Қысқа мерзімді жоспар
|
Педагогтің аты-жөні: |
Толендиева А |
|||||
|
Бөлім: |
Цифрлық сауаттылық |
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: 11 |
Қатысушылар саны |
Қатыспағандар саны |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ақпаратты құқықтық қорғау |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
11.6.2.1 ақпараттарды және зияткерлік меншікті (1996 жылғы 10 маусымдағы "Авторлық құқық және сабақтас құқықтар туралы", 2015 жылғы 16 қарашадағы "Ақпаратқа қол жеткізу туралы", 2003 жылғы 7 қаңтарғы "Электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы" Қазақстан Республикасының Заңдары) қорғаудың қажеттілігін негіздеу |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Қолданушының деректер қауіпсіздігінің шараларын қолдануды түсіндіреді: құпия сөздер, тіркеу жазбалары, аутентификация, биометрлік аутентификация; Ақпаратты немесе интеллектуалды меншікті қорғау заңдарын сақтау дәлелдерін береді. |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңдері |
Педагогтің әрекеті |
Білім алушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы |
Сәлемдесу, оқушыларды түгендеу І. Қызығушылықты ояту: «Бір қадам алға...» әдісі
Ой қозғау. «Миға шабуыл» әдісі Тақырыпты ашу Сабақ мақсаттарын хабарлау: ақпаратты және интеллектуалды меншікті не үшін қорғауды; ақпарат және ақпараттық қауіпсіздік саласындағы қатынастарды қандай заңдар реттейтінін білетін боласыңдар. |
Оқушылар сұрақтарға жауап береді Сұрақтарға жауап беру.
2. Цифрландыру мүмкіндіктерінің негізгі алғышарттарын ата. 3. Қазақстанда цифрландырудың қандай негізгі қауіптері бар? 4. Тар мағынадағы цифрландыруға мысал келтір. 5. «Цифрлық Қазақстан» программасының қолданылуына мысалдар келтір. |
Мадақтау Қалыптастырушы бағалау Мұғалім оқушыларды сабаққа қатысу белсенділігі мен сұраққа жауап беру деңгейіне қарай «Қошеметтеу» әдісі арқылы бағалайды. Мұғалім тарапынан бағалау: ауызша мақтау, ынталандыру |
|||
|
Сабақтың ортасы |
ІІ. Мағынаны ашу (білімді өзектендіру үшін) –Қызмет көрсету салаларын цифрландыруға көшірудің тек артықшылықтары ғана болмайды. Белгілі бір қиындықтар да бар. Маңызды мәселелердің бірі – ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету. Қызмет көрсету салаларын цифрландыруға байланысты ақпараттық қауіпсіздік үшін негізгі тәуекелдерді атаңдар. Ақпараттық қауіпсіздік деген не? Ақпараттық қауіпсіздіктің қандай негізгі ұғымдарын білесің?
ТЖ. Нақты жағдаяттарды оқы, талда және қандай жағдайда азаматтардың ақпараттар бойынша құқықтары бұзылады? • сынып жетекшісі ұсынған сауалнамада ата-аналарға қатысты сұрақтар бар: «Тегі, аты, әкесінің аты, үйдің мекенжайы, телефон номері, сотталғаны туралы анықтама, күнкөріс қаражатының көзі, саяси партияларға мүше болуы». • Дүкеннің зергерлік бөліміне жұмысқа қабылдау барысында жұмыс беруші жұмысқа орналасуға келген кондидаттан тиісті мемлекеттік органдардан сотталғандық туралы анықтама, кредиттерінің саны, басқа кіріс көзі туралы деректер, салық деклорациясын талап етті. |
Оқулықпен жұмыс Оқушылар НМШЖ әдісін қолданып, оқулықтағы мәтінді оқып шығады. Н – негізгі ойлар (мәтінді оқып, сұраққа жауап беру, мәтіннің негізгі ойын анықтау). М – мұқият оқу (қайтадан мұқият оқып шығу, толық ақпараттың негізгі оймен үйлесуі). Ш – шолу жасау (бар біліммен қатар салыстыра байланыстыру). Ж – жетілдіру (мәтін жадысы бойынша қайталау, толық қарап шығу: Нені жіберіп алдыңыз? Бұл қалай орын алды?). Топтық талқылау жасайды • Тергеу барысында экономикалық қылмыс жасаған К. деген азамат жұбайының кірісі туралы ақпаратты хабарлаудан бас тартты • Мәжіліс депутатынан оның отбасы мүшелерінің өткен жыл бойынша кірістері, сондай-ақ бір жылғы кірістерінің шамасынан асып кеткен шығындары және оларды алу көзі туралы мәліметтер талап етілді. |
Дескриптор: -Ақпараттық қауіпсіздікке төндіретін ең басты қауіптерді атайды -1 - Ақпараттардың мемлекеттік қорғау жүйесінің негізгі міндеттерін атайды-1 -Ақпараттарды қорғау үшін қандай нормативті-құқықтық құжаттар қолданылатынын айтады-1 -Ақпаратқа қол жеткізу заңын талқылайды-3 - Электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы айтады-3 |
|
||
|
Сабақтың соңы |
Рефлексия Бүгінгі сабақтан не үйрендім? Қандай тапсырма қызықты болды? Көңіл күйім қандай? |
Түйін сөздер: Ақпаратты беру құқығы. Ақпараттық ресурстарға меншік құқығы. Төтенше жағдайлар туралы қоғамды ескерту. Мемлекет тұрғындарын күмәнді және жалған ақпараттан қорғау. Жеке мәліметтерге кірудішектеу. Байланыс құралдарын рұқсатсыз қолжетімділіктен қорғау. |
|
|
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Информатика. 11 сынып. Ақпаратты құқықтық қорғау
Информатика. 11 сынып. Ақпаратты құқықтық қорғау
Қысқа мерзімді жоспар
|
Педагогтің аты-жөні: |
Толендиева А |
|||||
|
Бөлім: |
Цифрлық сауаттылық |
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: 11 |
Қатысушылар саны |
Қатыспағандар саны |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ақпаратты құқықтық қорғау |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
11.6.2.1 ақпараттарды және зияткерлік меншікті (1996 жылғы 10 маусымдағы "Авторлық құқық және сабақтас құқықтар туралы", 2015 жылғы 16 қарашадағы "Ақпаратқа қол жеткізу туралы", 2003 жылғы 7 қаңтарғы "Электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы" Қазақстан Республикасының Заңдары) қорғаудың қажеттілігін негіздеу |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Қолданушының деректер қауіпсіздігінің шараларын қолдануды түсіндіреді: құпия сөздер, тіркеу жазбалары, аутентификация, биометрлік аутентификация; Ақпаратты немесе интеллектуалды меншікті қорғау заңдарын сақтау дәлелдерін береді. |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңдері |
Педагогтің әрекеті |
Білім алушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы |
Сәлемдесу, оқушыларды түгендеу І. Қызығушылықты ояту: «Бір қадам алға...» әдісі
Ой қозғау. «Миға шабуыл» әдісі Тақырыпты ашу Сабақ мақсаттарын хабарлау: ақпаратты және интеллектуалды меншікті не үшін қорғауды; ақпарат және ақпараттық қауіпсіздік саласындағы қатынастарды қандай заңдар реттейтінін білетін боласыңдар. |
Оқушылар сұрақтарға жауап береді Сұрақтарға жауап беру.
2. Цифрландыру мүмкіндіктерінің негізгі алғышарттарын ата. 3. Қазақстанда цифрландырудың қандай негізгі қауіптері бар? 4. Тар мағынадағы цифрландыруға мысал келтір. 5. «Цифрлық Қазақстан» программасының қолданылуына мысалдар келтір. |
Мадақтау Қалыптастырушы бағалау Мұғалім оқушыларды сабаққа қатысу белсенділігі мен сұраққа жауап беру деңгейіне қарай «Қошеметтеу» әдісі арқылы бағалайды. Мұғалім тарапынан бағалау: ауызша мақтау, ынталандыру |
|||
|
Сабақтың ортасы |
ІІ. Мағынаны ашу (білімді өзектендіру үшін) –Қызмет көрсету салаларын цифрландыруға көшірудің тек артықшылықтары ғана болмайды. Белгілі бір қиындықтар да бар. Маңызды мәселелердің бірі – ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету. Қызмет көрсету салаларын цифрландыруға байланысты ақпараттық қауіпсіздік үшін негізгі тәуекелдерді атаңдар. Ақпараттық қауіпсіздік деген не? Ақпараттық қауіпсіздіктің қандай негізгі ұғымдарын білесің?
ТЖ. Нақты жағдаяттарды оқы, талда және қандай жағдайда азаматтардың ақпараттар бойынша құқықтары бұзылады? • сынып жетекшісі ұсынған сауалнамада ата-аналарға қатысты сұрақтар бар: «Тегі, аты, әкесінің аты, үйдің мекенжайы, телефон номері, сотталғаны туралы анықтама, күнкөріс қаражатының көзі, саяси партияларға мүше болуы». • Дүкеннің зергерлік бөліміне жұмысқа қабылдау барысында жұмыс беруші жұмысқа орналасуға келген кондидаттан тиісті мемлекеттік органдардан сотталғандық туралы анықтама, кредиттерінің саны, басқа кіріс көзі туралы деректер, салық деклорациясын талап етті. |
Оқулықпен жұмыс Оқушылар НМШЖ әдісін қолданып, оқулықтағы мәтінді оқып шығады. Н – негізгі ойлар (мәтінді оқып, сұраққа жауап беру, мәтіннің негізгі ойын анықтау). М – мұқият оқу (қайтадан мұқият оқып шығу, толық ақпараттың негізгі оймен үйлесуі). Ш – шолу жасау (бар біліммен қатар салыстыра байланыстыру). Ж – жетілдіру (мәтін жадысы бойынша қайталау, толық қарап шығу: Нені жіберіп алдыңыз? Бұл қалай орын алды?). Топтық талқылау жасайды • Тергеу барысында экономикалық қылмыс жасаған К. деген азамат жұбайының кірісі туралы ақпаратты хабарлаудан бас тартты • Мәжіліс депутатынан оның отбасы мүшелерінің өткен жыл бойынша кірістері, сондай-ақ бір жылғы кірістерінің шамасынан асып кеткен шығындары және оларды алу көзі туралы мәліметтер талап етілді. |
Дескриптор: -Ақпараттық қауіпсіздікке төндіретін ең басты қауіптерді атайды -1 - Ақпараттардың мемлекеттік қорғау жүйесінің негізгі міндеттерін атайды-1 -Ақпараттарды қорғау үшін қандай нормативті-құқықтық құжаттар қолданылатынын айтады-1 -Ақпаратқа қол жеткізу заңын талқылайды-3 - Электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы айтады-3 |
|
||
|
Сабақтың соңы |
Рефлексия Бүгінгі сабақтан не үйрендім? Қандай тапсырма қызықты болды? Көңіл күйім қандай? |
Түйін сөздер: Ақпаратты беру құқығы. Ақпараттық ресурстарға меншік құқығы. Төтенше жағдайлар туралы қоғамды ескерту. Мемлекет тұрғындарын күмәнді және жалған ақпараттан қорғау. Жеке мәліметтерге кірудішектеу. Байланыс құралдарын рұқсатсыз қолжетімділіктен қорғау. |
|
|
||
шағым қалдыра аласыз













