Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Инерция құбылысы
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі: Мектеп: «Абай атындағы орта мектеп» КММ Денелердің өзара әрекеттесуі Күні: 16.06.2017ж Мұғалімнің аты-жөні: Баделкан Илима Сынып: 7 Қатысқандар:15 Қатыспағандар: жоқ |
|||||||||||||
Сабақ тақырыбы: |
Инерция құбылысы |
||||||||||||
Оқу мақсаты: |
7.2.2.1 – инерция құбылысын түсіндіру және мысалдар келтіру |
||||||||||||
Сабақтың мақсаты: |
«Инерция» құбылысының физикалық мағынасын білу. Барлық оқушылар: Инерция жайлы мағлұмат алады. Мысалдар келтіреді. Басым бөлігі: Табиғаттағы құбылыстарды инерцияны ұғымымен түсіндіреді. өмірде, тәжірибеде қолдана біледі Кейбір оқушылар: Ғарыштағы инерция бойынша қозғалатын денелерге мысалдар келтіре алады,өзге пәндермен тақырыпты байланыстырады |
||||||||||||
Бағалау критерийі: |
|
||||||||||||
Тілдік масаттар: |
Пәндік терминдер бойынша сөздік :
|
||||||||||||
Құндылықтар: |
1. Қоғамдағы ұлттық бірлік. 2. Тілдің біртұтастығы |
||||||||||||
Пәнаралық байланыс: |
Биология |
||||||||||||
Алдыңғы білім: |
Бірқалыпты және бірқалыпты емес қозғалыстар. жылдамдық. |
Сабақ барысы:
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
Сабақ басы 10мин |
I.Ұйымдастыру:Сәлемдесу. Сурет қиындыларын құрастыру арқылы 3топқа бөлінеді(машина,ұшақ,автобус).көңіл күйді орнықтырып, топ басшылары сайланады. ІІ. Ынтымақтастықты қалыптастыру «Еркелету» жылуылық шеңбері (ата-аналарыңның өздерін еркелететін сөздерді айту арқылы өзара жылулық силайды,сәттілік тілейді). ІІІ.Үй жұмысын тексеру.(жеке жұмыс) «Жұмбақ конверт» 1 топ: (Картаны толтыру) 2 топ: (дұрыс бұрысын бөліп жазу) 3 топ: (берілген әріптер арқылы формула құрастыру)
ҚБ :Өзара тексеру, дұрыс жауаппен түзету жасайды |
Сурет қиындылары |
Сабақ ортасы 25 мин |
«Ой қозғау» Топтық жұмыс Тапсырма №1.суреттерді түсіндіріңдер
1. жол бұрылысындағы машина 2.велосипед теуіп келе жатқан баланыың құлауы Тәжірибелік жұмыс . Көлбеу беттен қандай да бір жылдамдықпен қозғалған арбаша түзу жолға келіп түскеннен кейінгі қозғалысын қарастырамыз. Алғашқыда ол құм төселген жолға,одан кейін қалың мата жабылған жолға,соңында тегіс жалтыр шыны жолға келіп түссін делік.Бұл жолдағы арбаша қозғалысы түрліше болады.бұдан арбашаның жолындағы кедергіні неғұрлым азайтқан сайын ол ұзағырақ қозғалатындығын түсінуге болады.
Сергіту сәті: «Молекула » ойыны Ой толғау Тапсырма №2 жұптық жұмыс «Фиш-Боун» әдісі арқылы мәтінмен жұмыс жасай отырып оқушылар тақырыпты меңгереді.
ҚБ(Әр топтың жұмысы бойынша сәйкес дұрыс жауаптарын тексереді, жауап парағы арқылы бірін –бірі бағалайды) Тапсырма №3 жұптық жұмыс Жан-жануарлар,өсімдіктер әлемінде инерция құбылысы болуы мүмкін бе?(оқушы өз ойын айтады,қосымша мәліметтер жинайды. Ой бөліседі) ҚБ(Жарайсың ,ой бөліскеніңізге рахмет, тамаша) |
Косымша 1 Қосымша 2 Қосымша 3 |
Сабақтың соңы 7 мин |
Үйге тапсырма: «Инерция» бойынша мысалдар ойлап келу |
|
Кері байланыс. «Үлкен шеңбер» әдісі Бұл тәсіл бойынша оқушылардың жұмысы 3 кезеңде өтеді. 1.Топ ішінде үлкен шеңбер құрып отырады да,тақырып бойынша берілген проблеманы айқындайды. 2.белгілі бір уақыт ішінде әрбір оқушы жеке жұмыс жасайды,дәптеріне проблеманы шешуде өз ұсынысын жазады. 3.шеңбер бойынша әрбір оқушы кезекпен өз ұсыныстарын оқиды. топ әр қатысушының сөзін бөлмей,сын айтпай мұқият тыңдайды, содан кейін әр ұсынысты талдап , дауысқа салып ортақ пікірге келеді. ҚБ(Әр топтың жұмысы бойынша жауаптарын талқылайды, бірін –бірі бағалайды) |
СлайдҚосымша 4 |
|
3мин |
Рефлексия: Оқушылар стикерге аты-жөнін жазып смайликтерге жабыстыру арқылы сабаққа рефлекцияларын білдіреді.
|
|
Қосымша1
Физика 7 сынып
Бөлім Тақырып |
Инерция құбылысы |
Оқу мақсаты |
7.2.2.1 – инерция құбылысын түсіндіру және мысалдар келтіру |
Ойлау дағдыларының деңгейлері |
Білу,түсіну.қолдану |
Бағалау критерийі: |
|
Тапсырма №1.суреттерді түсіндіріңдер
1.жүгіріп келе жатқан бала кенеттен бұрылғанда 2. велосипед теуіп келе жатқан баланыың құлауы ҚБ : Өзара тексеру, дұрыс жауаппен түзету жасайды |
Критерийлері |
Дескрипторлар |
Суреттерді түсіндіреді |
Суреттерге қарап өз ойларын дұрыс жеткізе біледі |
Суреттегі құбылыстың себебін түсіндіре алады |
Қосымша 2
Физика 7 сынып
Бөлім Тақырып |
Инерция құбылысы |
Оқу мақсаты |
7.2.2.1 – инерция құбылысын түсіндіру және мысалдар келтіру |
Ойлау дағдыларының деңгейлері |
Білу,түсіну.қолдану |
Бағалау критерийі: |
|
Тапсырма №2 жұптық жұмыс «Фиш-Боун» әдісі арқылы мәтінмен жұмыс жасай отырып оқушылар тақырыпты меңгереді.
ҚБ(Әр топтың жұмысы бойынша сәйкес дұрыс жауаптарын тексереді, жауап парағы арқылы бірін –бірі бағалайды) |
Критерийлері |
Дескрипторлар |
Инерция құбылысын түсіну |
1.Инерция құбылысының анықтамасын біледі, себебін түсіндіре алады.(A деңгей ) |
2.Инерция құбылысын күнделікті өмірмен байланыстырады,мысалдар келтіреді.(B деңгей ) 3. «Инерция» және «Инерттілік» ұғымдарын салыстыра біледі.(C деңгей) |
Қосымша 3
Бөлім Тақырып |
Инерция құбылысы |
Оқу мақсаты |
7.2.2.1 – инерция құбылысын түсіндіру және мысалдар келтіру |
Ойлау дағдыларының деңгейлері |
Білу,түсіну.қолдану |
Бағалау критерийі: |
|
Тапсырма №3 жұптық жұмыс Жан-жануарлар,өсімдіктер әлемінде инерция құбылысы болуы мүмкін бе?(оқушы өз ойын айтады,қосымша мәліметтер жинайды. Ой бөліседі) ҚБ(Жарайсың ,ой бөліскеніңізге рахмет, тамаша) |
Критерийлері |
Дескрипторлар |
Инерция құбылысын табиғатпен байланыстыру |
|
Қосымша 4
Бөлім Тақырып |
Инерция құбылысы |
Оқу мақсаты |
7.2.2.1 – инерция құбылысын түсіндіру және мысалдар келтіру |
Ойлау дағдыларының деңгейлері |
Білу,түсіну.қолдану |
Бағалау критерийі: |
|
Кері байланыс. «Үлкен шеңбер» әдісі Бұл тәсіл бойынша оқушылардың жұмысы 3 кезеңде өтеді. 1.Топ ішінде үлкен шеңбер құрып отырады да,тақырып бойынша берілген проблеманы айқындайды. 2.белгілі бір уақыт ішінде әрбір оқушы жеке жұмыс жасайды,дәптеріне проблеманы шешуде өз ұсынысын жазады. 3.шеңбер бойынша әрбір оқушы кезекпен өз ұсыныстарын оқиды. топ әр қатысушының сөзін бөлмей,сын айтпай мұқият тыңдайды, содан кейін әр ұсынысты талдап , дауысқа салып ортақ пікірге келеді. ҚБ(Әр топтың жұмысы бойынша жауаптарын талқылайды, бірін –бірі бағалайды)
1-топ:Өздерiңдi
қоршаған ортадағы, микроәлемдегi, ғарыштағы
2-топ:Лифтiмен кенет
көтерiлген сәтте немесе кiлт төмен түскенде жүрегiмiз қобалжып,
басымыз айналғандай болатыны 3-топ:Жылдам келе жатқан
көлiктiң алдынан кесе-көлденең өту |