Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Ілияс Жансүгіров «Құлагер» поэмасы, 9-сынып
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: ІІІ бөлім. Адам жанының құпиясы
|
Мектеп : № 36 Ш.Уәлиханов негізгі мектебі Мұғалім: Конысбаева Роза Абилхановна |
||||||||||||||
Күні: Сынып: 9 |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
|||||||||||||
Сабақтың тақырыбы |
Ілияс Жансүгіров «Құлагер» поэмасы |
||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
9.2.3.1 - шығармадағы әдеби тілді құбылту мен айшықтаудың (троп пен фигура) түрлерін талдай отырып, автор стиліне баға беру. 9.2.4.1 - автор стиліне сүйене отырып, шығармашылық жұмыс жазу. |
||||||||||||||
Сабақтың мақсаты
|
Барлық оқушылар орындай алады: шығармадағы әдеби тілді құбылту мен айшықтаудың (троп пен фигура) түрлерін талдайды, автор стиліне баға береді, шығармашылық жұмысты автор стиліне сүйене отырып жазады. Оқушылардың көпшілігі орындай алады: шығармадағы әдеби тілді құбылту мен айшықтаудың (троп пен фигура) түрлерін ажыратып, автордың стилін анықтайды. Кейбір оқушылар орындай алады: автор стиліне баға бере отырып, шығармадағы әдеби тілді құбылту мен айшықтаудың, троп пен фигуралардың түрлеріне қарай шығармашылық жұмыс жасайды. |
||||||||||||||
Бағалау критерийі |
- Шығармадағы әдеби тілді құбылту мен айшықтаудың (троп пен фигура) түрлерін талдайды; - Автор стиліне баға береді; - Автор стиліне сүйене отырып, шығармашылық жұмыс жазады; |
||||||||||||||
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Талдау, бағалау |
||||||||||||||
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар орындай алады: Топтық жұмыстар арқылы шығарманы талдайды, шығармаға сюжеттік – композициялық талдау жасайды |
||||||||||||||
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: Ақан, тұлпар, ас, бәйге, қастандық, жоқтау. |
|||||||||||||||
Талқылауға арналған сұрақтар: Шығармада қандай әлеуметтік-қоғамдық мәселе көтерілді ? |
|||||||||||||||
Құндылықтарға баулу |
Шығармашылық және сын тұрғысынан ойлау, өзгелердің мәдениетіне және көзқарастарына құрметпен қарау. |
||||||||||||||
Пәнаралық байланыс |
Қазақстан тарихы, қазақ тілі |
||||||||||||||
Алдыңғы оқу |
Ілияс Жансүгіров «Құлагер» поэмасын «Миға шабуыл» әдісі бойынша сұрақ-жауап арқылы еске түсіріп, жинақтау. |
||||||||||||||
Сабақ барысы |
|||||||||||||||
Жоспарланған уақыт |
Сабақтың жоспары |
Ресурстар |
|||||||||||||
Сабақтың басы
|
І Ұйымдастыру кезеңі: Сәлемдесу Оқушыларды түгендеу Сабаққа зейінін аударту Қима қағаздар арқылы сыныпты 3 топқа бөлу; (Тұлпар, Жүйрік, Жорға ) 1 топ Тұлпар (көк түс) 2 топ Жүйрік (қызыл түс) 3 топ Жорға (жасыл түс) Қызығушылықты ояту. 1-тапсырма. Сыныппен «Кинометафора» әдісі Режиссер Болат Мансұровтың "Құлагер" фильмінен үзінді көрсетіледі. Оқушының ой-өрісі, ойлау қабілеті дами отырып, оқиғаны талдайды. Сұрақтарға жауап беріп, ойларын еркін жеткізеді.
/ Қызығушылықты ояту дегеніміз оқуға деген «тәбетті» шақыру. Ал осы тәсіл арқылы үйренуші игерілетін білімге тек өзінің тікелей қатысы бар екендігін сезінгенде ғана оған икемделуге, зер салуға оны қарастыруға дайын болады. Басқаша сөзбен айтқанда, сабаққа қызығушылығын оята отырып, осы тәсіл арқылы оқушыларға қажеттіліктерін айқындаттым./ Дескриптор: - бейнеленген оқиғаны талдайды; - сұрақтарға жауап береді; - өз ойларын еркін айтады. Дескриптордың нәтижесінде «Бағдаршам» әдісі арқылы қалыптастырушы бағалау жүреді |
Қима қағаздар Тұлпар Жүйрік Жорға АКТ https://www.youtube.com/watch?v=qpuq2qLB_cM Топпен жұмыс. |
|||||||||||||
Сабақтың ортасы Сабақтың соңы |
2-тапсырма Топпен жұмыс. «Қазынаны іздеу» әдісі арқылы сюжеттің дамуы бойынша үзінді тақырыптары мен суреттер беріледі. Оқушылар үзінділерден троп пен фигураны анықтайды. І топ. Сюжеттің байланысуы. «Аттың сыны» туралы жазылған үзінді беріледі. ІІ топ. Сюжеттің шиеленісуі. «Бәйге» туралы жазылған үзінді беріледі. ІІІ топ. Шарықтау шегі. «Құлагердің шабысы» туралы жазылған үзінді беріледі. /Бұл тәсілде оқушының ойлау қабілеті дамиды, сөздік қоры молаяды және өз ойын нақты жеткізуге ықпал етеді/
Дескриптор:
Дескриптордың нәтижесінде “Екі жұлдыз, бір тілек” әдісі арқылы қалыптастырушы бағалау жүреді
Бұл тапсырмада қарым-қатынас формасы бойынша саралау жүрді. Себебі, топтық жұмыстарды қабілетті оқушылар өз ойы мен идеясын жүзеге асыру арқылы топ жұмысына үлесін қоса алады. Ал қабілеті орта оқушылар өзінің құрбысынан көмек алуға мүмкіндігі болады. 3 тапсырма. Жеке жұмыс. «Еркін әнгіме» әдісі арқылы оқушы берілген тақырыптардың біреуін таңдап, шағын эссе жазады. Өзі жазған эссесін автор орындығында отырып оқиды. Бұл әдіс өткен сабақты бекітуге тиімді. Поэма мен бүгінгі өмірді салыстыра отырып төмендегі тақырыптардың біріне шағын эссе жазайық.
Дескриптор:
Дескриптордың нәтижесінде “Бас бармақ” әдісі арқылы қалыптастырушы бағалау жүреді Бұл тапсырмада нәтиже немесе жауап бойынша саралау жүреді. Себебі, бірдей тапсырма ұсынылғанымен, түрлі деңгейдегі жауап күтіледі және қабылданады Сонымен қатар, жазба жұмысын бірінші болып аяқтаған кейбір оқушыларға қосымша тапсырма беру арқылы қарқын бойынша саралау жүреді. Себебі, қабілетті білім алушылардың сұранысын қанағаттандыру үшін тапсырма беремін. |
«Құлагер» поэмасы
|
|||||||||||||
Қосымша ақпарат |
|||||||||||||||
Саралау – Сіз қандай
тəсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда
қабілетті Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде пәніңізді белгілеп, керек материалды алып сабағыңызға қолдана аласыз |