Материалдар / Жаратылыстану 2сынып қмж
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Жаратылыстану 2сынып қмж

Материал туралы қысқаша түсінік
Жаратылыстану сабағына арналған қмж 2сынып. Тақырыбы: Қыстан кейін неліктен көктем шығады?
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
27 Ақпан 2024
144
1 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
450 тг 338 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады


Бекітемін_______________А.Р.Утекеева

Пәні:

Жаратылыстану

Бөлім:

Жер және ғарыш

Педагогтің(Машықкердің) аты-жөні

Кенгесбаева Жансая Жаксылыкқызы

Күні:

02.02.24

Сынып:

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Қыстан кейін неліктен көктем шығады?

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

2.4.3.1 негізгі уакыт өлшем бірліктерін ажырату;

2.1.2.1 «акпарат көзі» ұғымын және оның зерттеу жүргізудегі маңызын түсіндіру.

Сабақтың мақсаты




Барлық оқушылар: Күн мен түннің, жыл мезгілдерінің неліктен ауысатынын біледі.

Көптеген оқушылар: Ғарыш денелерінің қозғалыстарына байланысты түрлі уақыт бірлігтерімен (тәулік,ай,жыл) танысады.

Кейбір оқушылар: Күн мен түннің, жыл мезгілдерінің ауысуын түсіндіре алады.

Құндылықтар

Өмір бойы оқуға, еңбеу етуге, Қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілікке деген дағдысы қалыптасады.

      Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

5 мин

Ұйымдастыру кезеңі:

1.Сәлемдесу.

2.Оқушыларды түгендеу.


Кіріспе-қызықтырушылық кезеңі

Окушылардын сабакка дайындығын тексереді. Сыныпты өнімді әрекет етуге бейімдейді. Өленнін көмегімен жағымды көңіл күй орнатады.


Окушылармен сабақтың такырыбын нақтылау, сабақ мақсаттарын қою және оларға қол жеткізу жолдарын белгілеу бойынша жұмыс ұйымдастырады. Мына суреттерді не біріктіретіні туралы ойлануды ұсынады




Бұл суреттерге ортақ нәрсе-уакыт. Бірлесіп сабактың такырыбы мен сабакта білу қажеттіліктері белгіленеді.



Балаларға үйде өздері ойлап тапқан ғаламшарларды көрсетуді ұсыныңыз. Өз ғаламшары туралы әңгімелеуді сұраңыз.


Оқушылар сабаққа назар аударады.



Өзінің жұмыс орнын ұйымдастырады. Мұғаліммен сәлемдесіп, сабакка дайындығын өздігінен бағалайды.





Қойылған мәселе бойынша болжамдар ұсынады. Тақырып пен максаттарды талқылауға катысады. Мақсатты дауыстап айтады. Окушылардың оқу материалын қаншалықты меңгергені бағаланады.

-Күн мен түннің, жыл мезгілдерінің неліктен ауысатынын білеміз.









Оқушылар жұптарында ғаламшарлар туралы әңгімелейді.

Мұғалімнің мақтау, ынталандыру сөздері











Дескриптор:

-Мәселе бойынша болжамдар ұсынады, өз ойдарын жеткізе біледі(2б)
















Дескриптор:

-оқушылар нақты материалды білу және меңгеру деңгейі(1б)









Оқулық

Кесте










Сабақтың ортасы

20 мин


















































































10мин

Адамзат осы уақытқа дейін көптеген ұлы істерді тындырды. Ол фабрикалар мен зауыттар, көпқабатты үйлер салды, ғарышқа зымырандар жіберді, тіпті Айда да болды. Адам тек уакытты ғана тоқтата алмайды. Уакыт өзінің жолымен алға карай жылжиды. Ол адамға тәуелді емес және бір минут жылдам да емес, бір минут баяу да емес, белгілі бір қарқынмен келеді.

Өзекті сұрак. Аспан денелерін бақылау арқылы адамдар кандай уакыт аралығын аныктады?



Балаларға оқулықтағы мәтінді окып, өз болжамдарын тексеруді ұсыныңыз.

1. Ежелгі адамдар өздері үшін уақыттың қандай алғашқы бірліктерін ашты? (Күн, түн, жыл мезгілдері).

2. Уақыт аралықтарын анықтауға оларға не көмектесті? (Күн мен Ай).

Оқушыларға иллюстрацияларды карап, маусымдық өзгерістерді сипаттауды ұсыныңыз.

1. Жыл мезгілдерінің ауысуы неге қатан реттілікпен жүреді?

2. Ғаламшарда күн мен түн неге ауысады?


Динамикалық үзіліс

«Күн мен Түн туралы» динамикалық үзіліс.

Балаларға жұптарға бөлініп, кімнің Күн, кімнің Түн болатнын белгілеуді ұсыныңыз.



Телурий аспабының көмегімен Жердін өз білігін және Күнді айналуын көрсетіп, бірлесіп қорытындыны тұжырымдаңыз.

Корытынды. Жер Күнге біресе бір жағын, біресе екінші жағын қоя отырып, өз білігінен айналады: күн мен түннің ауысуы жүреді. Жер Күнді айналады: жыл мезгілдерінің ауысуы жүреді. Жер Күнді толық бір жылда айналып шығады.


Күнтізбені пайдаланып:

-күнтізбелік жыл кашан басталатынын;

-оқу жылының қашан аяқталатынын;

-елімізде Наурыз мерекесінің қашан тойланатынын;

-туған күніңді қашан атап өтетініңді анықта.


Суреттерді пайдаланып, қанша уакыт өткенін болжа.


Айгүл өлшегіш жолақ жасады.

Барлык бүтін жолақ пен оның әрбір бөлігі нені білдіреді?




Балаларға жыл ішіндегі күндердің саны туралы мәтінмен жұмыс ұсыныңыз. Балаларға неге жыл ішінде айлардың күн саны әртүрлі болатынын түсіндіруды ұсыныңыз. Стикердегі ақпаратпен қызықтырыңыз.


Ғылыми күнделікпен жұмыс

Ғылыми күнделікпен жұмыс жасауды, көмекті пайдаланып, анықтамаларды толықтырып жазуды, бос орындарды толтыруды ұсынады.




Үстелүсті күнтізбе жасау.


Оқылған материал бойынша оқушыларға сұрақ қояды:

1. Жылдың негізгі өлшем бірліктерін ата.

2. Күн мен түннің ауысу себебін айт.

3. Сөйлемді толыктыр: Жердің Күнді айнала қозға луына байланысты жыл мезгілдері ауысады.

Оқушылар мәтінмен танысып, сұрақтарға жауап береді.



















Оқушылар оқулықтағы мәтінді оқиды, сұрақтарға жауап береді.




















Қимылдарды орындайды.

Қол ұстасып, шенбер бойымен жүгіреді.

Күн Түннен кашады,

Бір-бірінен кашады.

Кезек-кезек жүрелеп отырады.


Оқушылар бақылайды, қорытынды жасайды: Жыл – Жердің Күнді толық бір, айналым жасауға кететін уақыт аралығы.

Ай – Айдың Жерді толық бір айналым жасауға кететін уақыт аралығы.

Тәулік – Жердің өз білігін толық бір айналым жасауға кететін уақыт аралығы.




Жұптарда күнтізбемен жұмыс жасайды. Сұрақтарға жауап береді.









1-2 сурет,1-3 ай

3-4 сурет,бірнеше сағат (түн)


Бүкіл жолақ жыл, түрлі түсті бөліктер жылдың 4 мезгілі, 1 тікбұрыш – бір ай.





Оқиды, сұрақтарға жауап береді.









Ғылыми күнделікте тапсырма орындайды, қорытынды жасайды. Бір жылда 12 ай, 365 күн бар. Жыл қаңтар айынан басталады. Бір айда (ақпаннан басқа) 30 не 31 күн бар. Бір аптада 7 күн бар. Аптаны соңғы күні – жексенбі. Бір тәулікте 24 сағат бар.




Сұрақтарға жауап береді, Зерделенген материалды еске түсіріп, корытындылайды.

Дескриптор:

-оқушылар мәтінді оқып, танысып, сұрақтарға жауап береді(2б)
















Дескриптор:

-оқушылар оқулықтағы мәтінді оқиды, сұрақтарға жауап береді(1б)










































Дескриптор:

-жұптарда күзтізбемен жұмыс жасайды(1б)

-сұрақтарға жауап береді(1б)











































Дескриптор:

-сұрақтарға жауап береді(1б)

-зерделенген материалды еске түсіріп, қорытындылайды(1б)

Оқулық

Суреттер






















Оқулық

Тақта



















Интернет ресурстар


























Қалта күнтізбелері





















338тг - Сатып алу
Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!