|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Жай бөлшектерге амалдар қолдану |
Мектеп: Талдысай жалпы білім беретін орта мектебі |
||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалім аты-жөні: Сакауов Н.К. |
||||||||||||||
|
Сынып: 5 |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
|||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Жай бөлшектерді қосу және азайту |
||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
5.1.2.17 бөлімдері бірдей бөлшектерді қосу және азайтуды орындау; |
||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Барлығы: Бөлімдері бірдей бөлшектерді қосу, азайту ережелерін пайдаланып, мәнін есептей алады; Көпшілігі: Бөлімдері бірдей бөлшектерді қосуда қосудың ауыстырымдылық және терімділік қасиеттерін пайдалана алады; Кейбірі: Координаталық сәуледе кескіндеп, бөлшектерді қосып, азайта алады. |
||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
Бөлімдері бірдей бөлшектерді қосады; Бөлімдері бірдей бөлшектерді азайтады; Координаталық сәуледе кескіндеп, амалдарды орындай алады; |
||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар: - бөлшектерді салыстыруды біледі; - жай бөлшектің алымы мен бөлімін ажыратуға ,координаталық сәуледе кескіндей білуге баса назар аударады; -жай бөлшектерге арифметикалық амалдар қолдану алгоритмін түсіндіре алады; - бөлімдерді бірдей жай бөлшектерді қосу және азайту үшін.....керек, - |
||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Қазақстанның тәуелсіздігі және Астана |
||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Геометрия, география,қазақ тілі |
||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Жай бөлшекті біледі;ажырата алады,салыстыра алады. |
||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезендері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||||||||||
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру кезеңі (оқушыларды түгендеу, көңіл –күйлерін анықтау); Психологиялық тренинг. Мақсаты: Оқушылардың бүгінгі сабаққа деген қызығушылығын ояту, ынтасын арттыру. Нұсқау: Оқушылар шаттық шеңберін құрып, әрбір оқушы өзінің есімін әдемі,әсерлі сипаттайтын сын есіммен жалғастырады. Мысалы: Дариға-дарынды,Жазира-жайдарлы. Топқа бөлу /Мозайка әдісі арқылы/ Оқушылар суреттерді құрастыру арқылы 3 топқа бөлінеді: (жемістер суреттеріне тапсырмалар жазылған,сурет қиындыларын құрастыру арқылы дұрыс,бұрыс бөлшек,аралас сандар болып топқа бөлінеді) Жеке жұмыс. « Кубикті лақтыру» арқылы өткен тақырыпты қайталау: Мақсаты: Оқушылардың өткен тақырып бойынша білімдерін жинақтау, қорытындылау, қайталау. Нұсқау: «Кубикті лақтыру» бойынша 6 жағына тапсырмалар жазамыз, сол бойынша оқушылар бөлшектердің атауларын ажыратады.
1) Дескриптор: 1. Бөлшектерді оқи алады; 2. Бөлшектерді салыстыра алады. Кері байланыс: «Үш шапалақ» |
|
|||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
Жаңа білімді меңгерту. Топтық жұмыс «Оқы, бірік, бөліс» стратегиясы бойынша жүреді. Әр топқа жеке – жеке тапсырмалар беріледі: І топ: /тақырыпты оқып-танысады, түсінеді, ойларын жинақтап, ортаға салады./ ІІ топ: / тақырыптың ішіндегі математикалық терминдерге сипаттама береді, өткен сабақпен байланыстырады./ ІІІ топ: /тақырыпты бекіту мақсатында мысалдар келтіріп, алгоритмді дәлелдейді./ 1-мысал. 1) неше бөлігі көк түспен; 2) неше бөлігі қызыл түспен; 3) неше бөлігі көк және қызыл түстермен боялған? 4) неше бөлігі боялмаған? Олүшін бөлімдері бірдей бөлшектерді қосуды, азайтуды орындаңдар. Бөлімдері бірдей бөлшектерді қосу ережесін, азайту ережесінтұжырымдаңдар. Дескриптор: 1. Бөлімдері бірдей бөлшектерді қосу ережесін қорытады; 2. Бөлімдері бірдей бөлшектерді азайту ережесін қорытады; Кері байланыс: Екі жұлдыз, бір тілек Топтар бірін – бірінің жасаған жұмыстарына пікірлерін білдіріп, өздерінің ұсыныстарын айтады (жеке-жұптық-топтық жұмыс) №502
№504 Қосуды координаталық сәуледе орындап, қосындыны табыңдар:
(оқушылар жеке орындайды да жұптық,топтық тексереді) Дескриптор: 1. Бөлімдері бірдей бөлшектерді қоса алады; 2. Бөлімдері бірдей бөлшектерді азайта алады; 3. Бөлімдері бірдей бөлшектерге амалдар қолдана алады; 4. Бөлшектерді координаталық сәуледе модельдеп, қоса алады. Кері байланыс: «Мен бұл тапсырмада ...» Ұжымдық жұмыс:
C)
К)
Егер, кестені дұрыс толтырсаңыз Қазақстанның 2017 жылғы ең үлкен жетістігін көре аласыздар. Дескриптор: 1. Бөлшектерге амалдар қолдана алады; 2. Тапсырма нәтижесі туралы түсінік бере алады. «Ауызша» кері байланыс жасайды.
|
|
|||||||||||||
|
Сабақтың соңы |
Рефлексия:
|
|
|||||||||||||
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырма бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
|||||||||||||
|
Сабақ барысында АКТ пайдалану арқылы сабаққа деген қызығушылығын арттырамын.Топтық жұмысты бақылай отырып, қиындықтар кездескенденде бағыт беремін.Уақытты тиімді пайдалана отырып, қабілеті жоғары және үлгерімі төмен оқушылардың деңгейлеріне байланысты арнайы жетелеуші сұрақтар мен тапсырмалар дайындаймын |
|
|
|||||||||||||
|
Жалпы бағалау Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? Сабақ барысында сынып қызығушылық танытты. Сабақ барысында назардан тыс қалған оқушы болған жоқ, яғни барлық оқушы тақырыпты қаншалықты меңгергендігін көрсете білді.Алдағы сабақтарда сабақ жоспарын әлі де күрделендіріп, түрлендіріп, жаңа технологияның әдіс-тәсілдерін қолдануға көбірек көңіл бөлу керек. |
|||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Жай бөлшектерді қосу және азайту
Жай бөлшектерді қосу және азайту
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Жай бөлшектерге амалдар қолдану |
Мектеп: Талдысай жалпы білім беретін орта мектебі |
||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалім аты-жөні: Сакауов Н.К. |
||||||||||||||
|
Сынып: 5 |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
|||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Жай бөлшектерді қосу және азайту |
||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
5.1.2.17 бөлімдері бірдей бөлшектерді қосу және азайтуды орындау; |
||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Барлығы: Бөлімдері бірдей бөлшектерді қосу, азайту ережелерін пайдаланып, мәнін есептей алады; Көпшілігі: Бөлімдері бірдей бөлшектерді қосуда қосудың ауыстырымдылық және терімділік қасиеттерін пайдалана алады; Кейбірі: Координаталық сәуледе кескіндеп, бөлшектерді қосып, азайта алады. |
||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
Бөлімдері бірдей бөлшектерді қосады; Бөлімдері бірдей бөлшектерді азайтады; Координаталық сәуледе кескіндеп, амалдарды орындай алады; |
||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар: - бөлшектерді салыстыруды біледі; - жай бөлшектің алымы мен бөлімін ажыратуға ,координаталық сәуледе кескіндей білуге баса назар аударады; -жай бөлшектерге арифметикалық амалдар қолдану алгоритмін түсіндіре алады; - бөлімдерді бірдей жай бөлшектерді қосу және азайту үшін.....керек, - |
||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Қазақстанның тәуелсіздігі және Астана |
||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Геометрия, география,қазақ тілі |
||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Жай бөлшекті біледі;ажырата алады,салыстыра алады. |
||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезендері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||||||||||
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру кезеңі (оқушыларды түгендеу, көңіл –күйлерін анықтау); Психологиялық тренинг. Мақсаты: Оқушылардың бүгінгі сабаққа деген қызығушылығын ояту, ынтасын арттыру. Нұсқау: Оқушылар шаттық шеңберін құрып, әрбір оқушы өзінің есімін әдемі,әсерлі сипаттайтын сын есіммен жалғастырады. Мысалы: Дариға-дарынды,Жазира-жайдарлы. Топқа бөлу /Мозайка әдісі арқылы/ Оқушылар суреттерді құрастыру арқылы 3 топқа бөлінеді: (жемістер суреттеріне тапсырмалар жазылған,сурет қиындыларын құрастыру арқылы дұрыс,бұрыс бөлшек,аралас сандар болып топқа бөлінеді) Жеке жұмыс. « Кубикті лақтыру» арқылы өткен тақырыпты қайталау: Мақсаты: Оқушылардың өткен тақырып бойынша білімдерін жинақтау, қорытындылау, қайталау. Нұсқау: «Кубикті лақтыру» бойынша 6 жағына тапсырмалар жазамыз, сол бойынша оқушылар бөлшектердің атауларын ажыратады.
1) Дескриптор: 1. Бөлшектерді оқи алады; 2. Бөлшектерді салыстыра алады. Кері байланыс: «Үш шапалақ» |
|
|||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
Жаңа білімді меңгерту. Топтық жұмыс «Оқы, бірік, бөліс» стратегиясы бойынша жүреді. Әр топқа жеке – жеке тапсырмалар беріледі: І топ: /тақырыпты оқып-танысады, түсінеді, ойларын жинақтап, ортаға салады./ ІІ топ: / тақырыптың ішіндегі математикалық терминдерге сипаттама береді, өткен сабақпен байланыстырады./ ІІІ топ: /тақырыпты бекіту мақсатында мысалдар келтіріп, алгоритмді дәлелдейді./ 1-мысал. 1) неше бөлігі көк түспен; 2) неше бөлігі қызыл түспен; 3) неше бөлігі көк және қызыл түстермен боялған? 4) неше бөлігі боялмаған? Олүшін бөлімдері бірдей бөлшектерді қосуды, азайтуды орындаңдар. Бөлімдері бірдей бөлшектерді қосу ережесін, азайту ережесінтұжырымдаңдар. Дескриптор: 1. Бөлімдері бірдей бөлшектерді қосу ережесін қорытады; 2. Бөлімдері бірдей бөлшектерді азайту ережесін қорытады; Кері байланыс: Екі жұлдыз, бір тілек Топтар бірін – бірінің жасаған жұмыстарына пікірлерін білдіріп, өздерінің ұсыныстарын айтады (жеке-жұптық-топтық жұмыс) №502
№504 Қосуды координаталық сәуледе орындап, қосындыны табыңдар:
(оқушылар жеке орындайды да жұптық,топтық тексереді) Дескриптор: 1. Бөлімдері бірдей бөлшектерді қоса алады; 2. Бөлімдері бірдей бөлшектерді азайта алады; 3. Бөлімдері бірдей бөлшектерге амалдар қолдана алады; 4. Бөлшектерді координаталық сәуледе модельдеп, қоса алады. Кері байланыс: «Мен бұл тапсырмада ...» Ұжымдық жұмыс:
C)
К)
Егер, кестені дұрыс толтырсаңыз Қазақстанның 2017 жылғы ең үлкен жетістігін көре аласыздар. Дескриптор: 1. Бөлшектерге амалдар қолдана алады; 2. Тапсырма нәтижесі туралы түсінік бере алады. «Ауызша» кері байланыс жасайды.
|
|
|||||||||||||
|
Сабақтың соңы |
Рефлексия:
|
|
|||||||||||||
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырма бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
|||||||||||||
|
Сабақ барысында АКТ пайдалану арқылы сабаққа деген қызығушылығын арттырамын.Топтық жұмысты бақылай отырып, қиындықтар кездескенденде бағыт беремін.Уақытты тиімді пайдалана отырып, қабілеті жоғары және үлгерімі төмен оқушылардың деңгейлеріне байланысты арнайы жетелеуші сұрақтар мен тапсырмалар дайындаймын |
|
|
|||||||||||||
|
Жалпы бағалау Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? Сабақ барысында сынып қызығушылық танытты. Сабақ барысында назардан тыс қалған оқушы болған жоқ, яғни барлық оқушы тақырыпты қаншалықты меңгергендігін көрсете білді.Алдағы сабақтарда сабақ жоспарын әлі де күрделендіріп, түрлендіріп, жаңа технологияның әдіс-тәсілдерін қолдануға көбірек көңіл бөлу керек. |
|||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз



=
=
=
=
=



















