Өзін-өзі тану бойынша сабақ жоспары
|
Бөлім: 1 |
|
|
|
Мұғалімнің Аты-жөні, тегі |
Абдикаимова Гулзат Сериковна |
|
|
Мерізімі: |
|
|
|
Класс: 11 «А» |
Оқушылар саны: 20 |
Қатыспаған оқушылар: 0 |
|
Сабақтың тақырыбы №3 |
Іздеген жетер мұратқа... |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
Білім беру үдерісінде баланың жеке тұлғасын интеллектуалдық дамытып қана қоймай, ең әуелі баланың жоғары рухани-адамгершілік болмысын ашу . |
|
|
Құндылық |
Дұрыс әрекет |
|
|
Қасиеттер |
ізденімпаздық, жауапкершілік, табандылық, адалдық. |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Оқушыларға ізденімпаздық жолында Дұрыс әрекет құндылығының мәнін ашу. |
|
|
Сабақтың міндеттері |
|
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың кезеңдері / Уақыт |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ұйымдастыру кезеңі (1 мин) 1. Жағымды көңіл күй (1-3 мин) |
Мұғалім оқушылардың сабаққа қатысуын тексереді. Мұғалім "Тыныс алу» жаттығуын өткізеді. |
Оқушылар сабаққа дайындығын көрсетеді. Оқушылар тыныс алып, жағмды күйге келіп, терең ойлауға бейімделеді. |
Оқулық, мұғалімдерге арналған әдістемелік құрал, Ф. Шопеннің "Мечта" аудиожазбасы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
2. Алдын ала берілген үй тапсырмасын тексеру (әңгімелеу) (3-5 мин) |
Оқулық, № 3 сабақ 12-бет «Арман» М. Шаханов Ерте, ерте,
ертеде Отырарда, Сұрақтар: • Қарияны неліктен Дойылдың арман, мақсаты қорқытып, Әбудің мақсаты сүйсінтті? • Не себепті екі достың өмірі екі арнаға бөлініп кетті? • Дойылдың ғұмырын не қысқа етті? • Әбудің ғұмыры не себепті мәңгі болды? Оны қандай адами қасиеттері мәңгілік етіп тұр? • Сіздің өмірдегі мұраттарыңыз қандай құндылықтарға негізделген? Неліктен? |
Мұғалім сұрақтардың көмегімен оқушыларды «арман», «мұрат», «мақсат» , ұғымдарын түсінуге жетелейді, сонымен қатар олардың өзара байланысын түсінуге көмектеседі. |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
3. Жағымды ой-пікір (дәйексөз) (3-4 мин) |
«Мәңгі лаулап жану үшін ғаламда, Үлкен бақыт табу үшін ғаламда, Үлкен болып қалу үшін ғаламда, Үлкен арман керек екен адамға.» М. Шаханов «Арман» адам өміріне қаншалықты маңызды? Мұғалім дәйексөзді дәптерге жазуды ұсынады. |
Оқушылар Дәйек сөздің мағынасын түсіндіреді. Оқушылардың жауаптарын тыңдаған соң мұғалім балалардың жауаптарына сүйене отырып, өзі қорытынды жасайды.. |
Презентация Жұмыс дәптерлері. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
4. Оқиғалар айту (әңгімелесу) (8 мин) |
Мұғалім «Арманда!» бейнеролигін көріп, арманға жетелейтін адалдық пен табандылық қасиеттері арқылы Дұрыс әрекет құндылығын ашады. Сонымен қатар, адамдарды жетістікке жетелейтін «мақсат» пен «мұрат» екенін баса айтады. Сұрақтар:
|
Оқушылар бейнеролик көргеннен кейін, мұғалімнің сұрақтарына жауап бере отырып, ізденімпаздық пен табандылықтың жемісі үлкен жетістікке әкелетіні туралы туралы терең ойланады. |
«Арманда!» бейнеролик «https://youtu.be/Dg9JS6Soymg |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
5. Шығармашылық жұмыс (топпен немесе жеке) (12-15 мин) |
Шығармашылық жұмыс. 1-тапсырма: Сөздіктерден «мақсат», «мұрат», «арман» сөздерінің анықтамасын тауып, оқып, олардың ұқсастықтары мен айырмашылықтарын табыңыздар. 2-тапсырма: «Мұратың қайда бастайды? тақырыбында сыныптастарының арасында сауалнама жүргiзіңіздер. Сауалнама нәтижесi бойынша қорытынды шығарыңыздар. (Сауалнама жүргiзу барысында немесе сауалнама нәтижесi бойынша қорытынды жасағанда оқушылар әр адам өмірдегі өз орынын,өз ұстанымын, мақсаттары мен оларды қалай жүзеге асырып жүргенін саналылықпен ұғынып, сын көзқараспен қарап, өз мүмкіндігін өмір талабына сәйкес бағдарлай біліп, өзін-өзі танып, мақсатын анықтап, байқап, бағалай алуы керек. Сонда адам барлық жерде өзіне, қарым- қатынасына сын көзбен қарауға үйренетінін түсінуі маңызды.) 3-тапсырма: «Менің мұратым», «Менің мұратым мені қайда бастайды? тақырыбына төмендегі қадамдарды басшылыққа алып,өзін-өзі зерттеп, дәптерге жоспарын құру керек. • Менің мұратым өзімнен басқа кімге пайдалы? • Менің мұратым басқаларға, айнала қоршаған ортаға зиянын тигізбей ме? • Менің мұратым адамгершілік құндылықтарға құрылған ба? 4-тапсырма: «Арманы асқақ адамдар» тақырыбындағы дөңгелек үстелдің бағдарламасын төмендегі қадамдарға сәйкес әзірлеу қажет: • тақырыпқа сәйкес кейіпкерлерді табу; • тақырыпқа сәйкес әңгімелесуге сұрақтар дайындау; • қатысушыларға сыйлық дайындау. Шығармашылық жұмыс талқыланғаннан кейін дәйексөзін еске түсіріп, қортындылармен байланыстыру ұсынылады. |
Оқушылар практикалық тұрғыда жаттығып, алған білім-біліктерін қолданабілуге машықтанадырып, бойларындағы құндылықтар мен адами қасиеттерді іс жүзінде көрсете алуға мүмкіндік туғызу. Оқушылар тапсырманы орындау барысында өз қолдарынан келетін, өздері ойлап тапқан жақсылықты жасауға дағдыланады. Мұнда оқушылар берілген тапсырманы орындай отырып, өздерінің сабақта түсінгендерін бекітеді. |
Презентация Жұмыс дәптері |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
6. Үй тапсырмасы (1-2 мин) |
оқулықтан №4 сабақ 17-19-бет Қазақ миллионері Бауыржан Оспанов: «Қазақта кедей жоқ, жалқаулар бар» мәтінді оқып, сұрақтарға жауап беріңіз. |
Оқушылар үй тапсырмасын жазады. |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
ЖИ арқылы жасау
ЖИ арқылы жасау
Бөлісу 1 - айлық Материал тарифі-96% жеңілдік 00 05 00 ҚМЖ
Ашық сабақ
Тәрбие сағаты
Презентация
БЖБ, ТЖБ тесттер
Көрнекіліктер
Балабақшаға арнарлған құжаттар
Мақала, Эссе
Дидактикалық ойындар
және тағы басқа 400 000 материал
Барлық 400 000 материалдарды шексіз жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз 1 990 ₸ 49 000₸ 1 айға қосылу Материалға шағымдану Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Жариялаған: Абдикаимова Гулзат СериковнаШағым жылдам қаралу үшін барынша толық ақпарат жіберіңіз "Ізденген жетер мұратқа" 11-сынып №3 сабақ
Тақырып бойынша 11 материал табылды
"Ізденген жетер мұратқа" 11-сынып №3 сабақМатериал туралы қысқаша түсінік
Білім беру үдерісінде баланың жеке тұлғасын интеллектуалдық
дамытып қана қоймай, ең әуелі баланың жоғары рухани-адамгершілік болмысын ашу .
Материалдың қысқаша нұсқасы Өзін-өзі тану бойынша сабақ жоспары
Сабақ барысы
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||













