Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Жай механизмдер-7 кл
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Ұзақ мерзімді жоспардың тарау: «Күш моменті» Мектеп. Ақтөбе қаласы, Благодар орта мектебі Күні 26.05.2017ж Мұғалімнің аты-жөні. Коянбаева Асылгул Жайылхановна
Сыныбы. 7 Қатысқандар Қатыспағандар |
|
Тақырып |
Жай механизмдер |
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
7.2.4.1 «Механиканың алтын ережесін» тұжырымдау және қарапайым механизмдердің қолданылуына мысалдар келтіру. 7.2.4.2 Күш моменті ұғымының физикалық мағынасын түсіндіру. |
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар үшін: «Механиканың алтын ережесін» тұжырымдайды және қарапайым механизмдердің қолданылуына мысалдар келтіреді. Оқушылардың көпшілігі үшін: Күш моменті ұғымын түсініп, қарапайым тәжірибеде күш түсіру нүктесін анықтайды. Кейбір оқушылар үшін: Әр түрлі жағдайдағы күштің қалай жұмсалатынын салыстырып, қолданылуына талдау жасайды. |
Бағалау критерийі |
-«Механиканың алтын ережесін» түсіндіреді. -Қарапайым механизмдердің қолданылуына мысалдар келтіре алады. - Күш моменті ұғымын түсіндіреді. - қарапайым тәжірибеде күш түсіру нүктесін анықтайды. - Күштің қалай қолданылуына талдау жасай алады. |
Тілдік мақсаттар |
Жай механизмдерге келтірілген мысалдарды ауызша және жазбаша түрде сипаттай алады Лексика және пәндік терминология. Жай механизмдер.Жылжымалы Блок, Жылжымайтын Блок, күш моменті, шығыр, иін. Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер. «Күш моменті» ұғымын қалай түсінесің? |
Құндылықтарға баулу |
Техника саласында, архитектурада денелердің қозғалысын, күшті түрлендіру, қозғалыс бағытын өзгертуде қолдануды үйрету. |
Пəнаралық байланыс |
Технология – машиналардағы иіндіктің түрлері Информатика – ғаламтор желісінде ақпарат жинақтау. Биология- Адамның, жануарлардың, насекомдардың денелеріндегі механизм |
Алдыңғы білім |
Күштің қолданылуы, өлшем бірлігі, түсу нүктесі,бағыты. |
Сабақтың жоспарлан-ған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||||||||
Сабақтың басы 5мин (Барлық сынып) |
І. Ұйымдастыру. Ширату жаттығуы.
1.Пирамидалар туралы естігендерің бар
ма?
2. Адам мүшесінде иінтіректер
бар ма? Бар болса 3. Неге есік тұтқасын топсадан алыс шетіне іледі? 4. Ағашқа бір қолмен асылып тұрған ыңғайлыма, әлде екі қолмен бе? Түстер таңдау арқылы төрт топқа бөлініп, онда жасырылған сұрақтарға жауап беріп, пирамиданың жақтарына жапсырады.
|
Үлестірме материал /қызыл, жасыл, Көк,сары/
|
|||||||||||
Сабақтың ортасы /Топтық жұмыс/ 5мин /Жұптық жұмыс/ 10мин /Топтық жұмыс/ 5мин /жеке жұмыс/ 12мин |
Тапсырма 1 «Миға шабуыл» әдісі арқылы тапсырманы орындайды. А) Суреттерді сипаттаңыз. Қай жағдайда аз күш жұмсалады. Неліктен? Бұл құралдар адамның жұмысын жеңілдете ме ?
Тапсырма 2. «Ойлан-жұптас-бөліс» әдісі арқылы анықтайды. В)Шырпыны ортасынан сындырыңыз, алынған бөліктерді тағы да ортасынан сындырыңыз және бөліктер тым ұсақ болғанға дейін осылайша шырпыны бөле беріңіз. Неліктен ұсақ бөліктерді сындыру үлкен бөліктерді сындыруға қарағанда қиын? Иіндік-сызғыш пен күштер жиынтығын пайдаланып, моменттер ережесін ұсыныңдар. В) Әр түрлі жағдайдағы жұмыс әрекеті, күштің қалай жұмсалатынын салыстыр, талдау жаса.
Жүк көтергенде айналу осі не жоғары, не төмен қозғалмайтын блок жылжымайтын блок деп аталады (а-сурет). -Жүкпен бірге блоктың айналу осі де көтеріліп немесе төмен түсіп отырса, ондай блок жылжымалы блок деп аталады (б-сурет). -Күштен ұту үшін жылжымалы және жылжымайтын блоктарды бірге пайдаланады (г-сурет).
О- ой-пікір қандай Н-негіздеме жасаңыз Д-дәлел келтіріңіз Т-тұжырым айтыңыз
Тапсырма.3 «Тапқыр болсаң, талас жоқ» стратегиясы бойынша тапсырмаларды орындайды. А)Болаттан жасалған есікті аз күш жұмсап жабу үшін А және В нүктелерінің қайсысына күш түсіруі керек ? Неліктен?
Шығармашылық тапсырма. Cурет бойынша есеп құрастыр:
Оқушылар күш моменті,моменттер ережесін тәжірибе жүзінде қорытып шығарады
Тапсырма бойынша кестені толтырады
«Сырлы сауалдар» әдісі
арқылы логикалық сұрақтарға жауап
береді.
Мен.................білемін Мен ................түсіндім Мен.................жасай аламын
|
Сурет жапсырма лары
Шырпы, Блок, шығыр, сызғыш, жүктер Жетістік сатысы үлестірме материал |
|||||||||||
Сабақтың соңы /жеке жұмыс/ 5мин 2мин Үйге тапсырма 1мин |
«Кім жүйрік» әдісі арқылы ойды жинақтау. 1. Жерді төңкермекші болған грек ғалымы (Архимед) 2.Шетінде науасы бар дөңгелек тегершік (блок) 3.Жай механизмдерді көп қолдана отырып, салынған алып құрылыс (пирамида) 5. Жерді төңкеру үшін пайдаланатын жай механизмнің түрі (иіндік) 6.Ұзындықтың өлшем бірлігі (метр) «Алтын ережені» жарнамалау әдісі. Анықтаманың түйінді сөздерін пирамидаға салу.
-Егер сабақ ұнаса және тапсырманың барлығын орындаса желкенді жасыл түске бояйды. -Егер сабақта қиындық туғызса желкенді сары түске бояйды. -Егер сабақ барысында тапсырмаларды орындауда қиындық туғызып, көмек қажет болса қызыл түске бояйды. Зерттеу жұмысы «Адамның дене мүшесіндегі иіндіктер » |
Үлестірме парағы
Таратпа материал
|
Саралау-Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз?Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау-Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
. «Ойлан-жұптас-бөліс» әдісі арқылы анықтайды. Неліктен ұсақ бөліктерді сындыру үлкен бөліктерді сындыруға қарағанда қиын? «Тапқыр болсаң, талас жоқ» стратегиясы бойынша Болаттан жасалған есікті аз күш жұмсап жабу үшін А және В нүктелерінің қайсысына күш түсіруі керек Неліктен? «Алтын ережені» жарнамалау әдісі. Анықтаманың түйінді сөздерін пирамидаға салу. |
арқылы кері байланыс береді. О- ой-пікір қандай Н-негіздеме жасаңыз Д-дәлел келтіріңіз Т-тұжырым айтыңыз Сұрақтар арқылы Не байқадың Нені білесің Неліктен
Мен.................білемін Мен ................түсіндім Мен.................жасай аламын -Егер сабақ ұнаса және тапсырманың барлығын орындаса желкенді жасыл түске бояйды. -Егер сабақта қиындық туғызса желкенді сары түске бояйды. -Егер сабақ барысында тапсырмаларды орындауда |
техника саласында, архитектура саласында денелердің қозғалысын қарастырғанда ескеру, |