Сабақ жоспары
Жанды және жансыз табиғаттағы қозғалыс
|
Бөлім: |
Энергия және қозғалыс |
|
Педагогтің аты-жөні |
Матаева А. |
|
Күні: |
|
|
Сынып: 5 |
Қатысқаны: Қатыспағаны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Жанды және жансыз табиғаттағы қозғалыс |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.5.2.1 тірі және өлі табиғатта қозғалыстың маңыздылығына мысалдар келтіреді және түсіндіру |
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: тірі және өлі табиғатты ажыратады, маңызын біледі Басым бөлігі: тірі және өлі табиғаттағы қозғалысты сипаттайды. Кейбіреуі: тірі және өлі табиғаттағы қозғалыстарға мысалдар келтіре отырып, маңыздылығын атайды. |
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақ басы Сабақ ортасы Сабақ соңы |
Ұйымдастыру кезеңі. Оқушымен амандасу, сабаққа дайындығын тексеру. Сыныпты ұйымдастыру. Үй тапсырмасын сұрау.
Топқа бөліну. 1-топ Жанды табиғаттағы қозғалыс 2-топ Жансыз табиғаттағы қозғалыс Дескриптор:
Суретке қарай отырып, жанды табиғит денелері мен жансыз табиғат денелерін жазу.
Суретке қарап, жауап бер: осы денелердің қандай жалпы қасиеттері бар?
Механикалық қозғалыс – кеңістіктегі денелердің бір-бірімен салыстырғандағы орналасуының өзгеруі.
Дәптермен жұмыс. Суреттегі тірі және өлі табиғаттағы қозғалыстарды екі топқа жіктеңіз. “әр суреттің нөмірін жазыңыз)
Сергіту сәті. Әр түрлі тірі ағзалар айтылады, сол ағзалар қалай қозғалатынын іс-қимылмен көрсетеді: Қоян, Жылан, Ағаш, Балық, Көбелек, Өсімдік, Кенгуру, Піл.
Бейнебаян. Күн жүйесі және планеталар қозағалысы бейнебаян
Денелердің қозғалысын атап бер. Олар қандай денелерге салыстырмалы қозғалады?
«Сурет бойынша әңгімелеу» Топтық жұмыстың мақсаты: Оқушы тақтада көрсетілген қозғалыстың себебін түсіндіруі қажет.Талқылай келе оқушылар әрбір дененің қозғалуына ауырлық күші себеп болатынын түсінуі қажет.
Сабақты қорытындылау үшін оқушыларға қозғалыстың әртүрлі және ортақ бел-гілерін, оның тірі және өлі табиғаттағы маңызын бөліп көрсететін Венн диаграм-масын толтырады. Венн диаграммасы маңызы Жанды табиғат Жансыз табиғат
Рефлексия. «Бұлтты кесек» әдісі Мен бүгін ............. анықтадым.............. Енді жасай аламын ................... Мен ................ үйрендім. Қиын болғаны..............
|
Мұғаліммен амандасады.
Суреттер беріледі. Сол суреттер бойынша энергияның бір түрден екінші түрге айналуын түсіндіреді. Суреттер бойынша топқа бөлінеді, топтық жұмыс жасайды. Сурептке қарай отырып, жанды және жансыз табиғат денелерін жазады Суретке қарап суреттегі денелердің қандай жалпы ортақ қасиеті бар екенін анықтайды. Дәптермен жұмыс. Тірі табиғаттағы қозғалыс пен өлі табиғаттағы қозғалыс түрлерін дәптерге нөмірлеп жазады. Сергіту сәтін орындайды. Бейнебаян көрсету. Денелердің қозғалысын атап береді. Салыстырмалы қозғалысын сипаттайды. Сурет бойынша әңгімелейді Венн диаграммасы жансыз және жанды табиғат маңызын түсіреді. Рефлексия жазады. |
Қб: «Кері байланыс» Қб: «Екі жұлдыз, бір тілек» Қб: «Мадақтау» Қб: «Бағдаршам» Қб: «Мадақтау» |
Суреттер Топқа бөлінетін суреттер Жанды/жансыз табиғат денелері кестесі Суреттер Дәптер Күн жүйесі және планеталар қозағалысы бейнебаян Сурет
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Жанды және жансыз табиғаттағы қозғалыс
Жанды және жансыз табиғаттағы қозғалыс
Сабақ жоспары
Жанды және жансыз табиғаттағы қозғалыс
|
Бөлім: |
Энергия және қозғалыс |
|
Педагогтің аты-жөні |
Матаева А. |
|
Күні: |
|
|
Сынып: 5 |
Қатысқаны: Қатыспағаны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Жанды және жансыз табиғаттағы қозғалыс |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.5.2.1 тірі және өлі табиғатта қозғалыстың маңыздылығына мысалдар келтіреді және түсіндіру |
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: тірі және өлі табиғатты ажыратады, маңызын біледі Басым бөлігі: тірі және өлі табиғаттағы қозғалысты сипаттайды. Кейбіреуі: тірі және өлі табиғаттағы қозғалыстарға мысалдар келтіре отырып, маңыздылығын атайды. |
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақ басы Сабақ ортасы Сабақ соңы |
Ұйымдастыру кезеңі. Оқушымен амандасу, сабаққа дайындығын тексеру. Сыныпты ұйымдастыру. Үй тапсырмасын сұрау.
Топқа бөліну. 1-топ Жанды табиғаттағы қозғалыс 2-топ Жансыз табиғаттағы қозғалыс Дескриптор:
Суретке қарай отырып, жанды табиғит денелері мен жансыз табиғат денелерін жазу.
Суретке қарап, жауап бер: осы денелердің қандай жалпы қасиеттері бар?
Механикалық қозғалыс – кеңістіктегі денелердің бір-бірімен салыстырғандағы орналасуының өзгеруі.
Дәптермен жұмыс. Суреттегі тірі және өлі табиғаттағы қозғалыстарды екі топқа жіктеңіз. “әр суреттің нөмірін жазыңыз)
Сергіту сәті. Әр түрлі тірі ағзалар айтылады, сол ағзалар қалай қозғалатынын іс-қимылмен көрсетеді: Қоян, Жылан, Ағаш, Балық, Көбелек, Өсімдік, Кенгуру, Піл.
Бейнебаян. Күн жүйесі және планеталар қозағалысы бейнебаян
Денелердің қозғалысын атап бер. Олар қандай денелерге салыстырмалы қозғалады?
«Сурет бойынша әңгімелеу» Топтық жұмыстың мақсаты: Оқушы тақтада көрсетілген қозғалыстың себебін түсіндіруі қажет.Талқылай келе оқушылар әрбір дененің қозғалуына ауырлық күші себеп болатынын түсінуі қажет.
Сабақты қорытындылау үшін оқушыларға қозғалыстың әртүрлі және ортақ бел-гілерін, оның тірі және өлі табиғаттағы маңызын бөліп көрсететін Венн диаграм-масын толтырады. Венн диаграммасы маңызы Жанды табиғат Жансыз табиғат
Рефлексия. «Бұлтты кесек» әдісі Мен бүгін ............. анықтадым.............. Енді жасай аламын ................... Мен ................ үйрендім. Қиын болғаны..............
|
Мұғаліммен амандасады.
Суреттер беріледі. Сол суреттер бойынша энергияның бір түрден екінші түрге айналуын түсіндіреді. Суреттер бойынша топқа бөлінеді, топтық жұмыс жасайды. Сурептке қарай отырып, жанды және жансыз табиғат денелерін жазады Суретке қарап суреттегі денелердің қандай жалпы ортақ қасиеті бар екенін анықтайды. Дәптермен жұмыс. Тірі табиғаттағы қозғалыс пен өлі табиғаттағы қозғалыс түрлерін дәптерге нөмірлеп жазады. Сергіту сәтін орындайды. Бейнебаян көрсету. Денелердің қозғалысын атап береді. Салыстырмалы қозғалысын сипаттайды. Сурет бойынша әңгімелейді Венн диаграммасы жансыз және жанды табиғат маңызын түсіреді. Рефлексия жазады. |
Қб: «Кері байланыс» Қб: «Екі жұлдыз, бір тілек» Қб: «Мадақтау» Қб: «Бағдаршам» Қб: «Мадақтау» |
Суреттер Топқа бөлінетін суреттер Жанды/жансыз табиғат денелері кестесі Суреттер Дәптер Күн жүйесі және планеталар қозағалысы бейнебаян Сурет
|
шағым қалдыра аласыз



















