Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы : 7.3
| Мектеп:АТ-мектеп-лицей-интернаты |
Күні: 18.01.19. 18.01.19. | Мұғалімнің аты-жөні: Саттыкличева А.К. |
Сынып: 7 б | Қатысқандар: | Қатыспағандар: |
Сабақтың тақырыбы | Жануарлардың бөліп шығару жүйелері. Жануарлардың бөліп шығару жүйелерінің құрылысын салыстыру. |
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 7.1.5.3-омыртқасыз және омыртқалы жануарлардың бөліп шығару жүйелерінің құрылысын салыстыру |
Сабақ мақсаттары | 1. Барлық оқушылар:барлық оқушылар зәр шығару жүйлерін біледі және айта алады.2. Көпшілік оқушылар:жануарлардың зәр шығару жүйесінің құрылысын біледі және сиппатай алады.3. Кейбір оқушылар: омыртқалы және омыртқасыз жануарлардың зәр шығару жүйелерін құрылысының ерекшіліктерін ажырата алады. |
Бағалау критерийлері
| Омыртқасыз және омыртқалы жануарлардың зәр шығару жүйлерін біледі.Омыртқасыз және омыртқалы жануарлардың зәр шығару жүйлерін ажыратып, сипаттайды.Омыртқасыз және омыртқалы жануарлардың зәр шығару жүйлерінің ерекшеліктерін суреттен талдау жасайды, анықтама береді |
Дағдылар | Қарым-қатынас дағдылары.Жеке және топпен жұмыс істей білу қабілеті. |
Тілдік мақсаттар | Зәр шығару каналы,мальпигий түтікшелері,бүйрек. |
Құндылықтарға баулу | Сын тұрғысынан ойлау,қарым-қатынас,жауапкершілік. |
Пәнаралық байланыс | Зоология, химия, жаратылыстану, бейнелеу. |
Алдыңғы білім | 7.1.5.2-өсімдіктердегі бөліп шығару ерекшеліктерін зерттеу |
Сабақ барысы |
Сабақтың жоспарланғанкезеңдері | Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
| Ресурстар
|
Сабақтың басы
Сабақтың ортасы
| Ұйымдастыру.Оқушыларды топқа бөлу.Өткен тақырыпты пысықтау мақсатында мен «Кім жылдам» әдісін қолдандым.
1.Өсімдік бөлінділерінің шығаруға арналған түзілімдері туралы не білесіңдер? 2.Олардың әрқайсысын сипатта? 3.Өсімдіктер не бөліп шығарады?4.Жапырақтардан су не үшін бөлінеді?5.Тамыр бөліндісі туралы не білесің?6.Эфир майы,шайыр,балауыз, шырын, шірнеліктер,қымыздық қышқыл калций,ілік заттар,пигметтер не үшін өсімдіктерге кажет?7.Өсімдік жылауы деген не?8.Өсімдік лептесіктері не үшін кажет?Оқушылар оқулықтан 122-124бетті оқып шығады.1- тапсырма.1топ- Омыртқасыз жануарлардың зәр шығару жүйелерінің құрылысына «Семантикалық карта»
2- топ. Омыртқалы жануарлардың зәр шығару жүйелерінің құрылысына « Сәйкестендіру тесті »
Тақырып мәтінін оқып,суреттерді қарап,жұптасып төмендегі кестені толтырыңдар1. кесте.2. кесте.
3- тапсырма.«Биологиялық диктант» 1.Біржасушалыларда... зәр шығару кызметін атқарады.2. Қарапайымдардың организмінен сыртқа ... шығарылады.3.Жалпақ құрттардың зәр шығару жүйесі...?4.Жәндіктер мен өрмекшілердің зәр шығару жуйесі... болып табылады.5.... шаяндардың зәр шығару жүйесі болып табылады.6.Бүйрек арқылы зәр шығаратындарға.... жатады?7.Балықтарда...зәр шығару жүйесі болып табылады.
БЖБ (15-20 минут)«Бөліп шығару» бөлімі бойынша жиынтық бағалау | Кеспе қағаздар
Оқулық,маркер
Семантикалық карта
Сәйкестендіру тесті
оқулық
оқулық
Биологиялық диктант
|
Сабақтың соңы
| «Өрмекшінің өрмегі»әдісі бойынша сабақты қортындыланады
1.Зәр шығару дегенді қалай түсінесің?2Омыртқасыздардың зәр шығару жүйесі қандай?3 Омыртқалылардың зәр шығару жүйесі қандай?4.Бүйректің қызметі қандай?5.Несепағар мен қуықтын қызметі қандай?6.Клоака кандай қызмет атқарады?7.Түрлі кластар өкілдерінің бүйрегінің құрылыстарының ерекшеліктері қандай? |
|