Сабақтың
тақырыбы: Изотоптар
|
Мұғалімнің
аты-жөні:
Күні:
|
СЫНЫП:
7
|
Қатысқан оқушылар
саны:
|
Қатыспаған оқушылар саны:
0
|
Сабақ негізделген оқу
мақсаттары
|
7.1.2.5
-протон, электрон, нейтронды
және олардың атомдағы орналасу тәртібін, массасын зарядын
білу
7.1.2.6 -алғашқы 20
элементтің атом құрылысы (p+,
n0,
e-) мен атом ядросының құрамын
білу;
7.1.2.7
-изотоп түсінігін
білу
|
Сабақ
нәтижесі:
|
Оқушылардың
барлығы мынаны орындай алады: Оқулықта берілген және қосымша
тапсырмаларды орындайды. Жазба жұмыс жасайды. Сұраққа жауап
береді.
Оқушылардың
көбісі мынаны орындай
алады:
Топтық жұмысты
брлесе орындайды.Өз бетінше жұмыс жасайды. Сұраққа жауап береді.
Қосымша үлестірме ресурстармен жұмыс
жасайды.
Оқушылардың
кейбіреуі мынаны орындай алады:
Оқулықтан тыс берілген қосымша
тапсырмалады орындайды, тақырып бойынша қосымша мәліметтер мен
дәлелдер келтіре алады.
|
Бағалау
критерийі
|
Жеке, жұптық, топтық
тапсырмаларды орындай алады. Сабақ барысында тыңдаушының назарын
өзіне аудара алады.
|
Тілдік
құзіреттілік
|
Атомның құрамы мен
құрылысы. Изотоптар
|
Ресурстар
|
Оқулық, суреттер, топқа бөлуге
арналған кеспе қағаздар және әртүрлі заттар,
топтық тапсырмалар, кері байланыс,
стикер.
|
Әдіс-тәсілдер
|
Сұрақ-жауап, әңгімелеу,
түсіндіру, ойын, көрнекілік.
Рефлексия.
|
Пәнаралық
байланыс
|
Музыка, қазақ
тілі.
|
Алдыңғы
оқу
|
Химиялық элементтер. Жай және
күрделі заттар
|
Сабақтың
жоспары
|
Жоспарланғануақыт
|
Сабақ барысы
:
|
Бағалау
түрлері
|
Басталуы
5
минут
|
Бағалау
парақшасымен таныстыру
Топтарға
бөлу.
Психологиялық
ахуал қалыптастыру:
«Аялы
алақан»
Мақсаты: жылылық,
сенімділік деңгейін, еркіндікті
дамыту.
Нұсқаулық: қатысушылар шеңбер
болып отырады. «Бүгінгі сабақтан не алғыңыз, не көргіңіз келеді?» —
сұрағын оқушыларға қойып, сұрақтарға жауап алу. Бастапқы қатысушы
жанындағы көршісінің қолын ұстайды. Тренинг шеңбер бойымен
жалғасады. (Тренинг соңында қатысушылар дөңгеленіп қолдарын
ұстайды)
|
Оқушылар қорапшадан
өздеріне ұнайтын түске сай маркерлер
алады.
«Аялы
алақан»
Тренинг.
|
Жаңа
білім
10
минут
|
Білу және
түсіну
Д. И. Менделеев атомдық массаларының осу
ретімен орналасқан химиялық элементтер қасиеттерінің периодты
өзгеруінің себептерін айқындап бере алмады. Элементтердің
қасиеттері не себепті олардың салыстырмалы атомдық массаларына
периодты түрде тәуелді болатыны белгісіз еді. Бірақ Д. И. Менделеев
элементтердің атом құрылысы айқындалған сайын бұл сұраққа жауап
беруге болатынын алдын ала
болжады.
ХХ ғасырда атом құрылысы айқындалып, оның
құрылыс теориясы ұсынылды. Ғалымдар атомның ядродан және оның
айналасында қозғалып жүретін электрондардан тұратынын
анықтады.
1911 жылы ағылшын ғалымы Э. Резерфорд атом
құрылысының «планеталық» моделін ұсынды. Бұл модель бойынша атомның
ортасында оң зарядталған ядро бар, ал оны электрондар айналып
жүреді. Электрон теріс зарядталған ең кіші бөлшек, оның заряды
өлшем бірлігі ретінде
қабылданған.
Жалпы алғанда, атом электрбейтарап, яғни
зарядсыз бөлшек болып саналады, себебі ядроның (оның) оң заряды
электрондардың теріс зарядына тең. Мысалы, егер атом ядросының
заряды +4 болса, оның айналасында әрқайсысы - 1 теріс зарядталған 4
электрон қозғалып жүреді.
Кейіннен химиялық элемент атомдарының ядро
зарядтарының сандық мөлшері сол элементтердің периодтық кестедегі
реттік нөмірлеріне тең болатындығы анықталған. Мысалы, сутек
элементінің реттік нөмірі 1, оның атомының заряды +1, ядросын
сыртынан заряды - 1 болатын бір электрон айналып
жүреді.
Теллур атомы ядросының оң заряды +52, ал
иодтікі +53, сондықтан олар периодтық жүйеде 52 және 53 нөмірде
орналасқан. (Әрине, бұларды атомдық массаларының осу реті басқаша:
). Аргонның оң заряды +18, ал калийдікі +19, сондықтан калий
аргоннан кейін тұр.
Қазіргі кезде периодтық заңның тұжырымдамасы
былайша оқылады: Химиялық элементтер, олар түзетін жай және күрделі
заттардың қасиеттері сол элементтердің атом ядроларының зарядтарына
периодты түрде тәуелді
болады.
Атомның ядро заряды химиялық элементтің
қасиеттерін сипаттайтын маңызды шама. Атом құрылысы одан әрі
зерттеу кезінде, оның ядросының құрамына протондар мен нейтрондар
деп аталатын бөлшектер кіретіні
анықталды.
Әр түрлі атомндардың құрамындағы протондар
мен нейтрондардың сандары да әр түрлі, бірақ атомдағы протондар мен
нейтрондардың массаларының қосындысы сол элементтердің атомдық
массасына тең:
Ar – элементтің салыстырмалы атомдық
массасы.
Z – оның реттік
саны.
N – нейтрондар
саны.
Салыстырмалы атомдық массасы және реттік
нөмірі бойынша нейтрондар санын есептеуге
болады:
мысалы, хлордың ядросындағы нейтрондар
саны.
Ядродағы протондар саны элементтің реттік
(атомдық) нөміріне Z тең. Мысалы оттек элементінің реттік нөмірін Z
=8, протон саны 8 ядро заряды
8.
Протон зарядының абсолютті шамасы электрон
зарядының мәніне тең.Хлор мен оттек атомдарының құрылысы қысқа
түрде былай жазылады:
Сендер белгілі бір элемент атомы ядросының
протондар саны бірдей, соған орай олардың заряды да бірдей
болатынын білесіңдер. Мысалы, магний атомына 12 протон бар, заряды
+12. Бірақ осы элемент атомдарының ядроларында нейтрондар саны әр
түрлі болуы мүмкін.
Тәжірибе арқылы табиғи магнийде массасы 24
тең, атомдардан басқа массалары 25 және 26 болатын атомдар бар
екені анықталған. Массасы 25 тең
магний атомының ядросында 12 протон, 25 - 12=13 нейтрон, ал массасы
26 тең атом ядросында 12 протон 26 - 12= 14 нейтрон
бар. Ядроларында
протон саны бірдей бірақ массалары әр түрлі, белгілі бір элементті
құрайтын атомдар – изотоптар деп атайды. (Изотоп грекше «Бір орынға
орналасушы» деген мағнаны білдіреді). Жоғарыда келтірілген
массалары 24, 25 және 26 болатын бірақ ядро зарядтары бірдей магний
атомдарының түрлері магнийдің изотоптары
делінеді. Берілген
элемент изотопының ядро зарядтары бірдей болғандықтан оның
электрондар саны да өзгермейді, сондықтан химиялық қасиеттері де
бірдей. Осыған орай химиялық элементке мынадай анықтама беруге
болады: Химиялық
элемент дегеніміз – ядро зарядтары бірдей атомдардың белгілі бір
түрі. Мысалы табиғатта кездесетін хлордың 75, 53% -
і изотопта және 24, 47% - і изотоптан тұрады. Олай болса хлордың
орташа атомдық
массасы.
Берілген мәтіндерді балалар
оқып алады.
«Көшбасшы және тыңдаушылар»
әдісі
Берілген жаңа тақырыпты
түсіндіру үшін сыныптан өз еркімен бір оқушы Көшбасшы ретінде өзін
ұсынады. Көшбасшының қалауынша мәтінмен жұмыс
жүргізу.
|
Оқулық,
мәтіндер.
«Көшбасшы және тыңдаушылар»
әдісі
|
Ортасы
10
минут
|
Қолдану.
Талдау
«Ыстық
орындық» орындық
әдісі
(Бір оқушы алдыңғы жақта,
орындықтар оны айнала қоршай
орналастырылады.
Жаттығудың
сипаттамасы:
Б ір оқушы алға
шығып өз пікірін айтып және тақырып бойынша сұрақтарға жауап
береді. Сұрақты анағұрлым мазмұнды қылу үшін, оқушылар белгілі бір
пікір бойынша бірлесіп алға шығып сөйлей
алады.
1. Атом ядросы қандай
бөлшектерден тұрады?
2. Атом ядросының заряды немен
анықталады?
3. Нейтрон мен протонның
қандай ұқсастықтары мен айырмашылықтары
бар?
4. Протон мен электронның
қандай ұқсастықтары мен айырмашылықтары
бар?
5. Элемент атомының массасы
немен анықталады?
6. Протон, нейтрон және
электронның массасы мен зарядтар
қандай?
7. Изотоп атомдарында қандай
ұқсастықтар мен айырмашылықтар
бар?
|
Оқулық,қабырғаға
ілінген ватмандар, түрлі-түсті
маркерлер
«Ыстық
орындық» орындық әдісі, сұрақтар,
орындық.
|
Сергіту
сәті
2
минут
|
«Қыдырып
қайтайық!»
би
билеу
|
Оқушылар би билеп сергіп
қалады.
|
Аяқталуы
Сабақты
бекіту
10
минут
|
Синтез
"Таңда
да таста" әдісі
https://www.akavideos.com/watch?v=RAo-zw5U8gQ
|
"Таңда да
таста" әдісі
|
Бағалау
5
минут
Кері
байланыс
3
минут
|
«Жетістік»
баспалдағы.
|
Кері байланыс
парағы. «Жетістік»
баспалдағы.
|
Қосымша
ақпарат
|
Саралау – Сіз
қосымша
көмек
көрсетуді қалай
жоспарлайсыз?
Сіз
қабілеті
жоғары
оқушыларға
тапсырманы
күрделендіруді
қалай
жоспарлайсыз?
|
Бағалау -
Оқушылардың
үйренгенін
тексеруді
қалай
жоспарлайсыз?
|
Пəнаралық
байланыс
Қауіпсіздік жəне
еңбекті
қорғау
ережелері
АКТ-мен
байланыс
Құндылықтардағы
байланыс
|
Рефлексия
Сабақ /
оқу
мақсаттары
шынайы
ма?
Бүгін
оқушылар
не
білді?
Сыныптағы
ахуал
қандай
болды?
Мен
жоспарлаған
саралау
шаралары
тиімді болды
ма?
Мен
берілген
уақыт
ішінде
үлгердім бе?
Мен
өз
жоспарыма
қандай
түзетулер
енгіздім
жəне
неліктен?
|
Төмендегі бос
ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді
жазыңыз.
Сол ұяшықтағы
Сіздің сабағыңыздың тақырыбына
сəйкес
келетін сұрақтарға жауап
беріңіз.
|
Қорытынды
бағамдау
Қандай екі нəрсе табысты болды (оқытуды
да, оқуды да ескеріңіз)?
1:
2:
Қандай екі нəрсе сабақты жақсарта алды
(оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1:
2:
Сабақ барысында мен сынып немесе
жекелеген оқушылар туралы менің келесі
сабағымды
жетілдіруге көмектесетін не
білдім?
|