Материалдар / Жаңартылған бағдарлама бойынша ашық сабақ жоспары. Ә дыбысы.
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Жаңартылған бағдарлама бойынша ашық сабақ жоспары. Ә дыбысы.

Материал туралы қысқаша түсінік
Жаңартылған бағдарлама бойынша ашық сабақ жоспары. Әдыбысы.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
29 Қараша 2018
635
0 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Пәні:Сауат ашу Тексетілді Оқу ісінің меңгерушісі:Найманбаева Ә.

МАД сынып «Г»

Күні:

Қатысқаны:

Қатыспағаны:

Мұғалім:Байшылыкова Жадыра

Сабақтың тақырыбы:

Салт-дәстүрлерді білу не үшін керек ?

Анамыздың әлдиі. «Ә»дыбысы мен әрпі.

Оқу мақсаты:

0.1.1.1 Тілдің дыбыстарын естіп қабылдау, оларды сөздер ішінен бөлу жəне сөзсіз жеке айту.

0.1.1.2 Сөздегі дыбыстарды, олардың түрлерін (дауысты, дауыссыз,жуан жəне жіңішке дауыстылар) ажыратып, дұрыс дыбыстау.

0.1.4.1 Сөйлеу барысында дауыс ырғағын сақтап, вербалды емес қарым-қатынас құралдарын (ым-ишара, қимыл), сөздерді (кешіріңіз, тыңдаңызшы! жəне т.б.) қолдану.

0.3.1.1 Сөз, сөйлем сызбасын құру, оларды үлгінің көмегімен жəне ұсынылған үлгілер негізінде жазу.

0.3.3.1 Жазу бетін бағдарлау, жазу жолын, жоларалық кеңістікті ажырату, торкөз дəптерге кең сызықтар, əріп элементтерін жазу.

Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар:

Берілген суретке қарап,Сөздегі дыбыстарды,олардың түрлерін ажырату.

Көпшілік тәрбиеленушілер:

Сұрақтарға жауап беріп,әңгіме желісін құру.Сөздегі дыбыстарды,олардың түрлерін ажырату,әріп элементтерін жазу.

Кейбір оқушылар:

Суретті кітаптардан қажетті ақпаратты табу. Өзіне таныс тақырып аясында диалогке қатысады.Сөз,сөйлем сызбасын оқу.

Бағалау критерилері

Ə дыбысы – дауысты дыбыс, жіңішке дауысты.

Ə дыбысының айтылуын дұрыс дыбыстайды.

Ə дыбысына (дауысты, жіңішке дауысты) сөз құрайды.

Ə дыбысын қатыстырып, сөз, сөйлем құрастырады.

Ә әрпінің элементін өз бетінше жазады.

Тілдік мақсаттар

Оқушылар: Суреттер бойынша сұрақтар құрастыру.

Сөйлем түрлерін ажырата отырып, сөздің санын анықтап, буынға бөлу.

Сызбаға қарап сөйлем құру.

Негізгі сөздер мен тіркестер:

Сыныптағы диалог/ жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:

Пікір алмасу:

Өлеңнен Ə дыбысы бар қандай сөздерді естідіңдер?

Сөйлем соңына қандай тыныс белгісін қоясың?

Бұл сөздер кімге айтылады?

Жуан дыбыстармен жасалған сылдырмақ саған ұнай ма?

Құндылықтарға баулу

Достық,денсаулық,қамқорлық құндылықтарын дамыту.

Пән аралық байланыстар

Көркем әдебиет,сөйлеуді дамыту.

Алдыңғы білім

Сөздерден тыныс әріптерді ажыратады.Сөздерге дыбыстық талдау жасайды.

Сызба арқылы сөйлем құрайды.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Сабатың басы

















































Сабақтың ортасы























































































Сабақтың соңы

Сыныпта жағымды психалогиялық ахуал туғызу.

Қолына жүрекше пішінді үрленген шар ұстаған оқушыға өзінің

үйде аналары қалай еркелететінін айтады,солай жалғаса береді.Мысалы:құлыншағым,ботақаным,балапаным т.б.

Түрлі-түсті шарлармен алып,сол бойынша топ құрып орындарына отырады.





Əліппе-дəптермен жұмыс

1-тапсырма

Оқушыларға «Бесік жырын» оқып беремін.

Əлди-əлди, бөпешім,

Əлпештейтін көкешім.

Тербетейін жата ғой,

Тəтті ұйқыға бата ғой.

«Ой қозғау»әдісін қолданамын.

Балалардан өлең жолдарынан Ə дыбысы бар қандай

сөздерді естідіңдерме?

-Бұл ән қай кезде айтылады?

Ə дыбыс бар сөздерді айтып береді.

Ə – жіңішке дауысты дыбыс. Екі езу сəл кері

тартылып, жымиып күлген кісінің кейпін көрсетеді,

үстіңгі тістері мен астыңғы тістерінің арасы а

дыбысын айтқандағыдан гөрі жақынырақ

қашықтықта сақталады, дауыс шымылдығы жабық

болады, жұмсақ таңдай көтеріледі де мұрын ауа

жолымен жабылып тұрады;

Дауысты дыбыстар қызылмен белгіленеді.

Сергіту сәті

Қаз-қаз, балам, қаз балам

Қадам бассаң, мəз болам

Тұсауыңды кесейін

Күрмеуіңді шешейін,

Қаз, қаз, балам, қаз балам.

2-тапсырма.

«Суреттер сөйлейді»әдісі.

Балаларға қазақ халқының бесікке салу,

тұсау кесу сияқты дəстүрлері туралы айтып беремін.

Бесікте ұйықтап жатқан жəне баланың тұсауын кесу

рəсімінің суреттерін көрсетеді.

«Тəй-тəй!», «Əлди-əлди!», «Қаз-қаз!» деген

сөздерді кімге арналып айтылады?

Сəби ұйықтағанда айтылатын «Тыныш, шулама!»

деген сөзді ым-ишарамен көрсетеді.

3-тапсырма

«Сəби ұйықтады» деген сөйлемін

əртүрлі дауыс мəнерімен айтқызу. 1-сөйлемде

хабарлы сөйлемнің мəнерімен, ал 2-сөйлемде лепті

сөйлемнің дауыс мəнерімен айтқызады. Дəптерде

берілген екі сөйлемнің соңына тыныс белгілерін қойдырамын

4-тапсырма

Оқушыларға қысқа өлең шумақтарын оқып беремін.

Тербеткен əже сəбиді,

Естіледі əлди-əлдиі.

Баланың арбасының сыртқы пішіні неге ұқсайтынын сұраймын.

Ə əрпінің баспа түрін көрсетемін. Балалар салыстырады.

Ауада Ə əрпін жазып көрсетеді.

Сəбидің арбасын Ə əрпіне ұқсатып салады жəне бояйды.

5-тапсырма

Балаларға сылдырмақ ойыншығын көрсетемін.

Баланың ең алғашқы ойыншығы, онымен жаңа туған

нəрестені сылдырлаған дыбысы арқылы тыныштандыруға

болатынын түсіндіремін. Балалар сылдырмақ туралы білгендерін

айтады. Балаларға сылдырмақ жасау тəсілін

көрсетемін. Балалар сəбиге арнап жіңішке дауысты

дыбыстардан əдемі сылдырмақ құрастырады.

Балалар жазу жолына Ə əрпінің баспа түрін жазады



Кері байланыс

Қорытынды жасап,бүгінгі сабағымыздың мақсаты жүзеге асырылды ма?

Балаларды мақтап,қай тапсырманы орындау қызықты болғанын сұраймын және «Бес бармақ»әдісін қолданамын.

Рефлексия. Балалар өз білім деңгейлерін

смайликтер арқылы бағалайды.



Shape1






Жүрекше шарлар

Shape2













Әліппе-дәптер













Аудио ,видео жазбалар.

АКТ











Стикер

смайликтер























Көрнекілік суреттер.





Видео жазба

АКТ





























Сылдырмақ,әріп қималары.











Қосымша ақпарат



Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз?


Бағалау – Оқушылардың үйренгенін

тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Денсаулық және

қауіпсіздік техникасын сақтау


Ойын арқылы өткен сабақтарда алған білімдерін еске түсіру.Қабілетті оқушыларға Қазақтың тағы қандай салт-дәстүрі туралы білетінін сұрау.Мысалы:

Қыз ұзату,бет ашар,сүндет той т.б.

Көңіл күйлі смайликтермен

Бағалаймын.







Бас бармақ арқылы бүгінгі

сабаққа көңіл күйлерін білдіреді

Сергіту жаттығуларын

қимылмен көрсетеді.





Сабақта қауіпсіздік ережелері сақталады.

Рефлексия.

Қорытынды жасап,бүгінгі сабағымыздың мақсаты жүзеге асырылды ма?

Балаларды мақтап,қай тапсырманы орындау қызықты болғанын сұраймын және «Бес бармақ»әдісін қолданамын.

Балалар өз білім деңгейлерін

смайликтер арқылы бағалайды.

Сабақ жоспарыма қандай сай дұрыс өтті.

Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жзыңыз.

Сол ұяшықтағы сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін

Сұрақтарға жауап беріңіз.

Сабақ мақсатына жетті

Қорытынды бағамдау

Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1:Сергіту сәті

2:Топтық жұмыс

Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1:Топтық жұмыс

2:Ойын тапсырмалар

Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?

1.Ойын тапсырмаларды көбірек беру.

2.Өмірмен байланысты көрнекілік құралдармен сабақ өткізу.














Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!