Материалдар / Жәңгір хан тұсындағы қазақ-жоңғар қарсылығы. 6 сынып
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Жәңгір хан тұсындағы қазақ-жоңғар қарсылығы. 6 сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
Жәңгір хан тұсындағы қазақ-жоңғар қарсылығы. 6 сынып 6.2.2.3 көшпелілердің әскери өнері жетістіктерін сипаттау; 6.3.2.7 Орбұлақ шайқасындағы қазақ жасағының әскери өнердегі шеберлігі мен ерлігін бағалау
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
28 Сәуір 2022
608
4 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
770 тг 578 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігі

«Алматы облысы білім басқармасының Талдықорған қаласы бойынша білім бөлімі» мемлекеттік мекемесінің «Еңбек ауылындағы мектепке дейінгі шағын орталығы бар №22 орта мектеп» КММ

(білім беру ұйымының атауы)

Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары


Пәні:

Ортағасырлардағы Қазақстан тарихы

Бөлім:

6.4 Қазақ хандығының XVI - XVII ғасырлардағы дамуы

Педагогтің аты-жөні:

Өскембаев Ерасыл Серікбайұлы

Күні:

19.04.2022

Сынып: 6

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Жәңгір хан тұсындағы қазақ-жоңғар қарсылығы.

Зерттеу сұрағы: Орбұлақ шайқасының әлемдік әскери өнер тарихындағы алатын орны қандай?

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

6.2.2.3 көшпелілердің әскери өнері жетістіктерін сипаттау;

6.3.2.7 Орбұлақ шайқасындағы қазақ жасағының әскери өнердегі шеберлігі мен ерлігін бағалау

Сабақтың мақсаты

Қазақ хандығының саяси жағдайы, әлсіреу себептері жайлы түсінеді; Орбұлақ шайқасындағы қазақ жасағының әскери өнердегі шеберлігі мен ерлігін баға береді

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру

Өзін-өзі тексеру




Өткен білімді еске түсіру


Оқушылармен амандасу. Психологиялық ахуал қалыптастыру.

3 топқа Карточка арқылы бөлу.


Өткен білімді еске түсіру

«ақиқат» немесе «жалған»

Оқиға

Ақиқат

Жалған

1

Тәуекел хан—(1582-1598 жылдары билік құрған)

+


2

Тәуекелдің қайтыс болуымен билік інісі Есім хан (1598-1628 жж.) қолына өтті.

+


3

Алғашқы қазақ-бұхар шайқасы 1603 жылы Самарқан маңында Айғыржар деген жерде болады.

+


4

Тұрсын сұлтан 1603 ж. өзін хан деп жариялайды.


-

5

1627 ж. Есім  хан қалмақтарға жорыққа кеткен кезде Ташкент билеушісі Тұрсын сұлтан Түркістанға Есім хан  Ордасына өз отрядын жіберіп, олар ханның әйелін, балаларын тұтқынға алып, адамдарын соққыға жығады. Кейін Ташкент маңында Есім хан мен Тұрсын арасында шайқас болып Тұрсын сұлтан қаза болды.

+


6

Есім хан Тұрсын ханды қолдап, бейбіт елдің тыныштығын бұзған Қатаған руын жазалайды. Бұл оқиға тарихта «Ақтабан шұбырынды» деп аталады.


-


Ой шақыру:

Шайқас туралы сурет көрсетіп, оқушылармен диалог құру:


Picture 1 Рисунок 1








  1. Суреттерде не көріп отырмыз?

  2. Суреттер сіздерді қандай ойға жетелейді?


Оқушыларды сабақтың тақырыбы және мақсатымен таныстыру.

Оқушылар өз жауаптарын ұсынады






«ақиқат» немесе «жалған» орындайды




























Сұрақтарға жауап береді

ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады



Мұғалім презентациясы





Слайд 1











Карточка


















Слайд 3


Жаңа білім





Жәңгір хан және Орбұлақ шайқасы туралы видиоролик көрсетіп, оқушылармен диалог құру:

  • Не көрдіңіз?

  • Нені байқадыңыз?

  • Не сезіндіңіз?

Бейнероликпен жұмыс

Бейнероликті көрсету арқылы оқушыларға сұрақтар беріледі осы сұрақтарға оқушылар бейнероликті көріп болғаннан кейін жауап берулері қажет.

Бейнероликпен жұмыс жасатқан кезде қосымша ақпарат мәтін беріледі..

Сұрақтар тізбегі «Хат» арқылы беріледі.

  • Қазақ әскерінің қолбасшысы кім болды?

  • Батыр қонтайшының әскерінің саны қанша болған?

  • Орбұлақ қай жерде орналасқан?

  • Қазақ сарбаздарының саны неге аз болды?

  • Жәңгірді неге «Салқам Жәңгір» деп атаған?

  • Орбұлақ шайқасында қазақ жасағы тарапынан қандай ұтымды әскери тәсілдер қолданылды?

  • Жеңіске жеткізген бірнеше себептерді атаңыз.

  • «Жанкештілік» деген ұғымды қалай түсінесіңдер?


Топтық жұмыс.

Мәтінмен жұмыс «Төрт шаршы» әдісімен жаңа тақырыпты меңгерту.

Жаңа тақырыпты үйрену үшін жеке оқуға уақыт беру.

1-шаршы


2-шаршы

3-шаршы


4-шаршы


1- шаршы: Орбұлақ шайқасының себептерін анықтау.

2- шаршы: Қазақ жасақтарының ерлігін сипаттау.

3- шаршы:Орбұлақ шайқасында қолданылған әскери өнердің ерекшеліктерін талдау.

4-шаршы: Картаға орналастырып түсіндіру


Жеке жұмыс

2-тапсырма: «Сұрақ бізден-жауап сізден»

Бейнероликпен жұмыс


Оқушылар сұрақтарға жауап береді.




Мәтінмен жұмыс жасайды



Оқушылар Орбұлақ шайқасының болған жерлерін анықтайды;

-Шайқаста Жәңгір хан ерлігіне түсінік береді;

-қазақ жасақтарының ерлкітеріне талдау жасайды;

-Салқам Жәңгірдің ерлігіне баға береді;






Оқушылар

«Төрт шаршы» әдісімен Орбұлақ шайқасы болған жерді және елді мекен атауларын атайды;

- Орбұлақ шайқасы болған жерді және елді мекеін кескін картадан көрсетеді;







Оқушылар

«Сұрақ бізден-жауап сізден» әдісімен сұрақтарға жауап береді;


ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады

Дискрипторлар:

-Орбұлақ шайқасының болған жерлерін анықтайды;

Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!