Пән: Қазақстан
тарихы
Ұзақ мерзімді жоспар
бөлімі: 5.2В
Сақтар
Күні: Сынып: 5
|
Ақтау қаласы «№13
гимназиясы» КММ
Мұғалімнің
аты-жөні:Шегебаева Г Т
Қатысқандар
саны:
Қатыспағандар
саны:
|
Сабақ тақырыбы
|
Сақтар туралы тарихи
мәліметтер
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
|
5.3.1.1-картадан тайпалық
одақтардың орналасуын көрсету 5.3.1.2-ежелгі мемлекеттік
бірлестіктердің құрылуын түсіндіру.
|
Сабақ мақсаттары
|
Барлығы: Оқушылар Қазақстанда
мекендеген сақ тайпаларын картадан көрсете алады,сақтар туралы
негізгі грек, парсы деректерін
түсіндіреді.
Басым
көпшілігі: Сақтар туралы грек, парсы
деректері арқылы сақтардың қоғамдық құрылысын анықтай
алады.
Кейбіреулері:.Сақтар туралы грек, парсы
деректерін талдай алады.
|
Бағалау
критерийлері
|
Оқушылар
оқулықпен және берілген
деректермен жұмыстана отырып, сақтар туралы грек, парсы деректерін
анықтайды және деректерді талдауға
жұмыстанады.
|
Тілдік мақсаттар
|
Пәнге қатысты лексика
мен терминология:
Тайпа, тайпалық бірлестік,
абыздар, жауынгерлер, егіншілер, малшылар, тайпалық одақ, мемлекет,
көсем, патша, археология, қорған, оба,
қорым
Диалог пен жазуға
қатысты тіркестер:
Грек, парсы, рим жазбалары
сақтардың өмір салты туралы келесі мәліметтерді
береді:..........
Дерекке қатысты мен мынадай
сұрақ қоя аламын.........
Біздің тобымыздың
ойымызша:...............
Тілдік
дағдылар:
Оқылым
дағдысы: грек, парсы,рим жазба
деректерімен жұмыс жасайды.
Айтылым
дағдысы: Пресс-конференция –Алтын
адаммен кездесу.
|
Құндылықтарды
дарыту
|
-Тарих, мәдениет пен тілдің
біртұтастығы
-Адамзат тарихы мен
археологиялық ескерткіштерге құрметпен қарап,
қамқорлық көрсету,
жауапкершілік, шығармашылық және сыни тұрғыдан
ойлау
-Топтық жұмыс жасай отырып,
ынтымақтастық бірлікті қалыптастыру
|
Пәнаралық байланыстар
|
География
Бейнелеу
|
АКТ қолдану дағдылары
|
Интерактивті тақта мен
презентация жаңа сабақ материалын игеруде
пайдаланылады
|
Алдыңғы
білім
|
Ерте темір дәуіріндегі
өзгерістерді біледі.
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланған
кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған
іс-әрекет
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
Қызығушылығын ояту
кезеңі
2 мин
2 мин
|
Ұйымдастыру
сәті.
БЫМ
Жетелеуші сұрақтар арқылы
сабақтың тақырыбын ашыңыз.
Мысалы:
-Суретте кімдер
бинеленген?
-Сақтар туралы қайдан
білеміз?
-Сақтар туралы не
білеміз?
-Сақтар тайпасына сипаттама
беріңіздер.
Зерттеу
сұрағы:
Қандай дереккөздер сақтар
туралы мәлімет береді?
Сабақтың тақырыбы, мақсаттары
мен бағалау критерийлері
таныстырылады.
|
Суреттер
слайд
|
Сабақтың
ортасы
Мағынаны тану
кезеңі
|
Жаңа
сабақ.Мұғалімнің қысқаша түсіндіріп
кетуі керек.
Сақтар б.з.б. 1мыңжылдықта
Қазақстан мен Орта Азияда өмңр сүрген. Сақ атауы туралы көптеген
пікірлер бар. «сақ» атауы парсы жазбаларында құдыретті
еркектер,иран жазбаларында жүйрік атты турлар, грек авторларында
«азиялық скифтер» деп аталған.
Зерттеу мен
талдау. Оқулықпен жұмыстанап, кестемен
жұмыс жүргізеді.
«Сақ тарихы бойынша жазба
деректер» кестені толтырады:
Дерек
атауы
|
авторы
|
мәліметтер
|
|
|
|
|
|
|
Бағалау
критерийлері:
1.Парсы жазба деректерін
туралы
2.Геродот жазба деректері
туралы туралы.
3. Македонский кезіндегі
деректер туралы
Әр топ өздерінің жазған
әңгімелерін оқып береді.
Бірін-бірі
бағалайды.
Ж.
Деректермен
жұмыс.
1.Авторы туралы не
білесіз?
2.Бұл дерек қайда және қашан
жазылған?
3.Неліктен
жазылған?
4.Деректегі мәліметтер
шыңдыққа сәйкес келеме?
Бағалау
критерийлері:
|
|
Сабақтың
соңы
Қорытындылау
кезеңі
|
Үйге
тапсырма
Жаңа игерілген білімді
қайталау, пысықтау;
«Қандай деректер сақтар туралы
мәліметтер береді?»
деген сұраққа жауап
береді.
Рефлексия.
Кері
байланыс. Сабақ мақсатына оралып,
қаншалықты түсінгендері туралы сұрап,
әңгімелесемін.
|
|
Саралау – оқушыларға қалай
көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға
қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?
|
Бағалау – оқушылардың
материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді
жоспарлайсыз?
|
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасының сақталуы
|
|
Сабақтың әр кезеңінде
оқушылардың материалды меңгеруі қандай деңгейде екенін анықтау үшін
бағалау критерийіне сәйкес топтар өзара бір-бірін бағалайды,
мұғалім оқушыларды өзі бағалайды, оқушылар өзін-өзі
бағалайды.
|
Компьютерді, ноутбуктерді тек
тапсырма кезінде аз уақыт жұмыс жасап өшіру, интерактивті тақтаны
қажет емес уақытта сөндіріп қою.
|
Сабақ бойынша
рефлексия
Сабақ мақсаттары /оқу
мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді
ме?
Жеткізбесе,
неліктен?
Сабақта саралау дұрыс
жүргізілді ме?
Сабақтың уақыттық кезеңдері
сақталды ма?
Сабақ жоспарынан қандай
ауытқулар болды, неліктен?
|
Бұл бөлімді сабақ туралы өз
пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ
бағанда берілген сұрақтарға жауап
беріңіз.
|
|
Жалпы
баға
Сабақтың жақсы өткен екі
аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да
ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақты жақсартуға не ықпал
ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да
ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақ барысында сынып
туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы
нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу
қажет
|