ҰМЖ бөлімі: 1А - VI – IX ғғ
Қазақстан
|
Мектеп: Жеңістің 30 жылдығы ат. орта
мектеп
|
Күні:
|
Мұғалімнің аты-жөні:
|
Сынып:
|
Қатысқандар саны:
|
Қатыспағандар саны:
|
Сабақтың
тақырыбы:
|
Қазақстан территориясындағы ерте ортағасырлық
мемлекеттер
(1-сабақ)
Зерттеу сұрағы: VI-IX ғғ билік құрған қай қағандардың есімдері
тарихта сақталды?
|
Сабақ негізделген оқу
мақсаты
|
6.3.1.1 – оқиғалардың өзара байланысын табу
арқылы Түрік қағанаты құрылуының тарихи маңызын
анықтау;
6.3.1.2 – VI-IX ғасырлардағы мемлекеттердің даму
ерекшеліктерін түсіндіріп, олардың ұқсастықтары мен
айырмашылықтарын анықтау
|
Сабақтың
мақсаттары
|
Барлығы: Түрік қағанатының қалыптасу тарихын
сипаттайды;
Көпшілігі: мемлекеттің құрылуы мен нығаюының себебін
түсіндіреді; Кейбірі: Түркі қағанатының құрылу барысын қытай
жылнамаларын қолдана отырып, өз бетінше
тұжырымдайды
|
Ойлау деңгейі
|
Білу және түсіну
|
Бағалау
критерийлері
|
-Түрік қағанатының құрылуының басты оқиғаларын
ажыратады
-Түрік қағанатының құрылуының тарихи маңыздылығын
анықтайды
|
Тілдік мақсат
|
Оқушылар: Түрік қағанаттарында ел билеген тарихи
тұлғалардың сіңірген еңбектерін талдайды
|
Негізгі сөздер мен тіркестер (пәнге арналған
сөздік және терминология): «түрік», теле, қағанат, ашина, ел,
будун
|
Сыныптағы диалог/ жазылым үшін пайдалы тілдік
бірліктер Түркі тайпаларының миграциясының
себептері....
................. деректердің негізінде келесі
қорытындыларды шығаруға болады
Келесі факторлар
............................әлеуметтік фактор болып
табылады
Жазылымға арналған
тапсырмалар: Ашық тест тапсырмалары (оқулық 11
б.)
|
Пәнаралық
байланыс
|
Дүние жүзі тарихы, 7-сынып Қазақстан
тарихы
|
Құндылықтарға
баулу
|
Азаматтық жауапкершілік, құрмет,
ынтымақтастық
|
Тарихи концепт
|
Ұқсастық пен айырмашылық
|
Алдыңғы оқу
|
Қазақстан территориясындағы алғашқы тайпалық
бірлестіктер мен мемлекеттердің пайда болуы, құлдырауы туралы
біледі
|
Жоспар
|
Жоспарланған уақыт
|
Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған
жаттығулармен қатар ескертпелерді жазыңыз
|
Ресурстар
|
Басталуы
2
мин
8 мин
|
Ұйымдастыру
кезеңі
Топтастыру
– «Қағандар»
(1
топ – Бумын қаған; 2 топ – Мұған қаған; 3 топ – Иштеми
қаған)
(Ж) Бастапқы ынталандырушы
материал
«Кинометафора»
|
Қаған есімі жазыл ған оюлар
«Ұлы дала дүбірі» түркі
қағанаты:
|
|
«Ұлы дала дүбірі» бейнематериалын көре отырып,
ақпа-
раттық органайзер парағын толтырады
ҚБ – «Мен саған, сен маған» өзара
бағалау
|
https://www.youtu be.com/watch?..j4;
№1
қосымша
|
Ортасы
14
мин
3
мин
8
мин
|
(Ж/Жт/Т) «Ойлан. Жұптас.
Бөліс»
1-қадам: мәтінмен жеке танысу
2-қадам: жұпта талқылау
3-қадам: топта зерттеу сұрақтарына жауап
дайындау,
«Диктор» әдісімен қорғау (әр топқа 1
мин)
Зерттеу сұрақтары
1. Қай қаған мемлекетті күшейтуде көп үлес қосты?
2. Қай қағанның дипломатиялық байланыстарды дамытуда үлесі
зор?
3. VI-IX ғасырларда өмір сүрген қай қаған саяси
көшбасшылығымен, дипломатиялық, әскери істерімен ерекше есте
қалды?
ҚБ «Қосу. Азайту. Қосарым
бар»
(Ж) Қалыптастырушы бағалауға арналған
тапсырма
-
Формативті сұрақтар
-
Сөйлемді жалғастыр
-
Ашық тест
ҚБ – «Өзін-өзі бағалау»
(дескриптор бойынша)
|
Оқулық
ҚБП
Оқулық
|
Аяқталуы 2
мин
-
мин
-
мин
|
Кері байланыс
- «Баспалдақ»
Төменгі- «Түсінбедім»
Ортаңғы – «Түсіндім»
Жоғарғы – «Толық түсіндім»
Үй
тапсырмасы:
Жабық тест (11-12 бб)
Сабақты қорыту
|
«Баспалдақ» суреті
|
Тақырып
|
Қазақстан территориясындағы ерте
ортағасырлық мемлекеттер
|
Оқу мақсаты
|
6.3.1.1 Оқиғалардың өзара байланысын
табу арқылы Түрік қағанаты құрылуының тарихи маңызын
анықтау
|
Бағалау критерийі
|
|
Ойлау
дағдылары
|
Білу және түсіну
|
Тапсырма
-
Кестедегі сұрақтарға жауап
беріңіз.
«Теле» сөзінің мағынасы қандай?
Түрік қағанатының құрылған жылы
қандай? Түрік қағанатын құрған қаған кім?
Түрік қағанатының қай жылы екіге
бөлінді?
-
Сөйлемді жалғастырыңыз.
«Мен, Түрік қағанатының алғашқы билеушісі
......................... қағанмын. Мен мемлекетімнің күшеюі үшін
...................................................................................................................................».
«Мен, Түрік елінің қағаны Мұқанмын, мен
..................................................................................
.............................
.....................................................». «Мен, Тобо
қағанмын. Менің саясатым
....................................
.....................................................».
|
Бағалау критериі
|
Дескриптор
|
|
− Теле сөзінің мағынасын
анықтайды;
− Түрік қағанатының құрылған жылын
анықтайды;
− Түрік қағанатын құрған қағанды
анықтайды;
− Түрік қағанатының екіге бөлінген жылын анықтайды;
− Бумын қағанның түрік қағанатын нығайтудағы рөлін
анықтайды;
− Мұқан қағанның мемлекетті нығайтуда жүргізген
саясатын атайды;
− Тобо қағанның мемлекетті нығайту үшін жүргізген
саясатын атайды.
|
Қосымша
ақпарат
|
|
|
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді
қалай
жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары
оқушыларға
тапсырманы күрделендіруді қалай
жопарлайсыз?
|
Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қа лай
жоспарлайсыз?
|
Пәнаралық байланыстар, қауіпсіздік және
еңбекті
қорғау ережелері, АКТ-мен
байланыс.
Құндылықтардағы байланыс
|
|
|
|
Рефлексия
-
Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма?
-
Бүгін оқушылар не білді? - Сыныптағы ахуал қандай
болды?
-
Мен
жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? - Мен берілген уақыт
ішінде үлгердім бе?
-
Мен
өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және
неліктен?
|
|
|
Қорытынды
бағамдау
|
Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да
оқуды да ескеріңіз)?
1.
2.
Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды
(оқытуды да оқуды да ескеріңіз)?
1.
2.
Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген
оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не
білдім?
|