112 л Н2, 90 мл Н20)

3) 490 г бертолле тұзының (KClO3) ыдырауынан қанша моль оттегі түзіледі? (6 моль)

Дескриптор:

-Заттың массасы бойынша молекула санын анықтайды;

-Молекула саны бойынша көлемін есептейді;

-Массасы бойынша моль санын анықтайды.

Бағалау: Смайликтер



Қосымша 3



















Сабақтың соңы



Қорытындылау. «Бессаусақ» әдісі

Оқушылар алған білімдері бойынша бір-біріне сұрақтар қояды.

Дескриптор:

-Сұрақты нақты дұрыс қоя алады;

-Сұраққа толық және дұрыс жауап бере алады.

Бағалау: «Басбармақ» әдісі

Кері байланыс:

Мен ....... білдім.

Мен .... үйрендім.

Маған...... қиындық туғызды.

Үй тапсырмасы: §19 №1-7

Бессаусақ суреті











стикерлер

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы


Барлық оқушылар химияның негізгі стехиометриялық заңдарының анықтамасын біледі.

Оқушылардың көпшілігі бейорганикалық заттардың кластары арасындағы генетикалық байланысты көрсететін айналымдарды жүзеге асырады.

Кейбір оқушылар стехиометриялық заңдарды есептер шығаруда қолданады.


Оқушылардың білімін бағалау сабақтың барлық кезеңінде жүзеге асырылады.

Сабақтың өн бойында жүргізілген фронтальды сұрақтарға жауаптары, сондай-ақ бекітуге арналған тапсырмаларды орындаулары оқушылардың материалды қалай меңгергендіктерін анықтайды. Оқушылардың жауаптарын ауызша бағалау.

Сабақта қолданылған белсенді оқыту әдістері оқушылардың білімді өз беттерінше меңгеріп, бір-біріне түсіндіру - өздерін табысты сезінулеріне жағдай жасайды.




Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба?

Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?


Сабақ мақсаты дұрыс құрылған.



Оқушылардың барлығы оқу мақсатына жете алды.



Саралау жұмыстары арқылы оқушылар өз деңгейінде тапсырмаларды орындады.

Берілген уақытта үлгере алдым.


Күрделендірілген, шығармашылыққа баулитын тапсырмалардан қашпау керек екен. Себебі бұл оқушылардың қызығушылығын арттыра түседі.

Жалпы баға


Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?


1: Топтық жұмыс


2: Жаңа сөздерді үш тілде айту



Сабақты Материалды жүктеу

Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!