|
Бөлім: |
Өмір қауіпсіздігінің негіздері |
|
|
Педагогтің аты-жөні |
Спанов А.С. |
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып: 11а |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Жаппай зақымдану кезіндегі алғашқы көмек көрсету
|
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
1.Төтенше оқиға болған жердегі кездейсоқ адамдардың алғашқы көмек дағдыларының болуының мэнін өзектендіру; 2.Жаппай зақымдану ошақтарында алғашқы көмек көрсету бойынша іс-қимыл алгоритмін анықтау қүзыреттілігін қалыптастыру; 3.Өзіне жэне өзара көмек көрсету тэжірибесін, шұғыл жағдайларда сауатты іс-әрекеттер жасауын дамыту, зардап шек- кен адамның өміріне деген жауапкершілікке тэрбиелеу. |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Алғашқы көмек көрсету ерекшеліктері. Көмектің түрлері. Зардап шеккендерді зақымдану ошақтарынан эвакуациялау тәртібі туралы ұғындыру. |
|
|
|
|
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 5 мин. |
Ұйымдастыру сәті Оқушыларды түгендеу, амандасу, сабақтың тақырыбы мен мақсатымен таныстыру. |
|
|
|
|
Сабақтың ортасы 20 мин. |
Адамдардың жаппай зақымдануы техногендік, табиғи апаттар (жер сілкінісі, су тасқыны); қүрамында АХҚЗ бар ыдыстар, қондырғылардың бүлінуімен ілесе жүретін техногендік апаттар; атом электр станцияла- рындағы авариялар кезінде, заманауи зақымдау құралдарын қолданғанда; терроризм актісі нәтижесінде орын алуы мүм- кін екені оқушылардың есіне түсіріледі. Бүл ретте адамдарға бір мезгілде эртүрлі зақымдаушы факторлар (жарақаттық зақымдану, радиациялық зақымдану, химиялық зақымдану немесе олардың комбинациясы) эсер етуі мүмкін. Түрғындардың жаппай зақымдану ошағы пайда болған кезде барлық зардап шеккен адамдарға бір мезгілде алғашқы медициналық көмек көрсету мүмкін емес. Оқушыларға жаппай зақымдану кезінде алғашқы көмек көрсетудің негізгі мақ- сатын түсіндіру. Алгашқы медициналык, көмек - тікелей зақымдану орнында өзі немесе өзара көмек көрсету тәртібімен, сондай-ақ ава- риялық-қүтқару қүрамаларының қатысушылары көрсететін қарапайым медициналық шаралар кешені. Зақымдау факторының созылмалы эсерін жою, зардап шеккендердің өмірін қүтқару, ауыр асқынулардың дамуын тө- мендету жэне олардың алдын алу мақсатында табельдік жэне қолжетімді құрал-жабдық қолданылады. Алғашқы көмек көрсетудің ең оңтайлы мерзімі зақымданудан кейінгі 10-15 минутты қүрайтынын оқушыларға түсінді- ру керек. Алғашқы көмектің тиімділігі көмек көрсететін адамдардың дайындық деңгейіне, сондай-ақ уақыт факторына байланысты болады. Зақымданудан кейін 30 минут ішінде алғашқы көмек алған зардап шеккендердің арасында асқынулар көрсетілген мерзімнен кейін алғашқы көмек көрсетілген адамдарға қарағанда екі есе сирек болады. Сыныпты топқа бөліп, практикалық жүмысқа кірісу. Жүмыс нүсқалары: 1.Денені дүрыс қалыпта орналастыру. 2.Жоғарғы тыныс алу жолдарын шырыштан, каннан, бөгде заттан босату. 3.Шприц-тюбик көмегімен ауырсынуды басатын дәрі-дәрмек беру. 4.Зембілдер жэне қолда бар қүралдар көмегімен «зардап шеккендерді» тасымалдау. Бақылау сүрақтары: 1.Адамдар жаппай зақымданған жерде алғашқы көмек көрсету бойынша қандай іс-шаралар жүзеге асырылуы мүмкін? 2.Адамдардың жаппай зақымдануы қандай себептерден туындауы мүмкін? 3.Адамдардың жаппай зақьімдануы кезіндегі алғашқы көмек дегеніміз не? 4.Шетелдердегі адамдардың жаппай зақымдануына қатысты қандай мысалдарды білесіңдер? 5.Жаппай зақымдану кезінде адамдарга қандай зақымдаушы факторлар әсер етуі мүмкін? |
|
|
|
|
Сабақтың соңы 5 мин. |
Үйге тапсырма: |
|
|
|
Сабақ жоспарының аталған тармақтары міндетті болып табылады. Педагог пәннің ерекшілігі мен оқушылардың қажеттілігіне қарай қосымша элементтер енгізуге құқылы.
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Жаппай зақымдану кезіндегі алғашқы көмек көрсету
Жаппай зақымдану кезіндегі алғашқы көмек көрсету
|
Бөлім: |
Өмір қауіпсіздігінің негіздері |
|
|
Педагогтің аты-жөні |
Спанов А.С. |
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып: 11а |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Жаппай зақымдану кезіндегі алғашқы көмек көрсету
|
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
1.Төтенше оқиға болған жердегі кездейсоқ адамдардың алғашқы көмек дағдыларының болуының мэнін өзектендіру; 2.Жаппай зақымдану ошақтарында алғашқы көмек көрсету бойынша іс-қимыл алгоритмін анықтау қүзыреттілігін қалыптастыру; 3.Өзіне жэне өзара көмек көрсету тэжірибесін, шұғыл жағдайларда сауатты іс-әрекеттер жасауын дамыту, зардап шек- кен адамның өміріне деген жауапкершілікке тэрбиелеу. |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Алғашқы көмек көрсету ерекшеліктері. Көмектің түрлері. Зардап шеккендерді зақымдану ошақтарынан эвакуациялау тәртібі туралы ұғындыру. |
|
|
|
|
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 5 мин. |
Ұйымдастыру сәті Оқушыларды түгендеу, амандасу, сабақтың тақырыбы мен мақсатымен таныстыру. |
|
|
|
|
Сабақтың ортасы 20 мин. |
Адамдардың жаппай зақымдануы техногендік, табиғи апаттар (жер сілкінісі, су тасқыны); қүрамында АХҚЗ бар ыдыстар, қондырғылардың бүлінуімен ілесе жүретін техногендік апаттар; атом электр станцияла- рындағы авариялар кезінде, заманауи зақымдау құралдарын қолданғанда; терроризм актісі нәтижесінде орын алуы мүм- кін екені оқушылардың есіне түсіріледі. Бүл ретте адамдарға бір мезгілде эртүрлі зақымдаушы факторлар (жарақаттық зақымдану, радиациялық зақымдану, химиялық зақымдану немесе олардың комбинациясы) эсер етуі мүмкін. Түрғындардың жаппай зақымдану ошағы пайда болған кезде барлық зардап шеккен адамдарға бір мезгілде алғашқы медициналық көмек көрсету мүмкін емес. Оқушыларға жаппай зақымдану кезінде алғашқы көмек көрсетудің негізгі мақ- сатын түсіндіру. Алгашқы медициналык, көмек - тікелей зақымдану орнында өзі немесе өзара көмек көрсету тәртібімен, сондай-ақ ава- риялық-қүтқару қүрамаларының қатысушылары көрсететін қарапайым медициналық шаралар кешені. Зақымдау факторының созылмалы эсерін жою, зардап шеккендердің өмірін қүтқару, ауыр асқынулардың дамуын тө- мендету жэне олардың алдын алу мақсатында табельдік жэне қолжетімді құрал-жабдық қолданылады. Алғашқы көмек көрсетудің ең оңтайлы мерзімі зақымданудан кейінгі 10-15 минутты қүрайтынын оқушыларға түсінді- ру керек. Алғашқы көмектің тиімділігі көмек көрсететін адамдардың дайындық деңгейіне, сондай-ақ уақыт факторына байланысты болады. Зақымданудан кейін 30 минут ішінде алғашқы көмек алған зардап шеккендердің арасында асқынулар көрсетілген мерзімнен кейін алғашқы көмек көрсетілген адамдарға қарағанда екі есе сирек болады. Сыныпты топқа бөліп, практикалық жүмысқа кірісу. Жүмыс нүсқалары: 1.Денені дүрыс қалыпта орналастыру. 2.Жоғарғы тыныс алу жолдарын шырыштан, каннан, бөгде заттан босату. 3.Шприц-тюбик көмегімен ауырсынуды басатын дәрі-дәрмек беру. 4.Зембілдер жэне қолда бар қүралдар көмегімен «зардап шеккендерді» тасымалдау. Бақылау сүрақтары: 1.Адамдар жаппай зақымданған жерде алғашқы көмек көрсету бойынша қандай іс-шаралар жүзеге асырылуы мүмкін? 2.Адамдардың жаппай зақымдануы қандай себептерден туындауы мүмкін? 3.Адамдардың жаппай зақьімдануы кезіндегі алғашқы көмек дегеніміз не? 4.Шетелдердегі адамдардың жаппай зақымдануына қатысты қандай мысалдарды білесіңдер? 5.Жаппай зақымдану кезінде адамдарга қандай зақымдаушы факторлар әсер етуі мүмкін? |
|
|
|
|
Сабақтың соңы 5 мин. |
Үйге тапсырма: |
|
|
|
Сабақ жоспарының аталған тармақтары міндетті болып табылады. Педагог пәннің ерекшілігі мен оқушылардың қажеттілігіне қарай қосымша элементтер енгізуге құқылы.
шағым қалдыра аласыз













