Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Жай бөлшектерді және аралас сандарды көбейту
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Қысқа мерзімді жоспар
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:5.2А |
Мектеп:№86 жом |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: 20.05.17ж |
Мұғалімнің аты-жөні:Жолдасова Б.О. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сынып: 5 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтақырыбы |
Жай бөлшектерді және аралас сандарды көбейту. Өзара кері сандар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақтақолжеткізілетіноқумақсаттары (оқубағдарламасынасілтеме) |
5.1.2.12 Өзара кері сандар анықтамасын білу; 5.1.2.22 Берілген санға кері санды табу; |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақмақсаттары |
Барлық оқушылар:Өзара кері сандар анықтамасын біледі, берілген санға кері сан таба алады; Оқушылардың басым бөлігі: дұрыс, бұрыс бөлшектердің және аралас сандардың кері сандарын таба алады; Кейбір оқушылар: жалпы білімдерін өмірмен байланыстыра алады; |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау крикритерийлері |
- натурал санға кері сан таба алады; -дұрыс бөлшекке кері сан таба алады; - аралас сандарға кері сан таба алады ; |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар |
Пәнге тән лексика мен терминология: Жай бөлшек, аралас бөлшек, натурал сан, аралас сан, өзара кері сан Диалогпен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер Кері санның оқылуы, таңбалануы, қолданылуы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарға баулу |
Қоғамдағы ұлттық бірлік, бейбітшілік пен келісім Шығармашылық және сын тұрғысынан ойлау |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық Байланыстар |
Жаратылыстану, бейнелеу |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бастапқы білім |
Жай бөлшек туралы түсініктері қалыптасқан; бөлімдері бірдей жай бөлшектерге қосу және азайту амалдарын орындайды; бөлшектерді қысқартып салыстыра алады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақбарысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтыңжоспарланғанкезеңдері |
Сабақтағыжоспарланғанжаттығу түрлері
|
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 5мин |
Ұйымдастыру кезеңі. Сыныпта ынтымақтастық атмосферасын орнату мақсатында оқушыларменөлең шумақтарын оқу. Әдеп сақтап әманда Әрбір адал адамға. Жасасаң бір жақсылық Қайтарады саған да. Ынтымаққа қосыл да, Ықылас қой досыңа, Ар-мақсатың нақ болсын, Ақылыңнан тосылма. Оқушыларды төрт топқа біріктіру Берілген парақшадағы санның қай топқа жататынын тауып өз орнына жайғасады(дұрыс бөлшек. бұрыс бөлшек, аралас бөлшек, натурал сан). Үй тапсырмасын тексеру Үй тапсырмасын «жұптық жұмыс» әдісі арқылы тексереді, дұрыс жауабы слайдта көрсетіледі. № 586 № 587 1) 2) 3) 4) Дескриптор -аралас сандарды бұрыс бөлшек түрінде жазады; -жай бөлшектерді көбейту ережесін білді; -бөлшекті натурал санға көбейтуді біледі; - аралас сандарды көбейтуді біледі; - бөлшекті қысқарта алады; |
Слайд
Түрлі-түсті парақшалар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 30мин. |
Жаңа сабаққа кіріспе.Өткен тақырыпты пысықтау және жаңа сабақтың тақырыбын ашу мақсатынды «Жасырын сөз» жаттығуын орындату. 1.a/b түрінде жазылған сан (бөлшек) 2. Берілген санға қалдықсыз бөлінетін санды қалай атайды? (еселік) 3. Санауда колданылатын сан (натурал) 4. Бөлшек сызығының астында жазылатын сан (бөлімі) 5. 1 мен сол санның өзінен басқа санға бөлінбейтін сан (жай сан) . 6. Бүтін және бөлшек бөлігі бар сан (аралас)7. 7. Бөлшекті нөлге көбейткенде қандай сан шығады? (нөл)
Жаңа тақырырыпты меңгерту мақсатында «Ойлан-жұптас-бөліс»әдісін пайдалана отырып әр топ жаңа тақырыпты өздері оқып,талқылап, алған білімдерін ортаға салады. Көбейтіндісі 1 болатынсандардыкөбейту. А) ; Ә) Б) Өзара кері сандардың анықтамасын беру
Көбейтіндісі 1-ге тең болатын екі санды өзара кері
сандар деп атайды. Мына сандардың жұбы
өзара кері сандар бола ма? 1) ; 2)
;3) 4) 5) ;Тапсырма. Берiлген сандарға керi
сандарды жазыңдар. 1) Дұрыс бөлшектерге: Берілген тапсырма үлкен топта талқыланып, қорытынды сөз айтылады. Оқулықпен жұмыс«Эстафета»ойыны арқылы оқулықтағы есептерді топ мүшелері бірінен соң бірітақтада орындайды. 6-тапсырма. Мына бөлшектерге керi бөлшектердi жазыңдар: Жауабы: 603. 1) Компьютерде теруші шығарманы 3 сағатта теріп болды. Компьютерде теруші 1 сағатта шығарманың қандай бөлігін терді? Жауабы: бөлігі 2) Құбыр бассейнді сумен 20 минутта толтырады. Құбыр 1 минутта сумен бассейннің қандай бөлігін толтырады? Жауабы: бөлігі 3) Сөреден мәреге дейінгі қашықтықты Динара 15 секундта жүгірді, ал Данияр 12 секундта жүгірді. Балалардың қайсысының жылдамдығы көп? Жауабы: 605. Теңдеуді шешіңдер: 1) 5) 7) 2) 4) 6) 8) Жауабы:1) 7; 2) Дескриптор - аралас сандарды бұрыс бөлшек түрінде жазады;- дұрыс бөлшекке кері сан таба алады; - аралас сандарға кері сан таба алады ; - натурал санға кері сан таба алады;Сергіту сәті Тарихи мәліметтерге қысқаша тоқталып өту. Слайдтар бойынша суреттер көрсетіледі 1.Алғашқы бөлшек сызығын Италия математигі Фибоначии 1202 жылы енгізген. 2. Ежелгі қытайда бөлшек сызығының орнына нүктені пайдаланған. 3. Ертедегі жазулар бойынша бөлшектердің мынадай аттары бар , Әр оқушыға өзіндік жұмыс орындату мақсатында «Математикалық диктант» орындайды.Мұғалім сандарды оқиды, оқушылар тыңдалым бойынша сандарды жазып, сол сандарға өзара кері санды табады.(Бестен үш, екі бүтін жетіден бір, жетіден сегіз, он бестен он бір,алтыдан он үш, бес бүтін тоғыздан сегіз, үш бүтін жүзден алпыс бір) Дескриптор - Бөлшекті дұрыс жазады;- дұрыс бөлшекке кері сан таба алады; - аралас сандарға кері сан таба алады ; |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 10минут |
Сабақты бекіту. Өтілген сабақты бекіту мақсатында «Графиктік тәсілді» пайдаланып өткен тақырып бойынша сұрақтарға «ия», «жоқ» деп жауап береді. Тұжырымдамалардың қайсысы тура: 1) 1 саны өзiне-өзi керi сан; 2) өзара керi екi санның көбейтiндiсi 1-ден кiшi болуы мүмкiн; 3) нөлге бөлуге болмайтындықтан, 0 санына керi сан жоқ; 4) кез келген санға керi сан бар; 5) нөлден басқа кез келген санға керi сан бар; 6) өзара кері сандардың көбейтіндісі 1-ге тең. жауабы
ж оқ и ә Сұрақтар 1 2 3 4 5 6 Үйге тапсырма Ежелгі грек математигі Пифагордан: “Сіздің неше оқушыңыз бар?”-деп сұрағанда, ол менің оқушыларымның жартысы математиканы оқып үйренеді,ширегі табиғаттануды оқып үйренеді, ал 1/7 уақытты үнемі ойланып отырып өткізеді, қалғаны 3 қыз деп жауап берген. Пифагордың неше оқушысы болған? Қосымша тапсырма:Дереккөздерінен Пифагор туралы мәлімет жинау
|
Қағаз қиындылары
Үлестірме қағаздар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндетқоюдыжоспарлапотырсыз? |
Бағалау – оқушылардыңматериалдымеңгерудеңгейінқалайтексерудіжоспарлайсыз? |
Денсаулықжәнеқауіпсіздіктехникасыныңсақталуы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Оқушылардың ой-пікірлерін тыңдау, қарым-қатынас мәдениеттілігін ұстануларына түрткі болу, тапқырлық танытуын мадақтау, оқушының ерекше іс-қимылына лайықты мадақтаулар айту, есептің шешімін табуда тығырыққа тірелген оқушыға қолдау көрсету.
|
«Білім » ағашына стикер жабыстырады «Бағалау парақшасы» арқылы оқушылардың қалай меңгергендерін бағалау |
-қарандашты қолдану кезінде сақ болыңдар; -сергіту сәті кезінде қолдарын достарыңа тиіп кетпесін. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1:
2:
Сабақтыжақсартуға не ықпалетеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)? 1:
2:
Сабақбарысындасыныптуралынемесежекелегеноқушылардыңжетістік/қиындықтарытуралыненібілдім, келесісабақтарда неге көңілбөлуқажет? |