Жәңгір хан тұсындағы қазақ-жоңғар қарсылығы.

Тақырып бойынша 11 материал табылды

Жәңгір хан тұсындағы қазақ-жоңғар қарсылығы.

Материал туралы қысқаша түсінік
Мектептің 6 сынып оқушыларына арналған Қазақстан тарихы пәнінен "Жәңгір хан тұсындағы қазақ-жоңғар қарсылығы" атты сабақтың қысқа мерзімді жоспары
Материалдың қысқаша нұсқасы

Білім беру ұйымының атауы

«Алтай қаласының №9 орта мектебі» КММ

Пәні:

Ортағасырлардағы Қазақстан тарихы

Бөлім:

6.4 Қазақ хандығының XVI - XVII ғасырлардағы дамуы


Педагогтың аты-жөні:

Азылханова А.Б

Күні:

15.04.2022 жыл

Сынып: 6

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Жәңгір хан тұсындағы қазақ-жоңғар қарсылығы.

Зерттеу сұрағы: Орбұлақ шайқасының әлемдік әскери өнер тарихындағы алатын орны қандай?

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

6.2.2.3 көшпелілердің әскери өнері жетістіктерін сипаттау;

Сабақтың мақсаты

Орбұлақ шайқасын Фермопиль шайқасымен салыстыра отыра баға береді

Құндылықтарға баулу

Өзін қандай да бір ұлттың өкілі ретінде сезіну

- патриотизм

- ұлттық сана-сезім

- тәуелсіздік

- ар-ождан бостандығы

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//уақыты

Педагогтың әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдасты

ру

Өзін-өзі тексеру







Өткен білімді еске түсіру


Миға шабуыл

З ерттеу сұрақтары

Оқушыларға тақтада көрсетілген сурет бойынша сұрақ қойып сабақа кіріспе жүргізіледі.

Осы сурет бойынша не айталасыздар?

Оқушылар болжамы тыңдалады.

Оқушылар сурет бойынша өз жауаптарын ұсынады

ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады






Орбұлақ шайқасы

Қазақстан тарихы көне заманнан бүгінгі күнге дейін. 5 томдық. ІІ том. Атамұра, 2010

Жаңа білім








Бейнеролик пен жұмыс

Бейнероликті көрсету арқылы оқушыларға сұрақтар беріледі осы сұрақтарға оқушылар бейнероликті көре отырып жауап берулері қажет.

Бейнеролик пен жұмыс жасатқан кезде қосымша ақпарат мәтін беріледі..

Қазақ әскерінің қолбасшысы кім болды?

Батыр қонтайшының әскерінің саны қанша болған?

Орбұлақ қай жерде орналасқан?

Қазақ сарбаздарының саны неге аз болды?

Жәңгірді неге «Салқам Жәңгір» деп атаған?

Орбұлақ шайқасында қазақ жасағы тарапынан қандай ұтымды әскери тәсілдер қолданылды?

Жеңіске жеткізген бірнеше себептерді атаңыз.

«Жанкештілік» деген ұғымды қалай түсінесіңдер?



Кескін карта мен жұмыс



Тапсырма

Орбұлақ шайқасы болған жерді және елді мекен атауларын (Қазақстанның қай аймағында, қазіргі қай облыс, қай аудан жері екенін ) жазып, кескін картадан көрсетеді

Сыныптағы оқушылар кезектесіп 1 минуттың ішінде қалған оқушылардың қойған сұрақтарына жауап берулері тиіс.

Мысалы: Салқам Жәңгірдің образына кіріп осы шайқаста қалай жеңіске жеткеніне сиппатама береді.

«Ыстық орындық» әдісі арқылы қорытындылау


Оқушылар Орбұлақ шайқасының болған жерлерін анықтайды;

Шайқаста Жәңгір хан ерлігіне түсінік береді;

қазақ жасақтарының ерлкітеріне талдау жасайды;

-Салқам Жәңгірдің ерлігіне баға береді;

















Оқушылар Орбұлақ шайқасы болған жерді және елді мекен атауларын атайды;

Орбұлақ шайқасы болған жерді және елді мекеін кескін картадан көрсетеді;


ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады

Дискрипторлар:

-Орбұлақ шайқасының болған жерлерін анықтайды;

-Шайқаста Жәңгір хан ерлігіне түсінік береді;

-қазақ жасақтарының ерлкітеріне талдау жасайды;

-Салқам Жәңгірдің ерлігіне баға береді;

Дискрипторлар:- Орбұлақ шайқасы болған жерді және елді мекен атауларын атайды;

- Орбұлақ шайқасы болған жерді және елді мекеін кескін картадан көрсетеді;


https://www.youtube.com/watch?v=DsEjBk_zAb0



















по истории Казахских ханств XV XVIII веков (извлечения из персидских и тюркских сочинений). – Алма-Ата: Наука, 1969.

Моисеев В.А. Джунгарское ханство и казахи (XV-XVIIIв.в.) - Алма-Ата: Гылым, 1991

Бекіту




Сабақты қорытындылау

Үйге тапсырма

«Жәңгірдің «Салқам» атану тарихы» қосымша мәліметтер жинау

Сабақтың тақырыбын қорытындылау

«Ең үздік жауап»

Ақпараттық карточка

Кері байланыс

«Бұл сабақты оқып, мен…»

Білмеймін .......

Білемін .....

Түсінемін .....

Түсінемін және қолдана аламын ....

Басқа біреуді үйрете аламын .....




Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады


Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды



А4, конспект






Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
08.00.2022
623
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі