Сабақтың
тақырыбы:
|
Жаңа жылдық шеберхана. Шыршаға
ілетін әшекейлер.
|
Күні:
|
Мұғалімнің
аты-жөні:
Атауова Айнаш
Беркиновна
|
Мектептен тыс жұмыс
орталығы
«Шабыт» сурет
үйірмесі
|
Қатысқан
оқушылар
саны
|
Қатыспағандар
|
Оқу
мақсаттары
|
Дизайнерлік дағдыларын
қалыптастырып, эстетикалық талғамдарын
дамыту.
|
Күтілетін
нәтиже
|
Барлық
оқушылар: көлемді пішіндер
туралы,
жаңажылдық
әшекейлерді жасауды біледі.
Жасанды және табиғи
материалдардан көлемді
пішіндерді
пайдаланып, оқулыққа сүйене
отырып,
жаңажылдық әшекейлер
жасай алады. Олармен
жаңажылдық шырша мен
бөлмелерді безендіреді.
Оқушылардың
көпшілігі: жаңажылдық әшекейлерді жасау
ретін түсіндіре алады.
Кейбір
оқушылар: ерекше жаңажылдық әшекейлер
жасау үшін идеяларын ортаға сала
алады.
|
Бұрын алған
білімдері
|
Жазық пішіндер. 1-сынып. Түс
және көңіл күй. 2-сынып. Қарама-қарсы түс үйлесімі. 3-сынып.
Қағазбен жұмыс істеу ерекшеліктері.
2-сынып.
|
Пәнаралық
байланыстар
|
Бұл сабақта мына
пәндермен байланыс орнайды:
жаратылыстану,
математика, музыка, қазақ
тілі.
Оқушылар тақырыпты талқылап,
әдеби туындыларды тыңдау барысында дұрыс әрі бейнелі түрде сөйлеу
дағдыларын дамытады.
|
Сабақтың
барысы
|
Сабақ
кезеңдері
|
Жоспарланған жұмыс
түрлері
|
Дереккөздер
|
Сабаққа
кіріспе
|
Сыныпта жақсы
психологиялық ахуал мен шығармашылық жағдай жасау.
Интерактивті
тақтада немесе
тақтада қыстың, жаңажылдық мерекелердің суреттері ілініп, музыка
ойнап тұрады. Тақтаның астына оқушылар жаңа
жыл
қарсаңында өздерін
көңілді сезінуі үшін
«Жаңажылдық шеберхана» деп
жазып қоюға болады
|
Суретшілердің
жан-жануарлар
мен
өсімдіктерді
бейнелеген
гра фикалық
және
кескіндеме
жұ-мыстары.
|
Алған
бі-лімнің
өмірмен
байланы-сы.
Жаңа
білім
мен
дағдыға
қол
жет-кізу
|
Жаңа жылға санаулы
күндер қалды, сондықтан жаңажылдық әшекейлерді сатып алудың уақыты
келді. Балалар бұл мерекені өте жақсы көреді, алайда оларды тек
сыйлық алуға ғана емес, сондай-ақ мерекеге дайындыққа қатысып, оны
көңілді өткізуге өздерін де қатыстырған дұрыс. Бұл
сабақ
балаларды жаңажылдық
ойыншықтар мен кәдесыйларды өз қолдарымен жасауға үйретіп, мерекені
безендіруге арналады.
|
Оқулық.
Анималист-суретшілер
мен
пейзажшылардың
графикалық
және
кескіндеме
жұ-мыстарының репродукция
лар
|
Материалды
түсіндіру
|
Оқушыларға шыршаны
безендіруге немесе жаңажылдық сыйлық ретінде ұсынуға болатын
құрамақтардың бірнеше нұсқасын ұсынуға
болады.
Олар көлемді
пішіндермен жұмыс істейтін болғандықтан, сабақтың басында сол
пішіндерді біліп алуы тиіс. Оқушылар шеңбер, тік
бұрыш,
үшбұрыш және т.б.
пішін түрлерімен таныс. Көлемді пішіндерді көрсетіп, олар жазық
пішіндерден несімен ерекшеленетініне талдау жүргізу керек. Балалар
дұрыс жауап беруі мүмкін,
өйткені олар көлемді
пішіндермен жұмыс істеді. Енді оларды есте сақтайды. Одан әрі
оқулық бойынша ұсынылған құрамақтарға назар
аударды.
Мұғалім жасанды және
табиғи материалдардан бірнеше құрамақтың жасалу жолын түсіндіреді.
Бұл
Жаңа жылда қолмен
жасауға болатын заттардың үлгісі екенін, бірақ оны дәл солай
қайталау міндет
емес екенін естен
шығармау керек. Мұғалім құрамақтардың үлгісін ұсына алады, ол
терезедегі қырау, әртүрлі гүл алқалар, кәдесыйлар
мен
шыршаға арналған
ойыншықтар болуы мүмкін. Мұғалім кәдесыйларды таңдағанда сол өңірде
бар
табиғи
материалдарды, сондай-ақ балалар қиындықсыз табатын жасанды
материалдарды ескеруі керек. Оқушылар бір сабақта екі-үш құрамақ
жасай алады. Сабақтың соңында
жасаған
жұмыстарын талқылайды,
оқушылар құрамақтары не үшін керек екенін, оларды кімге
сыйлайтындарын айтады.
|
Жұмыс
дәптері,
түсті
қарындаштар
не
фломастерлер
|
Сабақтың
қорытын-дысы
|
Оқушылар көлемді
денелер туралы біліп, олардың атауын есте сақтады, жаңажылдық
құрамақ жасау
жолын білді. Жазық пішіндер
мен көлемді денелерді ажыратып үйренді, жасанды және табиғи
материалдардан жаңажылдық құрамақтар жасап
үйренді.
|
|
Қосымша
ақпарат
|
|
|
Дифференциациялау
Оқушылардың бәрі
тақырыпты
талқылауға
қатысады,
мұғалімнің
сұрақтарына жауап
береді. №1 жұмыс
дәптерілеріне тапсырманы
орындайды. Оқушылардың көпшілігі өз
қалауымен орындайды. Және
монотипия
жасап, қағаздан
суреттерді
қиып, өз бетінше
жұмыс
істейді
|
Оқушылардың
ақпаратты
меңгергенін
қалай
тексересіз?
1)
Оқушылардың
мұғалімге
берген
жауабынан
(оқулық-тағы);
2) жасаған
жұмыс-тарынан (жақсы
жасалған
жұмыстарды
ғана
бағалаңыз);
3) жасаған
жұмысты
талқылауларынан.
|
АКТ-мен
байланыс
Сабақтың барысында
мұғалім
СD-дискідегі
материалдарды,
сондай-ақ
интерактивті
тақтаны да қолдана
алады. Мұғалім өздік
жұмыстың
басында оқушылардың
есіне
қайшымен жұмыс
істеу
ережесін
салады.
|
Оқушыларға қалай
қолдау
көрсетесіз?
Сабақтың
барысында
оқушыларды
бағалайды:
Жарайсың, сен
сұрақтарға
толық жауап
бересің!Сен өте
байқампазсың! Сен
табиғат
нысандарын жақсы
суреттейсің
(суретшілер
туындыларын)!
Сен тапсырманы
жақсы
орындауға тырыстың!
Сен
жұмыстарды
талқылауға
белсене қатыстың! және
т.б.
|
Бағалау
Сабақта
оқушыларды
бағалау:
1) оқушылардың
мұға-лімнің және оқулықта- ғы сұрақтарға
жауабы;
2) туындылардың
ре-продукцияларын суреттеуі;
3) жұмысты
талдап,
талқылауға
қатысуы;
4) жұмыс
дәптерінде
орындалған
тапсыр-малар (жақсы жасалған
жұмыстарды
ғана
бағалаңыз).
|
Құндылықтар
мен
байланыс
Анималист-суретшілер
мен
пейзажшылардың
жұмыс-тарын, жанды табиғат фото-суреттерін көрсетіп, таби-ғатқа,
туған өлкеге сүйіс-пеншіліктерін оятып, эсте-тикалық көзқарастарын
қалыптасты
руға септігін
тигізетін №2 қосымшадағы
өлеңдер мен
материалдарды
қолданады
|
Рефлексия. Мұғалім
жылдың басында әрбір оқушыға бірнеше смайлик дайындап
қояды.
Оқушыларды сабақ
барысында смайликтермен бағалайды. Мысалы: «Өте қызық!»,
«Мен
көп жаңа нәрсе
білдім!», «Мен көп нәрсе үйрендім!», «Маған қиындау болды!», «Мен
бәрін орындап үлгермедім!», «Мұның маған пайдасы бар!» және т.б.
Оқушылар сабақтың
соңында смайликтерін
көрсетеді. Сабақтың қалай өткенін, ең қызықты нәрсе не болды,
қандай жаңа нәрсе білгендерін, нені үйренгендерін
айтады.
|