Күні: 27.11.2017ж.
|
Пәні: Химия
|
Сыныбы: 7 «Б»
|
Пән мұғалімі:
|
Айтпанбетова Роза Серикбаевна
|
Тақырыбы:
|
Химиялық элементтер. Жай және күрделі
заттар
|
Сабақ негізделген оқу
мақсаты
|
7.1.2.2 Әрбір элементтің химиялық таңбамен
белгіленетіндігін және белгілі атом түрі екенін
білу;
7.1.2.3 элементті металдар мен бейметалдарға
жіктеу;
7.1.2.4 заттарды құрамына қарай жай және
күрделіге жіктеу;
|
Сабақтың мақсаттары
|
|
Барлық
оқушылар:
1.Әр оқушы элементтің өзінің
таңбасы болатынын біледі;
2.Заттарды құрамына кіретін атом
түрлеріне қарай жай және күрделіге жіктей
алады.
3.Элементтерді периодтық кестеде
орналасуы бойынша металдар мен бейметалдарға бөліп жіктей
алады.
|
Оқушылардың көпшілігі:
1.Элемент пен жай зат ұғымын
ажырата біледі
|
Кейбір оқушылар:
1.Химиялық элементтерді
жіктеудегі себебін түсіндіре алады.
|
Тілдік мақсат
|
Пәнге қатысты лексика мен
терминология
Химиялық таңба, химиялық элемент, коэффициент,
металдар, бейметалдар, жай және күрделі заттар
|
Диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік
бірліктер
|
Сұрақтар:
Химиялық элемент
дегеніміз....................
Химиялық элемент және атом ұғымдарын бірдей деуге
болама? Себебі .............................
Химиялық элемент қандай екі үлкен топқа бөлінеді?
Сіз неліктен ............. екенін айта аласыз?
|
Бағалау критерийлері
|
-
Химиялық элементтерді танып,
атайды.
-
Элемент пен жай зат ұғымын
ажыратады.
-
Периодтық кесте бойынша металдар мен
бейметалдарды жіктейді.
-
заттарды құрамына кіретін атом түрлеріне қарай
жай және күрделіге жіктейді
|
Құндылықтар
|
Топ
жұмысы – ауызбіршілк, ұжымшылдық, жұптық жұмыс - ортақ істің
нәтижесіне жауапкершілік, ынтымақтастық; жеке жұмыс –өмірбойы білім
алу, өз бетімен жұмыс орындау кезінде сын тұрғысынан
ойлау
|
Пәнаралық байланыс
|
Жаратылыстану
|
Алдыңғы білім
|
7.4.1.1 -элементті (жай зат) бірдей атомдардың
жиынтығы ретінде түсіну (химия 7.1.А)
7.4.1.3 -элемент (жай зат), қоспа және қосылыс
түсініктерін ажырата алу (химия 7.1.А)
5.3.2.5- заттарды ерігіштігі бойынша, металдар
және бейметалдарға жіктеу (жаратылыстану 5,2,А)
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың басы
9 мин
|
Ұйымдастыру кезеңі
1 мин
2 мин
|
1.Оқушылармен сәлемдесіп,
түгендеу, олардың сабаққа дайындығына назар аудару, оларды сабақтың
тақырыбы және мақсатымен таныстыру;
2.Психологиялық ахуал
туғызу;
Жаймен әуен ойнап тұрады.
Мұғалім:
-
Оқушылар көзімізді жұмып, екі қолымызды
аяғымыздың үстіне қоямызда денемізді еркін
ұстаймыз.
-
Бүгінгі сабақтың қызықты, әрі көңілді өтетінін
көз алдымызға елестетіп, жоғары жетістікке жетеміз деп мақсат
қоямыз.
|
Жоспар
|
Ресурстар
|
2 мин
4 мин
|
4. Үй тапсырмасын сұрау:
1. «Антивирус»
тәсілі. Мұнда дұрыс және дұрыс емес
тұжырымдар, түйінді сөздер беріледі.
Оқушылар дұрыс жауаптарын теріп жазады.Дұрыс
сөйлемдерді ағылшын тіліне аударады
1. Атом – заттың химиялық
жолмен бөлінетін ең ұсақ бөлшегі;
Д.Е.
2. Молекула – заттың құрамы
мен қасиетін сақтайтын ең кіші бөлшегі;
Д.
-
3. «Барлық денелер өте
ұқсас, көзге көрінбейтін, мәңгі қозғалыста болатын бөлшектер –
атомдардан тұрады» деген болжамды итальяндық ғалым Амадео Авогадро
айтқан; Д.Е.
-
Судың бір молекуласында 2
сутек, 1 оттек атомы бар. Д.
-
Молекулалар химиялық
реакция кезінде айырылады. Д.
Бағалау: Өзін –
өзі бағалау
|
Қағаз қиындылары
Слайд
Үлестірме қағаздар
|
Сабақтың ортасы
28 мин
|
Ой қозғау
2 мин
3 мин
3 мин
2 мин
2 мин
2 мин
1 мин
1 мин
2 мин
2 мин
1 мин
2 мин
1 мин
1 мин
3 мин
|
Бейнежазба «Химиялық элемент
таңбалары»
Тапсырма №1. Постер қорғау. Топтық
жұмыс
1 – топ «Элемент» шығу тарихы және аталуы мен
оқылуы туралы таныстырады.
2 – топ. «Металдар мен бейметалдар» туралы
түсінік береді.
3 – топ. «Жай және күрделі заттар» туралы түсінік
береді.
Бағалау: Екі жұлдыз, бір
ұсыныс
Химиялық тілді үйрету мақсатында төмендегі
жазбаша жұмысты беремін.
Тапсырма №2. Мына элементтердің таңбасы мен
латынша атауын жазыңыз:
Сутек ___ алюминий ____натрий____ азот
___
күкірт
___мырыш ___ Oттек __Mагний___
Кaльций ___ хлор _____ Темір ___Фосфор
___
Тапсырма №3. Жұптық
жұмыс.
3.1. «Мен кіммін» Берілген элементтердің
ішінен металдар мен бейметалдарды жіктеңіз: Na, Mg ,F, H, K, Zn,
Si, Ca, O, Fe, Cu, I, N, Li, P
Бағалау: Өзара формативті
бағалау
Сергіту сәті. (Қызықты қимыл
қозғалыстары)
Бойыңды сергек тік ұста,
Емін – еркін тыныста.
Деміңді ішке тез алда,
Сол қолыңды соз алға.
Қол ұшына қарада,
Үшбұрыш сыз ауада.
Оң қолда бос тұрмасын
Шеңбер жасап зырласың
Тапсырма №3. Жеке жұмыс
4.1. Оқушыларға периодтық кестеден
қаламен аталған , ғаламшармен және ғалымдардың құрметіне аталған
элементерді теріп жазыңыз.
4.2. Жай және күрделі
заттарды ажырату
4.3. Иллюстрацияларды
белгілеу
4.4. «Сәйкестендіру»әдісі бойынша тапсырма
беріледі
4.5. Тұжырымдардың дұрыс не бұрыстығын
көрсетіңіздер
4.6. Таңбаларды дұрыс элементтерімен
сәйкестендір
4.7. Заттарды топтарға жіктеужәне қасиеттерін
таңдау
4.8. Кестені толтыр
Сабақтың қорытындысы бойынша әр топтың
жұмысының пайыздарын анықтау
5.1. Кесте толтырыңыз.
А
Au
лтын
Металл______
Бейметалл ____
Жай
зат ______
Күрделі
зат____
Неіктен _______
|
H2O
Cy
Металл______
Бейметалл ____
Жай
зат ______
Күрделі
зат____
Неіктен _______
|
I2
Йод
Металл______
Бейметалл ____
Жай
зат ______
Күрделі
зат____
Неіктен _______
|
Nacl
Ас
тұзы
Металл______
Бейметалл ____
Жай
зат ______
Күрделі
зат____
Неіктен _______
|
Cyек
М
H2
еталл______
Бейметалл ____
Жай
зат ______
Күрделі
зат____
Неіктен _______
|
FeO
AlO
Темір
Металл______
Бейметалл ____
Жай
зат ______
Күрделі
зат____
Неіктен _______
|
SO
SO
Көміртек
Металл______
Бейметалл ____
Жай
зат ______
Күрделі
зат____
Неіктен _______
|
Алюминий
Металл______
Бейметалл ____
Жай
зат ______
Күрделі
зат____
Неіктен _______
|
CuO
Мыс
Металл______
Бейметалл ____
Жай
зат ______
Күрделі
зат____
Неіктен _______
|
Ag
Күміс
Металл______
Бейметалл ____
Жай
зат ______
Күрделі
зат____
Неіктен _______
|
Күкірт
Металл______
Бейметалл ____
Жай
зат ______
Күрделі
зат____
Неіктен _______
|
А
NaHCO2
с содасы
Металл______
Бейметалл ____
Жай
зат ______
Күрделі
зат____
Неіктен _______
|
Бағалау: «Мадақтау сэндвичі» арқылы
бағалау
|
«Bilim Land» сайты
Плакаттар,
маркер, стикер.
Слайд
Слайд
Периодтық жүйе
Электронды оқулық
«Bilim Land» сайты
«Bilim Land» сайты
Слайд,
үлестірмелер
|
Сабақтың соңы
3 мин
|
Кері байланыс 2 мин
Үйге тапсырма
1 мин
|
Ақпаратпен жұмыс істегенде оқушылардың сын
тұрғысынан ойлауын дамыту үшін
«Миыңның
суретін сал» кері байланыс
жасаймын.
Оқушылар мидың
суреті бар үлестірме
қағазға сабақ кезінде меңгерген
білімдерін білдіретін сөздермен
толтырады.
-
Тақырыпты оқу;
-
Шығармашылық тапсырма металдар металдар мен
бейметалдардан 2 элементтен тапсырма дайындау көршісіне (ой
қозғау).
|
Мидың суреті бар үлестірме
қағаз
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау
көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай
тапсырмалар бересіз?
|
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру
деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын
сақтау
|
Дифференциация сабақтың
көпшілігі үшін жеке және жұптық, топтық жұмыстар жүргізу кезінде
орындалады. Химиялық тілді үйрету
мақсатында барлық оқушылар орындай алатын
химиялық элементтің таңбасы мен латынша атауын жазатын жазбаша жеке
жұмыс бердім. Оқушылардың көпшілігі орындай
алатындай
химиялық элемент және жай зат
деген ұғымдарды ажырата білу
үшін төмендегі
тапсырманы беремін. Ал сараланған
оқушылар анықтау мақсатында кесте
дайындадым.
|
-
Топтық жұмыста «Екі жұлдыз, бір ұсыныс» арқылы
бағаладым.
-
Жұптық жұмыс өзара формативті бағалау арқылы
бағаланды.
-
Жеке жұмыс «Мадақтау
сэндвичі»
арқылы ауызша
бағаланды.
-
Кері байланыс «Миынның суретін сал» арқылы
жазбаша кері байланыс жүргіздім.
|
-
Дайын үлгідегі жауапты слайд;
-
Қимыл – қозғалысқа арналған сергіту
жаттығуы
|
Сабақ бойынша
рефлексия
-
Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы,
қол жетімді болдыма?
-
Барлық оқушылар оқу мақсатына қол
жеткіздіме?
-
Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса,
неліктен деп ойлайсыз?
-
Сабақта саралау дұрыс жүргізілді
ме?
-
Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді
пайдаландыңыз ба?
-
Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және
неліктен?
|
|
Жалпы бағалау
|
Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен
оқуға қатысты)?
1:
2:
Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал
етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?
1:
2:
Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе
жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы нені
анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару
қажет?
|
|