Сабақты жүргізген мұғалімнің
аты-жөні
Шерметов Садулла Файзуллаұлы
|
Е.Иззатуллаев жалпы орта мектеп
|
Сыныбы: 6-сынып
|
Қазақ
әдебиеті
|
04 .09
.2014ж
|
|
Сабақтың тақырыбы
|
І: Жансүгіров «Көкшетау» өлеңі
|
Сабақтың мақсаты
|
Өлеңді қорытып
талдау, өз ой-сезімдерін айта білуге үйрету, қазақ халқының ұлы
перзентінің өмірімен таныстыра отырып,оқушылардың сөздік қорын
дамыту,туған жеріміздің табиғатын сүюге тәрбиелеу. Көкшетаудың
географиялық жағдайын, табиғат сұлулығын таныту.
|
Оқыту нәтижесі
|
Сабақ барысында
І Жансүгіров кім екендігін меңгеріп алады. Өз ойын сауатты, дәл,
нақты түрде жеткізуге дағдыланады.
|
Әдіс- тәсілдер
|
Психологиялық дайындық,топ ережесін
құру, «Ақылды доп» ойыны, диалогтік оқыту, бағалау түрлері, «Екі
жұлдыз-бір тілек», топтық жұмыс, тестпен жұмыс, кері байланыс.
|
Дереккөздер
|
Оқулық, қима суреттер, тест
тапсырмалары, плакат, маркер, спикерлер
|
Бағалау
|
Формативті және суммативті бағалау
(Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау )
|
Сабақ кезеңдері
|
Мұғалімнің
іс-әрекеті
|
Оқушының
іс-әрекеті
|
Ұйымдастыру кезеңі
|
Оқушылармен сәлемдесіп, сыныпты түгелдеймін.
Армансыз адам ,ағашсыз орманмен
тең
|
Оқушылар
мұғаліммен сәлемдесіп, орнына отырады.
Мұғалім
тарапынан психологиялық дайындық жұмысына белсене қатысады.
Оқушылар өз армандарын айтып шығады
|
Топқа бөлу
|
Жемістер, көкөністер арқылы топқа
бөлемін
|
|
Топ ережесін құру
|
Топ ережесін
құруды өздеріне жүктеймін.
|
Оқушылар
өздері топ ережесін құрады,
Сабақта
тыныш отырамыз.
Мұғалімді тыңдаймыз.
Бірімізді біріміз құрметтейміз,
сыйлаймыз.
|
Кіріспе
Үй жұмысын сұрау
|
Өткен
сабақта не тапсырма бердім ?
Даланың суретін салып келу еді. Сәкен Сейфуллиннің өмірі мен
шығармашылығы туралы
Мен оқушылардан
аталған ойын арқылы өткен сабақтарды пысықтап өтемін. Сызған
суреттерін пайдалана отырып галареяға саяхат жасаймыз.
|
Оқушылар мұғалім тарапынан берілген
тапсырмаға барлығы жауап беруге әрекет жасайды.
|
Негізгі бөлім
Жаңа
сабақ
|
І
Жансүгіров «Көкшетау» өлеңі
Оқушыларға жаңа
сабақты түсіндіремін және алған білімдерін пысықтау мақсатында
диалогтік оқыту әдісінен тиімді пайдаланамын.
|
Оқушылар жаңа сабақты мұғалімнің
түсіндіру әдісін зейін қойып тыңдау барысында терең түсініп
алады.
|
Ой шақыру
|
Назарларына фильм ұсынылады
І топ
нені көрдіңдер ?
ІІ топ
нені сездіңдер ?
|
Оқушылар
көріністі көреді
І топ құқстардың, малдың дауысты
естиді
ІІ топ қуанышты, тыныштықты, таңданысты
сезеді,
тауларды, көрікті жерларді,
көлдерді, орман тоғай, көлдерді көрді.
|
Диалогтік оқыту әдісі
|
Қалай
ойлайсыңдар бұл жер қайда орналасқан ?
|
|
Ынтымақтастық
атмосферасын құру
|
Оқушылардың ынтымақтастық
атмосферасын құру мақсатында түрлі конфеттер таратамын.
|
Мұғалім тарапынан берілген
конфеттер арқылы оқушылар өз топтарының орнын ауыстырады.
|
Венн диограммасы
|
Сәкен
Ілияс
|
Оқушылар Сәкен мен Ілиястың
ұқсастығын және айырмашылығын сызбаға жазады
|
Оқулықпен жұмыс
Топпен жұмыс
|
Оқулықтағы берілген өлеңді оқу
|
Оқушылар мұғалім тарапынан берілген
тапсырмаға жауап береді.
|
Топтық
тапсырма Әдеби теориялық
ұғымдар
|
Сабақ барысында оқушыларға тапсырма
беремін.
І топ
Теңеуді табу
ІІ топ Эпитетті
табу
|
Оқушылар
тапсырманы барлығы орындап шығуға әрекет жасайды.
|
Әуен тыңдау
|
Рамазан Стамғазиевтың орындауында
«Көкшетау » өлеңін тыңдау
|
Оқушылар өлеңнен өз ойларын айтып
шығады
|
Бағалау
|
Оқушыларды сабақ барысында оқыту
үшін бағалау
|
|
Оқулықпен жұмыс
Топпен жұмыс
|
Оқулықтағы берілген өлеңді оқу
|
Оқушылар мұғалім тарапынан берілген
тапсырмаға жауап береді.
|
Сергіту сәті
|
Би биленеді
|
|
Салыстыру
|
«Көкшетау» тақырыбындағы өлеңді
тағы қандай ақын жазушыларымыз жырлаған
|
Оқушылар сұраққа
толық әрі нақты жауап беруге әрекет жасайды.
|
Тестпен жұмыс
|
Мен оқушыларға алған білімдерін
пысықтау мақсатында тест тапсырмаларын беремін.
|
Оқушылар берілген тест
тапсырмаларына жауап беруге әрекет жасайды.
|
Қорытынды бөлім
«Соңғы сөзді мен айтайын»
стратегиясы
|
«Екі
жұлдыз-бір тілек» әдісін пайдалангамын
Бүгін
сабақтан не үйрендік?
Сабақ
қызықты өтті ма ?
Сабақта не ұнамады ?
|
Оқушыларым өз ой-пікірлерін
спикерлерге жазып, жапсырып, кері байланыс жасайды.
|
Сергіту сәті
|
Би биленеді
|
|
|
Сабақ
соңында оқушылар пікірі мына параққа жазылады
Сәтті
|
Сәтсіз
|
Таң қалдырды
|
|
|
|
|
|
Бағалау
|
Мен оқушыларымның жинаған
жетондары, жапсырғыштары және белсенділіктерін ескеріп жиынтық
(суммативті ) бағаларын қоямын
|
Оқушылар бағалау барысында
біріні бірі қошеметтеп отырады.
|
Үйге тапсырма
|
Үй жұмысының берілуін
түсіндіремін
|
Оқушылар түсініп алады
|
Сабақты аяқтау
|
|
|