Ұзақ мерзімді жоспардың
тарауы:
|
Мектеп: «Достық»
ЖОМ
|
|
Күні:
|
Мұғалімнің
аты-жөні:
Баибекова Гулжанат
Сапаргалиевна
|
|
СЫНЫП: 5
|
Қатысушылар
саны:
|
Қатыспағандар:
|
|
Сабақтың
тақырыбы:
|
Ою-өрнектің түрлері
мен қысқаша тарихы. Қазақ халқының ұлттық
ою-өрнегі.
|
|
Осы сабақта қол жеткізетін
оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына
сілтеме)
|
Әлем және қазақ
ұлттық мәдениетіндегі өнер, қол өнер мен дизайн туындыларының
ерекшеліктерін анықтау және зерделеу
|
|
Сабақтың
мақсаттары
|
Барлығы:
Қазақ халқының ұлттық
мәдениетіндегі ою-өрнектін зерттейді. Сәндік қолданбалы өнерінің
негізгі түрлерімен танысады
|
Көпшілігі:
Қазақтың ұлттық ою – өрнектін
зерттейді, анықтайды
|
Кейбіреуі:
АКТ ақпараттарын қолдана
алады;
|
Бағалау
критерийі
|
*Қазақтың ұлттық ою-өрегінің
бір түрін қағаз бетіне түсіру;
*Симметрия заңдылығын
ұстанады;
* Түрлі- түсті қағаздан,
өрнекті қыйып және шығу тарихын зерттейді
*Қыйып алынған өрнекті А-3
форматты қағаз бетіне түсіріп, «кілемше»
жасайды;
*Қауіпсіздік ережесін
ұстанады;
|
Тілдік
мақсат
|
Оқушылар:
Өз ойларын жеткізе алады,
түсінік бере алады, көпшілік алдында сөйлей
алады.
Негізгі сөздер
мен тіркестер: сәндік - қолданбалы өнер,
ою-өрнек, композиция, симметрия, мотив, ырғақ, раппорт,
элемент
|
Талдауға арналған
тармақтар:
1)
Ою-өрнек дегеніміз не?
2)
Ою-өрнектің шығу тарихы.
3)
Ою-өрнектер неше топқа бөлінеді?
4) Ою-өрнектер қай жерде
қолданылады?
5) Түстер қандай мағынаны
білдіреді?
|
Құндылықтарға
баулу
|
- сұрақтарға жауап беру
барысында «Мәңгілік ел» аясында оқушылар ойын ашық айту арқылы
ашықтық құндылығын арттыра түседі:
- ынтымақтастықпен жұмыс жасай
отырып, бір-бірлерінің ойын сыйластықпен тыңдай
біледі;
- шығармашылық жұмыс жасай
отырып қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілік
құндылықтары артады.
|
Пәнаралық
байланыс
|
Қазақстан
тарихы, жаратылыстану және қазақ әдебиеті пәнімен тығыз
байланысты.Дәстүрмен қазақ ұлттық ою-өрнек түрлерін осы пәндер
арқылы дамыта алады.
|
|
Алдыңғы
білім
|
Алдынғы алған білімдері мен
дағдыларын қалыптастыру
|
|
Сабақ
барысы
|
|
Сабақтың жоспарланған
кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған
жаттығу түрлері
|
Ресурстар
|
|
Сабақтың
басы
Сабақтың
ортасы
|
Ұйымдастыру
кезеңі
Сәлемдесу, оқушыларды
түгендеу.
Ынтымақтастық Ахуал
Қалыптастыру
«Досымның суреті»
әдісі
Топқа
бөлу
«Реттілікті сақтау» әдісі
арқылы топқа бөлу.
«Сұрақты ұстап
ал» әдісімен өткен материалды
қайталау.
Мадақтау арқылы
бағалау.
Қазақтың ұлттық ою өрнегі
туралы бейнебаян көрсету.
Ой қозғау (ашық сұрақ қою,
жаңа тақырыпты табу, ашу)
Топтық
тапсырма
«Зигзаг» әдісі арқылы
топтық тапсырма
1 топ – Ою-өрнектің қысқаша
тарихы.
2 топ – Ою-өрнек
түрлері.
3 топ – Ою-өрнек композиция
құрастыру негізі.
4 топ – Ою-өрнек қай жерде
қолданылады. Мәлімет табу.
«Қол шапалақтау» әдісі арқылы
бағалау.
Сергіту
сәті
Практикалық
жұмыс
Ою-өрнек композициясын
құрастыру
-
Қағаздан қазақ ұлттық
ою-өрнегін қиып алыңдар.
-
Композиция симметриясын сақтай
отырып, А3 форматта кілемді білгілеп
алыңдар.
-
Ою өрнек элементтерін парақ
бетіне түсіріңдер. Желімдеңдер.
Практиикалық жұмысты
қорғау.
«Екі жұлдыз – бір ұсыныс»
әдісі арқылы бағалау.
|
Интерактивті тақта, қапшық,
интернет-ресурс
«Көркем еңбек» 5 сынып,
таратпа материалдар, ұтқыр қондырғылар, А3 форматты қағаз, түрлі-
түсті қағаз, қайшы, желім.
|
|
Сабақтың
соңы
|
Рефлексия
«SMS жіберу» әдісі.
(Қағаздан жасалған «ұялы
телефон» моделіне сабақтың қалай өткенін SMS арқылы жазып
білдіреді).
«Бір сөзбен» әдісі арқылы
сабақты қорытындылау.
Үйге
тапсырма
Ою - өрнектен буклет жасау
|
|
Саралау – Сіз қандай
тəсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда
қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар
бересіз?
|
Бағалау – Сіз оқушылардың
материалды игеру деңгейін тексеруді жоспарлап
отырсыз?
|
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасын сақтау
|
|
Оқушылардың
тапсырманы орындау жылдамдығына қарай көмек
көрсету.
|
Стикер арқылы бірін-бірі
бағалау. Керібайланыс «Бес саусақ»
|
Тәжірибелік жұмысты
орындау барысында қауіпсіздік ережесін
сақтау.
|
|
Сабақ бойынша
рефлексия
|
Бұл тарауды сабақ туралы
рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп
санайтын сұрақтарға жауап беріңіз.
|
|
Сабақ мақсаттары немесе оқу
мақсаттары шынайы, қол жетімді болды
ма?
Барлық оқушылар оқу
мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген
болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?
Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ
жоспарынан ауытқулар болды ма және
неліктен?
|
|
|
Жалпы
бағалау
Сабақта ең жақсы өткен екі
нəрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?
1:
2:
Сабақтың бұданда жақсы
өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға
қатысты)?
1:
2:
Осы сабақтың барысында мен
сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/
қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге
назар аудару қажет?
|