Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Шағым жылдам қаралу үшін барынша толық ақпарат жіберіңіз
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып көруге болады
Қысқамерзімді
жоспар
Сабақтың
тақырыбы:.Иондық
байланыс
Бөлім:
8.3В Химиялық байланыс
түрлері
Педагогтің
аты-жөні:
Жумадилова Раушан
Жақсылыққызы
Күні:
06.02.2023
Сыныбы: 8
А
Қатысушылар саны:
Қатыспағандар саны:
Сабақтың
тақырыбы:
Иондық
байланыс
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу
мақсаты
8.1.4.2 -иондық байланыстың
түзілу механизмін сипаттау және иондық қосылыстардың қасиеттерін
болжау
Сабақтың
мақсаты:
Барлық оқушылар
үшін:
Иондық байланыс және оның
түзілуін анықтайды
Көпшілік оқушылар
үшін:
Иондық қосылыстардың
қасиеттерін сипаттайды.
Кейбір оқушылар
үшін:
Иондық байланыстың түзілу
механизмін сипаттайды
Құндылықтарға
баулу:
«Мәңгілік ел»
жалпыұлттық идеясы бойынша
«Жалпыға бірдей еңбек
қоғамы»құндылығына баулу. Бұл арқылы
оқушыларда шығармашылық және сын тұрғысынан ойлауы, функционалдық
сауаттылығы, қарым-қатынас жасау қабілеті мен жауапкершілігі
артады. Сонымен қатар өмір бойы оқуға, еңбеу етуге, Қазақстандық
патриотизм және азаматтық жауапкершілікке деген дағдысы
қалыптасады.
Сабақтың
барысы:
Сабақ кезеңі/
Уақыты
Педагогтің
іс-әрекеті
Оқушының
іс-әрекеті
Бағалау
Ресурстар
Сабақтың
басы
Қызығушылықты
ояту
10
мин.
І.Ұйымдастыру
кезеңі:
а)Оқушылармен сәлемдесу,
түгендеу. Сыныпта ынтымақтастық атмосферасы мен бірлескен оқу
ортасын құру
а). Топ ережесін
еске түсіру.
б).
Топтастыру.
ІІ.Бағалау парағын тарату,
қолданылуын түсіндіру.
Оқушылардың сабаққа назарын
аудару үшін алдыңғы білімді өзектендіру және
қайталау.
ІІІ.Үй
тапсырмасын сұрау.
1.№6
тапсырма.
«Көршіңді
тексер»әдісі
Сәйкестендіру
2.«Кім
білімпаз»әдісі арқылы өткен сабақты
қайталау
«Атом және
молекула» ойыны.Ойынның
шарты:атом деген кезде оқушылар
жалғыз, ал екі молекула деген де екеу болып, алты молекула деген
кезде алтау болып бірігеді. Осы бойынша оқушылар төрт топқа
бөлінеді. Топ аттарын өздері қояды және түсініктеме
береді
І. ... ІІ. ... ІІІ. ... IV.
...
Оқушылар сабақ
барысында өзін – өзі
бағалайды
Оң жағындағы
көршісімен дәптерлерін ауыстырып, бірін-бірі
бағалайды.
Оқушылар сұрақтарға
жауап береді.
Мақсаты:
Тыңдау дағдыларын
дамытуға бағытталады, сондай-ақ барлық оқушылардың қатыстырылуы
арқылы сабаққа белсенділігі
артады.
Тиімділігі:
Оқушылардың оқуға деген қызығушылығын арттыру
мақсатында мүмкіндігінше оларға таңдау еркіндігі
беріледі.
Бұл өзінің мықты және әлсіз жақтары,
мүмкіншіліктер мен мәселелері жайлы ақпараттарды талдап, жинауға
бағытталады.
Дескриптор: Жалпы -
2 балл
Жылдам әрі
функционалды түрде сыни ойлануды
дамыту.
Дескриптор: Жалпы - 1
балл
Презентация
1
Оқулық,
дәптер
Презентация
2
Жаңа сабаққа
кіріспе
7
минут
(Ұ) «Миға
шабуыл»әдісі арқылы өткен тақырыппен
жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау сұрақтарын ұжымдық
талқылау.
Бүгінгі сабақтың
тақырыбы және мақсатымен
таныстырамын.
§37. 131 бет.
Иондық байланыс.Оң және теріс зарядталған
иондардың электростатикалық тартылысы негізінде түзілетін
байланыс.
MgCl2молекуласында иондық
байланыстың түзілуін оқушылармен бірге
жазамыз
Оқушылар жаңа сабақ
тақырыбын дәптерге жазады. Сұрақтарға жауап
береді
1.Иондар дегеніміз
не?
2.Катиондар
дегеніміз?
3.Аниондар
дегеніміз?
Тірек сөздермен
танысып, натрий хлориді молекуласында иондық байланыстың түзілу
механизмін жазып алады.
Мақсаты:Жылдам әрі функционалды түрде
сыни ойлануды дамыту.
Тиімділігі:оқушының танымдық дағдысы
артады. Сонымен қатар оқушыға сабақтың өмірмен байланысын көрсетеді
және сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтауға мүмкіндік
береді.
Саралау:Бұл жерде
саралаудың«Диалог және қолдау
көрсету»тәсілі көрінеді. Дұрыс
мағынада жауап беруге бағыттау мақсатында кейбір оқушыларға ашық
сұрақтар, ал кейбір көмек қажет ететін оқушыларға жетелеуші
сұрақтар қойылады.
Өз ойын дұрыс мағынада
білдіріп,талқылауға белсенділікпен
қатысқан оқушыға«Жарайсың!»дегенмадақтау
сөзіменынталандыру.
Сабақтың
ортасы
Мағынаны
ашу.
20
мин.
Оқулықта берілген тапсырманы
орындатады, бақылайды, мысал, үлгі
көрсетеді
Топтық жұмыс
тапсырмаларының орындалу барысын
түсіндіру.
Топтық
жұмыс:Қалаған есікті
таңда!
1-топ:Оқулықта №5
тапсырма.Жай заттардан МgO, AlCl 3
түзілгенде электрондардың ауысуы қалай жүзеге асады? Сызбанұсқамен
көрсету.
2-топ:“Лабиринт”әдісі арқылы сұрақтарға жауап
беру
3-топ:Берілген реагенттерді қолдана
отырып, иондық байланыстың түзілу механизмін
түсіндіру
4-топ:« Тарсия »
әдісіарқылы
сұрақтар мен
жауаптарды сәйкестендіру
Дескриптор: Жалпы -
2 балл
4.Тапсырманы
орындайды.
Иондық байланыстың
түзілу механизмін біледі. Иондық байланыс қасиеттерін сипаттай
алады.
Менделеев
кестесі
Оқулық
Маркер
Ватмандар
Химиялық
реагенттермен ыдыстар
2
минут
Оқушыларға жұптық
жұмыс тапсырмаларын беру, орындау ретімен
таныстыру
Жұптық
жұмыс.
Қатар орналасқан үш
элемент ішінен ортанғы элементті тауып, бос ұяшықтың орнына сәйкес
элементтің атомдық моделін
сал.
338тг - Сатып алу
Материал ұнаса әріптестеріңізбен бөлісіңіз
Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Материал іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде пәніңізді белгілеп, керек материалды алып сабағыңызға қолдана аласыз