Материалдар / Иондық байланыс
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Иондық байланыс

Материал туралы қысқаша түсінік
Lesson study зерттеу сабағы, тақырыбы: Иондық байланыс. Химия пәнінде 8-сынып білім алушыларының сыни ойлау дағдыларының «Попс» әдісі арқылы дамуын бақылау
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
02 Маусым 2022
458
2 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
770 тг 578 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Төле би атындағы №8 гимназиясы

Орта білім беру ұйымдарының педагогіне арналған сабақ жоспары немесе қысқа мерзімді жоспар

Иондық байланыс


Бөлім:


Химиялық байланыс түрлері

Педагогтің аты-жөні


Рашева С.Н.

Күні:



Сынып:


Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Зерттеу сұрағы


Химия пәнінде 8-сынып білім алушыларының сыни ойлау дағдыларын «Попс» әдісі қаншалықты дамыта алады

Зерттеу мақсаты


Химия пәнінде 8-сынып білім алушыларының сыни ойлау дағдыларының «Попс» әдісі арқылы дамуын бақылау

Сабақтың тақырыбы


Иондық байланыс

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары


8.1.4.2 -иондық байланыстың түзілумеханизмін сипаттау және иондық қосылыстардың қасиеттерін болжау

Сабақтың мақсаты


Барлық оқушылар үшін:

Иондық байланыстың анықтамасын білу

Көпшілік оқушылар үшін:

Иондық байланыстың түзілу механизмін түсіну

Кейбір оқушылар үшін:

"Нүктелер мен айқыштар" диаграммасын құрастыру


Бағалау критерий


Иондық байланыстың анықтамасын біледі

Иондық байланыстың түзілу механизмін түсінеді

"Нүктелер мен айқыштар" диаграммасын құрастырады




Сабақтың барысы

Сабақтың кезең

уақыт

Мұғалім әрекеті

Оқушы әрекеті

Бағалау

Ресурстар


Сабақтың басы


Сабақтың басы

Қызығушылықты ояту



10 мин


1.Сәлемдесу.Оқушыларға жақсы көңіл-күй сыйлау;

Топтарға бөлу(деңгейлеріне қарай)

Топ ережесін еске түсіру.

Топтастыру.



2. Quizizz қосымшасы арқылы өткен тақырыпты қайталау


1.Электртерістілік период бойынша солдан оңға қарай

AАртады

BКемиді

CАртып, сосын кемиді

2. Химиялық байланыс атомның сыртқы қабатындағы... арқылы түзіледі

Aпротондар

Bэлектрондар

Cнуклондар

Dбөлшектер

Eнейтрондар

3.Басқа атомдардың электрондарын тарту қабілеті

Aэлектрөткізгіштік

Bэлектртерістілік

Cбейтараптану

Dиондану

Eатомдану

4.Коваленттік... байланыс екі әртүрлі бейметалл атомдардың әрекеттесуінен түзілген байланыс

Aполюссіз

Bполюстік

Cакцепторлы

Dдонорлы

5.Бейметал атомдардың ортақ электрондары жұптасуы арқылы түзілетін байланыс?

AМеталдық

BКовалентті

CБарлығы

DИондық

6.Ковалентті полюсті байланысқан қосылыстарды табыңыз?

ACO2 SiCl4 HBr

BH2 O2 S8

CHCl NaCl PH3

DNaCl CaS K2O


1. «Атом,молекула» әдісі арқылы 3 топқа бөлінеді

1-топ «Ион»

2-топ «Катион»

3-топ «Анион» топтасады

Топ басшыларына бағалау парағы таратылады




2.Оқушылардың сабаққа назарын аудару үшін алдыңғы білімді өзектендіру және Quizizz қосымшасы арқылы білім алушылар өткен тақырып бойынша тест тапсырады.



4. Оқушылар сұрақтарға жауап беріп, өзара ұжымдық талқылау жасағаннан кейін мұғалім оқушыларға сабақтың тақырыбы, мақсатымен таныстырады.











Тесттің қорытындысы арқылы білім алушыларды «Қошеметтеу» әдісімен бағалау




Аудиожазба

Топ ережесі






Quizizz қосымшасы









Сабақтың ортасы



25 мин



Жаңа сабаққа кіріспе:


1.Жаңа тақырып бойынша бейне материал көрсету



2.Топтық жұмыс «Попс» әдісі арқылы 3 топқа тапсырма береді.

1-топ «Ион» Иондар деген не? Катион мен анион қандай бөлшектер? Мысал келтір.

2-топ «Катион» Иондық байланыстар әдетте қандай атомдар арасында түзіледі? Валенттілік электрондарын беретін және қосып алатын атомдар қалай өзгереді?

3-топ «Анион»

Иондық байланыстың түзілу механизмін түсіндіріңдер






































3. Бекіту тапсырмасы: Жұптық жұмыс

«Венн диаграммасы»

Shape1



1.Көрсетілген бейне материал бойынша жаңа сабақтың тақырыбын анықтайды


2. Оқулықты оқып танысып шығады. Тірек сөздермен танысып, өз дәптерлеріне жазып алады.

«Попс» әдісі арқылы постер дайындайды, қорғайды.








Оқушылар бейнекөріністен алған мәліметтерін пайдаланып, сұрақтарға жауап жазады.

1-топ Дескриптор:

Ионға анықтама бер.

Катионға анықтама бер. Мысал жаз.

Анионға анықтама бер. Мысал жаз.

2-топ Дескриптор:

Иондық байланыс қандай элементтер арасында түзілетінін жаз.

Электрон беретін атом қандай ионға айналатынын жаз.

Электрон қосып алатын атом қандай ионға айналатынын жаз.

3-топ Дескриптор:

Иондық байланыстың қандай элемент атомдары арасында түзілетінін жаз.

NaCl мысалында иондық байланыс түзілу механизмін жаз.

Топтар бірін бірі жапсырмалар арқылы бағалайды


Білім алушылар «Венн диаграммасын» жұбымен дәптерлеріне орындайды







Мақсаты: Жылдам әрі функционалды түрде сыни ойлауды дамыту.

Тиімділігі: Оқушының танымдық дағдысы артады.

Саралау: Бұл жерде саралауың «Попс» әдісі көрінеді.

1-топ Бағалау критерийі:

Ион, катион, анионға анықтама беріп, мысал жазады.

2-топ Бағалау критерийі:

Иондық байланыс түзетін элементтерді біледі.

Валенттілік электрондарын беретін және қосып алатын атомдардың ионға айналатынын түсінеді.

3-топ

Бағалау критерийі:

Иондық байланыстың электртерістілігі қандай атомдар арасында түзілетінін біледі.

Иондық байланыстың түзілу механизмін дұрыс жазады.


ҚБ:

Өте жақсы - жасыл

Жақсы - сары

Орташа - қызыл







ҚБ: 1-10 баллдық жүйе бойынша әр жұп бірін бірі бағалайды.




Д/К экраны, оқулық, жұмыс дәптері



А3 постері , маркер, стикер




























































Жұмыс дәптері


Сабақтың соңы

10 мин

Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!