Материалдар / Жапырақтың құрылысы мен қызметі
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Жапырақтың құрылысы мен қызметі

Материал туралы қысқаша түсінік
Ашық сабаққа арналған сабақ жоспары.ҚМЖ
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
14 Қараша 2024
95
1 рет жүктелген
700 ₸
Бүгін алсаңыз
+35 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +35 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады


Бөлім

Тірі ағзалардың қоректенуі

Педагогтың аты-жөні

Сәрсенбек Жанат Махмұтқызы

Күні

28.11.2023 ж

Сынып 7 «А»

Қатысушылар саны

Қатыспағандар саны

Сабақтың тақырыбы

Жапырақтың құрылысы мен қызметі. Жапырақтың ішкі құрылысы. Лептесік. Жапырақ фотосинтездеуші негізгі арнайы мүше. Судың булануы мен газдардың алмасуы


Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

7.1.2.1– жапырақтың ішкі құрылысын сипаттау, құрылысы мен қызметі арасындағы өзара байланысты сипаттау

Сабақтың мақсаты


Жапырақтың құрылысы мен қызметі туралы түсінік қалыптасады


Сабақтың кезеңі/ уақыты

Мұғалімнің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

(2 мин)







Өткен сабақты еске түсіру







































Сабақтың ортасы

минут












Ұйымдастыру

Сәлемдесу, түгендеу, оқу-құралдарын тексеру, оқушыларға жағымды орта қалыптастыру.

«Lays» әдісі қалташасы арқылы оқушыларды 3 топқа бөлу

I – топ. Фотосинтез

II – топ. Пластид

III – топ. Эпидерма


«Футбол ойыны» әдісі «Umaigra» платформасы арқылы.

1.Қанайналым жүйесі бөлінеді? (Ашық және тұйық) 2.Ұлулардың қанайналым жүйесін сипаттаңыз? (Ашық, ең алғаш жүрек пайда болған) 3.Тұйық қанайналым жүйесіне тән ағзалар? (Омыртқалылар,буылтық құрттар) 4.Омыртқалыларда қанайналым шеңбері неше және оларды ата? (Екеу, үлкен және кіші) 5. Қанды ағза ішінде үнемі қозғалуын қамтамасыз етіп бір бағытта айдап отыратын мүше? (Жүрек ) 6. Жүрегі екі қуысты, қанайналым шеңбері біреу ғана болатын омыртқалы жануар? (Балықтар) 7. Тұйық қанайналым шеңберінің ерекшелігі? (Қантамырлар бойымен ағады) 8.Балықтарда жүректен қанды алып шығатын қантамыры не деп аталады? (Артерия) 9.Буынаяқтылардың қанайналым жүйесі? (Ашық) 10. Алғаш қанайналым жүйесі пайда болған ағза? (Буылтық құрттар) 11. Сүтқоректілердің жүрегі неше камералы және оларды ата? ( Төрт камералы, 2 жүрекше, 2 қарынша) 12.Қосмекенділердің жүрегінің құрылысын сипаттаңыз?( Екі қуысты)



Жаңа тақырып бойынша


«Жапырақтың құрылысы мен қызметі » туралы бейнебаян көрсету.Бейнебаян көрсету арқылы оқуушыларға сабақтың тақырыбын ашу.

Оқу мақсаты және критерийлерімен таныстыру


.







Жаңа сабақ. Мәтінмен жұмыс.Түсіндіру

Жапырақ деп – өсімдіктің қоректенетін басты мүшесі.

Қоректенуі

Shape4 Shape2 Shape3 Shape1

Ауа арқылы қоректену- ауадан жарық және заттарды сіңіру. Бұл үдеріс негізінен жапырақтарда жүреді

Минелды қоректену-топырақтан заттарды сіңіру.Ол тамыр арқылы жүзеге асырылады.









Жапырақтар басты үш қызмет атқарады:

фотосинтез,судың булануы, фотосинтезге де, тыныс алуға да қажет газ алмасу.

Жапырақтың құрылысы мен қызметі,жүйкелену типтері

Сабақта жапырақтар бүйір жағында орналасады. Жапырақтың құрылысы күрделі және ол жапырақ тақтасынан,сағағынан, негізінен және бөбешік жапырақтан тұрады.Жапырақ тақтасы- жапырақтың кеңейген бөлігі.Оның төменгі қысқа сабақ тәрізді бөлігі сағаққа жалғасады.Сағақ кеңістікте өзінің орнын өзгерте алады.Соған байланысты жапырақ тақтасы жарыққа қарай орнын өзгертеді.


Жапырақтарды екі топқа бөледі. Жай жапырақтар деп-бір ғана тақтасы бар жапырақты айтамыз. Күрделі жапырақтар деп- бір сағақта екі немесе одан да көп жапырақшалар болса, күрделі жапырақ дейді.


Жапырақтың жүйкеленуі дегеніміз –өткізгіш шоқтардың жапырақ тақтасына орналасуын айтады.Жүйкеленудің түрлері: Тор жүйкелі, параллель, саусақсалалы, доғалы.

Жапырақтың ішкі құрылысы

Әрбір жапырақ эпидерма және үстіңгі қабықпен жабылған.Үстіңгі эпидерма астында бағаналы ұлпа болады.Бағаналы ұлпаның астында борпылдақ жасушалары дөңгелек келеді.




Тапсырма 1. Топтық жұмыс. «Постер қорғау» әдісі.

1 – топ. Жапырақтың сыртқы және ішкі құрылысын сипаттау.

2 – топ. Жай және күрделі жапырақтарды ажырату.

3 – топ. Жапырақтың жүйкелену типтерін түсіндіру.

















Тапсырма 2. Жұптық жұмыс. Төменде жапырақтың ішкі құрылысы берілген. Жапырақтың 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 сандарымен берілген құрылымдарын атау.







Тапсырма 3. Жеке жұмыс «Сиқырлы сұрақтар» әдісі «Word wall» платформасы арқылы. 1.Жапырақтың кеңейген бөлігі? (Жапырақ тақтасы) 2.Бір сағақта бір ғана жапырақ тақтасы бар бұл? (Жай жапырақ) 3.Жапырақтың негізгі қызметі? (Фотосинтез,газ алмасу, су булануы) 4.Жапырақты сабақпен байланыстыратын негізгі бөлімі? (Сағақ) 5.Жапырақтың жүйкелену типтері? (Параллель,доғалы,саусақсалалы) 6.Жапырақ негізінде көбінесе өскіндер? (Бөбешік жапырақтар) 7.Жай жапырақты өсімдіктерді ата? (Емен,алма,алхоры) 8.Сағақтың төменгі жағы жалғасады? (Жапырақ негізіне) 9.Күрделі жапырақты өсімдіктерді ата? (беде, бүлдірген) 10.Жапырақтың ішкі құрылысы? (эпидерма)

Бекіту: «Кесте толтыру» әдісі.Жапырақтың берілген құрылымдарының қызметін анықтау





Қорытынды бағалау.Оқушылардың білім жетістігін бағалау











ТShape6 Shape5

Досыммен бөлісе аламын

Сабақ бойынша пікірім бар


ик ток әдісі арқылы оқушылар кері байланыс береді

Shape7

Маған сабақ ұнады








Жапырақтың құрылысы мен қызметі тақырыбын оқу, мазмұндау.











Топқа бөлінеді






Сұрақтарға жауап береді





















Оқушылар бейнематериалдан не көргендері жайлы өз ойларымен бөліседі.Оқу мақсаты және критерийлерімен танысады




Жаңа тақырып бойынша жасалған слайдты көріп,мұғалімді тыңдайды




























Берілген тапсырманы орындап,постер қорғайды.















Оқушылар жұптасып, жапырақтың ішкі құрылысын сандар ретімен орындайды.





Оқушылар сұрақтарға жауап береді










Оқушылар кестені толтырады




Оқушылар өзін-өзі бағалау смартфон үлестірме қағазына алған баллдарын белгілеп отырады



Бүгінгі сабақтан түйген ойлары мен тұжырымдарына кері байланыс жасайды














ҚБ:Мадақтау








Дескриптор:

Жануарлардың қанайналым мүшелерін анықтайды.

1 балл
















ҚБ:Мадақтау

Дескриптор:

сабақтың тақырыбын анықтайды









ҚБ:Мадақтау


Дескриптор:

Жапырақтың құрылысы мен қызметімен танысады





«Lays» әдісі қалташасы




«Umaigra» платформасы




















АКТ,бейнебаян














АКТ

1 слайд





2 слайд

3 слайд

4 слайд



Плакаттар, бояу қаламдары, суреттер
















5 слайд, үлестірме материалдар




«Word wall» платформасы











6 слайд



Бағалау қағазы











Рефлексия парағы

Сабақтың ортасы

минут



























































Сабақтың соңы

минут














Кері байланыс









Үйге тапсырма

























Бағалау критерййі: -мәтінмен танысады

Дескриптор:

1.Жапырақтың сыртқы және ішкі құрылысын сипаттайды. 2.Жай және күрделі жапырақтарды ажыратады. 3.Жапырақтардың жүйкеленуін түсіндіреді. 3 балл

Дескриптор:

Жапырақтың құрылымдарын анықтайды

2 балл






Дескриптор:

Берілген сұрақтарға жауап береді

2 балл








Дескриптор:

Жапырақтың құрылымдарын сипаттайды.

2 балл



Бүгінгі сабақ бойы жинаған баллдарына сәйкес 10 баллдық формативті бағалау жүргізіледі


















































Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!