Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Жаңартылған білім мазмұны бойынша сабақ жоспары
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Мектеп: « Қасымбек ауылындағы орта мектеп» КММ Күні: Мұғалімнің аты-жөні: Абубакирова А.Ж Сынып: 8 Қатысқандар: Қатыспағандар: Ұзақ мерзімді жоспар 8.2А Квадрат теңдеу |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы |
Квадрат теңдеулерді шешу |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ негізделген оқу мақсаттары |
8.2.2.3 Квадрат теңдеулерді шешу |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың түрі |
Практикалық (есептер шығару) сабағы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары: |
Барлығы: Квадрат теңдеу түрлерін біледі, квадрат теңдеулердің түбірлерін анықтай алады. Көпшілігі: Квадрат теңдеудің шешу алгоритімін құрастырады,квадрат теңдеуді тиімді жолымен орындайды. Кейбірі: Квадрат теңдеудің күрделенген түрін есептей алады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері |
Квадрат теңдеулердің түрлеріне байланысты квадрат теңдеулерді шешеді. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсат: пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер |
Квадрат теңдеудің шығару жолын талдайды, қорытынды жасайды, квадрат теңдеудің терминдерді қолданып, математикалық тілде жеткізеді. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарға баулу |
Топтық жұмыс арқылы,жұптық жұмыс арқылы мәңгілік елдің жалпы әлемдік және аймақтық мәселерді шешудегі ұлттық қауіпсіздік пен біздің еліміздің жаһандық қатысуы құндылығын оқушылардың бойына дарыту. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыс |
Химия пәні(заттың массасы,көлемі және мөлшері,реакциядан алынатын өнімнің үлес салмағын есептеуге берілетін есептер) |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Алдыңғы білім |
Квадрат теңдеудің анықтамасын біледі,квадрат теңдеудің түбірлерін анықтау формуласын біледі. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Қолдану,Талдау,Жинақтау |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жоспар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жоспар ланған уақыт |
Сабақта жоспарланған жаттығулар
|
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Басталуы 08.00-08.02 (2 мин)
08.02-08.03 (1 мин)
08.03-08.06 (3 мин)
|
Ұйымдастыру(Сәлемдесу,оқушыларды түгендеу) «Формулалар» арқылы 4 топқа бөлінеді. І топ: II топ: III топ: IV топ : Квадрат теңдеу түрлеріне есептер жазылған қағаздарды таңдау арқылы топтарға бөлініп отырады. Ынтымақтастық атмосферасын құру мақсатында
Математика... Сені жұрт
«ғылымдар патшасы» деп құрметтейді. Ал мен үшін сен биік шың болып
алыстан көз тартасың. Кейде сенің ұшар басыңа қиялап қыран, өрмелеп
жылан шыға алмай жатады. Саған талпынып биігіңе жетсе, көлеңкеде
емес, күн көзі шыжғырып тұратын күнгейден көрінуі керек! Ал мен
биік шыңның шынарында тұрмасам да, тырбанып алға ғана ұмтылып,
өрмелеп жатқаныма мәзбін. Шыңыңа жетермін бе, әлде жетпеспін
бе?....... Топ басшыларына топ мүшелеріне ББҮ парақтары беріледі.
Оқушылар өздері ББҮ кестесін толтырады. Интерактивті тақтада үй тапсырмасының жауаптары көрсетіледі.Үй тапсырмасын «Өкіл» әдісі бойынша топ басшылары тексеріп шығады. Үй тапсырмасын тексеруде оқушылардың артықшылықтары мен кемшіліктерін атап өтіледі. Қателіктер ескеріліп,түсіндіріледі. Қалыптастырушы бағамен,мадақтау арқылы бағалаймын. |
Кеспе қағаздар (квадрат теңдеу түрлері жазылған)
https://massaget.kz/okushyilarga/shyigarma/24583/
INSERT әдісі
«Өкіл» әдісі
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ортасы 08.06-08.09 (3 мин)
08.09-08.10 (1 мин) 08.10-08.13 (3 мин)
08.13-08.18 (5 мин)
08.18-08.20 (2 мин)
08.20-08.28 (8 мин)
|
Ашық сұрақ пен жабық сұрақтар қою арқылы «миға шабуыл» стратегиясын қолданамын.
теңдеулері квадрат теңдеу түрлері болып табыла ма?
Екі шешімі бар квадрат теңдеу бола ма? Бір шешімді квадрат теңдеу бар ма? Квадрат теңдеудің шешімі болмауы мүмкін бе? Жауабыңды толықтыр?
Қандай теңдеуді толымсыз квадрат теңдеу дейміз?Неліктен толымсыз квадрат теңдеу дейміз?Топтар бірін - біріне әткеншек әдісі бойынша ұсынылған сұрақтардан таңдап,келесі топқа сұрақтар қояды.I топ-II топқа,II топ-III топқа,III топ-IV топқа,IV топ-I топқа сұрақтарды қойып шығады. Өзара бағалау дискрипторға сүйене отырып бағалайды. Бейне материал «Күрделі теңдеуге есептер шығару жолы» көрсетілім №1 тапсырма «Кім жылдам?» 1.-7 2.28 3.16 4.-23 Дескриптор
Топ басшылары топтарды дескрипторға сүйене отырып бағалап шығады. №2 тапсырма «Қатені тап»? 1. Жауабы: 2. Жауабы: 3; 2 3. 0,2х-5 =0 Жауабы: 0; 25 4. Жауабы:
Дескриптор
Сергіту сәті «Логикалық тапсырма » беремін. Сыныпта 30 оқушы бар.Олардың 18-і шахмат үйірмесіне қатысады,10-ы тоғызқұмалақ үйірмесіне қатысады.Ал,3 оқушы екі үйірмеге де қатысады.Осы оқушылардың нешеуі ешқандай үйірмеге қатыспайды?
30 - (7 + 3 + 15) = 5 №3 тапсырма
Оқушыларды қайта 3 топқа бөлінеді.Бір топқа есепті мұғалімнің көмегінсіз орындай алатындар отырады.Екінші топқа есептің шығару үлгісі бойынша орындай алатын оқушылар отырады.Үшінші топта есепті мұғалімнің көмегімен(формулалар,есептің шығарылу үлгісі) орындай алатын оқушылар отырады. Дескриптор 1. Күрделі теңдеуді қысқаша көбейту формулаларын пайдаланып жақшаны ашады. 2.Шыққан өрнектен ұқсас мүшелерді жинайды,квадрат теңдеуге келтіреді,мәндерін табады. Қалыптастырушы бағалау басбармақ арқылы бағалаймын.
|
«Миға шабуыл» стратегиясы
«Әткеншек » әдісі
Bilimland.kz «Кім жылдам?» Топтық жұмыс Диалогтық оқыту
Әбілқасымова А, Корчевский А, Абдиев А, Жұмағұлова З, Мектеп баспасы 2012
«Математикалық сауаттылық» оқулық 2016ж
Дифференсация (Саралау) Диалог және қолдау көрсету
Әбілқасымова А, Корчевский А, Абдиев А, Жұмағұлова З, Мектеп баспасы 2012 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Аяқталуы 08.28-08.35 ( 7 мин)
08.35-08.40 (5 мин)
|
Сабақты бекітуге «Тест» беріледі.Тестте алты сұрақ қамтылған. I – нұсқа
х2+6х-7=0 А) а =2, в=6, с=7 В) а =1, в=0, с=-7 С) а =1, в=6, с=-7 2) а=5, в=2, с=17 квадрат теңдеу құрыңдар А) В) С) 3) Теңдеуді шешіңдер: 7х2-21х=0 А) 0;3 В) 0; 21 С) 0;7 4) Теңдеуді шешіңдер: 4х2-9=0 А) 0;1,5 В)-1,5; 0 С) -1,5;1,5 5) Теңдеуді шешіңдер: 2х2=0 А) 2 В) 0 С) -2;0 6) Теңдеуді ах2+вх+с=0 түрінде жазыңдар х(2х-3) = 5-4х А) 2х2-7х-5=0 В) 2х2+х-5=0 С) 2х2+2х-5=0
II – нұсқа 1)Квадрат теңдеудің коэффициенттерін атаңдар: х2-5х+6=0 А) а =1, в=-5, с=6 В) а =1, в=0, с=-7 С) а =1, в=6, с=-7 2) а=7, в= - 9, с=11 квадрат теңдеу құрыңдар А) В) С) 3) Теңдеуді шешіңдер: 6х2-12х=0 А) 0;3 В) 0; 2 С) 0;7 4) Теңдеуді шешіңдер: 25х2-4=0 А) 0;1,5 В)-1,5; 0 С) 0,4;-0,4 5) Теңдеуді шешіңдер: 5х2=0 А) 0 В)-2; 0 С) 2 6) Теңдеуді ах2+вх+с=0 түрінде жазыңдар. х(3х+5) = 5-4х А) 2х2-7х-5=0 В) 2х2-2х+5=0 С) 3х2+9х-5=0
Тест
жауаптары
II-нұсқа 1) А 2) В 3) В 4) С 5)
А 6) С Тестті оқушылар жұпта тексереді.Интерактивкада жауаптары көрсетіледі. Жұптар бір-бірін мадақтау арқылы бағалайды.
Үйге тапсырма №4 (оқушының таңдауына сәйкес тапсырма беріледі) Сабақ соңында сабақ басында берілген ББҮ парағын қайта қаралады,толықтырылады.
Кері байланыс «ББҮ кестесі»
Рефлексия «DEAL» әдісі D-Describe-баяндау,суреттеу(оқығанды,көргенді сипаттау,сынау,өлшеу) -бірінші топ E-Explain-түсіндіру(құбылыс немес оқиға бойынша не білетіндерін,түсінгендерін суреттеу)-екінші топ A-Anallise-талдау(ақпаратты талдау,қорытынды жасау,себептерін атау)-үшінші топ L –Links-байланыс (болжамдар немесе қорытынды жасау,өзіңде бар білімімен байланыстырады)- төртінші топ топта талқылап, топпен шығып түсіндіреді.
|
Тест тапсырмасы Дифференсация «Қарқын» саралау түрі (төменнен жоғары қарай)
Жұптық жұмыс
ББҮ кестесі
«DEAL» стратегиясы Топтық жұмыс
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Қосымша ақпарат |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз?
|
Бағалау - Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? Әр тапсырмадан кейін қалыптастырушы бағалау ды жүзеге асырып отырамын.
|
Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері АКT-мен байланыс Құндылықтардағы байланыс |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Рефлексия Сабақ / оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралаушаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? |
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Қорытынды бағамдау Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? |