Материалдар / Жалқы есім және жалпы есім
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Жалқы есім және жалпы есім

Материал туралы қысқаша түсінік
.4.2.4 зат есімнің жалқы және жалпы түрлерін ажырату,жалқы есімнің жазылу емлесін сақтау. 2.2.3.1 мәтін мазмұнын анықтауға бағытталған сұрақтар құрастыру және жауап беру
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
06 Мамыр 2022
670
1 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады


Бөлім:

Салт-дәстүр және ауыз әдебиеті

Мұғалімнің аты-жөні

Минатаева Шолпан Керимбеквна

Күні:

03.03.2022

Сынып: 2

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Жалқы есім және жалпы есім.

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

2.4.2.4 зат есімнің жалқы және жалпы түрлерін ажырату,жалқы есімнің жазылу емлесін сақтау.

2.2.3.1 мәтін мазмұнын анықтауға бағытталған сұрақтар құрастыру және жауап беру

Сабақтың мақсаты

Барлық білім алушылар: зат есімнің жалқы және жалпы түрлерін ажырата алады.

Білім алушылардың көбі: мәтін мазмұны бойынша қойылған сұрақтарға жауап бере алады.

Білім алушылардың кейбірі: мәтін мазмұны бойынша сұрақтар құрастыра алады;


Бағалау критерийлері

-жалқы және жалпы зат есім түрлерін ажыратады.

-мәтін мазмұны бойынша қойылған сұрақтарға жауап береді.


           Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

5 мин

Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру

«Ізгі тілек» әдісі арқылы жүреді.

Қайырлы күн, досым!

Қайырлы күн болсын.

Бүгінгі күн біз үшін,

Сәтілікке толсын!

Бүгін алар балымыз

Кілең он болсын!

Топқа бөлу. Түстер арқылы бөлінеді




Жақсы тілек айтады.











Сабақтың ортасы

35 мин






















Үй тапсырмасы «Миға шабуыл» әдісі

Сұрақтар айналымы

1.Зат есімнің сұрақтарын ата?

2.Зат есім дегеніміз не?

3.Қандай сөздер бас әріптен жазылады?

4.Зат есімдерді ата: кітап, Алматы, оқыды.

5.Қандай сөз таптарын білесіңдер?


Жаңа сабақ

Тақтадағы суреттерге қарай отырып сабақ тақырыбын ашу.

(Ұ) 1- тапсырма

Мәтінмен жұмыс.

Алматы – әсем қала

Менің атым Сәкен. Мен Алматы қаласында тұрамын. Қала Алатау тауының етегінде орналасқан. Қаламызда Абылай хан, Абай, Төле би, Райымбек, Сейфуллин даңғылдары бар. Түзу,кең даңғылдар зәулім үйлермен қосылғанда ерекше әдемі көрінеді. Менің Алматым - әсем, сұлу қала.

Тапсырма: Жалқы есімді тап.

Жалпы есімді тап.

Мәтін мазмұны бойынша сұрақтар құрастыр


2 тапсырма

«Орындап көр» әдісі арқылы жүзеге асады. Дәптермен жұмыс жүреді. (Жеке жұмысы)

Берілген сөздерің арасынан жалқы есімдерді тауып айтайық.

Осы сөздерде жалқы есімдерден басқа сөздердің өзгешелігін анықтайық.

Shape1

Есіңе сақта!

Жалқы есімдерден басқа зат есімдерді жалпы есімдер деп атайды. Жалпы есімдер кіші әріппен жазылады: ауыл,әже, құс, көше.








3-тапсырма. Өлеңді түсініп оқы. 34-жаттығу топтық жұмыс. Саралау тәсілі «Қарқын» әдісі арқылы жүзеге асады


-Сәлем берген біздерге, қай боталар?

-Бұл біз ғой, немерелер,

Үлкенге сәлем береді!

Деп шулап, аталардың

Аламыз баталарын.




4-тапсырма

35-жаттығу. «Жұптық жұмыс» әдісі сәйкестендір

Берілген баталардың қай кезде айтылатынын тауып сәйкестендір.

1.Ұлыс оң болсын!

Ақ мол болсын!

Тілашар

2. Таудай болсын талабың,

Ашылсын тілің, қарағым. Тұсау кесу

3. Өмірге аяқ баса бер,

Асулардан аса бер! Наурыз

Сергіту сәтінде «Көңілді күн» әуенімен билейді.


quizizz.com платформасы арқылы тапсырма орындау.


(Д) 5- тапсырмада дәптермен жұмыс жүреді.

37-жаттығу.

Мақалды көшіріп жаз. Жалпы есімдерді тап. Мақалдың мағынасын түсіндір.

















Дескриптор:

Мәтіннен жалқы және жалпы есімді табады,мәтін мазмұны бойынша сұрақтар құрастырады.





Дескриптор:

-Берілген сөздердің арасынан жалқы есімдерді тауып айтады;

- Жалқы есімдерден басқа сөздердің өзгешелігі туралы қорытынды жасайды.







Дескриптор:

-Өлең не туралы екенін айтады;

-Бата туралы білетіндерін айтады;

-Сұрақтарға жауап береді;

- Батаның қай кезде берілетінін анықтайды.

















Дескриптор:

-Берілген баталардың қай кезде айталатынын есін түсіріп сәйкестендіреді



Билеп сергиді.


Дескриптор:

- Мақалды көшіріп жазады.

-Жалпы есімдерді табады.

-Мақалдың мағынасын түсіндіреді.

Жарайсың!




























Жарайсың!













































Жарайсың!

Оқулық, дәптер, қалам


























Оқулық, дәптер, қалам








Сабақтың соңы

5 мин

Сабақты бекіту: Қос жазба күнделігі» әдісі арқылы

Жалқы есім


Жалпы есім


Рефлексия: «Менің сөзім» әдісі бойынша өтеді.

Үй тапсырмасы: 38-жаттығу.

Сабақтан алған білімін, үйренгенін айтады.




Қорытынды бағамдау

Қандай екі нəрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1.

2.

Қандай екі нəрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1.

2.

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы


АКТ қолдануда қауіпсіздік техникасын сақталуын қадағалау





Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!